Προς το περιεχόμενο

Μου έβαλαν βενζίνη αντί για πετρέλαιο..


darklordvader77

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και δεν ξαναβαζεις απο αυτον, γιατι ετσι οτι λαθος γινεται θα το χρεωνονται οι υπαλληλοι μονο. Συνέταιροι ειναι;

Φανταζεσαι να τον εχει αδηλωτο. Φαντασμα θα πει εβαλε την βενζινη. Αυτος ο υπαλληλος δεν δουλευε για μας.

Επεξ/σία από Liverpool89
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 43
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, darklordvader77 είπε

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Το παλικάρι καταρχάς δέχτηκε το λάθος του 100%. Κατα δεύτερον ότι και να του έλεγα γράφει στο καπάκι DIESEL με το που το ανοίγεις για να βάλεις τη μάνικα.. Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι πως δε θα αναλάβει επ ακριβώς ο ιδιοκτήτης τη ζημιά αλλά το παλικάρι που έκανε το λάθος. Μιλάμε πάντα για εταιρικό πρατήριο τύπου Ερμής. Και μου ζήτησαν με το φιλότιμο αφού θα τα πληρώσει αυτός όσο λιγότερο γίνεται να βγει το ποσό χωρίς αποδείξεις κτλ αλλά τους ξεκαθάρισα πως στον δικό μου δεν παίζει κάτι τέτοιο οπότε να μην ελπίζουν..

Προφανώς ο υπάλληλος δεν πρόκειται να πληρώσει ζημιά μερικών χιλιάδων ούτε είναι και τυπικά υποχρεωμένος να το κάνει ασχέτως αν στα λόγια ανέλαβε την ευθύνη του λάθους.

Σίγουρα πάνε να σε πείσουν να μην τους σκίσεις στα κοστολόγια και αλλάξεις το μισό αμάξι.

Το βασικό όμως είναι να αναλάβουν την ευθύνη και τυπικά καθώς σίγουρα υπάρχει νομικό τμήμα που θα ξεψαχνίσει το θέμα εφόσον μιλάμε για εταιρικό πρατήριο και όχι κάποιον τυχαίο μικροπρατηριούχο.

Και σαφώς θα πρέπει να κυνηγήσεις να λάβεις διαβεβαιώσεις οτι θα σε αποζημιώσουν και όχι να σε πετάξουν μπαλάκι στον υπάλληλο που μπορεί να μην έχει ούτε για το ενοίκιο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πιο πιθανό είναι να μην πάθει τίποτα αν το αδειάσεις και βάλεις πετρέλαιο, επειδή έγινε αραίωση με το πετρέλαιο και δεν χάθηκαν οι λιπαντικές ιδιότητες του καυσίμου. Αλλά σίγουρα πάνε αντιπροσωπεία να ρωτήσεις, θα το έχουν ξανασυναντήσει και θα ξέρουν.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Απλά σου αδειάζουν τη βενζίνη και βάλε πετρέλαιο, δεν παθαίνει τίποτα. Καταλαβαίνεις ότι κάτι δεν πάει καλά, η σβήνει το αυτοκίνητο πολύ πριν γίνει ζημιά. Έχει συμβεί σε πάρα πολλούς.
 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, lary7 είπε

Το πιο πιθανό είναι να μην πάθει τίποτα αν το αδειάσεις και βάλεις πετρέλαιο, επειδή έγινε αραίωση με το πετρέλαιο και δεν χάθηκαν οι λιπαντικές ιδιότητες του καυσίμου. Αλλά σίγουρα πάνε αντιπροσωπεία να ρωτήσεις, θα το έχουν ξανασυναντήσει και θα ξέρουν.

