Προς το περιεχόμενο

Νέοι μετρητές ΔΕΗ


pdamigos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 23/5/2022 στις 11:37 ΜΜ, greekfragma είπε

 

αυτό που έπρεπε να το δουν το είδαν. οι συνέπειες θα είναι σε αυτόν που το έπραξε. ξέρουν που πάνε τα καλώδια. δεν είναι άσχετοι.

Γενικότερη απορία.

Αυτός που έκλεψε θα διωχθεί, αυτός που πλήρωσε τι κάνει;

Για 30€ πχ μάλλον δεν αξίζει να κάνει τίποτα, αλλά αν είναι 1000€ ας πούμε; Αγωγή στον κλέφτη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 678
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μια ερωτηση...αν ξερει καποιος..

 

Σε ηλεκτρονικο μετρητη εχει σβησει η οθονη... δουλευει κανονικα οταν πατηθει το μαυρο κουμπακι διπλα του...αναβει και δειχνει ενδειξεις αλλα μετα απο 2 λεπτα ξανασβηνει η οθονη!!

 

ξερει κανεις τι παιζει??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, themisps said:

Μια ερωτηση...αν ξερει καποιος..

 

Σε ηλεκτρονικο μετρητη εχει σβησει η οθονη... δουλευει κανονικα οταν πατηθει το μαυρο κουμπακι διπλα του...αναβει και δειχνει ενδειξεις αλλα μετα απο 2 λεπτα ξανασβηνει η οθονη!!

 

ξερει κανεις τι παιζει??

παραείναι έξυπνος.

νέο μοντέλο που η οθόνη ανάβει μόνο όταν τον ξυπνήσεις για ανάγνωση;

μπορείς να στείλεις μια φωτογραφία στο ΔΕΔΔΗΕ και να σου απαντήσουν αν λειτουργεί σωστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, themisps είπε

Μια ερωτηση...αν ξερει καποιος..

 

Σε ηλεκτρονικο μετρητη εχει σβησει η οθονη... δουλευει κανονικα οταν πατηθει το μαυρο κουμπακι διπλα του...αναβει και δειχνει ενδειξεις αλλα μετα απο 2 λεπτα ξανασβηνει η οθονη!!

 

ξερει κανεις τι παιζει??

Καλημερα... Δηλαδη τι κανει ο μετρητης σβηνει  και δεν τρεχουν οι ενδειξεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Στις 19/7/2022 στις 5:00 ΜΜ, pdamigos είπε

Καλησπέρα, να ρωτήσω το εξής: Στους παλιούς μετρητές έβλεπες την ρόδα να γυρίζει και καταλάβαινες αν υπάρχει κατανάλωση. Έκλεινες το γενικό και έπρεπε να σταματήσει να γυρνάει, διαφορετικά κάτι συνέβαινε. Στους καινούργιους μετρητές που είναι ψηφιακοί πως βλέπεις ότι υπάρχει κατανάλωση;  Επίσης η ρόδα ήταν πολύ ευαίσθητη, στις ψηφιακές ενδείξεις πόση ώρα πρέπει να κάτσεις να βλέπεις αν θα αλλάξει η ένδειξη αν η κατανάλωση είναι μικρή; Δεν υπάρχει άλλος τρόπος;

Αν έχεις αυτόν τον μετρητή μπορείς να πατήσεις αυτό το κουμπί μέχρι να δείξει τα αμπέρ (Χ.ΧΧ Α) όπου ουσιαστικά βλέπεις ζωντανά πόσα αμπέρ καταναλώνεις στην κάθε φάση του σπιτιού. 

image.png.39bea2e3a1ee2fc9ef4abafe25e06589.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο συχνότερα αναβοσβηνει το λαμπάκι kWh τόσο μεγαλύτερη κατανάλωση έχεις εκείνη τη στιγμή..

Άλλωστε σου λέει πχ κάθε τόσα imp είναι μια kWh..

Όπως στους αναλογικούς ήταν πχ 250 περιστροφές μία kWh..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω και εγώ παιδιά να κάνω μία ερώτηση. Έχω ένα πολύ παλιό μετρητή μονοφασικό ο οποίος είναι χωμένος μέσα σε τοίχο (δεν έχει πολύ περιθώριο γύρο για πχ μεγαλύτερο μετρητή) και έχουμε βάλει πορτάκι μπροστά με αλουμίνιο-τζάμι... συνεπώς δεν θέλω να κάνω μερεμέτια...θέλω όμως να βάλω νυχτερινό. Ξέρετε αν ζητήσω αλλαγή άμα αυτοί οι ψηφιακοί θα χωράνε εκεί; Είναι μικροί σχετικά σε μέγεθος; (Όταν γυρίσω σπίτι θα μετρήσω το μέγεθος του να σας πω ακριβώς)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, nick_souvlaki είπε

