Προς το περιεχόμενο

Τέλος εποχής για το Popcorn Time, τη δημοφιλή υπηρεσία streaming


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 97
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, nmembers68 είπε

ξενερωτε

Μάγκας τζαμπατζής και εσύ;

Καλα τους ΚΑΝΑΝΕ. 

Κάποιο δουλεύουν για τις ταινίες. Αλλά φιλαράκο θα μου αρέσει ο εργοδότης να σου πει στο τέλος το μήνα, "φίλε εσύ δεν θα πληρωθείς;" 

"μα γιατί;"

"γιατί έτσι γιατί, σε ευχαριστώ πολύ για την δουλειά αλλά δεν σε πληρώνω"

  • Confused 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε ξέρω για εσάς αλλά για εμένα που δεν ασχολούμαι με ταινίες και δε το ψάχνω και ήθελα μια στο τόσο να δω μια ήταν ό,τι καλύτερο. Κρίμα.

Εναλλακτικές τώρα; διάβασα για το stremio, θα το κατεβάσω να δω τι παίζει. φαίνεται ακριβώς ίδια φάση.

Spoiler

Για όσους χαίρονται να πω πως .. δε θα πληρώσουμε ποτέ ρε κουφάλες. Θα κατεβάζουμε μέχρι να σβήσει ο ήλιος

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Shameless copy paste των οσων ειπα στο διπλα φορουμ.

Το ρεζουμε της (κλαϊν) ειδησης ειναι οτι εκλεισε το domain popcorn-time.tw λογω μειωμενης επισκεψιμοτητας τα τελευταια χρονια. Το συγκεκριμενο domain πρεπει να ηταν "mirror" (για να μην πω κατι χειροτερο) του popcorntime.app. Αυτο το domain, που ηταν το επισημο domain της εφαρμογης, εκλεισε μεσα στο 2021 και δεν εγινε πουθενα ειδηση, ουτε αναφερθηκε ποτε ο λογος. Σε αυτο το domain υπηρχαν ενα σωρο χρησιμα πραγματα που αφορουσαν την εφαρμογη, πχ nightly builds, "health" status για τα api που χρησιμοποιει (τα οποια εινια ακομα ανοιχτα προφανως και δεν σχετιζονται με το popcorntime) κλπ, οποτε ηταν μεγαλυτερο πληγμα απο αυτο που αναφερεται σαν ειδηση σημερα.
Η εφαρμογη συνεχιζει να εχει τον κωδικα της στο github, μαζι με τα αρχεια εγκαταστασης και οδηγιες. Επισης, με μια major ενημερωση στις αρχες του 2020 και αλλες 6 minor μεχρι τα τελη του 2021, καθε αλλο παρα πεθαμενη ειναι.

  • Like 11
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, mike299 said:

Η αλήθεια είναι με τα τόσα fork και fake site που υπήρχε, το σκεφτόσουν 2 και 3 φόρες πριν το κατεβάσεις.

Ευτυχώς, το Stremio είναι άξιος (και πολύ ανώτερος) συνεχιστής του Popcorn Time.

Υπαρχει κανένα αξιόλογο πρόσθετο για το stremio? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ χρησιμοποιώ κατα 90% stremio αλλα είχα και το popcorn για ώρα ναγκης οταν δεν θα επαιζε κάτι εκεί. Απο ότι θυμάμαι όμως υπήρχαν 3-4 διαφορετικές εφαρμογες popcorn time ! Ποια από όλες σταμάτησε να δουλεύει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητό Insomnia το Popcorn  δεν είναι απλός μία εφαρμογή, το  Popcorn  είναι ιδέα, ο κώδικας είναι  διαθέσιμος κυριολεκτικά σε άπειρα  forks του github  και api servers  υπάρχουν διαθέσιμοι τουλάχιστον δεκάδες. Το Popcorn  δεν μπορεί να πεθάνει όσο υπάρχουν torrent servers γιατί τα αρχεία που αναπαράγει είναι από torrents. Api server  μπορεί ο καθένας μας να κάνει καθώς και αυτός ο κώδικας είναι διαθέσιμος.

Προσοχή στα API  που κάνετε connect,  το popcorn  είναι τρύπιο σε xss attacks και είναι πανεύκολο να κάνει ο admin του server inject js κώδικα με ότι συνέπειες μπορεί να έχει αυτό, σε συστήματα βασισμένα στο gnu/linux αρκεί να κάνουμε ένα χρήστη με περιορισμένα δικαιώματα και να τρέχουμε τo popcorn από εκεί.

