Προς το περιεχόμενο

Η Apple γίνεται η πρώτη εταιρεία με αξία τριών τρισ. δολαρίων


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

43 λεπτά πριν, Upogeios είπε

Γιατι δεν πας με μηδενικα δολαρια να την αγορασεις τοτε?

Και η φραπελιά έβγαζε κέρδος. Δεν σημαίνει αυτό ότι είχε ουσιαστική αξία.

Αλλά συγχαρητήρια για το σχόλιο που βγάζει μηδενικό νόημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 97
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators
1 hour ago, randomcat said:

Και η φραπελιά έβγαζε κέρδος. Δεν σημαίνει αυτό ότι είχε ουσιαστική αξία.

Αλλά συγχαρητήρια για το σχόλιο που βγάζει μηδενικό νόημα.

Ε ναι, ενώ τα δικά σου σε ΚΑΘΕ θέμα που αναφέρει την Apple, για να μας πεις πόσο χάλια-άχρηστη-κλέφτρα-κλπ εταιρεία είναι, τι ακριβώς νόημα βγάζουν;  

Πραγματικά αναρωτιόμουν: δεν βαριέσαι;
Η απάντηση βέβαια είναι προφανής.  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, paredwse είπε

Ε ναι, ενώ τα δικά σου σε ΚΑΘΕ θέμα που αναφέρει την Apple, για να μας πεις πόσο χάλια-άχρηστη-κλέφτρα-κλπ εταιρεία είναι, βγάζουν εκπληκτικό νόημα. 

Πραγματικά αναρωτιόμουν: δεν βαριέσαι; Η απάντηση βέβαια είναι προφανής.  

Μάλλον με μπερδεύεις με άλλον ή με θυμάσαι από πιο παλιές δημοσιεύσεις που μπορεί να έγραφα πιο συχνά. Σχόλιο πριν δυο μήνες και άλλους τόσους ξανά πιο πριν =/= "κάθε". Εσύ πάλι δεν βαριέσαι την υπεράσπισή της σε κάθε θέμα; Ρητορική ερώτηση.

Αλλά anyway. Εγώ δεν είπα ότι είναι χάλια. Είπα ότι και αύριο να εξαφανιστεί δεν θα υπάρχει κάποιο μεγάλο τεχνολογικό πλήγμα, μιας και για ό,τι προσφέρει υπάρχουν εξίσου καλές άλλες λύσεις. Αν όμως αύριο π.χ. δεν υπάρχουν Windows, τότε καλή τύχη. Τι - είπες Linux; Υπάρχει ακόμα χαοτική διαφορά σε χρηστικότητα, υποστήριξη και ποικιλία εφαρμογών, gaming experience κ.α. και ακόμα δεν είναι για όλους. Τι - είπες Mac OS; Ναι, από εκεί που απλός κόσμος και κυβερνήσεις έχουν ένα χρηστικό λειτουργικό που το βάζουν σε όποιο μηχάνημα γουστάρουν, ξαφνικά θα πρέπει να χρησιμοποιήσουν ένα άλλο χρηστικό λειτουργικό (το οποίο βέβαια υστερεί μεταξύ άλλων σε ποικιλία εφαρμογών και gaming experience) που προϋποθέτει το να παντρευτούν και το hardware της Apple και την όποια υπερκοστολόγησή της. Καλά θα πήγαινε αυτό. Όλοι το ξέρουμε ότι η μετάβαση θα γινόταν στο Linux, και ας ήταν χειρότερη εμπειρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, allure_boy είπε

