Προς το περιεχόμενο

απάτη μεσω ebanking


pantelis_87

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 15/1/2022 στις 10:51 ΜΜ, pantelis_87 είπε

Kαλησπερα,πριν λιγο εκλεψαν συγγενη μου τον λογαριασμο.

Ζητησαν τον αριθμο της χρεωστικης καρτας και μετα απο λιγο εδωσε τους δυο αριθμους του pin. Του κρατουσαν την κουβεντα για να μην καταλαβει οτι του απενεργοποιησαν το viber , του πηραν τον 6ψηφιο OTP που ηταν sms,του αλλαξαν το ημερησιο οριο και τελικα αδειασαν τον λογαριασμο. Καλεσε την τραπεζα ,μπλοκαραν ebanking και καρτα και περιμενει.Εχει συμβει σε κανενα κατι παρομοιο? 

Κάτι γκομενάκια θέλουν μπλα μπλα από viber και whatsapp, οπότε έτσι ξέρουν τον αριθμό του κινητού σου. Μετά σου πιάνουν την πάρλα, μαθαίνουν ημερομηνία γέννησης. Κάποια στιγμή σου πετάνε και τίποτα για μετοχές για bit coins και κολοκύθια τούμπανα και σου ζητάνε και αριθμό κάρτας. Όσο έδινε ο φίλος σου στοιχεία τόσο τους διευκόλυνε. Τώρα πιάσε το αυγό και κούρεψτο. Pin, 3ψηφιο αριθμό ασφαλείας κτλ ΔΕΝ δίνουμε τηλεφωνικώς. Και η κουτσή Μαρία το ξέρει αυτό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1.3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Έκατσα και διάβασα όλο το νήμα και μπορώ να πω ότι έχουμε μπλέξει τα μπούτια μας. Είναι δεδομένο πλέον ότι δεν ξέρουμε τι διαβάζουμε κάποιοι. Προφανώς οι κλέφτες πρέπει ν' αντιμετωπίζονται ως κλέφτες, αλλά και τα κορόιδα ως κορόιδα.

Όταν οι γονείς μας μας λένε δεν ανοίγουμε την πόρτα σε ξένους, πώς καθόμαστε και λέμε ότι ε δεν ήξερε ο γονιός και έδωσε τα στοιχεία της κάρτας, το πιν, το τηλέφωνο, τη μάνα του και τον πατέρα του και δε θα τον κατηγορήσουμε για αμάθεια;

Δεν έχει καμία σχέση με την πρόοδο της τεχνολογίας το παραπάνω, είτε είσαι αγοραστής, είτε είσαι πωλητής, είτε τίποτα από τα δυο ποτέ μα ποτέ δεν δίνεις τέτοια στοιχεία σε κανέναν. Τόσο απλό. Τώρα αν θέλετε να φωνάζετε ότι φταίνε οι τράπεζες, φταίνε οι κλέφτες που είναι κλέφτες και ψάχνουν κορόιδα, φταίει ο Ερμής που είναι ανάδρομος και ποτέ εμείς δικό σας πρόβλημα.

Επίσης, το να εξισώνουμε το παραπάνω με επισκέψεις σε δωμάτια ξενοδοχείων είναι τουλάχιστον προβληματικό.

Το συμπέρασμα είναι ότι καμία τράπεζα ποτέ δε θα ζητήσει pin. Αν σε κάθε σας συναλλαγή η τράπεζα καλούσε και για επιβεβαίωση πέραν από το otp και εσύ έκανες 5-10 συναλλαγές την ημέρα θα έλεγες μας έχουν πρήξει με τους ελέγχους. Τι άλλο να κάνει μια τράπεζα πέραν από το να σου λέει δε θα δίνεις τα στοιχεία σου σε κανέναν και θα σου στέλνουμε και το otp για εισόδους, συναλλαγές, κ.λπ.;

  • Like 8
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, 3DJIN είπε

καλα ας αρχισουν να στελνουν τις καρτες συστημενες και οχι με απλο.Προς το παρον ο οποιοσδηποτε στην πολυκατοικια εχει προσβαση στο φακελο που περιεχει την καρτα και μπορει να φωτογραφισει τα νουμερα και να κλεισει παλι προσεκτικα το φακελο.

