Προς το περιεχόμενο

Μου έβαλαν βενζίνη αντί για πετρέλαιο..


darklordvader77

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το καλύτερο θα ήταν να βάζεις μόνος σου όπως στο εξωτερικό. Μυρίζουν λίγο τα χέρια σου για 1λ και μετά τέλος. Ούτε να έχεις υπάλληλο να σε πρήζει για να βάλεις κηροζίνη σε ματίζ, ούτε να κάνει μαλακίες με τα καύσιμα, ούτε τίποτα. Βάζεις αυτό που θες, όσο θες, πληρώνεις και πας σπίτι σου. 

Σε Shell (εταιρικό) του λέω 50€ απλή και παίρνει από μόνος του την ενισχυμένη, αυτό που τον σταμάτησε ήταν οτι δεν ειχα πατήσει ακόμα το διακόπτη για να ανοίξει η τάπα. Μα μου λέει γέμισμα και θα κάνεις με απλή; Σιγα μη κάτσω να σου απολογηθώ κιόλας...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 43
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 11/1/2022 στις 9:51 ΠΜ, darklordvader77 είπε

Καλημέρα! Χτες μετά από πολύ άγχος και τρέξιμο όλα πήγαν καλά!

Ο μάστορας μου άδειασε το ντεπόζιτο, καθάρισε τα μπεκ, άλλαξε φίλτρο πετρελαίου, έλεγξε τα σωληνάκια και αφότου έβαλε 10Ε πετρέλαιο έτρεξε διαγνωστικά στον εγκέφαλο. Το είχαμε ώρα αναμένο το μοτέρ και ακουγόταν φυσιολογικά. Μου έδωσε και ένα καθαριστικό για να μπεί πριν το γέμισμα. Πλήρωσα μετρητά αλλά με τιμολόγιο στο όνομα του ιδιοκτήτη του βενζινάδικου και πέρασα από κει να πάρω τα χρήματα μου+το κόστος του ταξί που πήρα για να πάω στο συνεργείο. Μου γέμισαν και το ποσό που είχα πληρώσει, οπότε τέλος καλό όλα καλά.

Ο μάστορας μου είπε πως όντως με έσωσε ότι έκανα λίγα χλμ και που είχα μισό ντεπόζιτο. Μου είπε επίσης πως άν είχε συμβεί το αντίθετο (πετρέλαιο σε βενζινοκινητήρα) θα έκλαιγα ήδη το μοτέρ.

Υ.Γ.  Στο βενζινάδικο μου έβαλε πετρέλαιο ένας νέος υπάλληλος και με ρώτησε τι έπαθα λόγω που του είπαν να μη μου εκδώσει απόδειξη. Αφού του εξήγησα μου είπε πως το Σάββατο πέτυχαν 2 στα 2: Ο δεύτερος υπάλληλος της βάρδιας (όχι ο δικός μου) έβαλε 100αρα σε..ΤΑΞΙ. Τι να πω, μετά απ' όλα αυτά θα σκεφτώ σοβαρά αν θα ξαναπατήσω εκεί.

τι κοστισε?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, ProponitisTouKanape είπε

Σιγα μη κάτσω να σου απολογηθώ κιόλας...

Μα πραγματικα, θα δινουμε και λογαριασμο πλεον

τι προαλλες πηγα για φουλαρισμα και μου λεει ο εξυπνος, σε τετοιο καινουριο αμαξι και βαζεις 95αρα?

Συνηθως δεν μιλαω γιατι ειναι τζαμπα κοπος αλλα με τσατισε το εξυπνακιστικο στυλακι. Λεω, μα αυτην γραφει ο κατασκευαστης στο εγχειριδιο, συνιστα 95αρα

και μου λεει ναι αλλα την 95αρα της Γερμανιας, οχι την δικη μας. Η δικη μας 98αρα ειναι η 95αρα της Γερμανιας😃

νταξ ρε φιλε, ειπαμε να πουλησεις, αντε να σου κανω την χαρη να ακουσω το sales pitch, αλλα μην μας κοροιδευεις μεσα στα μουτρα μας κιολας.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, tutuyo είπε

