Προς το περιεχόμενο

Πώς διαβάζεις για το πανεπιστήμιο;


EcoBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, DrKo είπε

Ξανά είσαι λάθος. Άλλο το άχρηστο και άλλο το αχρείαστο. Δεν ξέρεις τα βασικά Ελληνικά, οι μερικές διαφορικές και τα δυο MSc σε μάραναν.

Για PhD είναι αχρείαστο το δεύτερο MSc και κάνεις λάθος που το λες. Τόση ώρα το μόνο που κάνεις είναι να πετάς την απόλυτη κοτσάνα σου, η οποία δεν στηρίζεται σε καμία διεθνή πρακτική, να στηρίζεις και να προάγεις τον ελιτισμό, και να φέρεσαι με όλες τις ποιότητες που έχει κάποιος ο οποίος δεν γνωρίζει τι του γίνεται και είναι τίγκα στα συμπλέγματα.

Εδώ έχεις μόνο «ακούσει» μία από τις παγιωμένες πρακτικές και ΕΠΙΣΗΜΕΣ προϋποθέσεις για την εκπόνηση PhD, το ότι χρειάζεται να κάνει κανείς δυο MSc για PhD σε μάρανε. Δεν ξέρεις που σου πάνε τα 4, αλλά επιμένεις.

Και εδώ κάνεις την μέγιστη κωλοτούμπα. Εφόσον μπορείς να το κάνεις, τότε ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ δεύτερο MSc. Τελεία και παύλα. 

Tην κολωτούμπα την κάνεις εσύ που εξακολουθείς να ασχολείσαι με κάποιον που είναι "ντροπή της επιστήμης", "είναι χαμηλά", "έχει συμπλέγματα" κλπ κλπ.
Μπορείς να πείσεις έναν συμπλεγματικό βλάκα; είναι αδύνατον. Γίνεσαι όμοιός του κατεβαίνοντας στο επίπεδό του.

Έχεις πάθει ψύχωση να αποδείξεις ότι κάνω λάθος. 
Είπαμε εντάξει, έχεις δίκιο. Ας σου το πουν και οι άλλοι να κοιμηθείς ήσυχος.

Όσο και να χτυπιέσαι εμένα η άποψή μου δεν αλλάζει επειδή έτσι λες εσύ, 
ούτε με πτοούν οι χαρακτηρισμοί σου, 
χώνεψέ το γιατί στο τέλος θα πάθεις εγκεφαλικό απ τη σκασίλα σου...

-

3 ώρες πριν, pi314 είπε

Ωραίος...

χαχαχα....δυο χρόνια μεταπτυχιακή κβαντομηχανική (δυο φορές από δυο εξάμηνα)....
Και στον ηλεκτρομαγνητισμό τα ίδια.
Ξαναπήγα ένα εξάμηνο ακόμη, ενώ τον είχα περάσει, γιατί το επίπεδο ήταν στην στάθμη Jackson (Jackson's book) και διασκέδαζα με το μάθημα.
Τη συναρτησιακή ανάλυση, τη θεωρία τελεστών και την τοπολογία τις είχα παρακολουθήσει πριν γραφτώ στο MSc.
Μερικές διαφορικές είχα διαβάσει αρκετά μόνος μου - αλλά όχι στο πλαίσιο αυτού που διδασκόταν στο MSc.
Μετά από αυτά (και μερικά ακόμη) ότι συναντούσα ήταν της πλάκας, σε ότι χρειάστηκα δεν είχα καμιά δυσκολία κατανόησης πουθενά...
Οι άλλοι συνάδελφοι μηχανικοί έβλεπαν νόρμα στον χώρο L2 και τρόμαζαν....

-

Επεξ/σία από V.I.Smirnov
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 167
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, V.I.Smirnov είπε

Tην κολωτούμπα την κάνεις εσύ που εξακολουθείς να ασχολείσαι με κάποιον που είναι "ντροπή της επιστήμης", "είναι χαμηλά", "έχει συμπλέγματα" κλπ κλπ.
Μπορείς να πείσεις έναν συμπλεγματικό βλάκα; είναι αδύνατον. Γίνεσαι όμοιός του κατεβαίνοντας στο επίπεδό του.

Έχεις πάθει ψύχωση να αποδείξεις ότι κάνω λάθος. 
Είπαμε εντάξει, έχεις δίκιο. Ας σου το πουν και οι άλλοι να κοιμηθείς ήσυχος.

Όσο και να χτυπιέσαι εμένα η άποψή μου δεν αλλάζει επειδή έτσι λες εσύ, 

Δεν έχει σημασία ποια είναι η άποψή σου.

Θες δεν θες, αυτό που λες είναι λάθος. Όσες κωλοτούμπες και εάν κάνεις όταν σε στριμώχνω, αυτό που ισχυρίζεσαι είναι λάθος.

