Προς το περιεχόμενο

Καλώδιο εξωτερικό από κατανεμητή απευθείας σε modem.


Kostas75

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους.

Για να μην σας κουράζω, σε σύνδεση VDSL (VOIP) 100 Mbps έχω ένα θέμα με την εσωτερική καλωδίωση του σπιτιού και δεν έχω την δυνατότητα να χωρίσω στην 1η πρίζα τα Data από την φωνή και να επιστρέψω από την VOIP έξοδο την φωνή προς τις υπόλοιπες πρίζες του σπιτιού.  Ήρθε τεχνικός και μου πρότεινε λοιπόν να φέρω ξεχωριστό καλώδιο από τον κατανεμητή εξωτερικά στον 2ο όροφο του σπιτιού και εισαγωγή με τρύπημα δίπλα στο παράθυρο απευθείας για το modem και μετά να επιστρέψω στο σπίτι μόνο την φωνή από την VOIP έξοδο του modem. 

Αυτό που δεν ξέρω και ίσως χρειαστεί να το προτείνω στον ηλεκτρολόγο που θα φέρω να κάνει την δουλειά, είναι τι ακριβώς καλώδιο να χρησιμοποιήσω για να έρθει εξωτερικά από τον κατανεμητή απευθείας στο modem μου και εδώ θέλω την βοήθειά σας!! 

Επίσης, λεπτομέρεια, όταν φέρουμε το καλώδιο να φτιάξουμε μια νέα πρίζα RJ11 μέσα και να συνδέσω εκεί το modem με ένα άλλο RJ11 καλώδιο, ή να συνδέσουμε απευθείας το καλώδιο που θα έρθει μέσα, με ένα RJ11 κλιπ βέβαια στην άκρη του, με το modem, χωρίς να φτιάξουμε δηλαδή νέα πριζούλα RJ11;;

Η κυρίως ερώτηση είναι η 1η βέβαια!

Παρακαλώ για την βοήθειά σας, ώστε να κάνουμε όσο γίνεται πιο σωστή δουλειά!!

 

Ευχαριστώ!!  :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jkoukos είπε

Καλώδιο τηλεφωνικό ΡΕΤ εξωτερικών χώρων (2 ζευγών) ή S/FTP (23 AWG).

Τερματισμός πάντα σε πρίζα και ποτέ απευθείας σε RJ45 βύσμα στην συσκευή.

Ένα ζεύγος μόνο χρειάζεται να φέρω από τον κατανεμητή για την γραμμή μου.  Και το modem έχει RJ11 είσοδο για την γραμμή, όχι RJ45.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

...και γιατι δεν εχεις την δυνατότητα διαχωρισμου της γραμμης που έρχεται απο κατω απο τις γραμμες που πανε στις υπόλοιπες πριζες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, NikosKallithea είπε

 

...και γιατι δεν εχεις την δυνατότητα διαχωρισμου της γραμμης που έρχεται απο κατω απο τις γραμμες που πανε στις υπόλοιπες πριζες;

Δεν βολεύει το modem να είναι δίπλα στην πόρτα της εισόδου του σπιτιού χύμα, το χρειάζομαι στο γραφείο δίπλα που είναι σε διαφορετικό χώρο και έχω δίπλα και πολλές άλλες συσκευές που θέλω wired ethernet σταθερή σύνδεση κατά προτίμηση, π.χ. 4Κ τηλεόραση με Netflix, Xbox, laptop δουλειάς, Desktop προσωπικό, κτλ.  Και δεν μπορώ να βάζω καλώδια Ethernet σε όλο το σπίτι, ενώ τα powerlines είναι από λίγο έως πολύ ασταθή όπως έχει φανεί, έχοντας μάλιστα και τα Devolo Magic 2.  Μην το ψάχνεις, έχω δοκιμάσει διάφορα όλα αυτά τα χρόνια και η καλύτερη λύση είναι απευθείας καλώδιο στο δωμάτιο/γραφείο που έχω το modem και να επιστρέφω από εκεί το τηλ. σε όλο το υπόλοιπο σπίτι, το πρότεινε και ο τεχνικός που ήρθε και τα είδε.

 

@jkoukos:  Προτείνεις το PET με τα 2 ζεύγη ή π.χ. ένα καλό Panduit S/FTP Cat 6/7 ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν έχεις θέμα με το κόστος, S/FTP επώνυμο αλλά οπωσδήποτε AWG 23.

Από κεκτημένη ταχύτητα ανέφερα RJ45 αντί 11. Ο τερματισμός ΠΑΝΤΑ σε πρίζα, άσε που λόγω πάχους το AWG 23 δεν χωρά στα βύσματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 08/01/2022 at 22:50, Kostas75 said:

Καλησπέρα σε όλους.

