Προς το περιεχόμενο

Πώς διαβάζεις για το πανεπιστήμιο;


EcoBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, pi314 είπε

Ο μόνος λόγος να κάνει κάποιος post-doc είναι για να δουλέψει σε ακαδημαϊκή θέση. Οπότε δεν ξέρω κατά πόσο θα μετρήσει η προυπηρεσία σε διάφορες  δουλειές και δεν έχει να κάνει τί αν είναι 30 τί 40...Επιπλέον το PhD και το post-doc είναι από μόνες τους δουλειές! Βγάζεις papers, παράγεις γνώση, ασxολεισαι με projects.. και πληρώνεσαι.

Το PhD προσωπικα το θεωρω σπουδες, παρολο που μπορει να βγαλεις καποια λεφτα. Κανεις διατριβη στο τελος και την παρουσιαζεις προς αξιολογηση, με σκοπο την αποκτηση τιτλου σπουδων.

8 λεπτά πριν, OxiGiannisGiannakis είπε

Οχι απαραιτητα. Πολλα postdoc ειδικα στο εξωτερικο ειναι σε συνεργασια με μεγαλες εταιριες για την αναπτυξη νεων προιοντων. Οποτε ευκολα το πουλας αυτο μετα στη βιομηχανια. Ξερω πολυ κοσμο που εκανε στροφη στη βιομηχανια μετα απο 3-4-5 χρονια σαν postdoc.

Αυτο που λεει ο pi314, και στο PhD δε γινεται αυτο; Τα λεγομενα industrial PhD

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 167
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

53 λεπτά πριν, pi314 είπε

Άσχημο αυτό! Δηλαδή κάθεται ο άλλος 4-5 χρόνια post-doc και το γυρνάει στην βιομηχανία? Δεν χρειαζόταν καν να πάει για post-doc, και με το PhD γίνεται αυτό...

Μην το εχεις στο μυαλο σου οτι το πανεπιστημιο και η βιομηχανια ειναι κοσμοι παραλληλοι. Εχουν πολλα κοινα προτζεκτ, και συνεργασια. Πολλες εγκαταστασεις δε μεσα σε πανεπιστημια ανηκουν σε μεγαλες εταιριες! Υπο αυτη την εννοια δεν υπαρχει μεγαλη διαφορα απο καποιον που κανει postdoc σε βιομηχανικο project και καποιον που δουλευει στο τμημα ερευνας και αναπτυξης μιας εταιριας.

57 λεπτά πριν, yanis13 είπε

Αυτο που λεει ο pi314, και στο PhD δε γινεται αυτο; Τα λεγομενα industrial PhD

Υπαρχει και αυτο, φυσικα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, OxiGiannisGiannakis είπε

Υπαρχει και αυτο, φυσικα.

Οπότε γιατί για να κάτσει ο άλλος 4-5 πλέον επιπλέον χρόνια για post-doc, με αρκετή δουλειά (τα PhD και τα post-doc από τα λίγα που ξέρω δεν είναι του 8 ώρου δουλειά) αφού μπορεί να κάνει την δουλειά και με PhD? 

Επεξ/σία από pi314
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, ProponitisTouKanape είπε

Τι 2-3 μάστερ ρε φίλε; Με το κιλό θα τα πάρεις; Ένα μάστερ θα κάνεις (και σε αυτό σε βοηθάει το GMAT που το ζητάνε όλα τα σοβαρά Business Schools) και μετά θα ψαχτείς σε PhD. Σιγά μη χαλάσεις 100,000 για μάστερ πριν πας για έρευνα :P 

Μαλλον μπερδευτηκες..πουθενα δεν ειπα να παω εξω για μαστερ και μετα για phd, μονο για phd κατευθειαν..τα 2-3 μαστερ εδω θα τα παρω και ειναι ολα σε τομεις που με ενδιαφερουν και μου αρεσουν..δεν καταλαβα, γιατι να μην τα κανω, αν εχω λεφτα για αυτα τα συγκεκριμενα μαστερ?? Τι να κανω δλδ, να βαλω κληρο αυτα που μ αρεσουν και να κανω μονο ενα, όποιο μου κατσει??

Μιλησα μόνο για phd και αν μετραει θετικα το ότι έχεις ανω του ενος μαστερ, τιποτα παραπανω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Dark_panel είπε

Μαλλον μπερδευτηκες..πουθενα δεν ειπα να παω εξω για μαστερ και μετα για phd, μονο για phd κατευθειαν..τα 2-3 μαστερ εδω θα τα παρω και ειναι ολα σε τομεις που με ενδιαφερουν και μου αρεσουν..δεν καταλαβα, γιατι να μην τα κανω, αν εχω λεφτα για αυτα τα συγκεκριμενα μαστερ?? Τι να κανω δλδ, να βαλω κληρο αυτα που μ αρεσουν και να κανω μονο ενα, όποιο μου κατσει??