Δεν γίνεται αυτό που λές γιατι η κάρτα καταρχάς ενεργοποιείται με το παλιό PIN σε ATM και αν ανοιχτεί ο κωδικός απο πίσω δεν φαίνεται καθώς ειναι κολλημένη σε ειδικό αυτοκόλλητο. Οπότε είναι άχρηστη/ανενεργή.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

Θα μπορουσε να ειναι και ανέκδοτο και μαλιστα απο τα καλύτερα

Πρωι πρωι σκάνε δύο από δαύτα,στο inbox της δουλειας κανονικά.

334726778_.png.d5c5ab7a2c8d9a3ad609beb79f63aa7f.png

Στο καπάκι (!!) τηλέφωνο scammerιά στη δουλειά με τα ονομαστικά στοιχεία του εργοδότη στη διάθεση τους .Τηλέφωνο +00442035147588 & hindi προφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, tiki123l είπε

Ζητάει PIN κανονικά στην εγγραφή απο κινητό και PC κατα την εμπιρεία μου

Μήπως μπερδεύεις τα PIN?

Μπορείς να έχεις άλλο για την κάρτα, άλλο για το mobile banking κι άλλο για το phone banking (eurobank)

Μπορείς και να έχεις το ίδιο παντού αλλά ΔΕΝ το μοιράζεσαι με κανέναν. Ακόμα και στο phone banking που σου ζητούν 2 τυχαία ψηφία του (ενός) pin πλέον γίνεται αυτοματοποιημένα η διαδικασία και κατόπιν ο υπάλληλος στο τηλέφωνο ζητάει ΑΦΜ και ημερομηνία γέννησης.

Επόμενο βήμα πιστεύω θα είναι το mobile banking με σελφι για ταυτοποίηση βιομετρικά κι όσοι πιστοί προσέλθετε.

By the way.

https://nikoskapelislaw.gr/service/απατη/

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 16/01/2022 at 16:30, Basilhs23___ said:

Φυσικά και φταίει η τράπεζα που του το έδωσε δάνειο. Παλιά μπορούσες να πάρεις πανεύκολα δάνειο χωρίς την προσκόμιση αρκετών στοιχείων για την οικονομική σου κατάσταση και χωρίς έναν ενδελεχή έλεγχο από την τράπεζα για την φερεγγυότητα του πελάτη. Έτσι διαδώθηκε η νοοτροπία ότι αφού ο τάδε ακόμα χρωστάει, πήρε αμάξια, έχτισε βίλες και ακόμα δεν του τα κατεσχεσαν και δεν τον κυνηγάνε, τα αφήνει απλήρωτα και περνάει καλά με τα λεφτά του, ας πάρω και εγώ που δεν έχω την ανάλογη οικονομική άνεση.

Μην ακούσω τα κλασσικά περί παιδείας από το σπίτι και από τους γονείς ότι δεν βάζουμε το χέρι μας βαθύτερα από εκεί που αντέχει η τσέπη μας και τα γνωστά. Ωραία όλα αυτά, και εγώ αυτή την παιδεία έλαβα, αλλά όταν βλέπεις τα παραπάνω που ανέφερα είναι σχετικά εύκολο να δελεαστεις και να την πατήσεις. Οι τράπεζες είναι συν-υπεύθυνες λοιπον για αυτή την κατάσταση. 