Για να μην σας κουράζω, σε σύνδεση VDSL (VOIP) 100 Mbps έχω ένα θέμα με την εσωτερική καλωδίωση του σπιτιού και δεν έχω την δυνατότητα να χωρίσω στην 1η πρίζα τα Data από την φωνή και να επιστρέψω από την VOIP έξοδο την φωνή προς τις υπόλοιπες πρίζες του σπιτιού.  Ήρθε τεχνικός και μου πρότεινε λοιπόν να φέρω ξεχωριστό καλώδιο από τον κατανεμητή εξωτερικά στον 2ο όροφο του σπιτιού και εισαγωγή με τρύπημα δίπλα στο παράθυρο απευθείας για το modem και μετά να επιστρέψω στο σπίτι μόνο την φωνή από την VOIP έξοδο του modem. 

Αυτό που δεν ξέρω και ίσως χρειαστεί να το προτείνω στον ηλεκτρολόγο που θα φέρω να κάνει την δουλειά, είναι τι ακριβώς καλώδιο να χρησιμοποιήσω για να έρθει εξωτερικά από τον κατανεμητή απευθείας στο modem μου και εδώ θέλω την βοήθειά σας!! 

Επίσης, λεπτομέρεια, όταν φέρουμε το καλώδιο να φτιάξουμε μια νέα πρίζα RJ11 μέσα και να συνδέσω εκεί το modem με ένα άλλο RJ11 καλώδιο, ή να συνδέσουμε απευθείας το καλώδιο που θα έρθει μέσα, με ένα RJ11 κλιπ βέβαια στην άκρη του, με το modem, χωρίς να φτιάξουμε δηλαδή νέα πριζούλα RJ11;;

Η κυρίως ερώτηση είναι η 1η βέβαια!

Παρακαλώ για την βοήθειά σας, ώστε να κάνουμε όσο γίνεται πιο σωστή δουλειά!!

 

Ευχαριστώ!!  :)

 

στειλε το vdsl στην πριζα που θες και μετα στις υπολοιπες πριζες ασυρματα τηλεφωνα με διπλη τριπλη βαση αφου δεν θα μπορεις να το κανεις επιστροφη

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/1/2022 στις 9:07 ΠΜ, jkoukos είπε

Αν δεν έχεις θέμα με το κόστος, S/FTP επώνυμο αλλά οπωσδήποτε AWG 23.

Από κεκτημένη ταχύτητα ανέφερα RJ45 αντί 11. Ο τερματισμός ΠΑΝΤΑ σε πρίζα, άσε που λόγω πάχους το AWG 23 δεν χωρά στα βύσματα.

Κανένα πρόβλημα, το φαντάστηκα ότι μπερδεύτηκες που είπες RJ45 αντί RJ11!  :P

Μπορείς να μου πεις γιατί χρειάζομαι συγκεκριμένα το AWG 23 και αν το ακόλουθο είναι το σωστό:

https://www.kafkas.gr/ilektronika/diktyaka/systima-chalkou/kalodia/sftp-cat6/panduit-kalodio-lszh-s-ftp-23awg-4z-cat6_208512/

Προφανώς δεν χρειάζομαι τόσα ζεύγη που δίνει το καλώδιο παρά μόνο ένα για να κάνω την δουλειά μου.  Σωστά;

Επίσης, αυτό που λέει "εύκαμπτο" είναι καλό;;  Γιατί φαντάζομαι πρέπει να είναι και λίγο σκληρό αφού θα βρίσκεται έξω, να αντέχει τις αλλαγές του καιρού, βροχή, ζέστη, κτλ.

Σε χιλιο-ευχαριστώ για το feedback, γιατί δεν γνωρίζω σε λεπτομέρεια το αντικείμενο.  :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To AWG καθορίζει το πάχος του αγωγού. Στο τηλεφωνικό σήμα (και το DSL) θέλουμε όσο το δυνατόν παχύτερο αγωγό. Τα καλώδια δικτύου συνήθως είναι 24 δηλαδή λεπτότερα του 23 που συνήθως είναι τα τηλεφωνικά.

Επίσης θέλουμε ο αγωγός να είναι μονόκλωνος (solid) και όχι πολύκλωνος (stranded). Στην περιγραφή αναφέρει συμπαγή αγωγό (δηλαδή μονόκλωνο) ενώ στα τεχνικά χαρακτηριστικά εύκαμπτο (παραπέμπει σε πολύκλωνο), οπότε πρέπει να εξακριβωθεί τι ισχύει. Ο κατασκευαστής πάντως το αναφέρει ως solid (μονόκλωνο).