Μιλησα μόνο για phd και αν μετραει θετικα το ότι έχεις ανω του ενος μαστερ, τιποτα παραπανω..

Μα θα ανοιξεις 3 διαφορετικους πιθανους κλαδους, αν καταλαβα καλα. Σε εναν απο αυτους ομως δε θα συνεχισεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Dark_panel είπε

τα 2-3 μαστερ εδω θα τα παρω και ειναι ολα σε τομεις που με ενδιαφερουν και μου αρεσουν.

Αξιέπαινο αυτό φίλε, που θα αφιερώσεις χρόνο για 2-3 μαστερ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Dark_panel είπε

Μαλλον μπερδευτηκες..πουθενα δεν ειπα να παω εξω για μαστερ και μετα για phd, μονο για phd κατευθειαν..τα 2-3 μαστερ εδω θα τα παρω και ειναι ολα σε τομεις που με ενδιαφερουν και μου αρεσουν..δεν καταλαβα, γιατι να μην τα κανω, αν εχω λεφτα για αυτα τα συγκεκριμενα μαστερ?? Τι να κανω δλδ, να βαλω κληρο αυτα που μ αρεσουν και να κανω μονο ενα, όποιο μου κατσει??

Μιλησα μόνο για phd και αν μετραει θετικα το ότι έχεις ανω του ενος μαστερ, τιποτα παραπανω..

Όχι δε μετράει θετικά. Φαίνεσαι άτομο που δε ξέρει τι θέλει με τα 3 μάστερ και ένα σοβαρό πανεπιστήμιο για να σε προσλάβει πρακτικά, θέλει να δει μια σειρά στη σκέψη σου. Οι γενικές γνώσεις που μαθαίνεις λίγο απο το κάθε πεδίο είναι το προπτυχιακό. Το μεταπτυχιακό είναι για να εξειδικευτείς (ή για να ανοίξεις ένα νέο πεδίο), κάτι το οποίο θα συνεχίσεις με την έρευνα.

Όταν γράψεις Statement of Purpose τι θα τους πεις; Είχα 3 αγαπημένα μαθήματα και έκανα και στα 3 μάστερ απο μια διετία αλλά τώρα θέλω να σας πείσω οτι ο δικός σας τομέας με ενδιαφέρει για τα επόμενα 5-6 χρόνια; Αν είσαι αναποφάσιστος για το ακριβές πεδίο που θες να ασχοληθείς, πάρε το πτυχίο σου, πήγαινε στρατό, δούλεψε 1-2 χρόνια να δεις τι σου αρέσει και μετά ξεκίνα το ακαδημαϊλίκι 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, ProponitisTouKanape είπε

Φαίνεσαι άτομο που δε ξέρει τι θέλει με τα 3 μάστερ

Μπορεί να είναι στο ίδιο πεδίο (πληροφορική) όμως. Π.χ. Ένας πληροφορικάριος δεν μπορεί να κάνει 1o data science, 2o cybersecurity kai 3o computer science?

Επεξ/σία από pi314
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, pi314 είπε

Μπορεί να είναι στο ίδιο πεδίο όμως. Π.χ. Ένας πληροφορικάριος δεν μπορεί να κάνει 1o data science, 2o cybersecurity kai 3o computer science?

So what?

Παιδιά όσοι θέλετε να κάνετε PhD είναι σημαντικό να δείξετε ότι ξέρετε τι θέλετε. Η συλλογή χαρτιών (αφού όλοι έχουν 1 μάστερ) σίγουρα δε δείχνει άνθρωπο που να ξέρει τι θέλει. Εφόσον βέβαια στοχεύετε σε κανα σοβαρό πανεπιστήμιο με funding, γιατί αν απλά θέλετε να κάνετε ένα διδακτορικό αμισθί σε ένα επαρχιακό ελληνικό πανεπιστήμιο, τίποτα απο τα παραπάνω δεν ισχύει. 

Το καλύτερο για να σε δεχτούν για έρευνα στο εξωτερικό με 4ετές πτυχίο είναι να κάνεις επίσης στο εξωτερικό ένα Research Master όπως προσφέρουν τα ολλανδικά πανεπιστήμια που είναι διετές και ο πρώτος χρόνος αφιερώνεται σε μαθήματα ενώ ο δεύτερος σε έρευνα. Ουσιαστικά σε ετοιμάζει για PhD. 