 οπως σου λεει και ενας σε μηνυμα   και μετα  ξυπνησες ....  ας μην ειχε η apple  αυτες της τιμες που εχει και δεν θα υπηρχε  ουτε  microsoft   εδω πακιστανους  βλεπω στην δουλεια μου και εχουν iphone 13 και το αλλο  ;  ψωνιζουν με τα λεφτα μας ...  στο καταστημα που ειμαι ρουχα αθλητικα και πασιγνωστη μαρκα  και οταν ειναι κατω απο 5 ευρω  τα ρεστα  δεν τα θελουν κανουν με νοημα στην ταμια του καταστηματος και λενε δεν τα θελω αφηνουν  τα ρεστα  και φευγουν αφου ηδη τα παιρνουν τζαμπα οπως και τα iphone που εχουν  . μονο η ελλαδα πλεον εχει το 70%  ολοι και ολες απο ενα    iphone πως να μην εχει μετα τριςεκατομμυρια αλλα  κακα τα ψεματα ειναι κορυφαιο το λογισμικο της αλλα  οι τιμες της ειναι    παραλογες 

σε κουτι τσιγαρων θα το παρεις ισα ισα να χωραει μεσα το  iphone  :) χαχχαχαχχαα εχεις πλακα ... σιγα μην περιμενουμε το  iphone 13 pro ως μανα εξ'ουρανου ηρεμησε λιγο ....  :)  ενα κηνιτο ειναι  δεν ειναι   αεροπλανο ... και εμενα μου αρεσει η apple  οκ και εχω προιοντα της αλλα εχει καλπασει σε τιμες αυτες δεν ειναι  τιμες ειναι πραγματικα εξωφρενικες ... αλλα βρισκει και τα κανει 

Φυσικά και αστειεύομαι.όμως βρίσκει και τα κάνει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 hours ago, Dimitris_1981 said:

Μια παρατήρηση.

Καποιοι πανηγυρίζουν και κάποιοι υποβαθμίζουν το γεγονός.

Δεν θα εξετάσω ποιος έχει δίκιο. Μια απλή ερώτηση έχετε όλοι μετοχές ή εργάζεστε στις  Apple MS & Google;

Αυτές οι εταιρίες λογικά δεν θα κλείσουν τα επόμενα πολλά χρόνια (too big to fail) όποτε οι αγορές μας είναι ασφαλής σε θέματα support.

Γιατί ρε γμτ παθιάζεστε τόσο που πουλάν προϊόντα με τεράστιο περιθώριο κέρδους εις βάρος μας; Και αναφέρομαι σε όλες….

 

 

 

αλλος ενας ειδημων λογιστης ινσομνια που εχει κανει ενδελεχη μελετη του ισολογισμου της 

λες και ο πελατης που εχει δωσει 2000 για να παρει προιον εμμεσως δεν εχει αγορασει μετοχες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, randomcat είπε

Μάλλον με μπερδεύεις με άλλον ή με θυμάσαι από πιο παλιές δημοσιεύσεις που μπορεί να έγραφα πιο συχνά. Σχόλιο πριν δυο μήνες και άλλους τόσους ξανά πιο πριν =/= "κάθε". Εσύ πάλι δεν βαριέσαι την υπεράσπισή της σε κάθε θέμα; Ρητορική ερώτηση.

Αλλά anyway. Εγώ δεν είπα ότι είναι χάλια. Είπα ότι και αύριο να εξαφανιστεί δεν θα υπάρχει κάποιο μεγάλο τεχνολογικό πλήγμα, μιας και για ό,τι προσφέρει υπάρχουν εξίσου καλές άλλες λύσεις. Αν όμως αύριο π.χ. δεν υπάρχουν Windows, τότε καλή τύχη. Τι - είπες Linux; Υπάρχει ακόμα χαοτική διαφορά σε χρηστικότητα, υποστήριξη και ποικιλία εφαρμογών, gaming experience κ.α. και ακόμα δεν είναι για όλους. Τι - είπες Mac OS; Ναι, από εκεί που απλός κόσμος και κυβερνήσεις έχουν ένα χρηστικό λειτουργικό που το βάζουν σε όποιο μηχάνημα γουστάρουν, ξαφνικά θα πρέπει να χρησιμοποιήσουν ένα άλλο χρηστικό λειτουργικό (το οποίο βέβαια υστερεί μεταξύ άλλων σε ποικιλία εφαρμογών και gaming experience) που προϋποθέτει το να παντρευτούν και το hardware της Apple και την όποια υπερκοστολόγησή της. Καλά θα πήγαινε αυτό. Όλοι το ξέρουμε ότι η μετάβαση θα γινόταν στο Linux, και ας ήταν χειρότερη εμπειρία.

