Προς το περιεχόμενο

"Μεροκάματο" τεχνιτων


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 66
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, dbrillis είπε

Ας λέμε βρηκα κοροΐδο να κανω τη δουλεια μου.

Κορόιδο δηλαδή, είναι αυτός που δεν φοροδιαφεύγει ; Δεν σε καταλαβαίνω.. Επικροτείς εμμέσως τη φοροδιαφυγή ; Γιατί δεν είναι μόνο ο ΦΠΑ που δήθεν λένε ότι θα επιβαρυνθεί ο ιδιώτης.

Είναι μαύρα χρήματα αφού : α) δεν κόβει νόμιμο παραστατικό, άρα δεν τα δηλώνει και στην Εφορία (πώς αλλιώς διαφορετικά ; ) και άρα δεν πληρώνει τον αναλογούντα φόρο εισοδήματος , β) δεν αποδίδει τον νόμιμο Φ.Π.Α. και άρα δεν πληρώνει τον αναλογούντα φόρο προστιθέμενης αξίας.

Τα φάουλ συνεπώς είναι δύο και όχι ένα (και ψιλά γράμματα) όπως θέλουν κάποιοι τύποι στην πιάτσα, να τα παρουσιάζουν.

Συνεπώς τι .. ;

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φώναξα πρόσφατα ξυλοτεχνίτη, για τις παρακάτω εργασίες

1. Κόψιμο πάγκου κουζίνας για να μπούν εστίες

2. Αφαίρεση ντουλαπιού για να μπεί πλυντήριο πιάτων

3. Αφαίρεση μέρους πλαισίου (την μία πλευρά) για να μπορέσει να χωρέσει το ψυγείο.

Για τα παραπάνω μου ζήτησε 200 ευρώ!!!!!!

Ο ίδιος, είναι μέρος μιας τεχνικής ομάδας, που αναλαμβάνουν ανακαινίσεις κτλ, οπότε ασχολείται και με άλλα.

Σε ερώτηση μου για το βάψιμο ενός υπνοδωματίου, μου ζήτησε 250 ευρώ και όταν πήγε η κουβέντα στην δημιουργία παιδικής κουκέτας, η ατάκα του ήταν η εξής "Αν θέλεις να πάρεις αυτά τα έτοιμα ψεύτικα που πουλάνε, δώσε 1000-1500 ευρώ και πάρτα. Εγώ δουλεύω ξύλο θαλάσσης και αυτό κοστίζει"

Εγώ, για να μην τον αρχίσω στα καντήλια, το εξέλαβα ότι μάλλον δεν θέλει να αναλάβει καμία από τις δουλειές, και για αυτό μου λέει ότι να ναι. Ελπίζω όντως να είναι έτσι και να μην είναι αυτή η πάγια τακτική του γιατί δεν τον βλέπω να αντέχει για πολύ εκεί έξω.....

ΥΓ : Ρώτησα ακόμα 2-3 ξυλοτεχνίτες για τις παραπάνω δουλειές (1,2,3), κανείς δεν μου είπε πάνω από 60 ευρώ μιας και όλοι συμφώνησαν ότι "αυτό είναι με το ζόρι 1 ώρα δουλειάς".

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, MauroPaltoudias είπε

Κορόιδο δηλαδή, είναι αυτός που δεν φοροδιαφεύγει ; Δεν σε καταλαβαίνω.. Επικροτείς εμμέσως τη φοροδιαφυγή ; Γιατί δεν είναι μόνο ο ΦΠΑ που δήθεν λένε ότι θα επιβαρυνθεί ο ιδιώτης.

Είναι μαύρα χρήματα αφού : α) δεν κόβει νόμιμο παραστατικό, άρα δεν τα δηλώνει και στην Εφορία (πώς αλλιώς διαφορετικά ; ) και άρα δεν πληρώνει τον αναλογούντα φόρο εισοδήματος , β) δεν αποδίδει τον νόμιμο Φ.Π.Α. και άρα δεν πληρώνει τον αναλογούντα φόρο προστιθέμενης αξίας.

Τα φάουλ συνεπώς είναι δύο και όχι ένα (και ψιλά γράμματα) όπως θέλουν κάποιοι τύποι στην πιάτσα, να τα παρουσιάζουν.

Συνεπώς τι .. ;

Πιο παλια τεχντης μου ειχε πει 200 χωρις αποδειξη αλλα 250+ΦΠΑ για αποδειξη γιατι θα πληρωσει φορο εισοδηματος .

