Προς το περιεχόμενο

Καλώδιο εξωτερικό από κατανεμητή απευθείας σε modem.


Kostas75

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και εγώ σώθηκα, τοποθετώντας καλώδιο απευθείας από τον κατανεμητή της πολυκατοικίας, στην τηλεφωνική μου γραμμή. Δεν έχω VOIP, και έτσι δυστυχώς αχρηστεύθηκαν οι υπόλοιπες τηλεφωνικές πρίζες του σπιτιού. Αδιάφορο μεν, αλλά σημαντικό για κάποιους δε. Από τότε, καμία αποσύνδεση, καρφωτά 100mbps και όλα καλά. Μου το έκανε τεχνικός της Forthnet, επίσημα, με συνολικό κόστος 65 ευρώ, για περίπου 13μέτρα καλώδιο + εργασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 48
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πιστεύω ίσως είναι και οι ρυθμίσεις modem και σύνδεσης που δεν πάω πάνω από 60-65 Mbps, συγκεκριμένα τουλάχιστον, από όσο γνωρίζω, το Data path στο Down θα έπρεπε να είναι Fast αντί Interleaved και Profile 35b αντί 17a.  Βέβαια αμβιβάλλω ότι ακόμη και με τις βέλτιστες ρυθμίσεις μπορείς να πετύχεις 100 Mbps, το πολύ 85-90 Mbps λογικά, εκτός και αν βρίσκεσαι ακριβώς δίπλα στο ΚΑΦΑΟ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, jkoukos είπε

Γιατί αχρηστεύτηκαν οι άλλες πρίζες; Μια χαρά γίνεται και σε PSTN με παρόμοιο τρόπο με του VoIP.

spacer.png

Προφανώς βαρέθηκαν να μου το πουν/να το κάνουν, εμένα δεν με πείραζε πολύ, οπότε το άφησα ως έχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Kostas75 είπε

Πιστεύω ίσως είναι και οι ρυθμίσεις modem και σύνδεσης που δεν πάω πάνω από 60-65 Mbps, συγκεκριμένα τουλάχιστον, από όσο γνωρίζω, το Data path στο Down θα έπρεπε να είναι Fast αντί Interleaved και Profile 35b αντί 17a.  Βέβαια αμβιβάλλω ότι ακόμη και με τις βέλτιστες ρυθμίσεις μπορείς να πετύχεις 100 Mbps, το πολύ 85-90 Mbps λογικά, εκτός και αν βρίσκεσαι ακριβώς δίπλα στο ΚΑΦΑΟ.

Παρε τον ρουτερ και δοκίμασε τον κατω στην εισαγωγή να δεις τι ταχύτητες έχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

Παρε τον ρουτερ και δοκίμασε τον κατω στην εισαγωγή να δεις τι ταχύτητες έχεις.

Δεν μπορώ να το κάνω αυτό φίλε μου τώρα, γιατί έχει γίνει η συνδεσμολογία από τον κατανεμητή απευθείας.  Επιπλέον, ακόμη και να ανέβαινα στον κατανεμητή, η συνδεσμολογία έχει γίνει με ειδικά κλιπς που εμποδίζουν την υγρασία και θα πρέπει να τα καταστρέψω και να βάλω άλλα.  Άσε που είναι δύσκολο να πάω με το modem εκεί πάνω και να έχω και ρεύμα με μπαλαντέζα κτλ.

Όπως και να χει, η μέτρηση που έκανε ο τεχνικός λίγο πριν τα Χριστούγεννα έδειξε 90 Mbps χωρίς CRC errors και με λίγα λογικά FEC errors, οπότε λογικά έρχεται καλά η σύνδεση μέχρι εμένα.

