Προς το περιεχόμενο

Πώς διαβάζεις για το πανεπιστήμιο;


EcoBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

28 λεπτά πριν, V.I.Smirnov είπε

Όποιος έχει περισσότερα γραμματικά προσόντα είναι το ίδιο με όλους τους άλλους.
Αν έχεις δυο MSc που συμπληρώνονται είναι το ίδιο με το να έχεις ένα.
Ικανοποιήθηκες;

Η ίδια κωλοτούμπα. Από εκεί που έγραφες ότι είναι αναγκαίο/χρειάζεται το δεύτερο MSc για να κάνει κανείς PhD, τώρα κάνεις κωλοτούμπα για το εάν έχει ή δεν έχει ίδια γραμματικά προσόντα όποιος κάνει δεύτερο PhD.

Από εκεί και πέρα όμως, κάνεις και το λάθος πως μπερδεύεις την απόκτηση τίτλων με τα γραμματικά προσόντα. Πάλι πιάνεσαι να μην γράφεις ακριβώς αυτό που ισχύει. Ένα δεύτερο MSc σου δίνει ΤΥΠΙΚΑ προσόντα. Τα οποία μπορεί και να είναι άχρηστα σε ένα PhD ή και να μπορεί κανείς καλύψει τις όποιες γνώσεις χωρίς ένα επιπλέον MSc. Το ότι εσύ δεν τα παίρνεις και θέλεις διπλά και τρίδιπλα πτυχία για να μάθεις κάτι, δεν ισχύει το ίδιο για όλους.

Είναι, τελικά, έκπληξη πώς κάποιος που δεν είναι "στον σωρό" και είναι "ανώτερος" φέρεται όπως εσύ, με τέτοιες κωλοτούμπες, τέτοιου χαμηλοτάτου επιπέδου συμπεριφορές, και με εντελώς αντιεπιστημονικές αξίες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 167
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Eίπαμε, ότι πεις.

"Ένα δεύτερο MSc σου δίνει τυπικα προσόντα. Τα οποία μπορεί και να είναι άχρηστα σε ένα PhD ή και να μπορεί κανείς καλύψει τις όποιες γνώσεις χωρίς ένα επιπλέον MSc. "
Οk.
Και ο φίλος που ρώτησε σχετικά, να μην κάνει γιατί θα αποκτήσει γνώσεις ενδεχομένως άχρηστες ή μπορεί να τις καλύψει χωρίς επιπλέον MSc.
Και να μην ακούει εμένα διότι είμαι κολωτούμπας, και δεν ξέρω, κι έχω αντιεπιστημονική συμπεριφορά και αξίες.
Kάτι άλλο για να ικανοποιηθείς;

-

Επεξ/σία από V.I.Smirnov
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να το κλείσουμε, ένα άτομο που π.χ. αρχίζει να δουλεύει στα 25 ας πούμε και πάει σύνταξη στα 65 ας πούμε, κάθε πόσα χρόνια να κάνει msc για να είναι μέσα στα πράματα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, NT1G είπε

Για να το κλείσουμε, ένα άτομο που π.χ. αρχίζει να δουλεύει στα 25 ας πούμε και πάει σύνταξη στα 65 ας πούμε, κάθε πόσα χρόνια να κάνει msc για να είναι μέσα στα πράματα;

Κάποιος που στοχεύει στην αγορά εργασίας δεν χρειάζεται απαραίτητα MSc - πολλώ δε μάλλον επαναληπτικά.
Σε τέτοιες περιπτώσεις συνήθως δεν μπαίνεις μέσα στα πράγματα με ένα MSc, για πολλούς λόγους.
Αντίθετα, μπορείς να κάνεις σεμινάρια, να παρευρεθείς σε συνέδρια, να ακολουθήσεις πιστοποιήσεις κ.α.
Εξαρτάται από το αντικείμενο.
Π.χ., ένας οδοντίατρος που έχει ειδικευθεί στα φυτευτά δόντια, 
για να παρακολουθήσει τις εξελίξεις θα ενημερωθεί από συνέδρια και σεμινάρια που γίνονται στον κλάδο του, παρουσιάσεις από εταιρείες που παράγουν σχετικό εξοπλισμό κ.α.
Το ΜSc/ειδίκευση το έκανε μια φορά, δεν έχει νόημα να κάνει και δεύτερο καθώς οι παραπάνω δραστηριότητες αποσκοπούν ακριβώς σε αυτά και προσαρμόζονται καλύτερα ή πολύ καλύτερα στο τρέχον εργασιακό περιβάλλον.


