Προς το περιεχόμενο

απάτη μεσω ebanking


pantelis_87

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Πας και καταθέτεις σε ταμείο 1€ .Η απόδειξη θα γράφει το  όνομα του  δικαιουχου  του λογαριασμού.

Η Εθνική δέχεται καταθέσεις σε ταμείο, μόνο από 1000€ και άνω.

  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις τώρα, Stam53 είπε

Η Εθνική δέχεται καταθέσεις σε ταμείο, μόνο από 1000€ και άνω.

Λεφτά υπάρχουν!!!

 

Εχεις δίκιο,μια λεπτομέρεια που την αγνοούσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, cumulus είπε

Ο εξυπνος αναγνωριζει το λαθος του

Ο κουτοπονηρος δικαιολογειται 

Ο ηλιθιος επιμενει

Ξέρεις τι είναι strawman argument; Αν όχι ψάξτο. Στην περίπτωσή σου, παίρνει την εξής μορφή: θεωρείς ότι όλοι όσοι αναφέρουν ότι έπεσαν θύματα, απεκδύονται κάθε ευθύνης τους ή δεν αναγνωρίζουν το λάθος τους, επειδή ταυτόχρονα διερευνούν τη συνευθύνη, εδώ των τραπεζικών συστημάτων, και τι μπορεί να βελτιωθεί. (Αν σου είναι πολύ δύσκολο να καταλάβεις ότι τα πράγματα δεν είναι ασπρόμαυρα και οι άλλοι δεν είναι τόσο ηλίθιοι όσο θα ήθελες ώστε να αισθάνεσαι εσύ ανώτερος, ίσως θα έπρεπε να λες τις κοινότοπες σοφίες σου στον καθρέφτη). 

5 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Λεφτά υπάρχουν!!!

😅😭

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, marinna είπε

Ξέρεις τι είναι strawman argument; Αν όχι ψάξτο. Στην περίπτωσή σου, παίρνει την εξής μορφή: θεωρείς ότι όλοι όσοι αναφέρουν ότι έπεσαν θύματα, απεκδύονται κάθε ευθύνης τους ή δεν αναγνωρίζουν το λάθος τους, επειδή ταυτόχρονα διερευνούν τη συνευθύνη, εδώ των τραπεζικών συστημάτων, και τι μπορεί να βελτιωθεί. (Αν σου είναι πολύ δύσκολο να καταλάβεις ότι τα πράγματα δεν είναι ασπρόμαυρα και οι άλλοι δεν είναι τόσο ηλίθιοι όσο θα ήθελες ώστε να αισθάνεσαι εσύ ανώτερος, ίσως θα έπρεπε να λες τις κοινότοπες σοφίες σου στον καθρέφτη). 

😅😭

Τα ιδια,τα ιδια και τα ιδια .Ενα ειναι σιγουρο .Θα την ξαναπατησεις

Την εχω πατησει και εγω ,πολυ παλια που δεν υπηρχε ιντερνετ .Η διαφορα ειναι οτι αναγνωρισα τη βλακεια μου .Εσυ απλα ψαχνεις δικαιολογιες.

  • Thanks 1
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, marinna είπε

Δεν έχεις άλλα στοιχεία πλην του IBAN. Οι τράπεζες επιτρέπουν να στείλεις χρήματα μόνο με αυτό, χωρίς να βάζεις πλήρες όνομα. Και οι απατεώνες δεν το έβαζαν. Οπότε εγώ έχω μεν τα IBAN όπου πήγαν τα λεφτά, αλλά τι να τα κάνω; 

Επειδή κάνω συχνά μεταφορές λόγω δουλειάς, μου έχει τύχει λόγω ελλιπής φόρμας ή λανθασμένου ονόματος,.να γυρίσει το έμβασμα πίσω και να χρεωθώ και έξτρα. Σε όλα μου τα εξερχόμενα εμβάσματα φαίνεται ο παραλήπτης πάντως.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν είμαι ούτε αναίτια εριστικός ούτε οτιδήποτε. Απλά έχεις γεμίσει ένα thread κλαψα και απόδοση ευθυνών σε οποιονδήποτε άλλο εκτός από εσάς. Δεν θέλει πολύ μυαλό να ξέρει κάποιος για τις απάτες. Χρόνια γίνονται, εκτός εάν ζει σε κάποια σπηλιά.

Οπως δεν δίνεις τα κλειδιά του σπιτιού σε αγνώστους, εκτός εάν το κάνετε οπότε i rest my case, έτσι δεν δίνεις κωδικούς, πατάς συνδέσμους κτλπ.