Σκεφτόμουν να ξεθάψω ένα Sercomm H300s που έχω κάπου και να δω μήπως δουλεύει ΟΚ τώρα με αρκετά καθαρή την γραμμή μου εδώ πάνω.  Μόνο που θυμάμαι την τελευταία φορά ότι το τηλέφωνο VOIP του H300s ήταν λίγο χάλια ποιότητα σε σχέση με το ZTE 267A.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έβαλα πάνω το H300s, για να δούμε αν θα βελτιωθεί η ταχύτητα....  Γνωρίζετε αν μπορώ κάπως εγώ να αλλάξω το profile της σύνδεσης από 17a σε 35b, ή αν εξαρτάται μόνο από τον πάροχο;   Σε περίπτωση που πρέπει να το αλλάξει ο πάροχος, μπορώ να το ζητήσω;

Ευχαριστώ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Update:  H σύνδεση είναι άψογη, δεν φέρνει καθόλου errors ή ελάχιστα μετά από μέρες.  Αλλά η ταχύτητα κολλημένη.  Βρήκα root password στο modem και άφησα ενεργοποιημένη την επιλογή μόνο για profile 35b, απενεργοποιώντας τα υπόλοιπα, μαζί και το 17a, αλλά μετά είδα δεν μπορούσε να πάρει DSL σύνδεση το modem!!  Οπότε μάλλον είναι θέμα setup από τον πάροχο.  Θα δω αν μπορώ να το ζητήσω, ίσως να προσπαθήσω και αναβάθμιση της γραμμής μου σε 200 MBps, λέει ότι υποστηρίζεται στην διεύθυνσή μου, με εγγυημένο 186 MBps, οπότε θα πρέπει να μου το δώσουν.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 01/02/2022 at 15:03, Kostas75 said:

Update:  Η εγκατάσταση με απευθείας το παραπάνω καλώδιο προς ξεχωριστό νέο πριζάκι RJ11 έγινε!!  Μάλιστα στον μικρό κατανεμητή του ΟΤΕ δούλεψε και εκεί ο ηλεκτρολόγος και εφόσον βρήκαμε την γραμμή έβαλε στις συνδέσεις-επαφές και ειδική μόνωση.  Το modem (ZTE H267A) έχει συνδεθεί τώρα με RJ11 καλώδιο στο νέο πριζάκι που έρχεται το νέο καλώδιο (χωρίς splitter).   Όμως παρόλο που έχει συνδεθεί πλέον με τον ενδεδειγμένο τρόπο και επιστρέφω στο σπίτι μόνο VOIP τηλεφωνία (χωρίς φίλτρο ή splitter και εδώ) από την Phone 1 έξοδο του modem και έχω πολύ λίγότερα CRC και FEC errors, η ταχύτητα δεν έχει ουσιαστικά αυξηθεί καθόλου!!

Σας παραθέτω τι βλέπω πλέον όσο αφορά ταχύτητα, errors, κτλ.:

Link Status:  Up 
Modulation Type:  VDSL2_Vectoring 
Actual Rate(Up/Down):  10999/66381 kbps 
Attainable Rate(Up/Down):  38947/85324 kbps 
Noise Margin(Up/Down):  28.8/9.7 dB 
Line Attenuation(Up/Down):  1/5.6 dB 
Output Power(Up/Down):  9.6/12.1 dBm 
Data Path(Up/Down):  Fast/Fast 
Interleave Depth(Up/Down):  1/1 
Interleave Delay(Up/Down):  0/0 ms 
INP(Up/Down):  4/4 symbols 
Profile:  17a 
Showtime Start:  20 h 12 min 5 s 
LinkEncap:  G.993.2_Annex_K_PTM 
CRC Errors(Up/Down):  0/890 
FEC Errors(Up/Down):  0/29859

 

Τι πιστεύετε ότι φταίει και αν και έχω πολύ λιγότερα errors στην γραμμή, εξακολουθούν να υπάρχουν;;   Και επίσης, γιατί δεν μπορώ να πιάσω πολύ καλύτερη ταχύτητα, τουλάχιστον πολύ πιο κοντά στο Attainable Rate??

Ευχαριστώ!

(Εντωμεταξύ άνοιξα και trouble-ticket στον πάροχο για το θέμα.)

 

οχι παντα θα εχεις διαφορα απο το attainable rate αφου σε κλειδωνουν με 9 margin και οχι με 5-6. εκτος αν ειχες κανα Fritz και το πειραζες.