Ένα ζεύγος θα χρησιμοποιήσεις από τα 4 που έχει. Απλά να είναι το ίδιο χρωματικό (π.χ. μπλε-άσπρο/μπλε).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, jkoukos είπε

To AWG καθορίζει το πάχος του αγωγού. Στο τηλεφωνικό σήμα (και το DSL) θέλουμε όσο το δυνατόν παχύτερο αγωγό. Τα καλώδια δικτύου συνήθως είναι 24 δηλαδή λεπτότερα του 23 που συνήθως είναι τα τηλεφωνικά.

Επίσης θέλουμε ο αγωγός να είναι μονόκλωνος (solid) και όχι πολύκλωνος (stranded). Στην περιγραφή αναφέρει συμπαγή αγωγό (δηλαδή μονόκλωνο) ενώ στα τεχνικά χαρακτηριστικά εύκαμπτο (παραπέμπει σε πολύκλωνο), οπότε πρέπει να εξακριβωθεί τι ισχύει. Ο κατασκευαστής πάντως το αναφέρει ως solid (μονόκλωνο).

Ένα ζεύγος θα χρησιμοποιήσεις από τα 4 που έχει. Απλά να είναι το ίδιο χρωματικό (π.χ. μπλε-άσπρο/μπλε).

Σε ευχαριστώ και πάλι!!

Δεν ξέρω αν αξίζει να πάω σε Cat7, αλλά η διαφορά είναι μόνο 0.01 το μέτρο, οπότε καλύτερα:

https://www.kafkas.gr/ilektronika/diktyaka/systima-chalkou/kalodia/sftp-cat7-10giga/panduit-kalodio-lszh-s-ftp-2x23awg-4z-cat7_208513/?=4&skr_prm=WyJhYjljZTBhMS00N2U0LTQ0MDQtOGQyMi02YTRkMWE0YzYxNzAiLDE2NDE5NDY3NTA3MjIseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0

Και φαίνεται ότι είναι επίσης Solid:

https://www.panduit.com/en/products/copper-systems/bulk-copper-cable/enterprise-data-center-copper-cable/psl7004dg-kd.html

Αυτό που με προβληματίζει μόνο είναι ότι και για τα 2 αυτά καλώδια λέει:  Environment -> Indoor

Οπότε μήπως δεν κάνουν και πρέπει να ψάξω να βρω Outdoor??

Π.χ. να βρω κάτι σαν αυτό, που είναι 23 AWG, Outdoor, Solid, αλλά αναφέρεται σαν καλώδιο τύπου F/UTP και όχι S/FTP:

https://www.panduit.com/en/products/copper-systems/industrial-copper-systems/industrial-copper-cable/ifrh6c04bl-ug.html

Αν έχεις να μου προτείνεις κάποιο εναλλακτικό, Panduit ή παρεμφερή ποιότητα (γιατί στην αναζήτηση στο Skroutz δεν μου βγάζει), είναι φυσικά πολύ ευπρόσδεκτο!

Τέλος, για το τελείωμα μέσα στο σπίτι, έχεις να μου προτείνεις κάποια ποιοτική πρίζα RJ11, που θα καρφωθεί ή θα κολλήσει στον τοίχο, ώστε μετά με καλώδιο RJ11 να συνδέσω το modem??

 

Ευχαριστώ πολύ!! :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Kostas75 είπε

Τέλος, για το τελείωμα μέσα στο σπίτι, έχεις να μου προτείνεις κάποια ποιοτική πρίζα RJ11, που θα καρφωθεί ή θα κολλήσει στον τοίχο, ώστε μετά με καλώδιο RJ11 να συνδέσω το modem??

Το καλώδιο που θα φέρει το σήμα μέσα στο σπίτι δε χρειάζεται να'ναι ούτε S/FTP, ούτε Cat.7.

Πρέπει όμως να 'ναι εξωτερικού χώρου (PET)! Οπότε πάρε ένα απλό Cat.5 UTP με επένδυση PET και τέλειωσες :)

Σχετικά με το quote, μπορείς να βάλεις είτε RJ11 πρίζα, ή και RJ45. Τα RJ11 κλιπάκια "κουμπώνουν" και στα δύο είδη πρίζας. Επίτοιχη θέλεις, ή χωνευτή; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι ότι UTP PET με AGW 23, δύσκολα βρίσκει κανείς. Για τον λόγο αυτόν λέμε είτε τηλεφωνικό PET είτε S/FTP ή F/FTP Cat 6 και πάνω που υπάρχει πληθώρα επιλογών. Μόνον που τα βρίσκεις συνήθως σε κουλούρα των 100 ή 300 μέτρων. 

Ο Καυκάς μέχρι αρχές Οκτώβρη που αγόρασα 20 μέτρα, είχε διαθεσιμότητα ενώ τώρα δεν βλέπω να τα εμφανίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Haldol είπε

Το καλώδιο που θα φέρει το σήμα μέσα στο σπίτι δε χρειάζεται να'ναι ούτε S/FTP, ούτε Cat.7.

