Προς το περιεχόμενο

Νέοι μετρητές ΔΕΗ


pdamigos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 678
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, skiabox είπε

Τι επιτυγχάνεται με αυτούς τους μετρητές σε σχέση με τους παλιούς;

Για τον καταναλωτή προς στιγμή τίποτα σημαντικό. Για τον ΔΕΔΔΗΕ από ότι λένε είναι πιο δύσκολη η ρευματοκλοπη και στο μέλλον ίσως μπορεί να γίνει τηλεμετρηση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, skiabox είπε

Τι επιτυγχάνεται με αυτούς τους μετρητές σε σχέση με τους παλιούς;

Τεχνικά δεν ξέρω άμα επηρεάζει στην κατανάλωση... αν και νομίζω πώς όχι. Αλλά σίγουρα μελλοντικά που θα υπάρχει τηλεμετρία (είτε με αυτούς είτε με τους νέους που θα πάρει ο ΔΕΔΔΗΕ) τα οφέλη είναι πολλά... όχι μόνο σε επίπεδο ρευματοκλοπών αλλά και σε επίπεδο χονδρεμπορικής αγορά ενέργειας... θεωρητικά θα μπορεί να γίνεται καλύτερη πρόβλεψη από τους προμηθευτές, παραγωγούς, διαχειριστές κ.α. και πάντα θεωρητικά αυτό θα βοηθάει στον καλύτερο προγραμματισμό του συστήματος (άμα γνωρίζεις από αγορά, θεωρητικά θα πρέπει να μειωθεί σημαντικά η ακριβή αγορά εξισορρόπησης).

Στην πράξη για τώρα, εγώ τον θέλω για να έχω νυχτερινό τιμολόγιο και γιατί θέλω πιάνει μικρό χώρο εκεί που θα μπει για να γλυτώσω τα μερεμέτια.
 

Επεξ/σία από nick_souvlaki
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, nick_souvlaki είπε

Τεχνικά δεν ξέρω άμα επηρεάζει στην κατανάλωση... αν και νομίζω πώς όχι. Αλλά σίγουρα μελλοντικά που θα υπάρχει τηλεμετρία (είτε με αυτούς είτε με τους νέους που θα πάρει ο ΔΕΔΔΗΕ) τα οφέλη είναι πολλά... όχι μόνο σε επίπεδο ρευματοκλοπών αλλά και σε επίπεδο χονδρεμπορικής αγορά ενέργειας... θεωρητικά θα μπορεί να γίνεται καλύτερη πρόβλεψη από τους προμηθευτές, παραγωγούς, διαχειριστές κ.α. και πάντα θεωρητικά αυτό θα βοηθάει στον καλύτερο προγραμματισμό του συστήματος (άμα γνωρίζεις από αγορά, θεωρητικά θα πρέπει να μειωθεί σημαντικά η ακριβή αγορά εξισορρόπησης).

Στην πράξη για τώρα, εγώ τον θέλω για να έχω νυχτερινό τιμολόγιο και γιατί θέλω πιάνει μικρό χώρο εκεί που θα μπει για να γλυτώσω τα μερεμέτια.
 

Σου είπαμε πιο πανω... Όταν θα έρθουν θα δουν τον χώρο... Και θα κρίνουν αν μπορεί να τοποθετηθεί.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, takoulou είπε

Σου είπαμε πιο πανω... Όταν θα έρθουν θα δουν τον χώρο... Και θα κρίνουν αν μπορεί να τοποθετηθεί.. 

Το κατάλαβα. Απλά απάντησα στην ερώτηση του skiabox για τα οφέλη που έχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας ! 
Εχω τον ίδιο μετρητή και αντιμετωπίζω θέμα με την κατανάλωση . Υπό νορμαλ συνθήκες (ένα κλιματιστικό ανοιχτό και ψυγείο τηλεόραση ) μου δείχνει 000,29Α στο ρολόι (τριφασικό)

Μου έρχονται κάτι 300αρια κάθε μήνα και άρχισα να ψάχνομαι. Είμαστε 2 άνθρωποι που κάνουμε τα παρακάτω σε καθημερινή βάση απο καταναλώσεις :

1. Τηλεόραση 5-6 ώρες και ίσως και ps5 μαζί.

