Προς το περιεχόμενο

Απαράδεκτη εικόνα των ΕΛΤΑ / ΕΛΤΑ couriers


FireGate_13_

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, jimis_vts είπε

Ότι πάνε να τα διαλύσουν και να τα ιδιωτικοποιήσουν μάλλον δεν το έχεις ακούσει...με ότι αυτό συνεπάγεται φυσικά. Αλλά όταν γίνει μην σου φανεί περίεργο που θα πληρώνεις την κάθε υπηρεσία 10 φορές πάνω.... 

Δώσε μου την επιλογή να το πληρώσω 50 φορές παραπανω, αλλά να το έχω όσο το δυνατόν νωρίτερα στη πόρτα μου. 

Η αλήθεια είναι πάντως ότι παίζει μεγάλο ρόλο και το κατάστημα. Αυτό που εξυπηρετεί εμένα πχ, πάντα τα δέματα έρχονται σε εύλογο χρονικό διάστημα.. Ίσως να φταίει και το ότι είμαι κοντά. Πάντως και από reviews που έχω διαβάσει στο Google πολλοί είναι  αρκετά ευχαριστημένοι (τελευταία φορά που κοίταξα, είχε 3.5 βαθμολογία, που για κατάστημα ΕΛΤΑ είναι απίστευτα καλη).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 84
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

5 λεπτά πριν, filip123go είπε

Δώσε μου την επιλογή να το πληρώσω 50 φορές παραπανω, αλλά να το έχω όσο το δυνατόν νωρίτερα στη πόρτα μου.

Έλα ρε κιμπαρη... Τους ρώτησες αν έχουν όλοι?? 

  • Like 3
  • Confused 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, jimis_vts είπε

Ότι πάνε να τα διαλύσουν και να τα ιδιωτικοποιήσουν μάλλον δεν το έχεις ακούσει...με ότι αυτό συνεπάγεται φυσικά. Αλλά όταν γίνει μην σου φανεί περίεργο που θα πληρώνεις την κάθε υπηρεσία 10 φορές πάνω.... 

Ναι θα τα διαλύσουν,λες και το δημόσιο από τη φύση του δεν είναι μπιπ.
Και θα τα ιδιωτικοποιήσουν λες και δεν ξέρει να ανοίξει ακόμα ένα ιδιωτικό ταχυδρομείο σαν τα υπόλοιπα που έχουν ανοίξει,
και περιμένουν το κελεπούρι τα ΕΛΤΑ.

24 λεπτά πριν, jimis_vts είπε

Έλα ρε κιμπαρη... Τους ρώτησες αν έχουν όλοι?? 

Μπορούμε κάποια στιγμή να χεστήκαμε αν έχουν όλοι;
Δε ζούμε σε μαρξιστική ουτοπία, να ισοπεδωνόμαστε προς τα κάτω.
Ελεύθερη κοινωνία είμαστε, όποιος θέλει, πληρώνει παραπάνω.

Κι αν έχεις αντίρρηση, τα ίδια τα ταχυδρομεία δε συμφωνούν μαζί σου,
όταν χωρίζουν την αλληλογραφία σε προτεραιότητες και την Α' τη χρεώνουν παραπάνω.´
Κοινώς δεν είναι όλα ισοπέδωση στη ζωή, υπάρχουν επιλογές κι έχουν κόστος.

Κι όποιος δε θέλει πάλι, έχει και το γνωστό δημόσιο.
Το τόσο φτηνό κι επιτυχημένο δημόσιο που το φανερό αντίτιμο το πληρώνουμε στο γκισέ, και το αφανές αντίτιμο το πληρώνουμε με τα χρέη και τις υπηρεσίες των ΔΕΚΟ.

Επειδή έγινε η συνηθισμένη προπαγάνδα, και το σχόλιο επ' αυτής.

  • Like 4
  • Thanks 3
  • Confused 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, jimis_vts είπε

Έλα ρε κιμπαρη... Τους ρώτησες αν έχουν όλοι?? 

ΔΙΑΒΑΖΕΤΕ ΤΙ ΒΑΖΕΤΕ ΣΕ QUOTE Η ΑΠΛΑ ΤΟ ΒΆΖΕΤΕ ΈΤΣΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΒΆΛΕΤΕ;;;;
 

 

1 ώρα πριν, filip123go είπε

Δώσε μου την επιλογή να το πληρώσω 50 φορές παραπανω, αλλά να το έχω όσο το δυνατόν νωρίτερα στη πόρτα μου. 

