Προς το περιεχόμενο

απάτη μεσω ebanking


pantelis_87

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Το λαθος ξεκινάει απο το ότι  πήγε στην σελίδα της  τραπεζας απο το λινκ που του έστειλαν.

Αν πήγαινε απο το λινκ που ξερει δεν θα γινόταν τίποτα απο ολα αυτά.

Προφανώς. Ξαναλέω, απαντώντας και σε όλα όσα συζητάτε στις προηγούμενες σελίδες, υπάρχει η έννοια της κοινής ευθύνης. Ευθύνη του συζύγου μου είναι ότι έδωσε κωδικούς για είσοδο (βασικά ότι μπήκε σε λινκ από μέηλ). Το ότι όμως δεν εξουσιοδότησε καμία κίνηση, και ότι η τράπεζα δεν ενδιαφέρθηκε ούτε να τον προειδοποιήσει ότι με το τάδε otp θα δώσεις στην τάδε συσκευή τον πλήρη έλεγχο του ebanking σου - είσαι σίγουρος ότι θέλεις να συνεχίσεις;- και ούτε ενημέρωσε όταν έγιναν πραγματικά ύποπτες κινήσεις από άλλα αντ' αλλων browser, είναι ευθύνη της τράπεζας. 

Επεξ/σία από marinna
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

12 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Δηλαδή, ήρθε ξαφνικά ένα email που έλεγε: μπες στο e-banking ?

Ποιας τράπεζας ?

Πώς ήξερε για alpha ?

Κι εγω τις προαλλες ελαβα ενα email απο την alpha (της οποιας δεν ημουν ποτε πελατης) για καποια πιστωση, καποια λεφτα που θα επαιρνα δηλαδη. Δε περιμενα απο καπου λεφτα αλλα ok, ποιος λεει οχι αν ειναι να κονομησει. Οποτε δεν εχω παρα να ακολουθησω το λινκ που εχουν, να δωσω τα τυπικα στοιχεια που ζητανε και να εισπραξω το παραδακι 👍

apati.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

για αυτον λογο πρεπει να ειμαστε πιο προσεκτικοί.ΔΕΝ παταμε λινκ απο email

Εγω, δεν την έχω πατήσει αλλά ανησυχώ για το μέλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

για αυτον λογο πρεπει να ειμαστε πιο προσεκτικοί.ΔΕΝ παταμε λινκ απο email

Ναι, αλλά μέχρι να το μάθουν ΟΛΟΙ αυτό, πράγμα που δεδομένου ότι μπαίνουν και οι μεγαλύτεροι τώρα στον χώρο του ebanking αναγκαστικά, παίζει να μη γίνει ποτέ,  οι τράπεζες πρέπει να σταματήσουν να κάνουν όλο και πιο εύκολη τη ζωή των απατεώνων. Η ταυτοποίηση κατά την εγκατάσταση πρέπει να γίνει πολύ πιο απαιτητική. Δεν είναι τυχαίο ότι προτιμάνε την Alpha και την Εθνική οι απατεώνες.

Επεξ/σία από marinna
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, rus είπε

Κι εγω τις προαλλες ελαβα ενα email απο την alpha (της οποιας δεν ημουν ποτε πελατης) για καποια πιστωση, καποια λεφτα που θα επαιρνα δηλαδη. Δε περιμενα απο καπου λεφτα αλλα ok, ποιος λεει οχι αν ειναι να κονομησει. Οποτε δεν εχω παρα να ακολουθησω το λινκ που εχουν, να δωσω τα τυπικα στοιχεια που ζητανε και να εισπραξω το παραδακι 👍

apati.png

Εύκολα, την πατάς.

1 λεπτό πριν, marinna είπε

Ναι, αλλά μέχρι να το μάθουν ΟΛΟΙ αυτό, πράγμα που δεδομένου ότι μπαίνουν και οι μεγαλύτεροι τώρα στον χώρο του ebanking αναγκαστικά, οι τράπεζες πρέπει να σταματήσουν να κάνουν όλο και πιο εύκολη τη ζωή των απατεώνων. Η ταυτοποίηση κατά την εγκατάσταση πρέπει να γίνει πολύ πιο απαιτητική. Δεν είναι τυχαίο ότι προτιμάνε την Alpha και την Εθνική οι απατεώνες.

Πώς το λες αυτό ?

Υπάρχουν στατιστικά ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, Basilhs23___ said:

Ναι, μπορεί να μην είναι καινούργιο αλλά δεν τις είχανε όλοι, ούτε τις ήθελαν βέβαια

Αυτό βέβαια τελικά είναι δικό τους πρόβλημα. 

Μια χαρά χρόνος υπήρχε να τα μάθουν όλοι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

 Πώς το λες αυτό ?

Υπάρχουν στατιστικά ?