2. 1 πλυντήριο πιάτων την μέρα 

3. 1 στεγνωτήριο ρούχων την μερα

4. 1 πλυντήριο ρούχων την μέρα στους 40 βαθμούς 

5. φωτισμός κυρίως led 

6. κουζίνα κυρίως μάτι μια ώρα την ημέρα 

7. διαφορά ψιλοπράγματα όπως φορτιστές κτλ

 

με αυτά μου έρχονται κάθε μήνα 800-900 κιλοβατώρες !

κλεινωντας όλο το σπίτι και βλέποντας τα Α στον μετρητή ήταν 0 άρα αποκλείω διαρροή . 
Τι μου διαφεύγει ; Το κλιματιστικό και το στεγνωτήριο έχουν πάνω τους smart power plug . Το κλιματιστικό δείχνει 170 κιλοβατώρες το μήνα και το στεγνωτήριο 45 που είναι και οι μεγαλύτερες καταναλώσεις μου .

 

Κανενας ειδικός με καμία γνώμη ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, stiflerakos είπε

Καλησπέρα σας ! 
Εχω τον ίδιο μετρητή και αντιμετωπίζω θέμα με την κατανάλωση . Υπό νορμαλ συνθήκες (ένα κλιματιστικό ανοιχτό και ψυγείο τηλεόραση ) μου δείχνει 000,29Α στο ρολόι (τριφασικό)

Μου έρχονται κάτι 300αρια κάθε μήνα και άρχισα να ψάχνομαι. Είμαστε 2 άνθρωποι που κάνουμε τα παρακάτω σε καθημερινή βάση απο καταναλώσεις :

1. Τηλεόραση 5-6 ώρες και ίσως και ps5 μαζί.

2. 1 πλυντήριο πιάτων την μέρα 

3. 1 στεγνωτήριο ρούχων την μερα

4. 1 πλυντήριο ρούχων την μέρα στους 40 βαθμούς 

5. φωτισμός κυρίως led 

6. κουζίνα κυρίως μάτι μια ώρα την ημέρα 

7. διαφορά ψιλοπράγματα όπως φορτιστές κτλ

 

με αυτά μου έρχονται κάθε μήνα 800-900 κιλοβατώρες !

κλεινωντας όλο το σπίτι και βλέποντας τα Α στον μετρητή ήταν 0 άρα αποκλείω διαρροή . 
Τι μου διαφεύγει ; Το κλιματιστικό και το στεγνωτήριο έχουν πάνω τους smart power plug . Το κλιματιστικό δείχνει 170 κιλοβατώρες το μήνα και το στεγνωτήριο 45 που είναι και οι μεγαλύτερες καταναλώσεις μου .

 

Κανενας ειδικός με καμία γνώμη ;

Καθε μερα πλενετε ρουχα και πιατα? Το στεγωντηριο ειναι απαραιτητο η απλα ευκολια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@stiflerakos ειναι λιγακι τσιμπημενες οι καταναλωσεις σου... τι ενεργειακης κλασης ειναι οι συσκευες σου;

Το καθημερινο πλυντηριο ρουχων ειναι  μια σεβαστη καταναλωση...

Μαζι με το ματι της κουζινας αναβει συνηθως και ο απορροφητηρας , βαλε και κανενα φουρνιστο ....

Ηλεκτρικη σκουπα και σιδερωμα καταναλωνουν επισης αν και δεν τους φαινεται...

Να υποθεσω οτι υπαρχει ηλιακος θερμοσιφωνας καθως και νυκτερινα τιμολογια με αντιστοιχη χρηση για τις μεγαλες καταναλωσεις , αν οχι μη την ψαχνεις :)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/9/2022 στις 10:14 ΠΜ, Joshua21 είπε

Ναι χωράνε, δες φωτό για να πάρεις μια ιδέα για το μέγεθος τους

Μετρητικές διατάξεις ΔΕΔΔΗΕ%25CE%25BC%25CE%25BF%25CE%25BD%25CE%25BF%25CF%2586%25CE%25B1%25CF%2583%25CE%25B9%25CE%25BA%25CF%258C%25CF%2582%2B%25CE%25BA%25CE%25B9%25CE%25B2%25CF%2589%25CF%2584%25CE%25AF%25CE%25BF_522.png