Επειδή έχω μπερδευτεί λίγο με αυτά που γράφεις… υποστηρίζεις μια εταιρία μόνο και μόνο επειδή απλά εξαρτάσαι από αυτήν? Δηλαδή δεν θα σε “ενοχλούσε” αν αύριο έκλεινε η Nintendo, η AMD, η Xiaomi, η Asus, η Porsche? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
16 minutes ago, randomcat said:

Μάλλον με μπερδεύεις με άλλον ή με θυμάσαι από πιο παλιές δημοσιεύσεις που μπορεί να έγραφα πιο συχνά. Σχόλιο πριν δυο μήνες και άλλους τόσους ξανά πιο πριν =/= "κάθε". Εσύ πάλι δεν βαριέσαι την υπεράσπισή της σε κάθε θέμα; Ρητορική ερώτηση.

 

Δυστυχώς σε θυμάμαι μια χαρά. Και μόνο σε αυτό το topic μέτρησα εννέα (9) μέχρι τώρα μηνύματα. Φαντάσου  να έγραφες και συχνά δηλαδή... 
Και θυμάμαι κάτι χαρακτηρισμούς σου γεμάτους μετριοπάθεια ("πρόβατα" , "πίπες" κι άλλα ωραία). 

28 minutes ago, randomcat said:

[...]

Αλλά anyway. Εγώ δεν είπα ότι είναι χάλια. Είπα ότι και αύριο να εξαφανιστεί δεν θα υπάρχει κάποιο μεγάλο τεχνολογικό πλήγμα, μιας και για ό,τι προσφέρει υπάρχουν εξίσου καλές άλλες λύσεις. Αν όμως αύριο π.χ. δεν υπάρχουν Windows, τότε καλή τύχη. Τι - είπες Linux; Υπάρχει ακόμα χαοτική διαφορά σε χρηστικότητα, υποστήριξη και ποικιλία εφαρμογών, gaming experience κ.α. και ακόμα δεν είναι για όλους. Τι - είπες Mac OS; Ναι, από εκεί που απλός κόσμος και κυβερνήσεις έχουν ένα χρηστικό λειτουργικό που το βάζουν σε όποιο μηχάνημα γουστάρουν, ξαφνικά θα πρέπει να χρησιμοποιήσουν ένα άλλο χρηστικό λειτουργικό (το οποίο βέβαια υστερεί μεταξύ άλλων σε ποικιλία εφαρμογών και gaming experience) που προϋποθέτει το να παντρευτούν και το hardware της Apple και την όποια υπερκοστολόγησή της. Καλά θα πήγαινε αυτό. Όλοι το ξέρουμε ότι η μετάβαση θα γινόταν στο Linux, και ας ήταν χειρότερη εμπειρία.

Έχεις δίκιο, εάν αύριο εξαφανιζόταν η Apple δεν θα υπάρξει τρελό τεχνολογικό πλήγμα. Το ίδιο ισχύει βέβαια και με τη Microsoft (σιγά την τεχνολογική πρωτοπορία), την Amazon και πολλες άλλες εταιρείες τεχνολογίας.

Εσύ, για λόγους που σε αφορούν, επιλέγεις να εστιάζεις σε συγκεκριμένη love-to-hate εταιρεία. 
Δικαίωμα σου.

Αλλά μη μας πρήζεις με τις εμμονές σου. Νισάφι πια! 

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, randomcat είπε

Για μένα έχει μηδενική αξία. Αύριο να έκλεινε δεν θα άλλαζε τίποτα απολύτως. Αν όμως έκλεινε η Microsoft θα επικρατούσε πανικός.