Τα μονοετή προγράμματα είναι Industry-oriented, να βγεις εξειδικευμένος εργαζόμενος. Για τα διετή προγράμματα οικονομικών στην Ελλάδα δε γνωρίζω τη δομή, τα μεταπτυχιακά πάντως του ΕΜΠ είναι ένα ξεδιάντροπο κόψε ράψε προπτυχιακών μαθημάτων άλλων σχολών με την ίδια νοοτροπία και προσέγγιση με το προπτυχιακό

Επεξ/σία από ProponitisTouKanape
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, ProponitisTouKanape είπε

Όχι δε μετράει θετικά. Φαίνεσαι άτομο που δε ξέρει τι θέλει με τα 3 μάστερ και ένα σοβαρό πανεπιστήμιο για να σε προσλάβει πρακτικά, θέλει να δει μια σειρά στη σκέψη σου. Οι γενικές γνώσεις που μαθαίνεις λίγο απο το κάθε πεδίο είναι το προπτυχιακό. Το μεταπτυχιακό είναι για να εξειδικευτείς (ή για να ανοίξεις ένα νέο πεδίο), κάτι το οποίο θα συνεχίσεις με την έρευνα.

Όταν γράψεις Statement of Purpose τι θα τους πεις; Είχα 3 αγαπημένα μαθήματα και έκανα και στα 3 μάστερ απο μια διετία αλλά τώρα θέλω να σας πείσω οτι ο δικός σας τομέας με ενδιαφέρει για τα επόμενα 5-6 χρόνια; Αν είσαι αναποφάσιστος για το ακριβές πεδίο που θες να ασχοληθείς, πάρε το πτυχίο σου, πήγαινε στρατό, δούλεψε 1-2 χρόνια να δεις τι σου αρέσει και μετά ξεκίνα το ακαδημαϊλίκι 

Μα ξερω πολυ καλα πού θελω να κανω διδακτορικο και ενα απ τα μαστερ που θα κανω θα ειναι σε αυτον τον τομεα. Τα άλλα τα θελω περισσοτερο και σαν professional ικανότητες, για τον ιδιωτικο τομεα, σε περιπτωση που δε μου κατσει η ακαδημαϊκη κοινοτητα. Αλλά και εκεινα, κομματια τους μπορουν να "δωσουν" στο αντικειμενο που μ ενδιαφερει για διδακτορικο. 

Τεσπα, τζαμπα ρωτησα..εδω μεσα οποιος έχει διάφορα ενδιαφέροντα και θελει να μαθει πραγματα "δεν ξερει τι θελει" απ ο,τι φαινεται..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Dark_panel είπε

Τεσπα, τζαμπα ρωτησα..εδω μεσα οποιος έχει διάφορα ενδιαφέροντα και θελει να μαθει πραγματα "δεν ξερει τι θελει" απ ο,τι φαινεται..

Φίλε την αποψή του λέει ο καθένας...εσύ θα αποφασίσεις και θα κάνεις αυτό που γουστάρεις...Εγώ έτσι το βλέπω, θα κάνω αυτό που γουστάρω και αναφορά δεν δίνω σε κανέναν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, ProponitisTouKanape είπε

Όχι δε μετράει θετικά. Φαίνεσαι άτομο που δε ξέρει τι θέλει με τα 3 μάστερ και ένα σοβαρό πανεπιστήμιο για να σε προσλάβει πρακτικά, θέλει να δει μια σειρά στη σκέψη σου. Οι γενικές γνώσεις που μαθαίνεις λίγο απο το κάθε πεδίο είναι το προπτυχιακό. Το μεταπτυχιακό είναι για να εξειδικευτείς (ή για να ανοίξεις ένα νέο πεδίο), κάτι το οποίο θα συνεχίσεις με την έρευνα.

Όταν γράψεις Statement of Purpose τι θα τους πεις; Είχα 3 αγαπημένα μαθήματα και έκανα και στα 3 μάστερ απο μια διετία αλλά τώρα θέλω να σας πείσω οτι ο δικός σας τομέας με ενδιαφέρει για τα επόμενα 5-6 χρόνια; Αν είσαι αναποφάσιστος για το ακριβές πεδίο που θες να ασχοληθείς, πάρε το πτυχίο σου, πήγαινε στρατό, δούλεψε 1-2 χρόνια να δεις τι σου αρέσει και μετά ξεκίνα το ακαδημαϊλίκι 