Το ΜSc με την σκοπιμότητα που έθεσα εγώ είναι τελείως διαφορετικό καθώς αποσκοπεί να λάβεις κλασσικές γνώσεις υποβάθρου, σημαντικές, τις οποίες γενικά δεν θα τις πάρεις μόνος σου.
Π.χ., ένας μηχανικός αν δεν κάνει μηχ. συνεχούς μέσου ή μεταβολικές αρχές, είναι απίθανο να κάτσει να τα διαβάσει μόνος του.
Θα μείνει με ότι άρπαξε το μάτι του περιστασιακά και θα έχει γνωστικές τρύπες. 
Αυτός που δουλεύει στο γιαπί ή στο εργοστάσιο δεν τα χρειάζεται, αλλά αυτός που έχει PhD πρέπει κανονικά να τα έχει κάνει. 

-

Επεξ/σία από V.I.Smirnov
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, V.I.Smirnov είπε

Και ο φίλος που ρώτησε σχετικά, να μην κάνει γιατί θα αποκτήσει γνώσεις ενδεχομένως άχρηστες ή μπορεί να τις καλύψει χωρίς επιπλέον MSc.
Και να μην ακούει εμένα διότι είμαι κολωτούμπας, και δεν ξέρω, κι έχω αντιεπιστημονική συμπεριφορά και αξίες.
Kάτι άλλο για να ικανοποιηθείς;

Είναι εντυπωσιακό πως από εκεί που σκιζόσουνα για δύο MSc εάν θέλει κανείς να κάνει PhD, τώρα το γυρίζεις στο εάν θα πάρει παραπάνω γνώσεις ή όχι με ένα δεύτερο MSc και αποφεύγεις να σχολιάσεις ό,τι άτοπο και λάθος έχεις γράψει έως τώρα.

Τα πράγματα είναι απλά: ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ δεύτερο MSc για να κάνει κανείς PhD. Τελεία και παύλα. Ό,τι άλλο γραφτεί είναι λάθος. Επιπροσθέτως, σε κάποιες περιπτώσεις γίνονται δεκτοί υποψήφιοι χωρίς καν ένα MSc. 

Και επειδή τα γραπτά μένουν αλλά εσύ συνεχίζεις τις κωλοτούμπες:

3 ώρες πριν, V.I.Smirnov είπε

Ο άλλος παραπάνω ρώτησε αν αξίζει/χρειάζεται δεύτερο MSc.
H απάντηση είναι γενικά "ΝΑΙ" και εξήγησα γιατί.

Οπότε, από εκεί που έλεγες ότι ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ δεύτερο MSc, τώρα κάνεις κωλοτούμπα και το ρίχνεις στο έαν θα πάρει παραπάνω γνώσεις. Θα περίμενε κανείς από κάποιον που διατείνεται για σπουδές, παιδεία, και τα σχετικά, να έχει την στοιχειώδη περηφάνεια να παραδεχθεί τα λάθη του χωρίς υπεκφυγές και άλλα τερτίπια.

Εσύ όμως, όχι απλά δεν τα παραδέχεσαι αλλά προβάλεις έναν ελιτισμό από τα σκοτεινά χρόνια του μεσαίωνα, λέγοντας για άλλους του σωρού και ανώτερους και κατώτερους. 

3 ώρες πριν, V.I.Smirnov είπε

Ότι κάποιος που έχει δύο MSc στο πνεύμα που ανάφερα, κακώς τα έκανε και είναι το ίδιο ή κατώτερος με κάποιον που έχει ένα;
Ε, λοιπόν δεν είναι, ότι και να λέτε.