 

Επεξ/σία από filip123go
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχεις επιλογή..να στείλεις κούριερ της επιλογής σου αλλα με χρεωση ιδιωτη(+10 20€)...δεν νομίζω να σου αρνηθεί κανένα μαγαζί.οταν περιμενεις πράγματα αξίας νομίζω καλό είναι να επιλέγεις μικρες εταιρείες κούριερ ακόμη και με αυθημερον παράδοση ή ακόμη και ταξί(κάποια ραδιοταξί -κοσμος?-κάνουν ακόμη διαδρομές για κούριερ) πέρα απο τις γνωστές ακριβές ups/dhl ;)

 

Επεξ/σία από kage
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, FireGate_13_ είπε

Για άλλη μια φορά θα γκρινιάζουμε για την κατάσταση που είναι τα ΕΛΤΑ. Στιβαγμενα κουτιά πάνω σε ντουλάπες, κάτω στα πατώματα, μέσα σε καρότσια, κοντεινερ κλειστά μετά από ημέρες, υπάλληλοι που ψάχνουν το κάθε πακέτο κανένα μισάωρο, 30 άτομα ουρά καθημερινά.. Δεν έχει τέλος κ πάτο η απαράδεκτη εικόνα τους. 

Πακέτα 30 ημέρες Ελλάδα χωρίς παράδοση, πακέτα που κάνουν 3 μέρες να φτάσουν από την άλλη άκρη της Ευρώπης κ μετά χρειάζοντε 3 βδομάδες για να έρθουν σπίτι σου, ταχυδρόμοι που δηλώνουν ότι ήρθαν κ δεν σε βρήκαν ενώ δουλεύεις από το σπίτι. 

Τι κάνουμε; πως το ανεχόμαστε όλο αυτό το χάλι; δεν υπάρχουν κυρώσεις; τι είναι η αίτηση αποζημίωσης; 

IMG_20220104_192537.jpg

Οκ να το ιδιωτικοποιησουμε έτσι  ώστε να λειτουργεί καλυ... ΦΑΠ. Είναι ήδη ιδιωτικό, όταν ήταν στο δημόσιο) δημόσιο μια χαρά ήταν 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, filip123go είπε

ΔΙΑΒΑΖΕΤΕ ΤΙ ΒΑΖΕΤΕ ΣΕ QUOTE Η ΑΠΛΑ ΤΟ ΒΆΖΕΤΕ ΈΤΣΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΒΆΛΕΤΕ;;;;
 

 

 

Θα τα δεις τ' αποτελέσματα όταν γίνουν όλα ιδιωτικά. Μόλις γίνει και η δεη και η ευδαπ τα ξαναλέμε. Και για τα νοσοκομεία τα ίδια λέτε να πάνε στα ιδιωτικά όλοι αλλά τώρα με τον covid καίγεται ο κωλος τους και τους αρέσει. Δεν έχω στο ταβάνι το δημόσιο ούτε καν θα έλεγα αλλά έχουμε δει πως λειτουργούν όλα όταν γίνεται το αντίθετο (ουλεν πχ) 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, jimis_vts είπε

Θα τα δεις τ' αποτελέσματα όταν γίνουν όλα ιδιωτικά. Μόλις γίνει και η δεη και η ευδαπ τα ξαναλέμε. Και για τα νοσοκομεία τα ίδια λέτε να πάνε στα ιδιωτικά όλοι αλλά τώρα με τον covid καίγεται ο κωλος τους και τους αρέσει. Δεν έχω στο ταβάνι το δημόσιο ούτε καν θα έλεγα αλλά έχουμε δει πως λειτουργούν όλα όταν γίνεται το αντίθετο (ουλεν πχ) 

Ποιος μίλησε για ιδιωτικά ρε φίλε;; ΔΗΜΌΣΙΟ ΝΑ ΠΑΡΑΜΕΊΝΕΙ. I don't give a fuck που θα πηγαινουν τα λεφτά. Εγώ θέλω μια σωστή και γρήγορη υπηρεσία που είμαι διατεθειμένος να την πληρώσω παραπάνω. Εσύ που δεν είσαι μην την πληρώσεις. Πας και ανακατέβεις ΔΕΗ , ΕΥΔΑΠ, ιδιωτικοποιήσεις.... WTF από το κεφάλι σου τα βγάζεις. Εγώ δεν είπα τίποτα τέτοιο.  Και όπως είπε και ο @nemom από πάνω,  
 

Αναφορά σε κείμενο

Μπορούμε κάποια στιγμή να χεστήκαμε αν έχουν όλοι;
Δε ζούμε σε μαρξιστική ουτοπία, να ισοπεδωνόμαστε προς τα κάτω.
Ελεύθερη κοινωνία είμαστε, όποιος θέλει, πληρώνει παραπάνω.