Πέρα από αυτό, ο ελιτισμός που προσπαθείς να δείξεις, φανερώνει το πόσο λίγος είσαι. Όταν προσπαθείς να το παίξεις ελιτιστής όπως εσύ, τότε είναι που πραγματικά ΔΕΝ είσαι.

Οπότε, μηδενική αξία έχει εάν αλλάξει η άποψη σου. Είσαι λάθος, αντικειμενικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάρε εσύ ένα lexotanil να κοιμηθείς κι άσε με εμένα.
Δεν με πείθεις ότι και να μου πεις, η άποψή μου είναι βιωματική και πάγια,
εξάλλου δεν ζήτησα την συμβουλή σου, δεν σου απευθύνθηκα πρώτος προσωπικά, 
και δεν σε χαρακτήρισα όπως κάνεις εσύ.

Κοίτα να πείσεις τους άλλους που μπορεί να σε ακούσουν, εμένα πάντως δεν γίνεται.
Απάντησα για εκείνον που ρώτησε και έδειξε να έχει ψήγματα της δικής μου νοοτροπίας, 
άρα θα καταλάβει και θα βγάλει συμπέρασμα. 
Προσπάθησε λοιπόν να πείσεις αυτόν, όχι εμένα.
Ότι άλλο και να λες είναι απλώς ψύχωση δική σου μαζί μου. 
Σου έχει ανεβεί η πίεση, δεν φταίω εγώ. ΕΣΥ ασχολείσαι μαζί μου, όχι εγώ...

-

Επεξ/σία από V.I.Smirnov
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, pi314 είπε

Πού το είδες αυτό? Από πότε ισχύει?

Από το 2017, εδώ και μια 5ετια δηλαδή, από όταν ψηφίστηκε ο Νόμος για την "Οργάνωση και λειτουργία της ανώτατης εκπαίδευσης, ρυθμίσεις για την έρευνα και άλλες διατάξεις.".

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, V.I.Smirnov είπε

Πάρε εσύ ένα lexotanil να κοιμηθείς κι άσε με εμένα.
Δεν με πείθεις ότι και να μου πεις, η άποψή μου είναι βιωματική και πάγια,
εξάλλου δεν ζήτησα την συμβουλή σου, δεν σου απευθύνθηκα πρώτος προσωπικά, 
και δεν σε χαρακτήρισα όπως κάνεις εσύ.

Κοίτα να πείσεις τους άλλους που μπορεί να σε ακούσουν, εμένα πάντως δεν γίνεται.
Απάντησα για εκείνον που ρώτησε και έδειξε να έχει ψήγματα της δικής μου νοοτροπίας, 
άρα θα καταλάβει και θα βγάλει συμπέρασμα. 
Προσπάθησε λοιπόν να πείσεις αυτόν, όχι εμένα.
Ότι άλλο και να λες είναι απλώς ψύχωση δική σου μαζί μου. 
Σου έχει ανεβεί η πίεση, δεν φταίω εγώ. ΕΣΥ ασχολείσαι μαζί μου, όχι εγώ...

-

Το να σε πείσω είναι αδιάφορο, είσαι αντικειμενικά λάθος. Δεν σε χαρακτηρίζει κανείς, μόνος σου το κάνεις.

Όσο για τα άλλα, δεν ξέρω πόσο διαστρεβλωμένη εικόνα έχεις και για αλλά πράγματα, αλλά εφόσον γράφεις σε δημόσιο forum, ο καθένας μπορεί να σχολιάσει αυτά που γράφεις. Καταλαβαίνω ότι σε ενοχλεί που αποδεικνύεται πόσο λάθος είσαι, αλλά δεν σου πέφτει λόγος τι θα κάνει και ποιον θα σχολιάσει ο άλλος. 

Τέλος, είναι αρκετά κουτοπόνηρο το να μου απαντάς συνέχεια χωρίς παράθεση (για να μην πάρω ειδοποίηση) και μετά να λες ποιος ασχολείται με ποιον.

Πέρα από όλα τα άλλα, δείχνεις και κουτοπονηριά. Μάλλον όλα αυτά στα έχουν ξαναπεί για αυτό και προσπαθείς να το παίξεις ελιτιστής εδώ. Μία λύπηση την βγάζεις. 