και μου λεει ναι αλλα την 95αρα της Γερμανιας, οχι την δικη μας. Η δικη μας 98αρα ειναι η 95αρα της Γερμανιας😃

Και γιατί δεν του είπες, "παραδέχεσαι δηλαδή ότι την 95αρα τη νοθεύετε, να ξέρω να μην ξανάρθω και να κάνω και μια καταγγελία" 😅

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, tutuyo είπε

Μα πραγματικα, θα δινουμε και λογαριασμο πλεον

τι προαλλες πηγα για φουλαρισμα και μου λεει ο εξυπνος, σε τετοιο καινουριο αμαξι και βαζεις 95αρα?

Συνηθως δεν μιλαω γιατι ειναι τζαμπα κοπος αλλα με τσατισε το εξυπνακιστικο στυλακι. Λεω, μα αυτην γραφει ο κατασκευαστης στο εγχειριδιο, συνιστα 95αρα

και μου λεει ναι αλλα την 95αρα της Γερμανιας, οχι την δικη μας. Η δικη μας 98αρα ειναι η 95αρα της Γερμανιας😃

νταξ ρε φιλε, ειπαμε να πουλησεις, αντε να σου κανω την χαρη να ακουσω το sales pitch, αλλα μην μας κοροιδευεις μεσα στα μουτρα μας κιολας.

 

Ναι ρε κι εμένα με βλέπουν με καινούριο αμάξι και προσπαθούν να πουλήσουν παπατζιλίκι. Εμένα που δεν είναι Γερμανικό για ποια 95άρα λες να φτιάχτηκε; Για της Βρετανίας που κατασκευάστηκε ή για της Ιαπωνίας που σχεδιάστηκε; :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, Nabuko είπε

Και γιατί δεν του είπες, "παραδέχεσαι δηλαδή ότι την 95αρα τη νοθεύετε, να ξέρω να μην ξανάρθω και να κάνω και μια καταγγελία" 😅

Αυτό ακριβώς. Βέβαια δεν έχει και άδικο ο πωλητης. 

Ένα ειναι σίγουρο. Η ελληνική 95αρα δεν είναι ίδιας ποιότητας με την γερμανική. Δοκιμασμένο 18 χρόνια τώρα,19 σε 3 μήνες, στο ίδιο αμάξι. Λιγότερα χλμ βγάζει, λιγότερη σπιρτάδα έχει. 

Το θέμα ειναι οτι και η ελληνική 100αρα,το ίδιο χάλια ειναι σε σχέση με την γερμανική. Στην ουσία δεν παρατήρησα καμμια διαφορά σε ελληνικές βενζίνες, είτε 95 είτε 100 οκτανια. 

Οπως και δεν έχω παρατηρήσει ποτέ διαφορά σε γερμανικη 95αρα και 100αρα. 

Η διαφορά ειναι εμφανής όμως, ανάλογα σε ποια χώρα βάζω βενζίνη. 

Επεξ/σία από jmmys
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tutuyo είπε

Μα πραγματικα, θα δινουμε και λογαριασμο πλεον

τι προαλλες πηγα για φουλαρισμα και μου λεει ο εξυπνος, σε τετοιο καινουριο αμαξι και βαζεις 95αρα?

Συνηθως δεν μιλαω γιατι ειναι τζαμπα κοπος αλλα με τσατισε το εξυπνακιστικο στυλακι. Λεω, μα αυτην γραφει ο κατασκευαστης στο εγχειριδιο, συνιστα 95αρα

και μου λεει ναι αλλα την 95αρα της Γερμανιας, οχι την δικη μας. Η δικη μας 98αρα ειναι η 95αρα της Γερμανιας😃

νταξ ρε φιλε, ειπαμε να πουλησεις, αντε να σου κανω την χαρη να ακουσω το sales pitch, αλλα μην μας κοροιδευεις μεσα στα μουτρα μας κιολας.