 

3 ώρες πριν, V.I.Smirnov είπε

Οι υπόλοιποι είναι απλώς στον σωρό. 

Για μία ακόμα φορά φαίνεται το τι είσαι και τι πληγή είσαι εσύ (και όμοιοι σου) για την επιστήμη.

Υ.Γ. Εάν χρειάζεται δεύτερο MSc για να κάνει κανείς PhD, απόδειξέ το. Παράθεσε προκύρηξη ιδρύματος που να ζητάει δύο MSc ως απαραίτητη προϋπόθεση για PhD. Εάν δεν μπορείς να το κάνεις, οφείλεις να παραδεχθείς πως ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ δεύτερο MSc. 

30 λεπτά πριν, NT1G είπε

Για να το κλείσουμε, ένα άτομο που π.χ. αρχίζει να δουλεύει στα 25 ας πούμε και πάει σύνταξη στα 65 ας πούμε, κάθε πόσα χρόνια να κάνει msc για να είναι μέσα στα πράματα;

Θέλει να είναι ανώτερος και πάνω από τον σωρό, ή βολεύεται να είναι πλεμπέος ξέρω 'γώ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπαμε, ότι πεις. 
Έτσι είναι αν έτσι νομίζεις.
Δεν σου χαλάω χατήρι. 
Σύμφωνοι σε όλα.

Και κοίτα να αποφεύγεις "πληγές της επιστήμης" σαν εμένα και τους ομοίους μου....

-

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, V.I.Smirnov είπε

Αυτός που δουλεύει στο γιαπί ή στο εργοστάσιο δεν τα χρειάζεται, αλλά αυτός που έχει PhD πρέπει κανονικά να τα έχει κάνει. 

Ούτε και μελετητικά απαιτούνται τέτοιες εξειδικευμένες γνώσεις, όχι μόνο εργοταξιακά (το γιαπί που λες και εσύ).

Επομένως, δεν έχω καταλάβει, πού ακριβώς απαιτούνται στο επάγγελμα (ως πολ. μηχ. ρωτάω, του ΕΜΠ, μιας και το συμπαθείς αρκετά απ' ό,τι έχω διαπιστώσει και από τις επαναλαμβανόμενες αναφορές σου).

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, V.I.Smirnov είπε

Είπαμε, ότι πεις. 
Έτσι είναι αν έτσι νομίζεις.
Δεν σου χαλάω χατήρι. 
Σύμφωνοι σε όλα.

Και κοίτα να αποφεύγεις "πληγές της επιστήμης" σαν εμένα και τους ομοίους μου....

-

Και δεν απαντάς:

Χρειάζεται ή όχι να έχει κανείς δεύτερο MSc για να κάνει PhD; Εάν ναι, παράθεσε προκύρηξη από ίδρυμα που να ζητάει δεύτερο MSc ως προϋπόθεση. Εάν όχι, παραδέξου ότι πριν έκανες λάθος. 

Το ότι είσαι πληγή, το ξέρεις και ο ίδιος. Για αυτό φέρεσαι έτσι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, MauroPaltoudias είπε

Ούτε και μελετητικά απαιτούνται τέτοιες εξειδικευμένες γνώσεις, όχι μόνο εργοταξιακά (το γιαπί που λες και εσύ).

Επομένως, δεν έχω καταλάβει, πού ακριβώς απαιτούνται στο επάγγελμα (ως πολ. μηχ. ρωτάω, του ΕΜΠ, μιας και το συμπαθείς αρκετά απ' ό,τι έχω διαπιστώσει και από τις επαναλαμβανόμενες αναφορές σου).

Κοίτα, στην καθημερινή δουλειά δεν χρειάζεσαι τέτοια πράγματα.
Π.χ. οι στατικές και η δυναμική είναι πολύ περισσότερο χρήσιμες καθώς έχουν πολύ μεγαλύτερη επαφή με καθημερινότητα στις κατασκευές και αναπτύσσουν τη διαίσθηση της στατικότητας που είναι βασική για έναν πολ. μηχανικό.
Ο πολ. μηχ. που χρησιμποιεί ένα λογισμικό FEM για να λύσει μια κατασκευή αρκεί να ξέρει τη FEM στο πλαίσιο της εφαρμογής.