Life isn't fair. Deal with it. 

Επεξ/σία από filip123go
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά τα ΕΛΤΑ Courier απορώ γιατί λέγονται έτσι. Ούτε μια φορά δε με έχουν πάρει τηλέφωνο, για να γίνει παράδοση δέματος. Πάντα πήγαινα/πηγαίνω στο κατάστημα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, kage είπε

Έχεις επιλογή..να στείλεις κούριερ της επιλογής σου αλλα με χρεωση ιδιωτη(+10 20€)...δεν νομίζω να σου αρνηθεί κανένα μαγαζί.οταν περιμενεις πράγματα αξίας νομίζω καλό είναι να επιλέγεις μικρες εταιρείες κούριερ ακόμη και με αυθημερον παράδοση ή ακόμη και ταξί(κάποια ραδιοταξί -κοσμος?-κάνουν ακόμη διαδρομές για κούριερ) πέρα απο τις γνωστές ακριβές ups/dhl ;)

 

Οι μικρές εταιρείες με έχουν εξυπηρετήσει άπειρες φορές εντός Αττικής και είναι άψογες. Όπως επίσης και ραδιο-ταξί για να μου φέρουν κυρίως δέματα από το κτελ στο σπίτι) . Επίσης η υπηρεσία last mile του skroutz έχει αποδειχθεί εξαιρετική . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ειναι μονοπωλιο, να τα στελνεις με τις αλλες εταιρειες.

Αν τωρα δε σε καλυπτουν οι αλλες συγχαρητηρια βρηκες το κενο στην αγορα.

Επεξ/σία από flexpick
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nemom είπε

Ναι θα τα διαλύσουν,λες και το δημόσιο από τη φύση του δεν είναι μπιπ.
Και θα τα ιδιωτικοποιήσουν λες και δεν ξέρει να ανοίξει ακόμα ένα ιδιωτικό ταχυδρομείο σαν τα υπόλοιπα που έχουν ανοίξει,
και περιμένουν το κελεπούρι τα ΕΛΤΑ.

Κι όποιος δε θέλει πάλι, έχει και το γνωστό δημόσιο.
Το τόσο φτηνό κι επιτυχημένο δημόσιο που το φανερό αντίτιμο το πληρώνουμε στο γκισέ, και το αφανές αντίτιμο το πληρώνουμε με τα χρέη και τις υπηρεσίες των ΔΕΚΟ.

Επειδή έγινε η συνηθισμένη προπαγάνδα, και το σχόλιο επ' αυτής.

Προφανώς ζεις σε μια παράλληλη πραγματικότητα, όταν δεν έχεις πάρει χαμπάρι ότι από αρχές του 2021 σχεδόν οι μισοί υπάλληλοι των ΕΛΤΑ έχουν απολυθεί (λήξη συμβάσεων) προκειμένου να προετοιμαστούν για την ιδιωτικοποίηση. ΤΟ 2021 ΕΝ ΜΕΣΩ ΠΑΝΔΗΜΙΑΣ, την ώρα που το κούριερ πήγαινε σύννεφο.

Όσο για το κελεπούρι που λες. Τα ΕΛΤΑ έχουν από τα πλέον υπερσύγχρονα κέντρα mail sorting, χωρια την τεραστια ακινητη περιουσια (δε νοικιαζει οπως οι αλλοι). Οποτε ναι κελεπουρι ειναι.

Και τέλος για τα χρέη των ΔΕΚΟ. Όταν σου επιδοτούν το ρεύμα είναι καλά ε? Γιατί αν δεν έβαζε το χέρι στην τσέπη το κράτος οι λογαριασμοί ρεύματος θα φτάνανε στο θεό.

  • Like 6
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πω και εγώ την άποψη μου, σωστή η λάθος θα μου πείτε.

