Προς το περιεχόμενο

Καλώδιο εξωτερικό από κατανεμητή απευθείας σε modem.


Kostas75

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν το βλέπει άμεσα ήλιος και βροχή χρειάζεται ένα κατάλληλο για εξωτερικούς χώρους. Αν ωστόσο μπει σε προστατευμένο εξωτερικό χώρο (π.χ. μπαλκόνι) δεν είναι απαραίτητο αυτό.

Για την προστασία από ΕΜΙ, εσύ γνωρίζεις αν χρειαστεί καθώς ξέρεις από που θα το περάσεις κι αν υπάρχουν ισχυρά ρεύματα σε εκείνο το σημείο. Δεν μας ενδιαφέρει η κάθετη διασταύρωση με αυτά, αλλά να μην τρέχουν παράλληλα δίπλα-δίπλα και σε μικρή απόσταση μεταξύ τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, jkoukos είπε

Αν το βλέπει άμεσα ήλιος και βροχή χρειάζεται ένα κατάλληλο για εξωτερικούς χώρους. Αν ωστόσο μπει σε προστατευμένο εξωτερικό χώρο (π.χ. μπαλκόνι) δεν είναι απαραίτητο αυτό.

Για την προστασία από ΕΜΙ, εσύ γνωρίζεις αν χρειαστεί καθώς ξέρεις από που θα το περάσεις κι αν υπάρχουν ισχυρά ρεύματα σε εκείνο το σημείο. Δεν μας ενδιαφέρει η κάθετη διασταύρωση με αυτά, αλλά να μην τρέχουν παράλληλα δίπλα-δίπλα και σε μικρή απόσταση μεταξύ τους.

Δυστυχώς δεν θα είναι προστατευμένο το καλώδιο, αλλά εκτεθειμένο σε όλες τις καιρικές συνθήκες, απλά θα είναι όσο γίνεται "κολλημένο" σε ένα τοίχο (δεν θα αιωρείται δηλαδή κάπου), αλλά τίποτα άλλο πέρα από αυτό.

Δεν νομίζω ότι θα "τρέχει" κάπου παράλληλα με καλώδιο ρεύματος.  Αλλά δεν κάνει κακό να έχει και την επιπλέον προστασία ΕΜΙ, εκτός και αν η διαφορά κόστους είναι αισθητά μεγάλη και απλά δεν αξίζει να το βάλω το S/FTP.

Για να συνοψίσουμε, αν ψωνίσω από Καυκά, μπορείς να μου προτείνεις κάτι συγκεκριμένο για S/FTP, αν όχι ένα από αυτά που έστειλα παραπάνω;  Δυστυχώς σε SFTP, Cat6/7, στο site του έχει μόνο τις (2) επιλογές που ήδη είπαμε, που αν και 23 AWG, Solid, είναι Indoor, οπότε καλύτερα όχι.  Ta UTP και FTP του είναι και AWG 24, οπότε άκυρο.  Όμως αν όχι Καυκά (που είναι τραγικός με τόσες λίγες επιλογές), που αλλού να πάω;  Δεν ξέρω και πολλά επώνυμα ή/και ποιοτικά μαγαζιά που να έχουν αυτά που ζητάω, δεν βγάζει και πολλά το Skroutz για Panduit και Ubiquity, που είναι και από τα καλύτερα brands καλωδίων  (δεν ξέρω και για άλλα για να είμαι ειλικρινής, δεν ασχολουμαι και τόσο συχνά με καλώδια).

Ψάχνωντας λίγο, βρήκα αυτό, που φαίνεται αρκετά ποιοτικό: Digitus S/FTP Cat.7 Cable 100m Πορτοκαλί (t-support.gr)

Που αν και το βρίσκω μόνο σε 100m (και πορτοκαλί), φαίνεται να είναι καλό και μέσα στα specs που μου έχεις πει:  DIGITUS: DIGITUS - Products

Βρήκα και αυτό το Ubiquiti (εξαιρετικό brand), αν και είναι AWG 24 και Cat 5e και όχι Cat 6 (ok, αυτό το τελευταίο είναι minor), αλλά φαίνεται ιδανικό για Outdoor, δεν ξέρω όμως αν επειδή δεν είναι AWG 23 δεν το προτείνεις:  Ubiquiti S/FTP Cat.5e Cable 1m Μαύρο (TC-CARRIER-1m) - Skroutz.gr

Ακόμη ψάχνω για το ιδανικό, μιας και θα κάνω αυτή την δουλειά να γίνει όσο γίνεται σωστότερα, χωρίς να ξεφεύγει και εντελώς στην τιμή βέβαια..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν βρήκα κάτι άλλο κάτω από 300 μέτρα. Αυτό είναι στα 100 μέτρα σε προσφορά (πιθανόν υπόλοιπο κουλούρας που ξέμεινε).