Αυτό είναι πολύ πιθανό που λες. Το έπαθε ο αδερφός μου, μία εβδομάδα το είχε το αυτοκίνητο. Το έκανε φύλο και φτερό, αλλά τελικά δεν είχε πάθει τίποτα κανένα εξάρτημα. Και ο μηχανικός του είπε αυτό ακριβώς, επειδή έγινε αραίωση με πετρέλαιο την γλύτωσε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως μην δεχθείς υπαιτιότητα του υπαλλήλου.
Μίλησε με έναν δικηγόρο, αλλά νομίζω πως πρέπει να στραφείς κατά της εταιρίας. Αυτή είναι υπεύθυνη, όχι ο εκάστοτε υπάλληλος.
 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ στο ότι αραιώθηκε αρκετά το λάθος καύσιμο (50/50) και ότι έκανες μόλις 4 χιλ/τρα ποντάρω. Θα ελεγα χοντρικά, άδειασμα δεξαμενής-κυκλώματος, βάζεις diesel και μετρηση καυσαερίων. Αν επιπλέον το αμάξι κινείται και ακούγεται κανονικά, δεν βρίσκω λόγο για συνέχεια με αντιπροσωπείες και ασφαλιστικές που θα χάσεις τον ύπνο σου να βρεις το δίκιο σου και αν. Καλή τύχη, ελπίζω να την πρόλαβες τη ζημιά.

Επεξ/σία από iml
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα! Χτες μετά από πολύ άγχος και τρέξιμο όλα πήγαν καλά!

Ο μάστορας μου άδειασε το ντεπόζιτο, καθάρισε τα μπεκ, άλλαξε φίλτρο πετρελαίου, έλεγξε τα σωληνάκια και αφότου έβαλε 10Ε πετρέλαιο έτρεξε διαγνωστικά στον εγκέφαλο. Το είχαμε ώρα αναμένο το μοτέρ και ακουγόταν φυσιολογικά. Μου έδωσε και ένα καθαριστικό για να μπεί πριν το γέμισμα. Πλήρωσα μετρητά αλλά με τιμολόγιο στο όνομα του ιδιοκτήτη του βενζινάδικου και πέρασα από κει να πάρω τα χρήματα μου+το κόστος του ταξί που πήρα για να πάω στο συνεργείο. Μου γέμισαν και το ποσό που είχα πληρώσει, οπότε τέλος καλό όλα καλά.

Ο μάστορας μου είπε πως όντως με έσωσε ότι έκανα λίγα χλμ και που είχα μισό ντεπόζιτο. Μου είπε επίσης πως άν είχε συμβεί το αντίθετο (πετρέλαιο σε βενζινοκινητήρα) θα έκλαιγα ήδη το μοτέρ.

Υ.Γ.  Στο βενζινάδικο μου έβαλε πετρέλαιο ένας νέος υπάλληλος και με ρώτησε τι έπαθα λόγω που του είπαν να μη μου εκδώσει απόδειξη. Αφού του εξήγησα μου είπε πως το Σάββατο πέτυχαν 2 στα 2: Ο δεύτερος υπάλληλος της βάρδιας (όχι ο δικός μου) έβαλε 100αρα σε..ΤΑΞΙ. Τι να πω, μετά απ' όλα αυτά θα σκεφτώ σοβαρά αν θα ξαναπατήσω εκεί.

Επεξ/σία από darklordvader77
  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, darklordvader77 είπε

Καλημέρα! Χτες μετά από πολύ άγχος και τρέξιμο όλα πήγαν καλά!

Ο μάστορας μου άδειασε το ντεπόζιτο, καθάρισε τα μπεκ, άλλαξε φίλτρο πετρελαίου, έλεγξε τα σωληνάκια και αφότου έβαλε 10Ε πετρέλαιο έτρεξε διαγνωστικά στον εγκέφαλο. Το είχαμε ώρα αναμένο το μοτέρ και ακουγόταν φυσιολογικά. Μου έδωσε και ένα καθαριστικό για να μπεί πριν το γέμισμα. Πλήρωσα μετρητά αλλά με τιμολόγιο στο όνομα του ιδιοκτήτη του βενζινάδικου και πέρασα από κει να πάρω τα χρήματα μου+το κόστος του ταξί που πήρα για να πάω στο συνεργείο. Μου γέμισαν και το ποσό που είχα πληρώσει, οπότε τέλος καλό όλα καλά.