Δεν γίνεται να υπάρχει πάνω από το κεφάλι καθενός ένα επιτελείο ανθρώπων που να του λένε τι να κάνει και τι όχι. 

Κάνανε αφέλεια. Οκ κρίμα, πάμε παρακάτω. Και εάν νιώθεις τόσο άδικο κάνε μυνηση στην τράπεζα.

Η κάθε τράπεζα έχει 500 δικλείδες ασφαλείας, η ανθρώπινη βλακεία τις υπερπηδαει. 

Εάν το τραπεζικό σύστημα ήταν τρύπιο, κάθε μέρα θα χανοντουσαν άπειρα λεφτά, από κενά ασφαλείας της τράπεζας, όχι "αμάθειας" πελάτη.

Δεν θα ασχοληθώ άλλο με drama queen.

Τελικά πιο εύκολο είναι σε ορισμένες περιπτώσεις χιμπατζήδες να μάθουν μαθηματικά, παρά άνθρωποι να αναγνωρίσουν την βλακεία τους.

Φιλακια

Επεξ/σία από TNT2
  • Like 6
  • Thanks 1
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, cumulus είπε

Τα ιδια,τα ιδια και τα ιδια .Ενα ειναι σιγουρο .Θα την ξαναπατησεις

Την εχω πατησει και εγω ,πολυ παλια που δεν υπηρχε ιντερνετ .Η διαφορα ειναι οτι αναγνωρισα τη βλακεια μου .Εσυ απλα ψαχνεις δικαιολογιες.

Ποιο κομμάτι του "δεν την πάτησα εγώ" δεν καταλαβαίνεις; Ή νομίζεις πως λέω παραμύθια; Και θα έλεγα ακριβώς τα ίδια και αν δεν αφορούσε την οικογένειά μου. Σε όποιον και να συνέβαινε αυτό, γιατί απλώς είναι απαράδεκτο να είναι εφικτό να συμβεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 18/1/2022 στις 1:25 ΜΜ, Bitbit είπε

Δε ξέρω για εσάς αλλά εμένα αυτό που με τρομάζει περισσότερο (και δε κάνω πλάκα) είναι ότι κυκλοφορούν άτομα γύρω μας με νοημοσύνη φριτέζας. Αυτοί είναι ο πραγματικός κίνδυνος και όχι οι τρολλοαπατεώνες.

Εντάξει μου έφυγε ο καφές από τα γέλια...

Επεξ/σία από skritikos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Finn είπε

Επειδή κάνω συχνά μεταφορές λόγω δουλειάς, μου έχει τύχει λόγω ελλιπής φόρμας ή λανθασμένου ονόματος,.να γυρίσει το έμβασμα πίσω και να χρεωθώ και έξτρα. Σε όλα μου τα εξερχόμενα εμβάσματα φαίνεται ο παραλήπτης πάντως.

 

Ναι, αυτό συνέβη με μία πληρωμή στη western union. Αλλά οι μεταφορές σε εθνική και πειραιώς, παρότι βγαίνει αυτό το μήνυμα (ότι αν δεν βάλεις τα σωστά στοιχεία μπορεί να γυρίσουν πίσω και να χρεωθείς), ολοκληρώθηκαν κανονικότατα. Έκανα δοκιμή και με αποστολή στον αδερφό μου όπου έβαλα ό,τι νάναι όνομα, και έφυγε επίσης κανονικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, cumulus είπε

Ο εξυπνος αναγνωριζει το λαθος του

Ο κουτοπονηρος δικαιολογειται 

Ο ηλιθιος επιμενει

Εάν γράφεις τη σοφιστεία για τη Μαρίνα μάλλον δεν έχεις παρακολουθήσει τις αναρτήσεις ή δεν τις έχεις καταλάβει ή δεν θέλεις να τις καταλάβεις. Η Μαρίνα παραδέχτηκε πως έκανε λάθος, παραδέχτηκε πως πάτησε λάθος σύνδεσμο, παραδέχτηκε πως έδωσε στοιχεία πρόσβασης (+1 otp παραπάνω).

Η συζήτηση γίνεται (και προσφέρει πολλά σε έξυπνους και μη, υποψιασμένους και μη, έμπειρους και μη) διότι θίγει 2 σημαντικά θέματα: το (λιτό άρα όχι πολύ βοηθητικό) περιεχόμενο των μηνυμάτων από την τράπεζα και τις ενέργειες που (δεν) γίνονται ώστε να αποκατασταθεί το θύμα της απάτης, με επιστροφή μέρους ή όλου του ποσού.

