Προς το περιεχόμενο

Καλώδιο εξωτερικό από κατανεμητή απευθείας σε modem.


Kostas75

Προτεινόμενες αναρτήσεις

On 14/02/2022 at 04:11, Kostas75 said:

Υπάρχει μήπως και κάποιος τρόπος ή πρόγραμμα για extraction VOIP (SIP) password και από το ZTE 267A ??

Ευχαριστώ.

 

Ρωτα εδω ή διαβασε εδω

https://www.insomnia.gr/forums/topic/763179-routerhak-το-απόλυτο-tool-για-να-ξεκλειδώσεις-το-router-σου/page/16/#comment-59091177

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Καλησπέρα σε όλους,

θα κάνω την ίδια δουλειά και εγώ και ήθελα να ρωτήσω μερικά πράγματα.

1. το καλώδιο από τον κατανεμητή θα καταλήξει σε πριζάκι εξωτερικό rj11 και από εκεί θα πάει με utp στο μόντεμ.  Υπάρχει στη συνδεσμολογία κάτι που πρέπει να προσέξω πέρα από το να είναι το καλώδιο του utp στα μεσαία πινάκια της πρίζας και του βύσματος αντίστοιχα?
2. αν αφού συνδέσω το μόντεμ με τον καταμενητή, επιστρέψω ένα καλώδιο τηλεφωνικό από τη θύρα phone του μόντεμ σε μια προϋπάρχουσα πρίζα τηλεφώνου, θα έχω τηλέφωνο στις υπόλοιπες πρίζες του σπιτιού?

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Καλώδιο τηλεφωνικό εξωτερικών χώρων τύπου ΡΕΤ (μαύρο) με διάμετρο αγωγών 0.60 mm. Μπορεί να είναι και F/UTP ή καλύτερα S/FTP, αλλά με αγωγούς πάχους 23AWG και όχι των συνήθως  24AWG.

2. Ναι, συνδέοντας μία θύρα PHONE του Router με τηλεφωνική πρίζα, αυτόματα θα έχεις τηλεφωνία σε όλες τις άλλες του σπιτιού. Προσοχή όμως. Οπωσδήποτε θα αποσυνδέσεις το παλιό ζεύγος που έρχεται από τον κατανεμητή στην πρώτη πρίζα του σπιτιού, αλλά επίσης και στον κατανεμητή, ώστε να μην επιστρέφει η τηλεφωνία και έξω από το σπίτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
On 07/03/2024 at 11:26, ArisLZ said:

Καλησπέρα σε όλους,

θα κάνω την ίδια δουλειά και εγώ και ήθελα να ρωτήσω μερικά πράγματα.

1. το καλώδιο από τον κατανεμητή θα καταλήξει σε πριζάκι εξωτερικό rj11 και από εκεί θα πάει με utp στο μόντεμ.  Υπάρχει στη συνδεσμολογία κάτι που πρέπει να προσέξω πέρα από το να είναι το καλώδιο του utp στα μεσαία πινάκια της πρίζας και του βύσματος αντίστοιχα?
2. αν αφού συνδέσω το μόντεμ με τον καταμενητή, επιστρέψω ένα καλώδιο τηλεφωνικό από τη θύρα phone του μόντεμ σε μια προϋπάρχουσα πρίζα τηλεφώνου, θα έχω τηλέφωνο στις υπόλοιπες πρίζες του σπιτιού?

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια

2.μπορεις να το πας οπου θες και με οσες διακλαδωσεις θες.απλα καλο ειναι να το κοψεις στο κεντρικο πριζακι για να μην ξαναπαει στον κατανεμητη για θεματα ασφαλειας κιολας.να μην μπορει καποιος πχ να κανει κληση απο το καλωδιο μια στο εκατομμυριο.αν δεν περναει απο εξωτερικο χωρο μπορεις να βαλεις και εσωτερικου χωρου.προσοχη απο που θα περασει να μην ειναι κοντα σε ρευματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...