On 01/02/2022 at 16:52, UncleKim said:

Και εγώ σώθηκα, τοποθετώντας καλώδιο απευθείας από τον κατανεμητή της πολυκατοικίας, στην τηλεφωνική μου γραμμή. Δεν έχω VOIP, και έτσι δυστυχώς αχρηστεύθηκαν οι υπόλοιπες τηλεφωνικές πρίζες του σπιτιού. Αδιάφορο μεν, αλλά σημαντικό για κάποιους δε. Από τότε, καμία αποσύνδεση, καρφωτά 100mbps και όλα καλά. Μου το έκανε τεχνικός της Forthnet, επίσημα, με συνολικό κόστος 65 ευρώ, για περίπου 13μέτρα καλώδιο + εργασία.

πολλες φορες δεν χρειαζεται καν αλλο καλωδιο αλλα ειναι μεγαλη ιστορια.

On 02/02/2022 at 10:51, Kostas75 said:

Πιστεύω ίσως είναι και οι ρυθμίσεις modem και σύνδεσης που δεν πάω πάνω από 60-65 Mbps, συγκεκριμένα τουλάχιστον, από όσο γνωρίζω, το Data path στο Down θα έπρεπε να είναι Fast αντί Interleaved και Profile 35b αντί 17a.  Βέβαια αμβιβάλλω ότι ακόμη και με τις βέλτιστες ρυθμίσεις μπορείς να πετύχεις 100 Mbps, το πολύ 85-90 Mbps λογικά, εκτός και αν βρίσκεσαι ακριβώς δίπλα στο ΚΑΦΑΟ.

οχι δεν δινουν ολες οι εταιρειες 35b.νομιζω μονο η wind δινει στα δικα της kv. αν ζητησεις interleave/fast θα ανεβεις σε ταχυτητα.δεν ξερω γιατι εχεις Fast στο down.δεν ειναι το default εκτος αν το ζητησες εσυ για μκροτερο Ping.

On 02/02/2022 at 10:57, UncleKim said:

Προφανώς βαρέθηκαν να μου το πουν/να το κάνουν, εμένα δεν με πείραζε πολύ, οπότε το άφησα ως έχει.

πολλες φορες δεν χρειαζεται να αλλαξεις καν καθετη και απλα να αλλαξεις την συνδεσμολογια για να μην εχεις παραλληλα.και ναι μπορεις να συνδεσεις τα τηλεφωνα

On 02/02/2022 at 17:14, Kostas75 said:

Δεν μπορώ να το κάνω αυτό φίλε μου τώρα, γιατί έχει γίνει η συνδεσμολογία από τον κατανεμητή απευθείας.  Επιπλέον, ακόμη και να ανέβαινα στον κατανεμητή, η συνδεσμολογία έχει γίνει με ειδικά κλιπς που εμποδίζουν την υγρασία και θα πρέπει να τα καταστρέψω και να βάλω άλλα.  Άσε που είναι δύσκολο να πάω με το modem εκεί πάνω και να έχω και ρεύμα με μπαλαντέζα κτλ.

Όπως και να χει, η μέτρηση που έκανε ο τεχνικός λίγο πριν τα Χριστούγεννα έδειξε 90 Mbps χωρίς CRC errors και με λίγα λογικά FEC errors, οπότε λογικά έρχεται καλά η σύνδεση μέχρι εμένα.

Σκεφτόμουν να ξεθάψω ένα Sercomm H300s που έχω κάπου και να δω μήπως δουλεύει ΟΚ τώρα με αρκετά καθαρή την γραμμή μου εδώ πάνω.  Μόνο που θυμάμαι την τελευταία φορά ότι το τηλέφωνο VOIP του H300s ήταν λίγο χάλια ποιότητα σε σχέση με το ZTE 267A.