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, TNT2 είπε

Η κάθε τράπεζα έχει 500 δικλείδες ασφαλείας, η ανθρώπινη βλακεία τις υπερπηδαει. 

Εάν το τραπεζικό σύστημα ήταν τρύπιο, κάθε μέρα θα χανοντουσαν άπειρα λεφτά, από κενά ασφαλείας της τράπεζας, όχι "αμάθειας" πελάτη.

Δεν θα ασχοληθώ άλλο με drama queen.

Νομίζω θα αντέξω αν δεν ασχοληθείς άλλο. Μου αρκεί που ασχολούνται αυτοί που πρέπει, όχι με το δράμα ΜΟΥ, αλλά με ένα πολύ σοβαρό ζήτημα που αφορά έναν ολοένα αυξανόμενο αριθμό ανθρώπων, σε όλον τον κόσμο.   https://www.europeanpaymentscouncil.eu/sites/default/files/kb/file/2021-12/EPC193-21 v1.0 2021 Payments Threats and Fraud Trends Report.pdf

Τώρα το πότε η Ελλάδα θα συμμορφωθεί/ενσωματώσει οδηγίες κτλ, είναι άλλο θέμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, marinna είπε

Ναι, είναι λογαριασμοί της Εθνικής και της Πειραιώς. Πήγαμε στην Εθνική, είπαμε ήρθαν λεφτά μας σε αυτούς τους λογαριασμούς, αλλά δεν μπορούσαν να μας δώσουν στοιχεία. (Τραπεζικό απόρρητο). Το καλύτερο ήταν ότι ακόμα κι όταν τους είπα τουλάχιστον ειδοποιήστε τους, μπορεί να είναι κι αυτοί θύματα, είπαν ότι δεν μπορούν να κάνουν ούτε αυτό.

Kαλα τωρα σορρυ κιόλας σε αυτον τον πλανήτη ζεις;

Ποιο τραπεζικό απορρητο και σαχλαμάρες, οταν κανεις κατάθεση εχει ολα τα στοιχειά του ιβαν, αν δεν σου φαίνεται και τόσο σόι το ιβαν κατέθεσε 1 ευρω για να δεις ποιος είναι ο αποδεκτής

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, marinna είπε

Νομίζω θα αντέξω αν δεν ασχοληθείς άλλο. Μου αρκεί που ασχολούνται αυτοί που πρέπει, όχι με το δράμα ΜΟΥ, αλλά με ένα πολύ σοβαρό ζήτημα που αφορά έναν ολοένα αυξανόμενο αριθμό ανθρώπων, σε όλον τον κόσμο.   https://www.europeanpaymentscouncil.eu/sites/default/files/kb/file/2021-12/EPC193-21 v1.0 2021 Payments Threats and Fraud Trends Report.pdf

Τώρα το πότε η Ελλάδα θα συμμορφωθεί/ενσωματώσει οδηγίες κτλ, είναι άλλο θέμα.

Πλανήτης ηλιθίων....

Ανοίξτε τα μάτια σας και ενημερωθείτε, μην ξεψυρίζετε την μαϊμού για ευθύνες. Τα περισσότερα που λες είναι απλα ανουσιουργήματα και αερολογίες χωρίς βάση. Κυνήγι μαγισών. 

Το ότι αυξάνεται ο αριθμός δεν σημαίνει ότι "μπάζει" το σύστημα, απλά οι χρήστες είναι χαμηλότερου επιπέδου των ευθυνών τους. 

Κάνε αγωγή και μήνυση στην Τράπεζα να δω λίγο κάτι...

 Το όλο σκηνικό θύμιζει την κομπίνα προ δεκαετίας, που πέρνανε τηλέφωνο δήθεν ασφαλιστηκές και λέγανε ότι το παιδί σας είχε εμπλοκή σε ατύχημα, στείλτε μας 10.000ε για να γίνει μήνυση κτλπ και ΥΠΗΡΧΑΝ φελοί που τα στέλνανε...

Κάτι αντίστοιχο και τώρα.

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, soc_h είπε

Ονοματεπώνυμο δικαιούχου εμφανίζει μετά την κατάθεση και στις online μεταφορές ποσού.

Δεν μου το εμφανίζει πουθενά. Ως ονοματεπώνυμο/επωνυμία δικαιούχου εμφανίζεται αυτό που εγώ καταχώρησα όταν έκανα τη μεταφορά. IMG_20220121_200200.jpg.f3f33c72e44f5717b4fa61e1882059c7.jpg

 

Αν υπάρχει κάποιος τρόπος να τα δω, πείτε μου, θα εκτιμηθεί πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...