Καλά. Δούλεψε τώρα το Mac OS like , windows 11 λειτουργικό σου και έλα πάλι όπως πάντα, οταν θα ξεπεράσει τα 4 δις να γράψεις την εξυπνάδα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, paredwse είπε

Έχεις δίκιο, εάν αύριο εξαφανιζόταν η Apple δεν θα υπάρξει τρελό τεχνολογικό πλήγμα. Το ίδιο ισχύει βέβαια και με τη Microsoft (σιγά την τεχνολογική πρωτοπορία), την Amazon και πολλες άλλες εταιρείες τεχνολογίας.

Για την Microsoft δεν ισχύει αυτό όπως εξήγησα παραπάνω. Θα υπήρχε μεγάλο τεχνολογικό πλήγμα αν αύριο δεν υπήρχαν Windows. Ενώ αν δεν υπήρχε Mac OS, κανένα.

P.S.: Ας αφήσουμε τις εμμονές απ' έξω ("σιγά την τεχνολογική πρωτοπορία" η Microsoft?) - και δεν είμαι εγώ που είμαι γνωστός για συστηματική διαγραφή anti-apple σχολίων, ούτε είμαι ο μόνος με συγκεκριμένες απόψεις, αν π.χ. κρίνεις από αντιδράσεις. Δεν συνεχίζω όμως εδώ άλλο, μιας και ξέρουμε και οι δύο ποια θα είναι η κατάληξη αν δεν σου αρέσουν αυτά που γράφω περί Apple. Later.

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
16 minutes ago, randomcat said:

Για την Microsoft δεν ισχύει αυτό όπως εξήγησα παραπάνω. Θα υπήρχε μεγάλο τεχνολογικό πλήγμα αν αύριο δεν υπήρχαν Windows. Ενώ αν δεν υπήρχε Mac OS, κανένα.

P.S.: Ας αφήσουμε τις εμμονές απ' έξω ("σιγά την τεχνολογική πρωτοπορία" η Microsoft?) - και δεν είμαι εγώ που είμαι γνωστός για συστηματική διαγραφή anti-apple σχολίων, ούτε είμαι ο μόνος με συγκεκριμένες απόψεις, αν π.χ. κρίνεις από αντιδράσεις. Δεν συνεχίζω όμως εδώ άλλο, μιας και ξέρουμε και οι δύο ποια θα είναι η κατάληξη αν δεν σου αρέσουν αυτά που γράφω περί Apple. Later.

Κανένα απολύτως τεχνολογικό πλήγμα δεν θα επιφέρει η τυχόν εξαφάνιση της Microsoft, πίστεψε με. Ή μάλλον το ίδιο "πλήγμα" που επέφερε και το κλείσιμο του altavista ή του Geocities. 

Κι επειδή επιμένεις, μπορείς σε παρακαλώ να μου ονομάσεις μία τεχνολογική πρωτοπορία της Microsoft τα τελευταία 5 χρόνια; Το Windows Mobile μήπως;
Εκτός αν θεωρείς τεχνολογική πρωτοπορία τα Windows ως desktop OS επειδή... δεν έχεις δουλέψει κάτι άλλο. Λογικό τότε. 

Κι αν δεν το έχεις αντιληφθεί, εκατοντάδες (για να μη σου πω "χιλιάδες" και τρομάξεις...) επιχειρήσεις και επαγγελματίες χρησιμοποιούν λύσεις cloud όπως το Google Docs για την παραγωγικότητά τους. Πάει και το Office... 

ΥΓ: Αν ήθελα να εξαφανίσω τα post σου επειδή διακατέχομαι από εμπάθεια κατά των μη Apple fans, όπως υπονοείς, δεν θα'χες βρει ούτε ένα. Συνεπώς μακριά από εμένα τέτοιες πρακτικές.