 

Εκεί του απαντάς, αφού η 95αρα δεν είναι καλή γιατί την πουλάς; Άρα είναι νοθευμένη; Ξέρει το υπουργείο ότι πουλάς νοθευμένη;

 

Στην τρέλα απαντάς με τρέλα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πριν μια πενταετία , στο πάω το τότε πολακι μου για βενζίνη και ο υπάλληλος μου προτείνει να δει λάδια. του λεω ναι , μπαινω μέσα πληρώνω κτλπ. μου έκανε νόημα από το τζάμι ότι πρόσθεσε λίγο , βγαίνοντας μου δίνει το μπουκάλι και μου λέει όλα έτοιμα. φευγω (δρομολόγιο αθήνα πάτρα) και σε όλο το δρόμο πλακωμένος χωρίς καμία ενόχληση .. στο πρώτο στοπ (στα διόδια είχα epass) το αμάξι μια φασαρία και ένα κόλλημα μια μυρωδιά.. σε δευτερόλεπτα παντού καπνοί σαν προβληματικό αμάξι στα pitstop της φόρμουλα 1. και ναι είχε ξεχάσει να κλεισει το καπάκι των λαδιών. 

τηλέφωνο λοιπόν στο πρατήριο .. το ίδιο τροπάριο άρνησης , κάποια στιγμή λοιπόν αφου τους πίεσα με ταυτοποίησαν από τις κάμερες όπως και τον υπάλληλο π με εξυπηρέτησε. κλασσικά ότι θα τη πληρώσει το παιδι κλπ. εν τέλη και τον γερανό πλήρωσαν , και την αντιπροσωπεία, και την αλλαγή λαδιών και το πλυσιμο μηχανής. σωστοί στο χρέος τους αλλά δεν ξαναπάτησα ύστερα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/1/2022 στις 9:51 ΠΜ, darklordvader77 είπε

Καλημέρα! Χτες μετά από πολύ άγχος και τρέξιμο όλα πήγαν καλά!

Ο μάστορας μου άδειασε το ντεπόζιτο, καθάρισε τα μπεκ, άλλαξε φίλτρο πετρελαίου, έλεγξε τα σωληνάκια και αφότου έβαλε 10Ε πετρέλαιο έτρεξε διαγνωστικά στον εγκέφαλο. Το είχαμε ώρα αναμένο το μοτέρ και ακουγόταν φυσιολογικά. Μου έδωσε και ένα καθαριστικό για να μπεί πριν το γέμισμα. Πλήρωσα μετρητά αλλά με τιμολόγιο στο όνομα του ιδιοκτήτη του βενζινάδικου και πέρασα από κει να πάρω τα χρήματα μου+το κόστος του ταξί που πήρα για να πάω στο συνεργείο. Μου γέμισαν και το ποσό που είχα πληρώσει, οπότε τέλος καλό όλα καλά.

Ο μάστορας μου είπε πως όντως με έσωσε ότι έκανα λίγα χλμ και που είχα μισό ντεπόζιτο. Μου είπε επίσης πως άν είχε συμβεί το αντίθετο (πετρέλαιο σε βενζινοκινητήρα) θα έκλαιγα ήδη το μοτέρ.

Υ.Γ.  Στο βενζινάδικο μου έβαλε πετρέλαιο ένας νέος υπάλληλος και με ρώτησε τι έπαθα λόγω που του είπαν να μη μου εκδώσει απόδειξη. Αφού του εξήγησα μου είπε πως το Σάββατο πέτυχαν 2 στα 2: Ο δεύτερος υπάλληλος της βάρδιας (όχι ο δικός μου) έβαλε 100αρα σε..ΤΑΞΙ. Τι να πω, μετά απ' όλα αυτά θα σκεφτώ σοβαρά αν θα ξαναπατήσω εκεί.

Και ο καθενας εδω μεσα σου λεει τα δικα του και σε αγχώνει. Πανε κατευθείαν στους ειδικους και δες τι προβληματα υπαρχουν παρα να ρωτας εδω.