Άτυπα, με βάση αυτά που μου έχουν πει αστυνομικοί, δικηγόροι και τα δημοσιεύματα που διαβάζω. Επίσης αν πρόσεξες νωρίτερα στο νήμα, από Πειραιώς και Άλφα, προτίμησαν την Άλφα οι απατεώνες. Δεν το θεωρώ καθόλου τυχαίο. Πιστεύω ότι στην προσπάθειά τους να κάνουν όλο και πιο απλή και εύκολη τη διαδικασία του ebanking, έκαναν εκπτώσεις στην ασφάλειά τους. Δεν γίνεται να τα έχεις όλα όμως, πρέπει να κρατηθεί ένα κάποιο μέτρο. 

Φυσικά τα στατιστικά μπορούν να επηρεάζονται και από το πόσους πελάτες έχει η κάθε τράπεζα, πράγμα που δεν γνωρίζω. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Όταν μας πλασάρανε το 2016 τα επιτόκια του 0% που σύντομα θα γίνουν και αρνητικά όπως στην Γερμανία, τάχα για να δανείζουν με καλύτερα επιτόκια, ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΕΣ ΝΑ ΣΗΚΩΣΕΙΣ ΟΥΤΕ ΧΙΛΙΑΡΙΚΟ ΑΠΟ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΣΟΥ (!!!) ,  δεν κάναμε τίποτα σαν καταθέτες. 6 χρόνια μετά, τίποτα δεν έχει αλλάξει, και Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ εάν δεν έχεις πάνω απο 100 χιλιάρικα και 30 ακίνητα δεν σου δίνουν ούτε 10.000€ δάνειο δυστυχώς ....

Ερώτηση:

ΠΟΥ ΔΑΝΕΙΖΟΝΤΑΙ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΜΑΣ ΤΕΛΙΚΑ;;

ΚΑΙ ΜΗΠΩΣ ΑΥΤΗ Η ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΕΔΩ ΠΕΡΑ ΜΑΣ ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΕΙ ΠΩΣ Η ΚΥΒΕΡΝΟΑΣΦΑΛΕΙΑ ΤΩΝ ΤΡΑΠΕΖΩΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΜΠΑΖΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΩ ΚΑΤΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, rus είπε

Κι εγω τις προαλλες ελαβα ενα email απο την alpha (της οποιας δεν ημουν ποτε πελατης) για καποια πιστωση, καποια λεφτα που θα επαιρνα δηλαδη. Δε περιμενα απο καπου λεφτα αλλα ok, ποιος λεει οχι αν ειναι να κονομησει. Οποτε δεν εχω παρα να ακολουθησω το λινκ που εχουν, να δωσω τα τυπικα στοιχεια που ζητανε και να εισπραξω το παραδακι 👍

apati.png

Δεν είναι λινκ προς fake τράπεζα αυτό - περισσότερο πιθανό να είναι κάποιο trojan ή ιός. Θεωρητικά είναι ένα pdf. Τρέχα γύρευε τι ακριβώς κάνουν εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 minutes ago, tiki123l said:

Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ εάν δεν έχεις πάνω απο 100 χιλιάρικα και 30 ακίνητα δεν σου δίνουν ούτε 10.000€ δάνειο δυστυχώς ....

Χωρίς κανένα ακίνητο και με περίπου 700€ στην τράπεζα μια χαρά μου έδωσαν δάνειο πάντως. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, tiki123l είπε

 

Όταν μας πλασάρανε το 2016 τα επιτόκια του 0% που σύντομα θα γίνουν και αρνητικά όπως στην Γερμανία, τάχα για να δανείζουν με καλύτερα επιτόκια, ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΕΣ ΝΑ ΣΗΚΩΣΕΙΣ ΟΥΤΕ ΧΙΛΙΑΡΙΚΟ ΑΠΟ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΣΟΥ (!!!) ,  δεν κάναμε τίποτα σαν καταθέτες. 6 χρόνια μετά, τίποτα δεν έχει αλλάξει, και Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ εάν δεν έχεις πάνω απο 100 χιλιάρικα και 30 ακίνητα δεν σου δίνουν ούτε 10.000€ δάνειο δυστυχώς ....

Ερώτηση:

ΠΟΥ ΔΑΝΕΙΖΟΝΤΑΙ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΜΑΣ ΤΕΛΙΚΑ;;

ΚΑΙ ΜΗΠΩΣ ΑΥΤΗ Η ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΕΔΩ ΠΕΡΑ ΜΑΣ ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΕΙ ΠΩΣ Η ΚΥΒΕΡΝΟΑΣΦΑΛΕΙΑ ΤΩΝ ΤΡΑΠΕΖΩΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΜΠΑΖΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΩ ΚΑΤΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ;

Τι σχέση έχει το ένα με το άλλο !!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, alan2 είπε

Με ανησυχεί που μέσα απο ebanking μιας απο τις τράπεζες που χρησιμοποιώ συχνά εχει επιλογή απενεργοποίησης otp.

Ποια είναι αυτή ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Τι σχέση έχει το ένα με το άλλο !!!!

Δημιουργώ υπαρξιακό ερώτημα των λογαριασμών μας, φίλτατε.

Αφού μας ΚΛΕΒΟΥΝ κι ας τα έχουμε στην "ασφαλής" τράπεζα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...