Όπως μακριά από εμένα πρακτικές trolling, να πηγαίνω δηλαδή σε topic για τα Windows (τα οποία έχω να χρησιμοποιήσω από τα WinXP) ή για το Android (το οποίο έχω χρησιμοποιήσει 2-3 ημέρες όλες κι όλες) για να γράψω το μακρύ μου και το κοντό μου. Αλήθεια, μήπως σου θυμίζει τίποτα αυτή η συμπεριφορά; Αν όχι, ευκαιρεία να κοιταχτείς στον καθρέπτη. ;) 

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, randomcat είπε

Για την Microsoft δεν ισχύει αυτό όπως εξήγησα παραπάνω. Θα υπήρχε μεγάλο τεχνολογικό πλήγμα αν αύριο δεν υπήρχαν Windows. Ενώ αν δεν υπήρχε Mac OS, κανένα.

P.S.: Ας αφήσουμε τις εμμονές απ' έξω ("σιγά την τεχνολογική πρωτοπορία" η Microsoft?) - και δεν είμαι εγώ που είμαι γνωστός για συστηματική διαγραφή anti-apple σχολίων, ούτε είμαι ο μόνος με συγκεκριμένες απόψεις, αν π.χ. κρίνεις από αντιδράσεις. Δεν συνεχίζω όμως εδώ άλλο, μιας και ξέρουμε και οι δύο ποια θα είναι η κατάληξη αν δεν σου αρέσουν αυτά που γράφω περί Apple. Later.

Η ίδια η Microsoft είχε την ευκαιρία να τελειώσει την Apple αλλά δεν το έκανε. Την «έσωσε» . Γιατί?

Γιατι δεν άκουσε τον καθε random….χρήστη της και να την κλείσει αφού δεν θα γινοταν τίποτα. Μήπως η Microsoft  και ο Bill Gates δεν ξέρουν ή ήξεραν?

Οσο για την καταστροφολογία ότι χωρίς την Microsoft  θα τελειώσουν όλα , αυτό δείχνει ποσό ανέτοιμοι τεχνολογικά είναι αυτοί που το λένε. Σαν αυτούς που τους χάλασε ο σκληρός και δεν έχουν backup ένα πραγμα.

Ένας από τους λόγους που πήγα σε Mac ήταν γιατί δεν ήθελα να εξαρτώμαι πλήρως από το windows και να έχω ένα εφεδρικό μηχάνημα να κάνω την δουλειά μου. Και πάντα την έκανα. Επειδή δεν είμαι ο μόνος που το αναγνωρίζει και το παραδέχεται αυτό , δεν είναι τυχαίο που υπάρχει αυτή η είδηση.

Για τους πικραμένους με την είδηση, όπως πάντα… ξυδάκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, randomcat είπε

Για την Microsoft δεν ισχύει αυτό όπως εξήγησα παραπάνω. Θα υπήρχε μεγάλο τεχνολογικό πλήγμα αν αύριο δεν υπήρχαν Windows. Ενώ αν δεν υπήρχε Mac OS, κανένα.

Συμφωνώ απόλυτα φίλε μου, πως θα ζούσαμε χωρίς τα ωραιότατα bugs που δεν μπορούν να συμμαζέψουν? Πως θα ήταν να μην τρέμω σε κάθε update που βγάζουν? Πως θα ήταν να έχω σταθερό και γρήγορο σύστημα καθόλη την διάρκεια της χρήσης του? Γιατί θα πρέπει να χρησιμοποιώ antivirus το 2022 ενώ κανένα άλλο λειτουργικό δεν έχει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, paredwse είπε

Κανένα απολύτως τεχνολογικό πλήγμα δεν θα επιφέρει η τυχόν εξαφάνιση της Microsoft, πίστεψε με. Ή μάλλον το ίδιο "πλήγμα" που επέφερε και το κλείσιμο του altavista ή του Geocities.