Όσο για τα σημερινά προβλήματα με τις ηλεκτρονικές υπηρεσίες που προσπαθούν να επιβάλλουν με το στανιο σε πολλά άτομα που δεν το έχουν καθόλου με την τεχνολογία, είναι εξίσου συνυπευθυνες και απαράδεκτες για αυτό. Κρίμα για τους ηλικιωμένους που δεν βλέπουν να διαχειριστουν τέτοια συστήματα. 

Από κάτι τέτοια που γίνονται έχω αναγκάσει την μάνα μου που δεν δύναται να μάθει τιποτα νέο να βγάλει κάρτα για να καλύπτουμε το όριο των ηλεκτρονικών κολοαποδειξεων του Κουλη αφού ενέταξαν και τα εισοδήματα από ενοίκια εκεί, το ποσοστό αναπηρίας της δεν φτάνει για τις εξαιρέσεις. Της έβγαλα κινητό αναγκαστικά που πάλι άχρηστο είναι γιατί δεν ξέρει να το χρησιμοποιήσει μόνο και μόνο για την κάρτα την τραπεζα και διαχειριζομαι τα πάντα εγώ γιατί αυτή είναι αδύνατον. Τώρα που έκλεισαν και τα γκισέ τρέχω εγώ έξω στο ΑΤΜ που είμαι καρδιοπαθης με άλλα και κουράζομαι για να έχουμε μετρητά στο σπίτι να ψωνίζει η μάνα μου τα ψώνια και τα απαραίτητα.

Η μεν θεία μου όταν θέλει να αγοράσει κάτι διαδικτυακά παίρνει τηλέφωνο τον ξάδελφό μου για να την κατευθυνει με τους κωδικούς μην κάνει τίποτε λάθος από το Web και την κλέψουν, ο ξάδερφος είναι στην δουλειά του και εκνευρίζεται όταν τον καλεί στο τηλ. Και η θεία δεν έχει εισοδήματα αλλά επειδη της βάζουν τεκμαρτή δαπάνη λόγω του ακινήτου δεν φτάνει που πληρώνει κερατιάτικα αλλά τώρα πρέπει να μαζεύει το 30% του τεκμαρτου με αποδείξεις από δική της κάρτα ενώ στην τελική ο μόνος που εργάζεται στο σπίτι τους είναι ο σύζυγος της. 

Μας έχουνε βάλει τα δύο μας πόδια σε ένα παπούτσι κυβέρνηση κράτος και κολοτραπεζες, μας τα τρώνε και από τις προμήθειες ενώ δεν δίνουν τίποτα από επιτόκια. Κάποιοι προσπαθείτε να τις υπερασπιστείτε κιόλας. 

Ευτυχώς που ξέρω τι ψηφίζω στις εκλογές και δεν έχω κανένα μερίδιο ευθύνης ούτε πρακτικά ούτε ηθικά σε αυτό το μπάχαλο που έφεραν και κοιτάνε να δυσκολέψουν την ζωη από μια μερίδα πολιτων. 

Δεν τις λες βέβαια κάτι καινούριο τις κάρτες ή τις αγορές με αυτές. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"του συστήθηκε ως δημοτικός υπάλληλος και τον διαβεβαίωσε ότι ο Δήμος είχε αποφασίσει την χορήγηση επιδόματος εμβολιασμού κατά της COVID – 19 και του ζήτησε τον αριθμό και το ΡΙΝ της τραπεζικής του κάρτας, με το πρόσχημα ότι θα κατέθετε τα χρήματα"

Κρίμα,τελικά ψέματα είναι ο,τι ο Δήμος δίνει "επίδομα εμβολιασμού"!!!

ΥΓ: Του πήραν λέει 19.000€  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Stam53 είπε

"του συστήθηκε ως δημοτικός υπάλληλος και τον διαβεβαίωσε ότι ο Δήμος είχε αποφασίσει την χορήγηση επιδόματος εμβολιασμού κατά της COVID – 19 και του ζήτησε τον αριθμό και το ΡΙΝ της τραπεζικής του κάρτας, με το πρόσχημα ότι θα κατέθετε τα χρήματα"

Κρίμα,τελικά ψέματα είναι ο,τι ο Δήμος δίνει "επίδομα εμβολιασμού"!!!