Πρέπει όμως να 'ναι εξωτερικού χώρου (PET)! Οπότε πάρε ένα απλό Cat.5 UTP με επένδυση PET και τέλειωσες :)

Σχετικά με το quote, μπορείς να βάλεις είτε RJ11 πρίζα, ή και RJ45. Τα RJ11 κλιπάκια "κουμπώνουν" και στα δύο είδη πρίζας. Επίτοιχη θέλεις, ή χωνευτή; 

OK για το PET καλώδιο, αλλά Cat 5 δεν είναι λίγο;  Άλλωστε ίσως δεν έχει και καμιά μεγάλη διαφορά στην τιμή από τα Cat 6/7.

Για την πρίζα, σίγουρα επιτοίχια θα βάλω, όχι χωνευτή.  Υπάρχει λόγος να προτιμήσω RJ45 από RJ11 ??

Ευχαριστώ!  :)

 

4 ώρες πριν, jkoukos είπε

Το θέμα είναι ότι UTP PET με AGW 23, δύσκολα βρίσκει κανείς. Για τον λόγο αυτόν λέμε είτε τηλεφωνικό PET είτε S/FTP ή F/FTP Cat 6 και πάνω που υπάρχει πληθώρα επιλογών. Μόνον που τα βρίσκεις συνήθως σε κουλούρα των 100 ή 300 μέτρων. 

Ο Καυκάς μέχρι αρχές Οκτώβρη που αγόρασα 20 μέτρα, είχε διαθεσιμότητα ενώ τώρα δεν βλέπω να τα εμφανίζει.

To πρόσεξα και εγώ ότι δεν έχει πολλές επιλογές, τραγικό για Καυκά.....  Οπότε, επειδή και εγώ από εκεί έλεγα να ψωνίσω το καλώδιο, τι κάνουμε;  Στο περίμενε;  Ή να προτιμήσω κάτι από ότι έχει, την καλύτερη δυνατή επιλογή από την διαθεσιμότητα (ακούω προτάσεις!) για να τελειώνουμε;;

Ευχαριστώ! :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε το τηλεφωνικό ΡΕΤ. Μόνο να σιγουρέψεις ότι είναι AWG 23, διότι μια φορά έκαναν λάθος και μου έβαλαν 24άρι (αναγνώρισαν το λάθος και το άλλαξαν).

Η διαφορά αυτού με το S/FTP (όσον αφορά το τηλεφωνικό σήμα) είναι ότι το δεύτερο έχει επιπλέον προστασία ΕΜΙ και σε κάθε ζεύγος ξεχωριστά. Αν το περάσεις από σημείο που δεν υπάρχουν ισχυρά ρεύματα, δεν υπάρχει κανένα θέμα με το πρώτο.

Το τηλεφωνικό ΡΕΤ  έχει στον εξωτερικό μανδύα φύλλο αλουμινίου και ουσιαστικά είναι παρόμοιο με F/UTP. Το απλό UTP δεν έχει καμία προστασία ΕΜΙ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, jkoukos είπε

Πάρε το τηλεφωνικό ΡΕΤ. Μόνο να σιγουρέψεις ότι είναι AWG 23, διότι μια φορά έκαναν λάθος και μου έβαλαν 24άρι (αναγνώρισαν το λάθος και το άλλαξαν).

Η διαφορά αυτού με το S/FTP (όσον αφορά το τηλεφωνικό σήμα) είναι ότι το δεύτερο έχει επιπλέον προστασία ΕΜΙ και σε κάθε ζεύγος ξεχωριστά. Αν το περάσεις από σημείο που δεν υπάρχουν ισχυρά ρεύματα, δεν υπάρχει κανένα θέμα με το πρώτο.

Το τηλεφωνικό ΡΕΤ  έχει στον εξωτερικό μανδύα φύλλο αλουμινίου και ουσιαστικά είναι παρόμοιο με F/UTP. Το απλό UTP δεν έχει καμία προστασία ΕΜΙ.

Χμ....  Οπότε για αυτό μου πρότεινες S/FTP, καλύτερη προστασία EMI σε σχέση με το PET. 

Όμως το S/FTP είναι αρκετά "σκληρό" εξωτερικά, όπως πιθανόν είναι το PET, για να αντέχει τις εξωτερικές συνθήκες, δηλαδή κυρίως αέρα, βροχή και υγρασία;  Μήπως εκτός από το AWG 23 πρέπει να προσέξω να ζητήσω και να είναι και για Outdoor χρήση;;  Αν μπορώ με αυτές τις προϋποθέσεις (αντοχή καλωδίου) να πάω σε S/FTP θα το κάνω σίγουρα, καλό είναι να έχει και επιπλέον προστασία EMI στα ζεύγη.

Ευχαριστώ! :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...