Πολύ σχετικό αυτό το "Ναι χωράνε"

Σε πολυκατοικία που ήρθαν και άλλαξαν το μετρητή με αυτόν τον νέο για να μπει και νυχτερινό (δεν έβαλαν εννοείται παλιού τύπου να το συνδέσουν με το υπάρχον νυχτερινό που υπήρχε), άλλαξε επίσης και η "χελώνα" (το γκρι κουτι που δείχνεις) και επειδή οι μετρητές ήταν όλοι σχεδόν κολλητά ο ένας δίπλα στον άλλον...η νέα χελώνα δεν χωρούσε καλά, την κοπανουσαν οι του ΔΕΔΔΗΕ, την έσπρωξαν, μπήκε, την βιδωσαν (στραβοεκατσε γιατι δεν χωρούσε) και με αποτέλεσμα το καπάκι να μένει έστω λιγο να χάσκει. Τους το υπέδειξα, μιας και ήμουν εκεί κατά την τοποθέτηση και μου λέει..."ε δεν χωράει αλλιώς, τι να κάνουμε, όταν αλλάξουν όλοι βλέπουμε".

Οπότε αν ο φίλος είναι πολύ τσιμα τσιμα, ίσως να έχει θεμα και να μην χωράει η χελώνα. 

Καλό είναι να μετρήσει ακριβώς τι περιθώρια έχει και να καλέσει να μιλήσει με το τμήμα μελετών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, stiflerakos είπε

Καλησπέρα σας ! 
Εχω τον ίδιο μετρητή και αντιμετωπίζω θέμα με την κατανάλωση . Υπό νορμαλ συνθήκες (ένα κλιματιστικό ανοιχτό και ψυγείο τηλεόραση ) μου δείχνει 000,29Α στο ρολόι (τριφασικό)

Μου έρχονται κάτι 300αρια κάθε μήνα και άρχισα να ψάχνομαι. Είμαστε 2 άνθρωποι που κάνουμε τα παρακάτω σε καθημερινή βάση απο καταναλώσεις :

1. Τηλεόραση 5-6 ώρες και ίσως και ps5 μαζί.

2. 1 πλυντήριο πιάτων την μέρα 

3. 1 στεγνωτήριο ρούχων την μερα

4. 1 πλυντήριο ρούχων την μέρα στους 40 βαθμούς 

5. φωτισμός κυρίως led 

6. κουζίνα κυρίως μάτι μια ώρα την ημέρα 

7. διαφορά ψιλοπράγματα όπως φορτιστές κτλ

 

με αυτά μου έρχονται κάθε μήνα 800-900 κιλοβατώρες !

κλεινωντας όλο το σπίτι και βλέποντας τα Α στον μετρητή ήταν 0 άρα αποκλείω διαρροή . 
Τι μου διαφεύγει ; Το κλιματιστικό και το στεγνωτήριο έχουν πάνω τους smart power plug . Το κλιματιστικό δείχνει 170 κιλοβατώρες το μήνα και το στεγνωτήριο 45 που είναι και οι μεγαλύτερες καταναλώσεις μου .

 

Κανενας ειδικός με καμία γνώμη ;

Στεγνωτήριο καλοκαιριάτικα;Πιάτων κάθε μέρα;Ρουχων δοκιμάστε χαμηλότερη θερμοκρασία..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, _Biohazard_ είπε

Πολύ σχετικό αυτό το "Ναι χωράνε"

Σε πολυκατοικία που ήρθαν και άλλαξαν το μετρητή με αυτόν τον νέο για να μπει και νυχτερινό (δεν έβαλαν εννοείται παλιού τύπου να το συνδέσουν με το υπάρχον νυχτερινό που υπήρχε), άλλαξε επίσης και η "χελώνα" (το γκρι κουτι που δείχνεις) και επειδή οι μετρητές ήταν όλοι σχεδόν κολλητά ο ένας δίπλα στον άλλον...η νέα χελώνα δεν χωρούσε καλά, την κοπανουσαν οι του ΔΕΔΔΗΕ, την έσπρωξαν, μπήκε, την βιδωσαν (στραβοεκατσε γιατι δεν χωρούσε) και με αποτέλεσμα το καπάκι να μένει έστω λιγο να χάσκει. Τους το υπέδειξα, μιας και ήμουν εκεί κατά την τοποθέτηση και μου λέει..."ε δεν χωράει αλλιώς, τι να κάνουμε, όταν αλλάξουν όλοι βλέπουμε".