Χμμ. Θεωρείς λοιπόν ότι αύριο που δεν θα υπήρχαν τα Windows, ότι θα ήταν όλα καλά για κυβερνήσεις, επαγγελματίες, απλό κόσμο και gamers;

Τι πιστεύεις εσύ ότι θα χρησιμοποιούσαν χωρίς να δεχτούν τεχνολογικό πλήγμα; Ας μιλήσουμε μόνο γι' αυτό αν θες και ας μην αναλωθούμε σε κάτι άλλο.

Αναφορά σε κείμενο

Κι επειδή επιμένεις, μπορείς σε παρακαλώ να μου ονομάσεις μία τεχνολογική πρωτοπορία της Microsoft τα τελευταία 5 χρόνια; Το Windows Mobile μήπως;

Αφού θες μία, τα Windows, που είναι πρωτοπόρο λειτουργικό σύστημα.

Και αυτό μόνο του είναι αρκετό πιστεύω. Αν διάβασες μια απάντησή μου προς κάποιον άλλο, εστίασα σε συγκεκριμένα προϊόντα, Windows και Office. Για άλλα όπως Bing, OneDrive και Azure, δεν θα έκλαιγε κανείς. Η ανάκαμψη θα ήταν γρήγορη.

Αναφορά σε κείμενο

Εκτός αν θεωρείς τεχνολογική πρωτοπορία τα Windows ως desktop OS επειδή... δεν έχεις δουλέψει κάτι άλλο. Λογικό τότε. 

Αναφορά σε κείμενο

Όπως μακριά από εμένα πρακτικές trolling, να πηγαίνω δηλαδή σε topic για τα Windows (τα οποία έχω να χρησιμοποιήσω από τα WinXP) ή για το Android (το οποίο έχω χρησιμοποιήσει 2-3 ημέρες όλες κι όλες) για να γράψω το μακρύ μου και το κοντό μου. Αλήθεια, μήπως σου θυμίζει τίποτα αυτή η συμπεριφορά; Αν όχι, ευκαιρεία να κοιταχτείς στον καθρέπτη. ;) 

Λες ότι εγώ ίσως να μην έχω δουλέψει κάτι άλλο (χωρίς όμως να το ξέρεις) οπότε γι' αυτό ίσως τα θεωρώ πρωτοπόρα (λάθος - ο λόγος είναι απλά η αίσθηση της πραγματικότητας όσον αφορά τη χρησιμότητά τους), αλλά εσύ ακυρώνεις την τεχνολογική πρωτοπορία των Windows, ενώ δηλώνεις ότι έχεις να τα χρησιμοποιήσεις από τα XP ή ότι έχεις χρησιμοποιήσει Android 2-3 ημέρες συνολικά. Πώς ακριβώς σου φαίνεται εντάξει αυτό;

Για την ιστορία, τα βασικά μου μηχανήματα (Desktops, laptops) είναι με Windows αλλά και με Linux. Κινητά με Android. Iphone δεν έχω, έχω όμως MacBook Pro (για testing και για να ακολουθώ τις εξελίξεις).

Αναφορά σε κείμενο

Κι αν δεν το έχεις αντιληφθεί, εκατοντάδες (για να μη σου πω "χιλιάδες" και τρομάξεις...) επιχειρήσεις και επαγγελματίες χρησιμοποιούν λύσεις cloud όπως το Google Docs για την παραγωγικότητά τους. Πάει και το Office...

Το MS Office συνεχίζει να έχει τεράστια παρουσία, και σε κάποιες εφαρμογές του όπως το Excel βασίζονται αρκετοί κλάδοι και επαγγελματίες παγκοσμίως. Έπειτα, έχει ακόμα την Desktop σουίτα που την πληρώνεις εφάπαξ και όχι με συνδρομές και αυτό είναι σημαντικό (για να μην πούμε για τα εκατομμύρια πειρατικών εγκαταστάσεων). Πιστεύω ότι θα ήταν πλήγμα, αλλά δεν έχω ισχυρή άποψη για το συγκεκριμένο (όπως για τα Windows) ώστε να επιμείνω. Για τον απλό κόσμο δεν νομίζω ότι θα ήταν πλήγμα (το είπα και πιο πριν άλλωστε) μιας και για απλά tasks θα βολευόμασταν όλοι ακόμα και με Libre Office, αρκεί να το χρησιμοποιούσαμε όλοι.