Τελείως λάθος συλλογισμός.
Το ένα MSc σχεδόν ποτέ δεν αρκεί για να δώσει πραγματικά όλες τις γνώσεις που χρειάζονται σε έναν τομέα.
Π.χ., κάποιος που ασχολείται με Υπολογιστική Μηχανική, π.χ. πολ. μηχανικός ή μηχανολόγος, 
κάπου θα έχει κάνει Πεπερασμένα Στοιχεία (FEM) και πιθανόν και Αριθμητική Ανάλυση.
Αλλά αν δεν έχει κάνει Διαφορικές με Μερικές Παραγώγους και Συναρτησιακή Ανάλυση, η οπτική του είναι ελλιπής.
Ξέρω πολ. μηχανικούς και μηχανολόγους με PhD που έγραφαν προγράμματα FEM για μηχανική 
και δεν γνώριζαν πώς διακριτοποιείται η εξίσωση της Ελαστικότητας (ασθενής μορφή κλπ) -
δηλ. ουσιαστικά δεν ήξεραν το συνοριακό πρόβλημα που έλυναν !
Αρκετοί μάλιστα δεν ήξεραν ούτε την ίδια την εξίσωση.
Δεν έχετε παρά να ρωτήσετε κάποιον γνωστό σας για το διαπιστώσετε.
Υπάρχουν άτομα με PhD σε θετικούς κλάδους που δεν ξέρουν να λύσουν μια Laplace - 
σα να λέμε απόφοιτος λυκείου που δεν ξέρει να λύσει τη δευτεροβάθμια εξίσωση.
Και παραταύτα κάνουν καριέρα και πουλάνε μούρη - στους ομοίους τους βέβαια. 
Διότι αυτοί που ξέρουν απλώς χαμογελάνε ειρωνικά με αυτή την βιτρίνα.
Τι να λέμε τώρα....

Θα έχεις κάνει δυο MSc για να καλύψεις τέτοια κενά και θα σου πουν ότι δεν ήξερες τι θέλεις;
Το ακριβώς αντίθετο συμβαίνει. Κάνεις παραπάνω από ένα επειδή ξέρεις τι θέλεις και τι χρειάζεται να γνωρίζεις. 
Οι περισσότεροι μένουν μόνον στο ένα MSc επειδή δεν έχουν το κουράγιο και την υπομονή να κάνουν κι άλλο ή/και επειδή η γνωστική τους οπτική είναι πολύ στενή.

-

Επεξ/σία από V.I.Smirnov
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/1/2022 στις 2:07 ΜΜ, Dark_panel είπε

Οντως με 6,76?? Τζαμπα παλευω να πιασω βαθμο κοντα στο αριστα, για να φυγω εξω για διδακτορικο?? :P 

Αν επιτρεπεται, σε τι τομεα??

Παίζει τεράστιο ρόλο το τμήμα του προπτυχιακού και η φήμη του. Άλλο πχ να έχεις 6.7 σε παιδαγωγικό και άλλο 6.7 σε φυσικό.

 

Εγώ ένα μόνο εχω να σου πω ts. Ξεκινά να δουλεύεις από τώρα έστω τα καλοκαίρια σε εταιρείες εάν μπορείς...έτσι ώστε όταν πάρεις πτυχίο στα 4-5 χρόνια να έχεις ήδη ένα χρόνο προϋπηρεσίας...δεν μπορείς να διανοηθεί πόσο σημαντικό είναι στην αρχή της καριέρας σου...

 

τώρα τα περί διαβάσματος όλα σχετικά είναι. Και εγώ πριν μπω στη σχολή δεν διάβαζα καθόλου μετά ξεπατωθηκα αλλά την τελείωσα στα 4 χρόνια (Μ.ο. ετών τότε ήταν τα 7.2 έτη και διάμεσος τα 7.7 έτη), έκανα όμως κανονικά φοιτητική ζωή ειδικά τα τρία πρώτα χρόνια.

