Προς το περιεχόμενο

Απαράδεκτη εικόνα των ΕΛΤΑ / ΕΛΤΑ couriers


FireGate_13_

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καρδίτσα , μέχρι γνωριμία με τον ταχυδρόμο είχα κάνει και με έπαιρνε τηλέφωνο όταν ήταν να φέρει τα δέματα στο σπίτι για να δεί αν είμαι εκεί. Περισσότερο αγένεια από ανθρώπους που δε μπορούν να περιμένουν στην ουρά  15-20 λεπτά για να πάρουν δέματα εν μέσω πανδημίας έχω δεί, παρά από ανθρώπους των ΕΛΤΑ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 84
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

1 λεπτό πριν, Tasos5555 είπε

Εγώ τους έκανα αγωγή πέρσι για αποζημίωση 30.000 για καθυστερήσεις αφού μου τις έδωσαν με το καλό αγνοώντας τα eMail μου.

Κανένας δεν απάντησε στο εξώδικο και τώρα περίμενε του χρόνου για να τα πάρουμε με εντολή δικαστηρίου...μετά από αυτούς πήγαμε στην speedex και είναι και αυτοί τα ίδια χάλια.. τους έχω κάνει επαφή γιατί οι καθυστερήσεις είναι 3.900 να συμφωνήσουν το τιμολόγιο μου και να μου δώσουν τα υπόλοιπα αλλά είναι και αυτοί άφαντοι.. τελικά όλοι είναι λαμόγια, το να έχεις eshop στην Ελλάδα είναι μια οδύσσεια!

Spoiler

Ελπίζω φίνε να δικαιωθείς. Μακάρι όλοι να δρούσαν σαν και εσένα.. Τότε ίσως κάτι να γινόταν....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, jimis_vts είπε

Ότι πάνε να τα διαλύσουν και να τα ιδιωτικοποιήσουν μάλλον δεν το έχεις ακούσει...με ότι αυτό συνεπάγεται φυσικά. Αλλά όταν γίνει μην σου φανεί περίεργο που θα πληρώνεις την κάθε υπηρεσία 10 φορές πάνω.... 

Αυτο πως προκύπτει; εγώ ότι έχει γίνει ιδιωτικό μόνον καλύτερα βλέπω να δουλεύει και φυσικά σε εμάς να κοστίζει πιο φθηνά βλέπε οτε κλπ... δες αξιολογήσεις από τα φιλαράκια μας ελτα κουριερ και όχι πριν 2 μήνες εδώ και χρόνια αυτή η κατάσταση αγενείς σταρχιδιστες

44 λεπτά πριν, papapontikas είπε

Υποδειγματικά μπορεί να μην δούλευαν, αλλά σε αυτό το χαλί δεν είχαν φτάσει ποτέ. Ο απλός κόσμος δεν ξέρει όμως ότι το προσωπικό στα ΕΛΤΑ έχει μείνει το μισό. 

Και φυσικά μετά βγαίνουν οι γνωστοί "κουνάμε δάχτυλο στην πλεμπα" και φωνάζουν: Τεμπελχαναδες! Κηφήνες! Ιδιωτικοποίηση τώρα! (αποκρύπτοντας φυσικά πως φτάσαμε σε αυτό το σημείο - τις απολύσεις δηλαδή)

Όπου "ιδιωτικοποίηση" ουσιαστικά σημαίνει πώληση μπιρ παρά στους κολλητούς τους της Quest Group 

Στην ροδο από πάντα ήταν ένα μαύρο χαλί

Επεξ/σία από Ducatista
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την εντύπωση πως εξαρτάται από το κατάστημα. Στης γειτονιάς μου δεν έχω γενικά κάποιο παράπονο, στο ταμείο μια χαρά ευγενικοί είναι. Για την ακαταστασία που επικρατεί αναγνωρίζω πως συμβαίνει λόγω του μεγάλου φόρτου δεμάτων που οφείλεται στην πανδημία. Μέχρι πριν φύγει ο προηγούμενος ταχυδρόμος με είχε μάθει κιόλας και μου άφηνε το δέμα στο ασανσέρ. Τώρα μου αφήνουν το κλασσικό χαρτάκι ανεξαρτήτως όγκου δέματος.