Αλλά αν ασχολείσαι ερευνητικά με αριθητικές μεθόδους (FEM, ΒΕΜ κ.α.) πρέπει να ξέρεις πού προέρχονται οι τεχνικές, τη θεωρία όπου θεμελιώνονται και γιατί δουλεύουν.
Όσο περισσότερα ξέρεις στις θεματικές περιοχές αφετηρίας, τόσο μεγαλύτερη κατανόηση έχεις, με ότι αυτό συνεπάγεται.
Αυτο εξάλλου είναι υποτίθεται που ξεχωρίζει τον κοινό απόφοιτο από τον κάτοχο PhD.

-
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, V.I.Smirnov είπε

Όσο περισσότερα ξέρεις στις θεματικές περιοχές αφετηρίας, τόσο μεγαλύτερη κατανόηση έχεις, με ότι αυτό συνεπάγεται.
Αυτο εξάλλου είναι υποτίθεται που ξεχωρίζει τον κοινό απόφοιτο από τον κάτοχο PhD.

Όχι, τους ξεχωρίζει ένας τίτλος σπουδών. Το τι ξέρει ο καθένας και σε τι περιοχές, είναι άλλο θέμα που σχετίζεται εν μέρη με τον τίτλο σπουδών, αλλά όχι όπως θα θέλεις να πιστεύεις και παρουσιάζεις. 

 

Υ.Γ. Τελικά, χρειάζεται δεύτερο MSc για να κάνει κανείς PhD; Άλλα έλεγες πριν εσύ, άλλα λένε τα ιδρύματα ανά την υφήλιο, άλλα είπες μετά στις κωλοτούμπες σου, και συνεχίζεις να αποφεύγεις να απαντήσεις ευθέως για το διαμαντάκι που πέταξες: 

4 ώρες πριν, V.I.Smirnov είπε

Ο άλλος παραπάνω ρώτησε αν αξίζει/χρειάζεται δεύτερο MSc.
H απάντηση είναι γενικά "ΝΑΙ" και εξήγησα γιατί.

 

Επεξ/σία από DrKo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι να σου απαντήσω, δεν τα είπα;

Στις περισσότερες περιπτώσεις χρειάζεται.
Πολύ συχνά αν πας να κάνεις PhD θα σε βάλουν να κάνεις ένα σωρό μαθήματα - ακριβώς διότι το MSc που τυχόν έχεις δεν αρκεί.
Ξέρω ένα σωρό συγκεκριμένες περιπτώσεις.
Π.χ. χημικός μηχανικός πήγε στον Δημόκριτο για PhD και του έβαλαν τέσσερα μαθήματα φυσικής επιπλέον.
Χημικός με MSc στη Φυσικοχημεία του έβαλαν τρία μαθήματα. Τελικά έκανε από μόνος του ολόκληρο το MSc στη Φυσική που έχει ο Δημόκριτος για τους λόγους που ανάφερα νωρίτερα.
Μηχ. μηχανικός με MSc στα υπολογιστικά πήγε στον τομέα Στερεάς Κατάστασης του Φυσικού ΕΚΠΑ και του έβαλαν τρία μαθήματα.
Κλπ κλπ.

Το ότι δεν ζητάνε σε προκήρυξη δεν σημαίνει κάτι. 
Επειδή ξέρουν ότι υπάρχει πρόβλημα θα σε υποχρεώσουν να παρακολουθήσεις επιπλέον μαθήματα, 
δύο, τρία ή και ενίοτε και τέσσερα, δηλ. έως και σχεδόν μισό MSc μόνο του. Κι αν σου χαριστούν, απλώς θα βγεις γνωστικά ελλιπής όπως είπα.