Πιστεύω ότι τα περισσότερα καταστήματα νοικιάστηκαν η αγοράστηκαν πολύ πριν τον πανδημία όπου ο όγκος της δουλειάς και των δεμάτων ήταν πολλαπλάσια μικρότερος Χ2, Χ3, Χ5 δεν ξέρω πόσο αλλά ήταν σε σχέση με αυτόν που έχουν τώρα. Με το που έσκασε λοιπόν η πανδημία δεν υπήρχε χώρος για να αποθηκεύσουν όλον αυτό των όγκο δεμάτων οπότε τα βάζανε πρόχειρα όπου μπορούσαν και στέλνανε ότι μόνο έβλεπαν μπροστά τους και δεν μπορούσε να μείνει εκτός καταστήματος. Οι υπάλληλοι έχουν τόσο φόρτο εργασίας και τόση πίεση που δεν μπορούν να ασχοληθούν με ένα δέμα που ήρθε πριν από Χ ημέρες και είναι μέσα σε μια στίβα από πακέτα. Οι μεταφορείς επίσης δέχονται και αυτοί με την σειρά τους μεγάλη πίεση, δεν ελέγχονται και δεν έχουν και συνέπειες αν δεν παραδώσουν ένα πακέτο οπότε υπάρχει η γνωστή δικαιολογία ότι ο πελάτης δεν ήταν σπίτι και ξεμπερδεύουνε. Γενικά το σύστημα οι χώροι και η οργάνωση που έχουν δεν αντέχει τόση δουλέια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για πειτε μου αν για αυτα τα συμαβαντα που θα γραψω, φταιει η απολυση των εργαζομενων,ο covid και οι υπολοιπες καραμελες που πιπιλιζουν οι υποστηρικτες των λουφαδορων.

1)Περιμενω δεμα απο αμαζον μεσω ελτα κουριερ.Μπαινω σπιτι στις 12:00 το πρωι και δε βλεπω κανενα χαρτακι.Ωραια λεω προλαβα.Στις 14.30 μου ερχεται σμσ απο αμαζον οτι περασαν και δε με βρηκαν.Κατεβαινω κατω και βλεπω χαρτακι οτι περασε στις 9.30!! Ειχε γραψει το χαρτακι απο πριν για να μην κουραζεται οταν ερθει στην πολυκατοικια.Αυτο εγινε το 2017,προ κοβιντ

2)Τα ιδια δεμα απο αμαζον.Στις 17.00 ειμαι στη βεραντα και βλεπω μηχανακι των ελτα.Περναει δε σταματαει .Στις 17.15 η παρακολουθηση του δεματος ,αλλαζει σε "ο παραληπτης ζητησε παραδοση αυριο" .Το καταστημα των ελτα ειναι 3 λεπτα απο μενα με αυτοκινητο.Προφανως πηγε εκει και το αλλαξε το στατους.

Παιρνω τηλεφωνο λεει στην κοπελα τι εχει γινει,χωρις να τις δωσω tracking number" και αρχιζει τις δικαιολογιες οτι δεν ηταν να παραδοθει σημερα και εγινε λαθος και οταν το πηραν χαμπαρι το αλλαξαν κλπ.Τη ρωταω πως μου δινεται αυτες τις πληροφοριες αφου δε σας εχω δωσει τον αριθμο του δεματος.Εκλεισε το τηλεφωνο βεβαια.Την ιδια μερα η ups μου εφερε δεμα στις 8 το βραδυ (δουλευουν κανονικα μεχρι 18.30)

 

Επεξ/σία από cumulus
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι ανάλογα το κατάστημα. Εδώ στην επαρχιακή Καλαμάτα, ΠΡΟΤΙΜΩ ΤΑ ΕΛΤΑ courier από την ACS...

Είτε έχω πάρει την πιο μικρή αποστολή είτε τηλεόραση, η acs σου βγάζουν την ψυχή. πρέπει να παίρνεις τηλεφωνο για να τους πιέσεις να το φέρουν, ειδικά στην καραντίνα... Παρόλο που ειναι ιδιωτικός τομέας κτλ κτλ

Ενώ τα ΕΛΤΑ ΚΟΥΡΙΕΡ πάντα είναι στην ώρα τους

Συμπέραςμα: ειναι ανάλογα σε τι κατάστημα θα πέσεις

 ερώτημα: Ώς καταναλωτές αν τους ζητάμε τις αποζημιώσεις μας όταν καθυστερούν (6€ την μέρα), λέτε ότι θα τολμάνε να μας κοροΐδευουν οι μεταφορικές μπροστά στα μάτια μας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...