Η γενικότερη καθυστέρηση (7 μέρες δέμα απο Αγγλία σε Αθήνα και από Αθήνα σε Θεσσαλονίκη 4 μήνες) ηταν δυστυχώς ανέκαθεν πρόβλημα των ΕΛΤΑ.... αλλά και από ιδιωτικές εταιρίες όπως ACS που μεταφέρουν δέματα με κολλητική ταινία πάνω στο μηχανάκι επειδή δεν χωράνε για μεταφορά δεν το έχω ξαναδεί πουθενά αλλού... θυμάμαι χαρακτηριστικά να περιμένω δέμα στο σπίτι όταν ξαφνικά μου έρχεται μήνυμα οτι δεν με βρήκαν και πρέπει να περάσω να το πάρω, χωρίς καν να έχει χτυπήσει θυροτηλέφωνο! Αφού πήγα στο κατάστημα και τους εξήγησα τα ανεξήγητα μου είπαν οτι μάλλον εχει χαλάσει το θυροτηλέφωνό μου! 🤥

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ελτα εχουν ελλειψη προσωπικου εδω και πολυ καιρο.Καθε ταχυδρομος εχει 3 τομεις πλεον.Δηλαδη την δουλεια των 3 ταχυδρομων την κανει 1 πλεον.Αυτα στην διανομη.Το ιδιο ισχυει και για την συναλλαγη.Εφυγαν οι μονιμοι και δημιουργηθηκαν τεραστια κενα,ακομα και στις μειωμενες οργανικες θεσεις που προβλεπονται.Παιρνουν ενοικιαζομενους υπαλληλους με μηνιαιες συμβασεις και μισθους Αφρικης και προσπαθουν να βγαλουν την δουλεια.Αυτη ειναι η πραγματικοτητα μεχρι νεωτερας.Οποτε μην γκρινιαζετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, gustom2008 είπε

Τα ελτα εχουν ελλειψη προσωπικου

 

1 λεπτό πριν, gustom2008 είπε

.Παιρνουν ενοικιαζομενους υπαλληλους

Έχουν έλλειψη μαζί με τους ενοικιαζόμενους υπαλλήλους;  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, filip123go είπε

 

Έχουν έλλειψη μαζί με τους ενοικιαζόμενους υπαλλήλους;  

ναι εχουν.ειπαμε 3 τομεις ο καθε ταχυδρομος.εσυ μπορεις να ανταπεξελθεις στον ιδιο χρονο οταν εχεις τριπλασιο ογκο δουλειας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, gustom2008 είπε

ναι εχουν.ειπαμε 3 τομεις ο καθε ταχυδρομος.εσυ μπορεις να ανταπεξελθεις στον ιδιο χρονο οταν εχεις τριπλασιο ογκο δουλειας?

Προφανώς και όχι. Αυτό που προσπαθώ να εξηγήσω είναι και πως, πριν γίνουν οι απολύσεις πάλι στον ίδιο χρόνο τα παίρναμε τα δέματα. Ειδικά επαρχία. 

  • Like 2
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, filip123go είπε

Προφανώς και όχι. Αυτό που προσπαθώ να εξηγήσω είναι και πως, πριν γίνουν οι απολύσεις πάλι στον ίδιο χρόνο τα παίρναμε τα δέματα. Ειδικά επαρχία. 

500 μετρα απο το σταθμο του Αμαρουσιου ,πριν την καραμελα των απολυσεων ,ο ταχυδρομος σε πολυκατοικια 25 διαμερισματων περναγε μια φορα την εβδομαδα.Ασε ποσοι λογαριασμοι ΔΕΚΟ ερχοντουσαν ληγμενοι ή μπερδευε τις πολυκατοικιες και εδινε τα γραμματα στη διπλανη.Εφαγε μια καταγγελια και εστρωσε.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Οι ταχυδρομοι δεν κουβαλανε δεματα, απαραδεκτο φαουλ που σαν ντομινο επηρεάζει ολη την αλυσιδα αφου στο υποκατάστημα μαζεύονται 10πλασια δεματα και κοσμος απ οτι θα επρεπε. 