Θέλω και εγώ παιδιά να κάνω μία ερώτηση. Έχω ένα πολύ παλιό μετρητή μονοφασικό ο οποίος είναι χωμένος μέσα σε τοίχο (δεν έχει πολύ περιθώριο γύρο για πχ μεγαλύτερο μετρητή) και έχουμε βάλει πορτάκι μπροστά με αλουμίνιο-τζάμι... συνεπώς δεν θέλω να κάνω μερεμέτια...θέλω όμως να βάλω νυχτερινό. Ξέρετε αν ζητήσω αλλαγή άμα αυτοί οι ψηφιακοί θα χωράνε εκεί; Είναι μικροί σχετικά σε μέγεθος; (Όταν γυρίσω σπίτι θα μετρήσω το μέγεθος του να σας πω ακριβώς)

Ναι χωράνε, δες φωτό για να πάρεις μια ιδέα για το μέγεθος τους

Μετρητικές διατάξεις ΔΕΔΔΗΕ%25CE%25BC%25CE%25BF%25CE%25BD%25CE%25BF%25CF%2586%25CE%25B1%25CF%2583%25CE%25B9%25CE%25BA%25CF%258C%25CF%2582%2B%25CE%25BA%25CE%25B9%25CE%25B2%25CF%2589%25CF%2584%25CE%25AF%25CE%25BF_522.png

  • Like 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Ναι χωράνε, δες φωτό για να πάρεις μια ιδέα για το μέγεθος τους

Μετρητικές διατάξεις ΔΕΔΔΗΕ%25CE%25BC%25CE%25BF%25CE%25BD%25CE%25BF%25CF%2586%25CE%25B1%25CF%2583%25CE%25B9%25CE%25BA%25CF%258C%25CF%2582%2B%25CE%25BA%25CE%25B9%25CE%25B2%25CF%2589%25CF%2584%25CE%25AF%25CE%25BF_522.png

Ευχαριστώ πολύ. Θα πάρω κανένα τηλέφωνο τον ΔΕΔΔΗΕ να δω την διαδικασία αλλαγής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, nick_souvlaki είπε

Ευχαριστώ πολύ. Θα πάρω κανένα τηλέφωνο τον ΔΕΔΔΗΕ να δω την διαδικασία αλλαγής.

Γιατί, εσύ θα την κάνεις? Άσε που στο τηλ δεν θα ξέρουν τέτοιες τεχνικές λεπτομέρειες.

Εκτός και αν εννοείς τη διαδικασία να αιτηθείς νυχτερινό, αν ναι τα λέει όλα στον σύνδεσμο παρακάτω:

https://deddie.gr/el/upiresies/nikterino-timologio/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Γιατί, εσύ θα την κάνεις? Άσε που στο τηλ δεν θα ξέρουν τέτοιες τεχνικές λεπτομέρειες.

Εκτός και αν εννοείς τη διαδικασία να αιτηθείς νυχτερινό, αν ναι τα λέει όλα στον σύνδεσμο παρακάτω:

https://deddie.gr/el/upiresies/nikterino-timologio/

Ναι τη διαδικασία εννοώ. Ευχαριστώ και πάλι.

Επεξ/σία από nick_souvlaki
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, nick_souvlaki είπε

Ναι τη διαδικασία εννοώ. Ευχαριστώ και πάλι.

Καλημέρα.. Θα πρεπει να πληρωσεις... Και μετά θα έρθουν.. Μπορεί να παρει  και δυο έως τέσσερεις μήνες.. Και όταν θα έρθουν να τοποθετήσουν τον νέο μετρητή θα δουν και τον χώρο εκεί αν χωράει.. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Joshua21 είπε

Γιατί, εσύ θα την κάνεις? Άσε που στο τηλ δεν θα ξέρουν τέτοιες τεχνικές λεπτομέρειες.

Εκτός και αν εννοείς τη διαδικασία να αιτηθείς νυχτερινό, αν ναι τα λέει όλα στον σύνδεσμο παρακάτω:

https://deddie.gr/el/upiresies/nikterino-timologio/

Ο Τομεας Μελετων  σε ΔΕΔΔΗΕ που ασχολειται με αυτα  μια χαρα τις ξερει ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Γιάννης Platano είπε

Ο Τομεας Μελετων  σε ΔΕΔΔΗΕ που ασχολειται με αυτα  μια χαρα τις ξερει ...

Ο τομέας μελετών σαφώς, η εξυπηρέτηση πελατών όμως δεν έχει ιδέα... :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Ο τομέας μελετών σαφώς, η εξυπηρέτηση πελατών όμως δεν έχει ιδέα... :)

 

Αν της τεθει το ερωτημα  μπορει να μαθει και να απαντησει  ή να παραπεμψει τηλεφωνικα σε Μελετες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...