https://www.ergo-tel.gr/product_info.php?cPath=1075_3143_3072_3077&products_id=45965

Τελικά το βρήκα κι εδώ.

https://www.skroutz.gr/s/9233696/Goobay-S-FTP-Cat-6-Cable-100m-Μαύρο-57197.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 13/1/2022 στις 10:05 ΜΜ, jkoukos είπε

Δεν βρήκα κάτι άλλο κάτω από 300 μέτρα. Αυτό είναι στα 100 μέτρα σε προσφορά (πιθανόν υπόλοιπο κουλούρας που ξέμεινε).

https://www.ergo-tel.gr/product_info.php?cPath=1075_3143_3072_3077&products_id=45965

Τελικά το βρήκα κι εδώ.

https://www.skroutz.gr/s/9233696/Goobay-S-FTP-Cat-6-Cable-100m-Μαύρο-57197.html

ΟΚ, αλλά Goobay;;...  Εννοώ άλλο Panduit και Ubiquiti, που είναι κορυφαία brands, και άλλο.. Goobay..

Τελοσπάντων, βάζοντας το θέμα brand λίγο στην άκρη (καθώς δεν ξέρω πόσο καλά είναι τα Goobay), δεν μπόρεσα να βρω μια ιστοδελίδα της Goobay σχετική με τα καλώδια τους, ώστε να επαληθεύσω ότι το καλώδιο είναι AWG 23 και Outdoor.

Επεξ/σία από Kostas75
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Update:  Πήγα στον Καυκά και ζήτησα AWG 23 μονόκλωνο και μου πρότειναν να μου φέρουν σε 2 μέρες CAVEL με 1,30€ το μέτρο, όσο χρειάζομαι.

@jkoukos:  Τι λες;  Να το παραγγείλω;

 

Επεξ/σία από Kostas75
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@jkoukos:  URGENT!!   Τελικά κατάλαβα λάθος και έλεγαν κάποια άλλη μάρκα, που τελικά δεν μπορούν και να την φέρουν σε λιγότερο από 300μ.   Εναλλακτικά όμως μου πρότειναν να μου φέρουν αυτό:   Panduit | PSO7004BL-KED

Τι λες, φαίνεται να είναι μέσα στα specs, είναι και PANDUIT  (αν και discontinued, αλλά δεν νομίζω ότι αυτό είναι θέμα), να δώσω το ΟΚ;;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
On 19/01/2022 at 18:52, Kostas75 said:

@jkoukos:  URGENT!!   Τελικά κατάλαβα λάθος και έλεγαν κάποια άλλη μάρκα, που τελικά δεν μπορούν και να την φέρουν σε λιγότερο από 300μ.   Εναλλακτικά όμως μου πρότειναν να μου φέρουν αυτό:   Panduit | PSO7004BL-KED

Τι λες, φαίνεται να είναι μέσα στα specs, είναι και PANDUIT  (αν και discontinued, αλλά δεν νομίζω ότι αυτό είναι θέμα), να δώσω το ΟΚ;;

 

δεν σε νοιαζει αν ειναι discontinued και η panduit ειναι απο τις τοπ εταιρειες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Update:  Η εγκατάσταση με απευθείας το παραπάνω καλώδιο προς ξεχωριστό νέο πριζάκι RJ11 έγινε!!  Μάλιστα στον μικρό κατανεμητή του ΟΤΕ δούλεψε και εκεί ο ηλεκτρολόγος και εφόσον βρήκαμε την γραμμή έβαλε στις συνδέσεις-επαφές και ειδική μόνωση.  Το modem (ZTE H267A) έχει συνδεθεί τώρα με RJ11 καλώδιο στο νέο πριζάκι που έρχεται το νέο καλώδιο (χωρίς splitter).   Όμως παρόλο που έχει συνδεθεί πλέον με τον ενδεδειγμένο τρόπο και επιστρέφω στο σπίτι μόνο VOIP τηλεφωνία (χωρίς φίλτρο ή splitter και εδώ) από την Phone 1 έξοδο του modem και έχω πολύ λίγότερα CRC και FEC errors, η ταχύτητα δεν έχει ουσιαστικά αυξηθεί καθόλου!!