Τυχαιο το ποσο .

Ας υπαρξει γεναια φοροαπαλαγη για αποδειξεις και τα ξαναλεμε .

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, MauroPaltoudias είπε

Κορόιδο δηλαδή, είναι αυτός που δεν φοροδιαφεύγει ; Δεν σε καταλαβαίνω.. Επικροτείς εμμέσως τη φοροδιαφυγή ; Γιατί δεν είναι μόνο ο ΦΠΑ που δήθεν λένε ότι θα επιβαρυνθεί ο ιδιώτης.

Είναι μαύρα χρήματα αφού : α) δεν κόβει νόμιμο παραστατικό, άρα δεν τα δηλώνει και στην Εφορία (πώς αλλιώς διαφορετικά ; ) και άρα δεν πληρώνει τον αναλογούντα φόρο εισοδήματος , β) δεν αποδίδει τον νόμιμο Φ.Π.Α. και άρα δεν πληρώνει τον αναλογούντα φόρο προστιθέμενης αξίας.

Τα φάουλ συνεπώς είναι δύο και όχι ένα (και ψιλά γράμματα) όπως θέλουν κάποιοι τύποι στην πιάτσα, να τα παρουσιάζουν.

Συνεπώς τι .. ;

Σε τι απαντάς; Προφανώς τα εχεις χαμένα. 

Διαβασε τα μηνύματα μου παλι και μετα μη μου απαντήσεις. 

Ευχαριστω! 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, UncleKim είπε

Φώναξα πρόσφατα ξυλοτεχνίτη, για τις παρακάτω εργασίες

1. Κόψιμο πάγκου κουζίνας για να μπούν εστίες

2. Αφαίρεση ντουλαπιού για να μπεί πλυντήριο πιάτων

3. Αφαίρεση μέρους πλαισίου (την μία πλευρά) για να μπορέσει να χωρέσει το ψυγείο.

Για τα παραπάνω μου ζήτησε 200 ευρώ!!!!!!

Ο ίδιος, είναι μέρος μιας τεχνικής ομάδας, που αναλαμβάνουν ανακαινίσεις κτλ, οπότε ασχολείται και με άλλα.

 

Εδώ είναι όλη η υπόθεση. Έχει το στάνταρ που βγάζει το μεροκάματο και μετά σου λέει ότι τσιμπήσω από εδώ και από εκεί καλά είναι. Δεν καίγεται να έρθει, αν βρω το κορόιδο σου λέει. Ενώ παλιά ήταν ανάποδα, και αυτός που πήγαινε για το έξτρα έριχνε την τιμή πλέον ρίχνουν την τιμή οι "νόμιμοι" για να μπορέσουν να επιβιώσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, mihanikos1 είπε

Εδώ είναι όλη η υπόθεση. Έχει το στάνταρ που βγάζει το μεροκάματο και μετά σου λέει ότι τσιμπήσω από εδώ και από εκεί καλά είναι. Δεν καίγεται να έρθει, αν βρω το κορόιδο σου λέει. Ενώ παλιά ήταν ανάποδα, και αυτός που πήγαινε για το έξτρα έριχνε την τιμή πλέον ρίχνουν την τιμή οι "νόμιμοι" για να μπορέσουν να επιβιώσουν.

Εκεί για εμένα είναι το λάθος τους. Αυτός τώρα, έχασε μία δουλειά σίγουρα, και ακόμα 4-5 πιθανές (word of mouth). Μπορεί τώρα να ήταν ψιλό "αγγαρεία" η φάση για αυτόν,  αλλά μιας και πήγα συστημένος και από τις κουβέντες που κάναμε (μελλοντική συνεργασία για κατασκευή επίπλων κτλ) θα έπρεπε να τα ζυγίσει αλλιώς. Τώρα απλά αυτός έχασε. Εγώ την δουλειά μου την έκανα.

Η αυθεντία πρέπει να δίνει την κατάλληλη υπεραξία σε μία εργασία, πέρα από το μεροκάματο per se, αλλά είπαμε με ένα όριο. Ειδικά σε περιπτώσεις που οι επιλογές σε πχ ξυλουργούς είναι άπειρες, βοήθησε με για να σε βοηθήσω εγώ ακόμα περισσότερο. Μην μου χαρίσεις την γνώση-χρόνο σου, αλλά σεβάσου και το δικό μου χρήμα-χρόνο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...