Προς το περιεχόμενο

Καρεκλα ΙΚΕΑ MILLBERGET 40€ μονο σε καταστημα


2cpu

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, gpapadakis είπε

Ιδια καρεκλα και αυτη, ιδια τρομπα class4 (εως 150 κιλα σηκωνουν) - φαινεται στις φωτο, η μονη διαφορα ειναι μαλλον τα μαξιλαρακια στα χερουλια και οτι ολη η προσοψη ειναι δερματινη στη Millberget.

 

8 ώρες πριν, mobile_32 είπε

 

Την έχει κανεις αυτή τη καρεκλα ?

Αφού δεν βρηκα τη καρεκλα του θέματος έλεγα μήπως πάρω αυτή.

Αλλά το παχος του καθίσματος  στη φωτό δείχνει λεπτότερο από την άλλη.....νομίζω .....μπορεί να με ξεγελάει κ η φωτό ....

 Έχω τη (νέα) Millberget στο σπίτι και τη (παλιά) Renberget στο γραφείο. Η Renberget σου δίνει την αίσθηση (άσχετα με το τι φαίνεται στα specs) ότι έχει λιγότερο (σχεδόν κατά 50%) "αφρό" στην έδρα και στην πλάτη της. Τα μαξιλάρια της είναι πιο flat και γενικότερα φαίνεται να το πω έτσι ...λιγότερο άνετη και "μαλακή" στην αίσθηση. Παρόλα αυτά είναι αρκετά άνετη, απλά δεν ξέρω για πόσο καιρό θα κρατήσει αυτή η άνεση. Θεωρώ ότι στο θέμα "άνεση σε βάθος χρόνου" η Millberget είναι ανώτερη.

Σημειώνω ότι όπως έχω αναφέρει και νωρίτερα, έχω δουλέψει και τις δύο Millberget (παλιά και νέα) ενώ την παλιά Renberget την πρόλαβα στο τσακ λίγες μέρες πριν καταργηθεί (για λίγο καιρό πριν 3-4 μήνες είχαν και την παλιά και τη νέα Renberget στο IKEA). Δοκιμάζοντας τη νέα Renberget απογοητεύτηκα λίγο, καθότι μου φάνηκε λιγότερο στιβαρή, σταθερή και γενικότερα πιο "φθηνή" από την παλιά. Ίσως τα εξωτερικά υλικά (δερματίνη / πολυεστέρας) να είναι ελαφρώς πιο ποιοτικά (ανθεκτικά) στη νέα, αλλά αυτό δεν μπορώ να το ξέρω ακόμα. Σύμφωνα με τα specs πάντως, παλιά και νέα Renberget έχουν τα ίδια ακριβώς υλικά (σύνθεση) απλά μάλλον έχει αλλάξει το σχέδιο κάπως.

Επίσης για κάποιους είναι μεγάλη και σημαντική η έλλειψη μαξιλαριού στα μπράτσα των Renberget (σε σχέση με τις Millberget). 

Επεξ/σία από stark
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 79
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

On 16/01/2022 at 22:50, stark said:

Να τονίσω κι εγώ ότι είναι η παλιά έκδοση της Millberget, οπότε μιλάμε για ξεστοκάρισμα.
Πλέον έχει αντικατασταθεί με τη νέα έκδοση που είναι αυτή. Τη νέα αυτή έκδοση αγόρασα πριν από 20 μέρες, μετά από τραβήγματα με διάφορες -απαράδεκτες και ακριβές- καρέκλες γραφείου από το Δρομέα (επέστρεψα τρία καθίσματα και πήρα τα λεφτά μου πίσω στο τέλος). Με λίγα λόγια είχα για 5 χρόνια την παλιά έκδοση της Millberget (αυτή που είναι τώρα σε προσφορά), στα 5 χρόνια η δερματίνη είχε αρχίσει πλέον να μαδάει πολύ, έδωσα πολλαπλάσια χρήματα για "καλή" καρέκλα από Δρομέα και μετά από όσα είδαν τα μάτια μου (και η μέση μου) επέστρεψα στην Millberget (νέα έκδοση).

Η νέα έκδοση έχει συνθετική δερματίνη με ελαφρώς διαφορετική σύνθεση (100% πολυεστέρας, ενώ η παλιά είχε και βαμβάκι), καθώς και διαφορές -μέσα στ' άλλα- στο "δέσιμο" της δερματίνης στο πάνω μέρος των μπράτσων, ακριβώς εκεί που η παλιά έκδοση ξεφλουδίζει εύκολα. Ο χρόνος θα δείξει αν αυτές οι αλλαγές μπορούν να χαρακτηριστούν βελτιώσεις.

Ενδιάμεσα είχα διαβάσει για θέμα με ελαφριά κλίση της νέας Millberget προς τα εμπρός και είχα ρωτήσει γι' αυτό εδώ
Με τα πολλά, αγόρασα τη νέα έκδοση, που όντως η έδρα της σου δημιουργεί την αίσθηση μιας ανεπαίσθητης κλίσης προς τα εμπρός (κατά τη γνώμη μου όχι τόσο δραματικά μεγάλη όσο αναφέρουν κάποιοι, αλλά υπάρχει), αλλά έχοντας ως οδηγό διάφορα πράγματα που διάβασα στο Reddit έκανα μια πατέντα -για το θέμα της κλίσης- και προς το παρόν είμαι ικανοποιημένος. Όταν βρω χρόνο ίσως να γράψω αναλυτικά γι' αυτό σε άλλο topic.