Οπότε αν ο φίλος είναι πολύ τσιμα τσιμα, ίσως να έχει θεμα και να μην χωράει η χελώνα. 

Καλό είναι να μετρήσει ακριβώς τι περιθώρια έχει και να καλέσει να μιλήσει με το τμήμα μελετών.

Ο φίλος είχε γράψει συγκεκριμένα "(δεν έχει πολύ περιθώριο γύρο για πχ μεγαλύτερο μετρητή)", κάτι που - σε μένα τουλάχιστον - λέει ότι έχει περιθώρια για τις μικροδιαφορές από χελώνα σε χελώνα, καμία σχέση με το "τσίμα-τσίμα" που περιέγραψες εσύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, stiflerakos είπε

Καλησπέρα σας ! 
Εχω τον ίδιο μετρητή και αντιμετωπίζω θέμα με την κατανάλωση . Υπό νορμαλ συνθήκες (ένα κλιματιστικό ανοιχτό και ψυγείο τηλεόραση ) μου δείχνει 000,29Α στο ρολόι (τριφασικό)

Μου έρχονται κάτι 300αρια κάθε μήνα και άρχισα να ψάχνομαι. Είμαστε 2 άνθρωποι που κάνουμε τα παρακάτω σε καθημερινή βάση απο καταναλώσεις :

1. Τηλεόραση 5-6 ώρες και ίσως και ps5 μαζί.

2. 1 πλυντήριο πιάτων την μέρα 

3. 1 στεγνωτήριο ρούχων την μερα

4. 1 πλυντήριο ρούχων την μέρα στους 40 βαθμούς 

5. φωτισμός κυρίως led 

6. κουζίνα κυρίως μάτι μια ώρα την ημέρα 

7. διαφορά ψιλοπράγματα όπως φορτιστές κτλ

 

με αυτά μου έρχονται κάθε μήνα 800-900 κιλοβατώρες !

κλεινωντας όλο το σπίτι και βλέποντας τα Α στον μετρητή ήταν 0 άρα αποκλείω διαρροή . 
Τι μου διαφεύγει ; Το κλιματιστικό και το στεγνωτήριο έχουν πάνω τους smart power plug . Το κλιματιστικό δείχνει 170 κιλοβατώρες το μήνα και το στεγνωτήριο 45 που είναι και οι μεγαλύτερες καταναλώσεις μου .

 

Κανενας ειδικός με καμία γνώμη ;

Ειδικός όχι..

Πλυντήριο και στεγνωτήριο μόνο γεμάτα και καλό είναι το στεγνωτήριο να βγει off και να δουλέψει απλώστρα.

Το αυτό και για το πλυντήριο πιάτων. 

Η τηλεόραση τώρα.. αν είναι πχ 65αρα καίει πάνω από 100 W, δείτε το ταμπελάκι της.

Νυχτερινό τιμολόγιο έχετε; αν όχι, επιβάλλεται να το ζητήσετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φίλε μου με τέτοια κατανάλωση το μήνα, συνέταιρος είσαι και στις ρυθμιζόμενες χρεώσεις, εκτός από το ρεύμα..

Οπως είπαν τα παιδιά, νυχτερινό ΑΜΕΣΑ αν δεν έχεις ήδη, πιάσε στα χέρια σου τα manual από πλυντήριο ρούχων πιάτων κλπ, δες ποια προγράμματα καίνε λιγότερο, ρούχα το πολύ στους 40, άντε τίποτα άσπρα στους 60, των πιάτων δες πιο προγραμμα πλένει στους 40-50 και όχι 70 ή παραπάνω..

Στεγνωτηριο μόνο στην ανάγκη, κλιματιστικό εκεί που είστε άνετα, όχι κατάψυξη μέσα κλπ..

Μονο με τς πλυντήρια και χωρίς στεγνωτήριο, αυτά που λέω θα μειώσεις στο μισό την κατανάλωση των πλυντηρίων..