Υ.Γ. Είναι εντυπωσιακό πως παραδέχεσαι σιωπηλά ότι είσαι αντικειμενικά λάθος, λέγοντας για «βιωματικά». Είναι κρίμα να φέρεσαι έτσι, αντί να παραδεχθείς σταράτα ότι και εσύ καταλαβαίνεις πως είσαι λάθος αντικειμενικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τίποτε δεν με ενοχλεί, ούτε χρειάζομαι επιβεβαίωση από κανέναν,
μπορείς να γράφεις ότι θέλεις, στον βρόντο πηγαίνει !
Η άποψή μου είναι πάγια, είμαι πεπεισμένος για την ορθότητά της από πολλές περιπτώσεις, και δεν ανακαλώ τίποτε.
Χτυπιέσαι σαν χταπόδι τόσες σελίδες τώρα να με πείσεις ότι κάνω λάθος. Απλώς δεν μπορείς.
Είπαμε πείσε τους άλλους, και εκείνον που ρώτησε, όχι εμένα.
Εγώ σε όσους με ρωτάνε επ' αυτού, τους συνιστώ να κάνουν και δεύτερο MSc χωρίς καμιά επιφύλαξη.
Το όφελος είναι μεγάλο από πολλές πλευρές.

Όσο ασχολείσαι μαζί μου, απλώς επιβεβαιώνεις την ψύχωσή σου. 
Πάρε κανένα χάπι να ρίξεις την πίεσή σου γιατί είσαι στα πρόθυρα εγκεφαλικού απ' την τσατίλα σου....

-

Επεξ/σία από V.I.Smirnov
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, V.I.Smirnov είπε

Tην κολωτούμπα την κάνεις εσύ που εξακολουθείς να ασχολείσαι με κάποιον που είναι "ντροπή της επιστήμης", "είναι χαμηλά", "έχει συμπλέγματα" κλπ κλπ.
Μπορείς να πείσεις έναν συμπλεγματικό βλάκα; είναι αδύνατον. Γίνεσαι όμοιός του κατεβαίνοντας στο επίπεδό του.

Έχεις πάθει ψύχωση να αποδείξεις ότι κάνω λάθος. 
Είπαμε εντάξει, έχεις δίκιο. Ας σου το πουν και οι άλλοι να κοιμηθείς ήσυχος.

Όσο και να χτυπιέσαι εμένα η άποψή μου δεν αλλάζει επειδή έτσι λες εσύ, 
ούτε με πτοούν οι χαρακτηρισμοί σου, 
χώνεψέ το γιατί στο τέλος θα πάθεις εγκεφαλικό απ τη σκασίλα σου...

-

χαχαχα....δυο χρόνια μεταπτυχιακή κβαντομηχανική (δυο φορές από δυο εξάμηνα)....
Και στον ηλεκτρομαγνητισμό τα ίδια.
Ξαναπήγα ένα εξάμηνο ακόμη, ενώ τον είχα περάσει, γιατί το επίπεδο ήταν στην στάθμη Jackson (Jackson's book) και διασκέδαζα με το μάθημα.
Τη συναρτησιακή ανάλυση, τη θεωρία τελεστών και την τοπολογία τις είχα παρακολουθήσει πριν γραφτώ στο MSc.
Μερικές διαφορικές είχα διαβάσει αρκετά μόνος μου - αλλά όχι στο πλαίσιο αυτού που διδασκόταν στο MSc.
Μετά από αυτά (και μερικά ακόμη) ότι συναντούσα ήταν της πλάκας, σε ότι χρειάστηκα δεν είχα καμιά δυσκολία κατανόησης πουθενά...
Οι άλλοι συνάδελφοι μηχανικοί έβλεπαν νόρμα στον χώρο L2 και τρόμαζαν....

-

Τι μηχανικός είσαι και πάνω σε τι εργάζεσαι; 

Best case scenario "ερευνητής" στη ΣΕΜΦΕ...

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στείλε pm να σου απαντήσω....Όχι, δεν είμαι στη ΣΕΜΦΕ.

Παρεμπιπτόντως, επειδή το best case σενάριο το συμπεραίνεις από τα μαθήματα που αναφέρω,
δεν είναι ακριβώς έτσι.
Εγώ είχα διαβάσει πολλά πράγματα μόνος μου πριν τα κάνω σε MSc.
Π.χ., για κβαντομηχανική είχα διαβάσει το βιβλίο του Ανδριτσόπουλου (εκδ. Παπασωτηρίου) μέχρι το spin περίπου. 
Ενώ η σχολή μου δεν είχε απολύτως τίποτε από τέτοια πράγματα...

-

Επεξ/σία από V.I.Smirnov
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/1/2022 στις 7:43 ΜΜ, ProponitisTouKanape είπε

Σημασία έχει η ποιότητα, όχι η ποσότητα. Επίσης εγώ δε ξέρω καθόλου κόσμο, ούτε απο το πανεπιστήμιο του εξωτερικού, που να κάνει δύο μάστερ. Συνήθως τέτοια άτομα που παίρνουν το ένα χαρτί μετά το άλλο είναι αυτοί που φοβούνται να δουλέψουν και ελπίζουν οτι κάποια στιγμή θα τους ταϊζει το πανεπιστήμιο...