5 χρόνια δεν είχα κανένα πρόβλημα με την μπουκάλα της (παλιάς) Millberget. Αν δεν είχε παραγίνει το θέμα με το ξεφλούδισμα της δερματίνης δεν θα την είχα αλλάξει ακόμα. Το καλοκαίρι ίσως για κάποιους είναι λίγο ζεστή (εφόσον δεν έχει δίχτυ, αλλά δερματίνη). Ακόμα και το αφρολέξ της δεν είχε "πέσει" όσο θα περίμενα στα 5 χρόνια και σε αυτή την τιμή. Δε λέω ότι είναι σούπερ και ιδανική καρέκλα, απλά για μένα (μετά και το στραπάτσο με τα καθίσματα Δρομέας) είναι τίμια.

p.s. Επειδή βλέπω αναφορές για τη Markus, η δική μου έρευνα ανακάλυψε και κάποια ας πούμε αρνητικά, που στην τιμή της τα θεωρώ μη αποδεκτά.  Γενικά καλό θα ήταν να ψαχτείτε σε YouTube, Reddit, κλπ, πριν αποφασίσετε να πάρετε κάθισμα γραφείου, γιατί είναι κρίμα να ξοδέψετε χρήματα σε κάτι που ίσως φανεί κατώτερο των περιστάσεων.

 

On 19/01/2022 at 06:14, stark said:

 

 Έχω τη (νέα) Millberget στο σπίτι και τη (παλιά) Renberget στο γραφείο. Η Renberget σου δίνει την αίσθηση (άσχετα με το τι φαίνεται στα specs) ότι έχει λιγότερο (σχεδόν κατά 50%) "αφρό" στην έδρα και στην πλάτη της. Τα μαξιλάρια της είναι πιο flat και γενικότερα φαίνεται να το πω έτσι ...λιγότερο άνετη και "μαλακή" στην αίσθηση. Παρόλα αυτά είναι αρκετά άνετη, απλά δεν ξέρω για πόσο καιρό θα κρατήσει αυτή η άνεση. Θεωρώ ότι στο θέμα "άνεση σε βάθος χρόνου" η Millberget είναι ανώτερη.

Σημειώνω ότι όπως έχω αναφέρει και νωρίτερα, έχω δουλέψει και τις δύο Millberget (παλιά και νέα) ενώ την παλιά Renberget την πρόλαβα στο τσακ λίγες μέρες πριν καταργηθεί (για λίγο καιρό πριν 3-4 μήνες είχαν και την παλιά και τη νέα Renberget στο IKEA). Δοκιμάζοντας τη νέα Renberget απογοητεύτηκα λίγο, καθότι μου φάνηκε λιγότερο στιβαρή, σταθερή και γενικότερα πιο "φθηνή" από την παλιά. Ίσως τα εξωτερικά υλικά (δερματίνη / πολυεστέρας) να είναι ελαφρώς πιο ποιοτικά (ανθεκτικά) στη νέα, αλλά αυτό δεν μπορώ να το ξέρω ακόμα. Σύμφωνα με τα specs πάντως, παλιά και νέα Renberget έχουν τα ίδια ακριβώς υλικά (σύνθεση) απλά μάλλον έχει αλλάξει το σχέδιο κάπως.

Επίσης για κάποιους είναι μεγάλη και σημαντική η έλλειψη μαξιλαριού στα μπράτσα των Renberget (σε σχέση με τις Millberget). 

Φίλε είσαι θησαυρός 

Πολύ χρήσιμες πληροφορίες, ευχαριστούμε! 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρασα σήμερα από το κατάστημα της Θεσσαλονίκης, είχε 5 δείγματα από την καινούρια έκδοση, στα 80 ευρώ αλλά κανένα διαθέσιμο προς πώληση 😬

Η παλιά δεν υπήρχε ούτε για δείγμα πουθενά δυστυχώς 

Η καινούρια πάντως παρότι όμορφη όντως ήταν δύσκολη στο κάθισμα πολύ όρθια η πλάτη, κάτι δεν μαρεσε,δεν είμαι σίγουρος ότι θα έδινα τα 80

Η άλλη που είπατε, στα 50 ευρώ νομίζω που της μοιάζει, υστερεί ακόμα περισσότερο μπροστά της δυστυχώς 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την έχω 3-4 χρόνια. Πολυ ανετη! Τρίζει λίγο, αλλά γενικά θα την επέλεγα ξανά και ξανά. Η δερμάτινη δεν μου έχει πάθει τίποτα. Λίγο στα μπράτσα έχει ξεφλουδίσει, στο σημείο που ακουμπάνε στο γραφείο. Εμένα μπαίνει μια χαρά κάτω από το γραφείο αρκεί να τη χαμωλωσω τέρμα. Αν δεν την έχω χαμηλώσει κάπως εκεί βρίσκει στα μπράτσα και εκεί έχει φθαρεί (ελάχιστα).Για 40 ευρώ είναι κλέψιμο. Στα 80 την είχα πάρει και την έχω καταχαρεί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο κατάστημα στον Κηφισό, σήμερα το μεσημέρι ήμουν τυχερός και πήρα το τελευταίο εκθεσιακό κομμάτι στα 40€ συναρμολογημένο έτοιμο σαν καινούριο (μου το έφεραν από την αποθήκη).

Να ξέρετε μην πάει κανείς άδικα για να πάρει.

Είχε πολύ πλάκα, πήγαινα με ένα καρότσι και μια καρέκλα πάνω για κάνα 20λεπτο στους διαδρόμους μέχρι να φτάσω στο ταμείο. Δεν βρήκα κανένα μίνιον προς πώληση να βάλω πάνω να κάθεται...

Εγγύηση δεν μπορώ να βρω πόσα χρόνια έχει γιατί δεν έχει παρελκόμενα, ούτε στο site. Aν ξέρει κανείς...

Επεξ/σία από Dtox
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Το θέμα έχει κλειδωθεί
Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...