29 λεπτά πριν, atheatos είπε

Ένας από τους λόγους που πήγα σε Mac ήταν γιατί δεν ήθελα να εξαρτώμαι πλήρως από το windows και να έχω ένα εφεδρικό μηχάνημα να κάνω την δουλειά μου. Και πάντα την έκανα. Επειδή δεν είμαι ο μόνος που το αναγνωρίζει και το παραδέχεται αυτό , δεν είναι τυχαίο που υπάρχει αυτή η είδηση.

Για τους πικραμένους με την είδηση, όπως πάντα… ξυδάκι.

Και κάπως έτσι εξαρτάσαι από συγκεκριμένη γκάμα hardware. Well played.

7 λεπτά πριν, AtiX είπε

Γιατί θα πρέπει να χρησιμοποιώ antivirus το 2022 ενώ κανένα άλλο λειτουργικό δεν έχει?

Δεν είναι αλήθεια το ότι δεν έχουν, και το ξέρεις. Το ότι δεν νιώθεις ότι το χρειάζεσαι σε άλλο λειτουργικό έχει να κάνει με το πόσο στοχοποιημένο ή όχι είναι το λειτουργικό.

Επεξ/σία από randomcat
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, randomcat είπε

Δεν είναι αλήθεια το ότι δεν έχουν, και το ξέρεις. Το ότι δεν νιώθεις ότι το χρειάζεσαι σε άλλο λειτουργικό έχει να κάνει με το πόσο στοχοποιημένο ή όχι είναι το λειτουργικό.

Δεν το κατάλαβα αυτό… πχ στο Android κινητό μου δεν έχω antivirus γιατί ποτέ δεν κόλλησα κάποιον ιό ακόμα και αν έμπαινα στις ίδιες σελίδες ή άνοιγα τα ίδια email… το ίδιο και στο macOS το, ίδιο στο Linux, το ίδιο στο windows phone, το ίδιο στο iOS… παντού!!! Μόνο στα Windows ή θα πρέπει να προσεχείς που μπαίνεις ή να εχεις antivirus, antimalware και άγιο μην και κάτι σου “διαλύσει” τον υπολογιστή…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, AtiX είπε

Δεν το κατάλαβα αυτό… πχ στο Android κινητό μου δεν έχω antivirus γιατί ποτέ δεν κόλλησα κάποιον ιό ακόμα και αν έμπαινα στις ίδιες σελίδες ή άνοιγα τα ίδια email… το ίδιο και στο macOS το, ίδιο στο Linux, το ίδιο στο windows phone, το ίδιο στο iOS… παντού!!! Μόνο στα Windows ή θα πρέπει να προσεχείς που μπαίνεις ή να εχεις antivirus, antimalware και άγιο μην και κάτι σου “διαλύσει” τον υπολογιστή…

- Android, iOS, Windows Phone. Mobile λειτουργικά στα οποία εγκαθιστάς εφαρμογές από store με το sideloading να είναι για λίγους power users.

- Mac OS, Linux. Λειτουργικά με χαμηλότερη δημοτικότητα παγκοσμίως. Το πρώτο - κλειστό οικοσύστημα.

- Windows. Το πιο δημοφιλές λειτουργικό. Εγκαθιστάς ό,τι γουστάρεις, από όπου γουστάρεις και όποιον thrird-party driver θες.

Αλλά εμείς οι δύο μάλλον δεν θα συμφωνήσουμε ποτέ, ακόμα για προφανή ίσως πράγματα, οπότε... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...