Τώρα τι λες εσύ, είπαμε, ναι σε όλα, κι εγώ είμαι κολωτούμπας, 
κι ο φίλος που ρώτησε είναι άχρηστο, να μην κάνει... 
Έτσι, για να κοιμηθείς το βράδυ...

-

Επεξ/σία από V.I.Smirnov
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, V.I.Smirnov είπε

Στις περισσότερες περιπτώσεις χρειάζεται.

Μία ΕΠΙΣΗΜΗ παράθεση από κάποιο ίδρυμα που να το λέει αυτό. Εάν δεν υπάρχει, τότε ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ. 

 

7 λεπτά πριν, V.I.Smirnov είπε

Πολύ συχνά αν πας να κάνεις PhD θα σε βάλουν να κάνεις ένα σωρό μαθήματα

Φέρε ΕΠΙΣΗΜΗ παράθεση από ίδρυμα που να λέει πως εάν έχει κανείς δύο MSc τότε δεν θα κάνει παραπάνω μαθήματα. 

 

8 λεπτά πριν, V.I.Smirnov είπε

Το ότι δεν ζητάνε σε προκήρυξη δεν σημαίνει κάτι. 

Σημαίνει ΑΚΡΙΒΩΣ ότι ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ. Εάν χρειαζόταν, θα σου λέγανε να κάνεις το τάδε ή το δείνα MSc αντί να σου λένε να παρακολουθήσεις ΜΕΜΟΝΩΜΕΝΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ και όχι ολόκληρα προγράμματα σπουδών. 

Εάν δεν μπορείς να φέρεις ΕΠΙΣΗΜΗ ΠΑΡΑΘΕΣΗ, τότε οφείλεις να παραδεχθείς πως ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΔΕΥΤΕΡΟ MSC για να κάνει κανείς διδακτορικό. 

Βέβαια, τώρα μπορείς να αρχίσεις πάλι να μιλάς για "σωρό" και πως ένα ακόμα πτυχίο μπορεί να σου δώσει παραπάνω γνώσεις, κάνοντας πάλι κωλοτούμπα για να αποφύγεις να παραδεχθείς το λάθος σου. 

Όσο για τις μεμονωμένες περιπτώσεις, εγώ ξέρω παραπάνω που δεν χρειάστηκαν δεύτερο MSc και κάνανε διδακτορικό με ένα MSc. Πέρα από το γελείο της υπόθεσης να παρουσιάζει κανείς μεμονωμένες περιπτώσεις ως αποδείξεις (LOL, οι διαφορικές σε μάραναν, εδώ παρουσιάζεις μεμονωμένες περιπτώσεις ως αποδείξεις), στις ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ περιπτώσεις ΕΝΑ MSc ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΟ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάμε πάλι, έτσι είναι αν έτσι νομίζεις.

Πες σε όσους σε ρωτήσουν ότι είναι άχρηστο και να μην κάνουν.

-

Επεξ/σία από V.I.Smirnov
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα, ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΔΕΥΤΕΡΟ MSc για διδακτορικό. Κατανοώ ότι είσαι γεμάτος συμπλέγματα (για αυτό και η συμπεριφορά σου) αλλά απορώ σε τι άκρα θα το πας, μη παραδεχόμενος ότι πέταξες βλακεία. 

1 λεπτό πριν, V.I.Smirnov είπε

Πάμε πάλι, έτσι είναι αν έτσι νομίζεις.

Πες σε όσους σε ρωτήσουν ότι είναι άχρηστο και να μην κάνουν.

-

Άλλο το δεν χρειάζεται, άλλο το άχρηστο. Ελληνικά δεν γνωρίζεις ή επίτηδες παραφράζεις το τι λέγεται; Τώρα άρχισες να παραφράζεις το τι γράφεται; Πόσο πιο χαμηλά θα πέσεις;

"χρειάζεται" σημαίνει "είναι αναγκαίο". Έρχεται από την λέξη "χρεία" που σημαίνει ανάγκη, 

"άχρηστο" σημαίνει χωρίς χρήση. 

Πόσο πιο χαμηλά θα πέσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...