Σας παραθέτω τι βλέπω πλέον όσο αφορά ταχύτητα, errors, κτλ.:

Link Status:  Up 
Modulation Type:  VDSL2_Vectoring 
Actual Rate(Up/Down):  10999/66381 kbps 
Attainable Rate(Up/Down):  38947/85324 kbps 
Noise Margin(Up/Down):  28.8/9.7 dB 
Line Attenuation(Up/Down):  1/5.6 dB 
Output Power(Up/Down):  9.6/12.1 dBm 
Data Path(Up/Down):  Fast/Fast 
Interleave Depth(Up/Down):  1/1 
Interleave Delay(Up/Down):  0/0 ms 
INP(Up/Down):  4/4 symbols 
Profile:  17a 
Showtime Start:  20 h 12 min 5 s 
LinkEncap:  G.993.2_Annex_K_PTM 
CRC Errors(Up/Down):  0/890 
FEC Errors(Up/Down):  0/29859

 

Τι πιστεύετε ότι φταίει και αν και έχω πολύ λιγότερα errors στην γραμμή, εξακολουθούν να υπάρχουν;;   Και επίσης, γιατί δεν μπορώ να πιάσω πολύ καλύτερη ταχύτητα, τουλάχιστον πολύ πιο κοντά στο Attainable Rate??

Ευχαριστώ!

 

(Εντωμεταξύ άνοιξα και trouble-ticket στον πάροχο για το θέμα.)

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι συγχρονισμό και στοιχεία αυτού δείχνει στον κεντρικό κατανεμητή της οικοδομής; Αν κι εκεί είναι παρόμοια, τότε φταίει η εξωτερική καλωδίωση που έρχεται στην οικοδομή. Κανονικά από εκεί ξεκινά ο έλεγχος, διότι τότε μόνον έχουμε εικόνα αν είναι εσωτερικό ή εξωτερικό το θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, jkoukos είπε

Τι συγχρονισμό και στοιχεία αυτού δείχνει στον κεντρικό κατανεμητή της οικοδομής; Αν κι εκεί είναι παρόμοια, τότε φταίει η εξωτερική καλωδίωση που έρχεται στην οικοδομή. Κανονικά από εκεί ξεκινά ο έλεγχος, διότι τότε μόνον έχουμε εικόνα αν είναι εσωτερικό ή εξωτερικό το θέμα.

Τελευταία φορά που ήρθε ο τεχνικός, λίγο πριν τα Χριστούγεννα, μας έδειξε περίπου 90 Mbit και με 0 CRC errors και ελάχιστα FEC errors, το αφήσαμε κανά 10-λεπτό να δούμε και η ένδειξη παρέμεινε η ίδια.  Οπότε φάνηκε να είναι πολύ καλή η γραμμή μέχρι την εισαγωγή και να δημιουργείται θέμα μόνο πάνω στον όροφο.  Και έτσι μου πρότεινε και αυτός να φέρω ξεχωριστό καλώδιο πάνω στον όροφο, όπως και έκανα.  Αλλά ακόμη υπάρχουν CRC/FEC errors, όπως βλέπετε, αν και πολύ λιγότερα.  Και ακόμη η ταχύτητα έχει παραμείνει ουσιαστικά η ίδια.

 

Πιστεύετε καλύτερα να βάλω και το splitter στο καλώδιο RJ11 που πάει προς την DSL είσοδο του modem;

Επίσης, στη πρίζα του σπιτιού που συνδέω το Phone 1 να βάλω VDSL filter για να συνδέσω το καλώδιο που έρχεται από το Phone 1;

Ή δεν θα βοηθήσει τίποτα από τα παραπάνω, οπότε και δεν χρειάζεται;;

Ευχαριστώ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, δεν χρειάζονται καθόλου DSL splitter και φίλτρα, από την στιγμή που έχεις VoIP και το καλώδιο από τον κατανεμητή τερματίζει κατευθείαν στον DSL Router (χωρίς άλλες ενδιάμεσες ενώσεις και παραλληλίες) και η τηλεφωνία βγαίνει από μία θύρα PHONE αυτού προς τις άλλες πρίζες του σπιτιού σε ξεχωριστό καλώδιο.

Είναι περίεργο να έχει τέτοιες απώλειες το καινούργιο καλώδιο, αν δεν έχει γίνει κάποιο λάθος στην συνδεσμολογία και τις συνδέσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, jkoukos είπε

Είναι περίεργο να έχει τέτοιες απώλειες το καινούργιο καλώδιο, αν δεν έχει γίνει κάποιο λάθος στην συνδεσμολογία και τις συνδέσεις.

Ακριβώς.  Έχει γίνει όσο καλύτερη δουλειά μπορούσε να γίνει.   Ειλικρινά, αυτή την στιγμή, δεν μπορώ να σκεφτώ να γίνει κάτι διαφορετικά.  Και ο ηλεκτρολόγος μου είπε ότι είναι εξαιρετικό καλώδιο με απίστευτες μονώσεις, ακόμη και μεταξύ των ζευγών.  Ενώ και από τον κατανεμητή έγινε εξαιρετική σύνδεση με ειδική μόνωση.  Οπότε δεν μπορώ να καταλάβω και εγώ τι στον "κόρακα" μπορεί να φταίει για errors και ταχύτητα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...