Ξέρω πάρα πολλους, ειδικά από τον τομέα της εκπαίδευσης, 2 πτυχια, 2 μαστερ, σεμινάρια, 2 γλώσσες κλπ και κυνηγανε θεσεις αναπληρωτων ανα την Ελλάδα. Αλλά και συμφοιτητες μου στο μεταπτυχιακό μετα πήγαν και εκαναν ΜΒΑ παράλληλα με το διδακτορικό τους. 

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, yanis13 είπε

Τελικα ρε φιλε@EcoBill, καταλαβες πως θα διαβαζεις για το Πανεπιστημιο; 

Ναι αν και πήρε μεγάλη στροφή το θέμα του ποστ. Βοήθησε πάρα πολύ το πρώτο σχόλιο του @ProponitisTouKanape

Επεξ/σία από EcoBill
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, V.I.Smirnov είπε

Η άποψή μου είναι πάγια, είμαι πεπεισμένος για την ορθότητά της από πολλές περιπτώσεις, και δεν ανακαλώ τίποτε.
Χτυπιέσαι σαν χταπόδι τόσες σελίδες τώρα να με πείσεις ότι κάνω λάθος. Απλώς δεν μπορείς.

Το εάν πειστείς ή όχι, είναι άσχετο. ΕΙΣΑΙ αντικειμενικά λάθος.

"Χρειάζεται" σημαίνει "είναι αναγκαίο". Όταν το Χ είναι αναγκαίο για το Υ, τότε εάν το Χ λείπει το Υ δεν μπορεί να γίνει. 

Επειδή κανείς μπορεί να κάνει διδακτορικό ΧΩΡΙΣ δεύτερο MSc, αντικειμενικά είσαι λάθος. 

Μόνος σου ΠΑΡΑΔΕΧΘΗΚΕΣ μετά από ΠΙΕΣΗ ότι κανείς μπορεί να κάνει διδακτορικό χωρίς δεύτερο MSc. Άρα, μόνος σου ΠΑΡΑΔΕΧΘΗΚΕΣ μετά από ΠΙΕΣΗ ότι δεν χρειάζεται δεύτερο διδακτορικό για PhD. Άρα, μόνος σου ΠΑΡΑΔΕΧΘΗΚΕΣ μετά από ΠΙΕΣΗ πως δεν χρειάζεται δεύτερο MSc για να κάνει κανείς PhD. Άρα, πέρα από το ότι είσαι αντικειμενικά λάθος, το γνωρίζεις και ο ίδιος αλλά αρνείσαι να το πεις δημόσια και ξεκάθαρα. 

Για την ιστορία, εσύ είδες ότι ΣΕ ΕΣΕΝΑ βοήθησε να κάνεις δεύτερο MSc για να μάθεις κάτι. Από εκεί, και προφανώς επειδή έχεις συμπλέγματα, προσπαθείς να πείσεις τους άλλους πως όχι μόνο θα βοηθούσε, αλλά ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΓΚΑΙΟ να γίνει ένα δεύτερο MSc για όλους. Το παραπάνω είναι λογικό άλμα και, όπως δείχθηκε παραπάνω, αντικειμενικά λάθος. 

Οπότε, όσο και εάν προσπαθείς να αποφύγεις να παραδεχθείς την αντικειμενική αλήθεια, ξέρεις, ξέρω, ξέρουν όλοι πως είσαι αντικειμενικά λάθος. 

Επεξ/σία από DrKo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

χαχαχαχα.....κοιμάσαι και σε κυνηγάει το ψευδώνυμό μου.
Έχεις πρόβλημα και δεν το ξέρεις !!!! 

-

Επεξ/σία από V.I.Smirnov
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, V.I.Smirnov είπε

Το όφελος είναι μεγάλο από πολλές πλευρές.

Και ακόμα μία κωλοτούμπα. Από εκεί που "είναι αναγκαίο/χρειάζεται" πας στο "το όφελος". Είτε παραδέξου ότι έκανες λάθος πριν, είτε παραδέξου πως δεν μπορείς να μιλήσεις σωστά και με ακρίβεια. 

1 λεπτό πριν, V.I.Smirnov είπε

χαχαχαχα.....Έχεις πρόβλημα και δεν το ξέρεις !!!!

 

Μετά από τις κωλοτούμπες και το κλάμα από το στρίμωγμα, πέρασες σε πιο απλές εκφράσεις, μη έχοντας κάτι άλλο να στηρίξεις τα λάθη σου. 

 

Μα να σκας για FEM, BEM, PDEs, και τα συναφή, να το παίζεις επιστημονικάρα και Smirnov ξέρω 'γώ, και να μην μπορείς να μιλήσεις σωστά και με ακρίβεια; Τς τς τς. Δεν στο μάθανε αυτό στους "επιστημονικούς καφέδες" που έκανες στα MSc σου; 

Δεν σου μάθανε να παραδέχεσαι τα λάθη σου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...