Η σημερινή και καλύτερη λύση όπως γράφουν και άλλοι είναι το stremio που για κάποιο λόγο όμως δεν μου εμφανίζει στα top τις σειρές που μου αρέσουν και πρέπει να κάνω search.

Αναφορικά με την πειρατεία και τα πνευματικά δικαιώματα είμαι της γενιάς που πλήρωνε 10 χιλιάδες δραχμές για ένα cd με 9 άθλια τραγούδια και 1 επιτυχία, τώρα απλός παίρνω τα χρήματα μου πίσω και ΔΕΝ με ενδιαφέρει ΚΑΘΟΛΟΥ αν οι αστέρες του holywood θα μπορέσουν να χτίσουν την 15 πισίνα  τους.

Κάντε donate στους devs, αγοράστε τις εφαρμογές τους μέσω paypal και πληρώστε θέατρα και μουσικούς που σας αρέσουν και τους βλέπεται ζωντανά να εργάζονται και όχι να πουλάνε κόπιες της κόπιας, φράγκο σε κουστουμαρισμένους managers  που μας ρουφάν το μεδούλι όλα αυτά τα χρόνια και σε υπηρεσίες που υπόσχονται περιεχόμενο και στο τέλος διαιρούνται σε 5-6 content providers με σκοπό να τους πληρώνεις x5.

Πρέπει να τελειώνουμε με αυτούς που αγοράζουν τα έργα των ανθρώπων της τέχνης και τα πουλάνε ακόμα και μετά τον θάνατο τους.
Ο Καζαντζίδης πέθανε, ο Marley  πέθανε αλλά ακόμα και σήμερα οι κουστουμαρισμένοι ατάλαντοι κλέφτες βγάζουν χρήμα από το έργο και το ταλέντο τους. Αίσχος.

  • Like 6
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, insomniac01 είπε

Μάγκας τζαμπατζής και εσύ;

Καλα τους ΚΑΝΑΝΕ. 

Κάποιο δουλεύουν για τις ταινίες. Αλλά φιλαράκο θα μου αρέσει ο εργοδότης να σου πει στο τέλος το μήνα, "φίλε εσύ δεν θα πληρωθείς;" 

"μα γιατί;"

"γιατί έτσι γιατί, σε ευχαριστώ πολύ για την δουλειά αλλά δεν σε πληρώνω"

Κοντόφθαλμος μάγκας που υπεραπλουστεύει καταστάσεις (βάσει του μικρόκοσμού του) και εσύ;

Θα μου αρέσει πολύ φιλαράκο να σου λένε όλες οι εταιρείες να πληρώνεις για τα προϊόντα και τις υπηρεσίες τους στις ίδιες τιμές με τις άλλες χώρες και στο τέλος του μήνα ο εργοδότης σου να σε πληρώσει με τον ελληνικό σου μισθό.

"μα γιατί ο Αμερικάνος το παίρνει πιο φτηνά από μένα που βγάζω 5 φορές λιγότερα;"

"γιατί έτσι, μία παγκόσμια τιμή έχουμε, στα Χ δολάρια, χαιρόμαστε πολύ που δουλεύεις ώστε να είσαι σε θέση να καταναλώνεις, αλλά για τις ίδιες ώρες θα έχεις χαμηλότερη αγοραστική δύναμη"

  • Like 17
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, insomniac01 είπε

Μάγκας τζαμπατζής και εσύ;

Καλα τους ΚΑΝΑΝΕ. 

Κάποιο δουλεύουν για τις ταινίες. Αλλά φιλαράκο θα μου αρέσει ο εργοδότης να σου πει στο τέλος το μήνα, "φίλε εσύ δεν θα πληρωθείς;" 

"μα γιατί;"

"γιατί έτσι γιατί, σε ευχαριστώ πολύ για την δουλειά αλλά δεν σε πληρώνω"

Τζαμπατζης γιατι θα μου το εξηγησεις λιγο; Δε φτανει που πληρωνουμε το νετφλιξ πιο ακριβα απο ολες τις χωρες και με λιγοτερες ταινιες και σειρες μεσα. Τωρα αν εχεις προβλημα εσυ τι κανει ο αλλος και αν εβλεπε τζαμπα ειναι δικαιωμα του. Δε ζητησαμε τη γνωμη σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...