2. Ανυπαρκτες ηλεκτρονικες υπηρεσιες, εν ετει 2022 πρεπει ο κοσμος να παει στο υποκαταστημα να συμπληρώσει φορμες στοιχεια κλπ μπουρδες αντι να το κανει ονλαιν να τυπωνει ετικετα και να πηγαινει να το αφησει σε μισο λεπτο στο υποκαταστημα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, filip123go είπε

Προφανώς και όχι. Αυτό που προσπαθώ να εξηγήσω είναι και πως, πριν γίνουν οι απολύσεις πάλι στον ίδιο χρόνο τα παίρναμε τα δέματα. Ειδικά επαρχία. 

Αυτο που λες ειναι γενικευση.Και δεν ισχυει.Οπως και σε ολες τις δουλειες,υπαρχουν και υπαλληλοι που δεν κανουν σωστα την δουλεια τους.Επειδη λοιπον καποιος δεν κανει σωστα την δουλεια του,δεν σημαινει οτι ολη η επιχειρηση,δημοσια υπηρεσια,καταστημα κτλ ειναι σκαρτη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης αυτο το παραμύθι με το προσωπικο το βρισκω αστειο, απο παντα θυμαμαι να βλεπω κατι θειες ανω των 50 σε ολα τα τοπικα ελτα αργα αργα να εξυπηρετουν σε ρυθμο 5 ατομα την ωρα, και δεν ειμαι καθολου υπερβολικος..

Αφου ηξεραν οτι δεν τις κουναει κανεις, τις ενοιαζε; οχι προφανως. 

Επισης ο ταχυδρομος ποτε δεν έφερνε δεματα 

  • Like 1
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To χειροτερο με το ταχυδρομειο ειναι οτι ακομα πληρωνουν λογαριασμους εκει περα.

Ταχυδρομειο ειναι οχι τραπεζα!

Πας να παραλαβεις δεμα εχει ουρα 30 ατομα και ειναι ολοι μελογαριασεμο ΔΕΗ, NOVA, VODAFONE, και ρωτας ο καημενος την υπαλληλο συγγωνμη για το ταχυδρομειο για να δωσω/παραλαωβ δεμα πρεπει να περιμενω 40 ατομα ναπληρωσουν το κινητο τους ? ναι μου λεει στην ωρα ενα ταμειο ειναι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Ducatista είπε

Αυτο πως προκύπτει; εγώ ότι έχει γίνει ιδιωτικό μόνον καλύτερα βλέπω να δουλεύει και φυσικά σε εμάς να κοστίζει πιο φθηνά βλέπε οτε κλπ... δες αξιολογήσεις από τα φιλαράκια μας ελτα κουριερ και όχι πριν 2 μήνες εδώ και χρόνια αυτή η κατάσταση αγενείς σταρχιδιστες

Θα σου λεγα τώρα τι είναι οι ιδιωτικές επιχειρήσεις αλλά θα βγούμε εκτός. Άσε τον ΟΤΕ εκεί έχει ανταγωνισμό με άλλες εταιρείες. Τα ελτα δεν είναι απλά έτσι και πάρουν κουριερ αυτά που έχουν θα κλαίνε. Εδώ στο lockdown στο μήνα πάνω όλοι κλασανε και γέλαγε ο κόσμος. Αν δεις τι περνάει στα ΕΛΤΑ στο αεροδρόμιο θα κλάψεις και τα κάνουν 10 άτομα. Οι κουριερ μόνο χαρτάκι αφήνουν. Εμένα εδώ ο ταχυδρόμος με παίρνει τηλέφωνο όταν είναι κλειδωμένα κι έχω συστημένο. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά δουλεύουν τα ΕΛΤΑ . Όσο για το χάος με τα δέματα μία επίσκεψη σε ένα γραφείο ιδιωτικών κούριερ θα μας κάνουν να δούμε ότι τα ΕΛΤΑ είναι τέλεια.

Χρόνια ούτε δεματάκι δεν έχω χάσει από Κίνα και μπορείς από εκεί να στείλεις δεματάκι στον εσωτερικό με αλληλογραφία και 1,50 ευρώ ενώ αν πας σε ιδιωτική κούριερ το 10ευρο δε φτάνει.

Οπότε ας πάψουμε να γκρινιάζουμε.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...