ΥΓ: Του πήραν λέει 19.000€  

Τι να πεις;

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, kariolikos είπε

Πρωι πρωι σκάνε δύο από δαύτα,στο inbox της δουλειας κανονικά.

334726778_.png.d5c5ab7a2c8d9a3ad609beb79f63aa7f.png

Στο καπάκι (!!) τηλέφωνο scammerιά στη δουλειά με τα ονομαστικά στοιχεία του εργοδότη στη διάθεση τους .Τηλέφωνο +00442035147588 & hindi προφορά.

Spoiler

Χρειάζεστε καλό configuration στον antispam μηχανισμό σας και σίγουρα έχετε και data loss. 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, painK είπε

Μα γιατί να τους μαζέψουν αφού "εμείς" φταίμε που του δίνουμε τους κωδικούς."Εμείς" φταίμε που είναι απατεώνες και μας ξεγελάνε με τον πιο ξεδιάντροπο τρόπο.Γενικά το οτι η φάση από την στιγμή που κάποιος σε εξαπατά και φταις εσύ που δεν είσαι υποψιασμένος έχει χιλιοειπωθεί σε αυτό το θέμα.
Να σκέφτεστε όταν από την πρώτη στιγμή κατηγορείται το θύμα και να του λέτε οτι αφού του έδωσες OTP/PIN καλά σου έκανε.
Εξάλλου τι δουλειά είχες σε πάρτι δωματίου ξενοδοχείου, δεν ήσουν υποψιασμένη?
 

Μπλεξαμε την βουρτσα με την π...α

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Stam53 είπε

"του συστήθηκε ως δημοτικός υπάλληλος και τον διαβεβαίωσε ότι ο Δήμος είχε αποφασίσει την χορήγηση επιδόματος εμβολιασμού κατά της COVID – 19 και του ζήτησε τον αριθμό και το ΡΙΝ της τραπεζικής του κάρτας, με το πρόσχημα ότι θα κατέθετε τα χρήματα"

Κρίμα,τελικά ψέματα είναι ο,τι ο Δήμος δίνει "επίδομα εμβολιασμού"!!!

ΥΓ: Του πήραν λέει 19.000€  

εντάξει κλαίω από τα γέλια.

για 2,800€ λέει. Με κάρτα να του πάρουν 19,000 λίγο δύσκολο. Δεν έχουν όριο αυτές; Εκτός αν δώσανε τα πάντα...ΙΒΑΝ, κωδικούς

Αλλά και ο νόμος ALPHA2022, κορυφή αυτός που το σκέφτηκε.

Δε ξέρω για εσάς αλλά εμένα αυτό που με τρομάζει περισσότερο (και δε κάνω πλάκα) είναι ότι κυκλοφορούν άτομα γύρω μας με νοημοσύνη φριτέζας. Αυτοί είναι ο πραγματικός κίνδυνος και όχι οι τρολλοαπατεώνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Bitbit είπε

εντάξει κλαίω από τα γέλια.

για 2,800€ λέει. Με κάρτα να του πάρουν 19,000 λίγο δύσκολο. Δεν έχουν όριο αυτές; Εκτός αν δώσανε τα πάντα...ΙΒΑΝ, κωδικούς

Αλλά και ο νόμος ALPHA2022, κορυφή αυτός που το σκέφτηκε.

Δε ξέρω για εσάς αλλά εμένα αυτό που με τρομάζει περισσότερο (και δε κάνω πλάκα) είναι ότι κυκλοφορούν άτομα γύρω μας με νοημοσύνη φριτέζας. Αυτοί είναι ο πραγματικός κίνδυνος και όχι οι τρολλοαπατεώνες.

Και όμως με αυτό το μυαλό έχουν μαζεψει λεφτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...