Λαμπες βάλε παντού LED (επώνυμες - όχι κινεζιες 1€)

Τωρα για κουζίνα.., το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι κάποιοι που ό,τι ψήνουν τη βάζουν στο τέρμα, ενώ πάνω από 180-200 συνήθως δε χρειάζεται κανένα φαΐ..

Για να ελαχιστοποιήσεις πάντως τις ρυθμιζόμενες, πρέπει να βάλεις νυχτερινό και να «μεταφέρεις» σε αυτό τουλάχιστον 40% της κατανάλωσης..

 

Επεξ/σία από Kozanitis1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, stiflerakos είπε

Καλησπέρα σας ! 
Εχω τον ίδιο μετρητή και αντιμετωπίζω θέμα με την κατανάλωση . Υπό νορμαλ συνθήκες (ένα κλιματιστικό ανοιχτό και ψυγείο τηλεόραση ) μου δείχνει 000,29Α στο ρολόι (τριφασικό)

Μου έρχονται κάτι 300αρια κάθε μήνα και άρχισα να ψάχνομαι. Είμαστε 2 άνθρωποι που κάνουμε τα παρακάτω σε καθημερινή βάση απο καταναλώσεις :

1. Τηλεόραση 5-6 ώρες και ίσως και ps5 μαζί.

2. 1 πλυντήριο πιάτων την μέρα 

3. 1 στεγνωτήριο ρούχων την μερα

4. 1 πλυντήριο ρούχων την μέρα στους 40 βαθμούς 

5. φωτισμός κυρίως led 

6. κουζίνα κυρίως μάτι μια ώρα την ημέρα 

7. διαφορά ψιλοπράγματα όπως φορτιστές κτλ

 

με αυτά μου έρχονται κάθε μήνα 800-900 κιλοβατώρες !

κλεινωντας όλο το σπίτι και βλέποντας τα Α στον μετρητή ήταν 0 άρα αποκλείω διαρροή . 
Τι μου διαφεύγει ; Το κλιματιστικό και το στεγνωτήριο έχουν πάνω τους smart power plug . Το κλιματιστικό δείχνει 170 κιλοβατώρες το μήνα και το στεγνωτήριο 45 που είναι και οι μεγαλύτερες καταναλώσεις μου .

 

Κανενας ειδικός με καμία γνώμη ;

Εμένα βάζει 2-3 στεγνωτηρια και πλυντήρια τη μέρα και είχα θερμοσίφωνα και κλιματιστικά ανοιχτά σχεδόν όλη μέρα και δε πέρασα 500/μηνα

Βάλε μετρητή στο πίνακα να δεις.

 

Επεξ/σία από ΠάρηςΓ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά όλους .

Είμαι σε ένα πακέτο στην εταιρεία φυσικό αέριο που μου εξισώνει νυχτερινό και ημερήσιο σε μια καλή τιμή .

Ειμαι ισόγειο και δεν μπορώ να μην χρησιμοποιώ στεγνωτήριο για λόγους καθαριότητας .

Οταν μαγειρεύω δεν ανάβει τίποτα περιττό . Θερμοκρασίες κτλ εννοώ.

Πλυντήριο πιάτων δουλεύει σε χαμηλές θερμοκρασίες και πλυντήριο ρούχων στο 80% παίζει στους 40 βαθμούς . 
Εννοείται ότι υπάρχουν μέρες που δεν μαγειρεύουμε και που δεν μπαίνουν πλυντήρια ρούχων πιάτων και στεγνωτήριο .

θα έλεγα όμως ότι ανά μέρα μπαίνουν σίγουρα μια φορά άντε και λίγο παραπάνω .

Γιατι απορείτε κάποιοι για την συχνότητα πλυντηρίων καλοκαιριάτικο ; Δεν ιδρωνετε εσείς ; 

13 λεπτά πριν, ΠάρηςΓ είπε

Εμένα βάζει 2-3 στεγνωτηρια και πλυντήρια τη μέρα και είχα θερμοσίφωνα και κλιματιστικά ανοιχτά σχεδόν όλη μέρα και δε πέρασα 500/μηνα

Βάλε μετρητή στο πίνακα να δεις.

 

Θέλω μετρητή για τριφασικό λογικά ε ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...