40 λεπτά πριν, V.I.Smirnov είπε

Τελείως λάθος συλλογισμός.
Το ένα MSc σχεδόν ποτέ δεν αρκεί για να δώσει πραγματικά όλες τις γνώσεις που χρειάζονται σε έναν τομέα.
Π.χ., κάποιος που ασχολείται με Υπολογιστική Μηχανική, π.χ. πολ. μηχανικός ή μηχανολόγος, 
κάπου θα έχει κάνει Πεπερασμένα Στοιχεία (FEM) και πιθανόν και Αριθμητική Ανάλυση.
Αλλά αν δεν έχει κάνει Διαφορικές με Μερικές Παραγώγους και Συναρτησιακή Ανάλυση, η οπτική του είναι ελλιπής.
Ξέρω πολ. μηχανικούς και μηχανολόγους με PhD που έγραφαν προγράμματα FEM για μηχανική 
και δεν γνώριζαν πώς διακριτοποιούνταν η εξίσωση της Ελαστικότητας (ασθενής μορφή κλπ) -
δηλ. ουσιαστικά δεν ήξεραν το συνοριακό πρόβλημα που έλυναν !
Αρκετοί μάλιστα δεν ήξεραν ούτε την ίδια την εξίσωση.
Δεν έχετε παρά να ρωτήσετε κάποιον γνωστό σας για το διαπιστώσετε.
Υπάρχουν άτομα με PhD σε θετικούς κλάδους που δεν ξέρουν να λύσουν μια Laplace - 
σα να λέμε απόφοιτος λυκείου που δεν ξέρει να λύσει τη δευτεροβάθμια εξίσωση.
Και παραταύτα κάνουν καριέρα και πουλάνε μούρη - στους ομοίους τους βέβαια. 
Διότι αυτοί που ξέρουν απλώς χαμογελάνε ειρωνικά με αυτή την βιτρίνα.
Τι να λέμε τώρα....

 

Σιγά ρε φίλε μην χρειάζεται να ξέρεις και θεωρία συνόλων για να κάνεις διδακτορικό πχ στη Χημεία.

Αν είναι να ξέρεις όλα τα θεωρητικά μαθηματικά για να κάνεις διδακτορικό σε κάτι που δεν είμαι καθαρά μαθηματικά τότε δεν πας πουθενά. Και όλα αυτά μάλιστα θα τα μάθεις σε ένα μεταπτυχιακό; Πες μου ένα μεταπτυχιακό που τα έχει όλα αυτά τα μαθηματικά και που δεν είναι τμήματος μαθηματικού. Και πρόσεξε, όχι ένα μάθημα που να τα έχει όλα αυτά μαζί, αλλά ένα 6μηναιαο για καθε ένα από αυτά, γιατί αλλιώς απλά ξύνεις την επιφάνεια τους και δεν τα μαθαίνεις σε βάθος όπως λες... 

 

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
57 λεπτά πριν, panagiotis1988 είπε

Σιγά ρε φίλε μην χρειάζεται να ξέρεις και θεωρία συνόλων για να κάνεις διδακτορικό πχ στη Χημεία.

Αν είναι να ξέρεις όλα τα θεωρητικά μαθηματικά για να κάνεις διδακτορικό σε κάτι που δεν είμαι καθαρά μαθηματικά τότε δεν πας πουθενά. Και όλα αυτά μάλιστα θα τα μάθεις σε ένα μεταπτυχιακό; Πες μου ένα μεταπτυχιακό που τα έχει όλα αυτά τα μαθηματικά και που δεν είναι τμήματος μαθηματικού. Και πρόσεξε, όχι ένα μάθημα που να τα έχει όλα αυτά μαζί, αλλά ένα 6μηναιαο για καθε ένα από αυτά, γιατί αλλιώς απλά ξύνεις την επιφάνεια τους και δεν τα μαθαίνεις σε βάθος όπως λες... 

 

Ακριβώς επειδή ένα MSc δεν τα έχει όλα αυτά, γι' αυτό πρέπει να κάνεις κι άλλο, εκεί όπου θα τα καλύψεις.

Αν π.χ. κάνεις MSc στην Υπολογιστική Μηχανική, μπορείς να κάνεις και στα Εφαρμοσμένα Μαθηματικά :
Θα έχεις Μερικές Διαφορικές, Συναρτησιακή Ανάλυση, Λογισμό Μεταβολών κ.α., από ένα εξάμηνο το καθένα.
Στο πρώτο MSc θα μάθεις τα υπολογιστικά, στο άλλο θα δεις βαθύτερα τη θεωρία που τα θεμελιώνει.

Για τη Χημεία αντιστοίχως, ανάλογα με τι ασχολείσαι.
Π.χ., αν έχεις MSc στη Φυσικοχημεία και προσανατολίζεσαι στα υλικά, 
μπορείς να κάνεις και MSc στη Στερεά Κατάσταση, 
όπου θα δεις πολύ σημαντικά θέματα που δεν έχουν οι Χημικοί, παρόλο που παραπλεύρως εμπίπτουν στο αντικείμενό τους.

Το θέμα δεν είναι αν χρειάζεται το δεύτερο MSc,
αλλά ότι απαιτεί κουράγιο και υπομονή που οι περισσότεροι δεν έχουν.
Αυτός είναι ο πραγματικός λόγος άρνησης - και τίποτε άλλο.

-

 

Επεξ/σία από V.I.Smirnov
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...