Ο άλλος μονο που αμαξι δεν άλλαξε.. ελεος

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 8/1/2022 στις 10:39 ΜΜ, darklordvader77 είπε

Καλησπέρα,

Πήγα το απόγευμα σε βενζινάδικο γνωστής εταιρείας που πάω κάθε βδομάδα (κάνω 80km ημερησίως λόγω δουλειάς) και που ξέρω τους υπαλλήλους για να φουλάρω πετρέλαιο το αμάξι μου (Clio 4 Dci). Το μισό ντεπόζιτο είχε μέσα ντίζελ.

Ο υπάλληλος από απροσεξία του μου έβαλε βενζίνη αντί για ντίζελ και δε το πήρα χαμπάρι αμέσως. Διένυσα συνολικά 4km στην εθνική οδό και κατάλαβα πως κάτι δε πήγαινε καλά..το αμάξι κροτάλιζε παραπάνω από το σύνηθες του και σα να πατίναρε. Σταμάτησα και τσεκάρω την απόδειξη..βλέπω να γράφει αμόλυβδη και μου ρθε εγκεφαλικό..

Σβήνω τη μηχανή, παίρνω ασφαλιστική..αναμένω γερανό. Παίρνω και στο βενζινάδικο δε το σήκωνε κανείς. Στέλνω τον πατέρα μου που ήταν κοντά να πάει να βρει τον υπάλληλο να δει τι θα του πει.. στην αρχή τα μάσαγε, έπειτα όμως με θυμήθηκε.. μίλησαν και με τον ιδιοκτήτη τηλεφωνικώς και θα τα βρούμε κάπως υποτίθεται. Εάν το κόστος αποβεί μεγάλο θα στείλει εμπειρογνώμονα δικό του κτλ.

Αυτό που με ανησυχεί είναι πως μέχρι τη Δευτέρα τι ζημιά θα έχει υποστεί το αμάξι καθώς το άφησαν σε φυλασσόμενο χώρο (για να μη το σουφρώσουν έξω από το συνεργείο) και αν θα είναι όπως πριν.. έχει συμβεί σε κανέναν κάτι αντίστοιχο;;

Αγωγη 10-15.000 για παραλίγο να κάνει μια έκρηξη και σκοτωθείς. ΚΥΝΗΓΑ ΤΟΥΣ. 

Ξάδερφος μου έπαθε κάτι παρόμοιο με μηχανή BMW και κέρδισε 30.000. 

Επεξ/σία από insomniac01
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/1/2022 στις 7:54 ΜΜ, Liverpool89 είπε

Κριμα για σενα, αλλα και για τον υπαλληλο, γιατι το αφεντικό τον κρεμασε. 

Πως ακριβώς τον κρέμασε το αφεντικό? Να πληρώσει δηλαδή την λαλακία του υπαλλήλου του ο ίδιος? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, stefanos_13 είπε

Πως ακριβώς τον κρέμασε το αφεντικό? Να πληρώσει δηλαδή την λαλακία του υπαλλήλου του ο ίδιος? 

Ειναι προφανες οτι μιλαμε για εταιρια , η εταιρια επιβαλλεται να πληρωσει για το λαθος  και υστερα να διεκδικησει οτιδηποτε απο τον υπαλληλο. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/1/2022 στις 8:01 ΜΜ, Liverpool89 είπε

Και δεν ξαναβαζεις απο αυτον, γιατι ετσι οτι λαθος γινεται θα το χρεωνονται οι υπαλληλοι μονο. Συνέταιροι ειναι;

Φανταζεσαι να τον εχει αδηλωτο. Φαντασμα θα πει εβαλε την βενζινη. Αυτος ο υπαλληλος δεν δουλευε για μας.

Αδηλωτος δεν ειναι αλλα δεν ειναι και υπαλληλος του πρατηριου.

Η Ερμης που διαχειρίζετε πρατηρια  "νοικιαζει" υπαλληλους απο τις γνωστες εταιριες "Select ,TP" κτλ.

Με τις κλασσικες 6μηνες συμβασεις ,ποτε στην μια εταιρια και ποτε στην αλλη για να μην αποκτασ δικαιωμα μονιμοτητας

  • Like 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...