 

α.τα Klips που εβαλε λογικα ειναι 3m scotchlok που μπορεις να αγορασεις και εσυ.επισης με παραξενευει να εβαλε τετοια αφου η γραμμη του οτε τερματιζει σε ρεγκλετα και πρεπει να παρει απο την ρεγκλετα.αν απο την ρεγκλετα φευγει ραζιμ και παει σε αλλη ρεγκλετα και εκοψε και ενωσε εκει τοτε βλακεια εκανε αφου θα πρεπε να το τερματισει σε ρεγκλετα.εκτος αν εισαι μονοκατοικια,διπλοκατοικια και εχεις χωνευτη οποτε εκει ναι βαζουν scotchlok.βεβαια αν δεν πατησουν καλα τοτε θα εχεις θεμα.οποτε εγω θα δοκιμαζα σε κατανεμητη/χωνευτη και απλα θα αγοραζα λιγα scotchlok. δοκιμασε και με αλλο ρουτερ να δεις αν θα στο κανει. αν ερθει ο οτε για ελεγχο ή ο παροχος θα στα κοψει τα scotchlok και θα στα φτιαξει στριφτα μετα.δεν βαζουν scotchlok:P. οποτε μετα απλα μπορεις να βαλεις θερμοσυστελομενο .

On 03/02/2022 at 18:21, Kostas75 said:

Έβαλα πάνω το H300s, για να δούμε αν θα βελτιωθεί η ταχύτητα....  Γνωρίζετε αν μπορώ κάπως εγώ να αλλάξω το profile της σύνδεσης από 17a σε 35b, ή αν εξαρτάται μόνο από τον πάροχο;   Σε περίπτωση που πρέπει να το αλλάξει ο πάροχος, μπορώ να το ζητήσω;

Ευχαριστώ.

 

και να το κανεις δεν θα αλλαξει αν δεν το αλλαξει ο παροχος. δεν μπορεις να το ζητησεις δεν θα το κανουν.

22 hours ago, Kostas75 said:

Update:  H σύνδεση είναι άψογη, δεν φέρνει καθόλου errors ή ελάχιστα μετά από μέρες.  Αλλά η ταχύτητα κολλημένη.  Βρήκα root password στο modem και άφησα ενεργοποιημένη την επιλογή μόνο για profile 35b, απενεργοποιώντας τα υπόλοιπα, μαζί και το 17a, αλλά μετά είδα δεν μπορούσε να πάρει DSL σύνδεση το modem!!  Οπότε μάλλον είναι θέμα setup από τον πάροχο.  Θα δω αν μπορώ να το ζητήσω, ίσως να προσπαθήσω και αναβάθμιση της γραμμής μου σε 200 MBps, λέει ότι υποστηρίζεται στην διεύθυνσή μου, με εγγυημένο 186 MBps, οπότε θα πρέπει να μου το δώσουν.

 

το 35b το βαζει ο παροχος και οχι εσυ.αν δεν το ενεργοποιησει αυτος το βαλεις ή οχι εσυ δεν αλλαζει κατι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτομαι για αγορά δικού μου modem, μάλιστα ένα αρκετά καλό, το οποίο να έχει και VOIP telephony support, ώστε να έχω όσο γίνεται περισσότερο έλεγχο στις ρυθμίσεις για την γραμμή, τουλάχιστον αυτές που εξαρτώνται από εμένα (modem).

Συγκεκριμένα, τo AVM Fritzbox 7590 AX (Wifi 6) σκέφτομαι, που είναι αρκετά ακριβό αλλά φαίνεται να είναι ότι καλύτερο υπάρχει.  Αλλά δεν ξέρω αν υποστηρίζει VOIP telephony, θα κατεβάσω το manual μήπως καταλάβω από εκεί.

Όσο για το profile, πρέπει όντως να αλλάζει μόνο από τον πάροχο και απ'ότι μου λένε φίλοι μου πρέπει να δίνεται 35b μόνο σε πάνω από 100 Mbps συνδέσεις, οπότε στις 200-άρες. Θα αναβαθμίσω σε 200-άρα πιθανόν, οπότε θα δούμε τότε. Μόνο που αν στην VF είναι μονόδρομος το H300s για 200-άρα, τότε ακόμη περισσότερο πιστεύω πρέπει να πάρω δικό μου modem. 

Εντωμεταξύ σε κάποια φάση που έκανα reboot το modem, είδα ότι πήγε σε Fast/Interleaved (Up/Down) και όντως είδα μια μικρή βελτίωση στο Download speed, αλλά μόνο γύρω στο 7-8 Mbps, όχι παραπάνω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 07/02/2022 at 16:41, Kostas75 said:

Σκέφτομαι για αγορά δικού μου modem, μάλιστα ένα αρκετά καλό, το οποίο να έχει και VOIP telephony support, ώστε να έχω όσο γίνεται περισσότερο έλεγχο στις ρυθμίσεις για την γραμμή, τουλάχιστον αυτές που εξαρτώνται από εμένα (modem).