Ο μάστορας μου είπε πως όντως με έσωσε ότι έκανα λίγα χλμ και που είχα μισό ντεπόζιτο. Μου είπε επίσης πως άν είχε συμβεί το αντίθετο (πετρέλαιο σε βενζινοκινητήρα) θα έκλαιγα ήδη το μοτέρ.

Υ.Γ.  Στο βενζινάδικο μου έβαλε πετρέλαιο ένας νέος υπάλληλος και με ρώτησε τι έπαθα λόγω που του είπαν να μη μου εκδώσει απόδειξη. Αφού του εξήγησα μου είπε πως το Σάββατο πέτυχαν 2 στα 2: Ο δεύτερος υπάλληλος της βάρδιας (όχι ο δικός μου) έβαλε 100αρα σε..ΤΑΞΙ. Τι να πω, μετά απ' όλα αυτά θα σκεφτώ σοβαρά αν θα ξαναπατήσω εκεί.

100αρα κιόλας 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γινεται να μπει πετρέλαιο σε βενζινα....το ενδεχόμενο να προσέχουμε την επομενη φορα που θα ξαναβαλουμε πετρέλαιο να μην γινει λαθος δεν μας περασε απο το μυαλό..αντιθετως με μια αλλαγη βενζιναδικου και καθαρίσαμε....

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Liverpool89 είπε

Να εισαι και συ λιγο πιο υποψιασμενος, να βγαινεις απο το αμαξι και να λες τι να βαλει.

Γιατι αυτη την φορα ησουν τυχερος 

Ή απλά φωνάζεις από το παράθυρο «DIESEL».

Αυτό κάνω εγώ κι ας είναι προφανές για εμένα λόγω ήχου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, darklordvader77 είπε

Καλημέρα! Χτες μετά από πολύ άγχος και τρέξιμο όλα πήγαν καλά!

Ο μάστορας μου άδειασε το ντεπόζιτο, καθάρισε τα μπεκ, άλλαξε φίλτρο πετρελαίου, έλεγξε τα σωληνάκια και αφότου έβαλε 10Ε πετρέλαιο έτρεξε διαγνωστικά στον εγκέφαλο. Το είχαμε ώρα αναμένο το μοτέρ και ακουγόταν φυσιολογικά. Μου έδωσε και ένα καθαριστικό για να μπεί πριν το γέμισμα. Πλήρωσα μετρητά αλλά με τιμολόγιο στο όνομα του ιδιοκτήτη του βενζινάδικου και πέρασα από κει να πάρω τα χρήματα μου+το κόστος του ταξί που πήρα για να πάω στο συνεργείο. Μου γέμισαν και το ποσό που είχα πληρώσει, οπότε τέλος καλό όλα καλά.

Ο μάστορας μου είπε πως όντως με έσωσε ότι έκανα λίγα χλμ και που είχα μισό ντεπόζιτο. Μου είπε επίσης πως άν είχε συμβεί το αντίθετο (πετρέλαιο σε βενζινοκινητήρα) θα έκλαιγα ήδη το μοτέρ.

Υ.Γ.  Στο βενζινάδικο μου έβαλε πετρέλαιο ένας νέος υπάλληλος και με ρώτησε τι έπαθα λόγω που του είπαν να μη μου εκδώσει απόδειξη. Αφού του εξήγησα μου είπε πως το Σάββατο πέτυχαν 2 στα 2: Ο δεύτερος υπάλληλος της βάρδιας (όχι ο δικός μου) έβαλε 100αρα σε..ΤΑΞΙ. Τι να πω, μετά απ' όλα αυτά θα σκεφτώ σοβαρά αν θα ξαναπατήσω εκεί.

Μια χαρά, το έχω ακούσει/διαβάσει τόσες φορές που ακόμα και εγώ που έχω βενζίνη προσέχω και σταματάω το αυτοκίνητο σε σημείο που να μπορώ να βλέπω τι αναγράφει η μάνικα και επίσης πόσα λίτρα μπαίνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...