Συγκεκριμένα, τo AVM Fritzbox 7590 AX (Wifi 6) σκέφτομαι, που είναι αρκετά ακριβό αλλά φαίνεται να είναι ότι καλύτερο υπάρχει.  Αλλά δεν ξέρω αν υποστηρίζει VOIP telephony, θα κατεβάσω το manual μήπως καταλάβω από εκεί.

Όσο για το profile, πρέπει όντως να αλλάζει μόνο από τον πάροχο και απ'ότι μου λένε φίλοι μου πρέπει να δίνεται 35b μόνο σε πάνω από 100 Mbps συνδέσεις, οπότε στις 200-άρες. Θα αναβαθμίσω σε 200-άρα πιθανόν, οπότε θα δούμε τότε. Μόνο που αν στην VF είναι μονόδρομος το H300s για 200-άρα, τότε ακόμη περισσότερο πιστεύω πρέπει να πάρω δικό μου modem. 

Εντωμεταξύ σε κάποια φάση που έκανα reboot το modem, είδα ότι πήγε σε Fast/Interleaved (Up/Down) και όντως είδα μια μικρή βελτίωση στο Download speed, αλλά μόνο γύρω στο 7-8 Mbps, όχι παραπάνω.

 

fritz 7530 ax. το 7590 ax απλα εχει λιγα πραγματα παραπανω.ναι υποστηριζει voip.η wind νομιζω δινει 35b και σε μικροτερη ταχυτητα

https://www.thelab.gr/reviews/input-devices-peripherals-reviews/fritz-7530-ax-μία-ωραία-ανανέωση-r813/

review 7530ax

δεν υπαρχει πρεπει.ο παροχος ακομα και σε vdsl 50 μπορει να σου δωσει 35b αμα θελει. συνηθως fast/interleave σε κουμπωνουν ωστε να συγχρονιζεις καλυτερα στο Down και με λιγοτερα errors.στο Upload επειδη υπαρχει περιθωριο βαζουν fast.ναι λιγα Megabit παραπανω παιρνεις απο το Fast στο Interleave.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Kostas75 είπε

Συγκεκριμένα, τo AVM Fritzbox 7590 AX (Wifi 6) σκέφτομαι, που είναι αρκετά ακριβό αλλά φαίνεται να είναι ότι καλύτερο υπάρχει.  Αλλά δεν ξέρω αν υποστηρίζει VOIP telephony, θα κατεβάσω το manual μήπως καταλάβω από εκεί.

Όλα τα Fritz (χωρίς καμία εξαίρεση) παίζουν με VoIP τηλεφωνία. Κάποια Fritz παίζουν και με την παραδοσιακή TDM (PSDTN/ISDN) τηλεφωνία, μεταξύ αυτών και το 7590ΑΧ που σ' ενδιαφέρει.

Ωστόσο στη Vodafone θα χρειαστεί να βρεις με κάποιον τρόπο των κωδικό της VoIP τηλεφωνίας για να παίξει στο Fritz.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 8/2/2022 στις 11:22 ΠΜ, jkoukos είπε

Ωστόσο στη Vodafone θα χρειαστεί να βρεις με κάποιον τρόπο των κωδικό της VoIP τηλεφωνίας για να παίξει στο Fritz.

Γνωρίζεις ποιο setting είναι αυτό;  Μήπως το δω στις ρυθμίσεις του superuser του H300s ή στο root του ZTE 267A.  Αλλιώς κάποιο προγραμματάκι για να κάνουμε extract ακόμη και το VOIP (μάλλον SIP) password που δεν φαίνεται;

Επεξ/σία από Kostas75
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, Kostas75 said:

Γνωρίζεις ποιο setting είναι αυτό;  Μήπως το δω στις ρυθμίσεις του superuser του H300s ή στο root του ZTE 267A.  Αλλιώς κάποιο προγραμματάκι για να κάνουμε extract ακόμη και το VOIP (μάλλον SIP) password που δεν φαίνεται;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...