Προς το περιεχόμενο

"Μεροκάματο" τεχνιτων


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 66
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Γιάννης Platano είπε

Ή εγώ δεν πάω καλά ή κάποιο άλλοι. 

Ζήτησα προσφορά από 3 υδραυλικούς για :

Σύνδεση πλυντηρίου πιάτων

Σύνδεση τοποθετημένου νεροχύτη 

Μπαταρία νεροχύτη 

Επανασύνδεση στήλης μπάνιου που έχει διαρροή 

Από ότι μου είπαν 3 με 4 ώρες δουλειά 

Διόρθωση :Τοποθέτηση και μιας πετσετοκρεμαστρας

Κόστος από 170 έως 200 ευρω 

Είναι λογική η τιμή; 

 

Αντίθετα ξυλουργός που δούλεψε 12 ώρες σε 2 μερες συνολικά πήρε 150 ευρώ. Λογική τιμή. 

Τα πρώτα 3 τα έχω κάνει μόνος στο εξοχικο. 1 ωρα περίπου, όλα μαζί .

Το 3ο και στο σπίτι μου. 10-15 λεπτά. 

Το 4ο δεν ξέρω τι ζημιά έχει και τι χρειάζεται και πόσο χρόνο θέλει. 

Το πολύ χρήμα το βγάζουν από τα ανταλλακτικα,τα οποία τα χρεώνουν πολλαπλάσια. 

Επεξ/σία από jmmys
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, dbrillis είπε

Αν σε 4 ώρες κανει 3 μερεμέτια των 70 ευρώ;;; Παράδειγμά να βουλωσει ταπες που αλλος ξεχασε; 

Ωραία λογική. Το ανέκδοτο το ξέρεις έτσι;

Αναφορά σε κείμενο

ο γιωρικας ηταν με τη μαρικα πολλα χρονια παντρεμενοι.καποια μερα αγανακτησμενη η μαρικα λεει στο γιωρικα:
-γιωρικα τοσα χρονια παντρεμενοι,ουτε μια φορα δεν με πηγες καπου διακοπες.
τι να κανει ο γιωρικας,τη παιρνει και πανε σε ενα νησι για μια εβδομαδα.
στο ξενοδοχειο κανονιζει τη τιμη με το ξενοδοχο για 400 ευρω για μια εβδομαδα.
περναει η εβδομαδα ομορφα και ωραια και παει ο γιωρικας να πληρωσει.
-κυριε γιωρικα ολα μαζι συνολικα ειναι 800 ευρω.
-μα πως ειναι 800 ευρω,αφου 400 ειχαμε συμφωνησει,ρωταει απορημενος ο γιωρικας.
-εεεε ξερετε 400 ευρω ειναι μεν,αλλα ειναι και 100 ευρω εξτρα η χρηση της πισινας.
-μα εμεις δεν πηγαμε ποτε στη πισινα.ολο στη θαλασσα καναμε μπανιο.
-ας πηγαινες,εκει ηταν η πισινα.
-τελος παντων λεει ο γιωρικας.αντε 100 η πισινα,τα υπολοιπα 300 γιατι;
-εεε αλλα 100 ειναι το μεσημεριανο φαγητο και το βραδυνο.
-μα εμεις παντα εξω τρωγαμε.ποτε δεν φαγαμε στο ξενοδοχειο.
-ας πηγαινες.εκει ηταν.
-αντε τα φαγητα αλλα 100.τα υπολοιπα 200 γιατι;
-ξερετε αλλα 100 ειναι τα θαλασσια σπορ που προσφερει το ξενοδοχειο μας.
-μα εμεις δεν καναμε ποτε θαλασσια σπορ.μονο κολυμπουσαμε.
-ας πηγαινατε κυριε γιωρικα,εκει ηταν.
-ωραια λεει ο γιωρικας.και τα υπολοιπα 100;
-ξερετε αλλα 100 ευρω ειναι για τη σαουνα και τα υδρομασαζ.
-μα εμεις δεν πηγαμε ποτε στη σαουνα και στα υδρομασαζ.
-ε ας πηγαινατε.εκει ηταν.

τα παιρνει στο κρανιο ο γιωρικας,του δινει 400 ευρω και του λεει και πολλα ειναι.
-μα κυριε γιωρικα ειναι αλλα 400 ευρω.
-τα υπολοιπα 400 ειναι επειδη πηγαινες καθε μερα και μου πηδουσες τη μαρικα μου.
-μα κυριε γιωρικα τι λετε.εγω ποτε δεν πηγα με τη γυναικα σας.
-ε ας πηγαινες ντε.εκει ηταν.

Επεξ/σία από DownUNDERground
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τις αμοιβές των υδραυλικών γίνεται ένα μπάχαλο. Δεν μπορώ να κρίνω τι είναι ακριβό και τι όχι πλέον για πολλές δουλειές μαζί. 

Πριν 5 έτη, για σκάψιμο και τοποθετηση φρεατιου και σύνδεση του στην κεντρική αποχέτευση, ξήλωμα εξωτερικής αποχέτευσης και πέρασμα νέας γύρω στα 8μ σωλήνα έξω και 2 μέτρα κάτω από έδαφος, μαζί με αλλαγή λεκάνης σε έναν όροφο, δώσαμε 1300 ευρώ με σκληρά παζαρια, έπαιξε ρόλο ότι ήταν γνωστοί θείου μου εργολάβου που του έκαναν δουλειές και έριξαν τιμή. Δούλεψαν 3-4 ημέρες από πρωί ως 2 το μεσημέρι. 

Πριν 10 χρόνια για πέρασμα νέων εξωτερικών σωληνώσεων μπάνιου, μέρος της κουζίνας, ακάλυπτο, γύρω στα 10μ χαλκοσωλήνας δώσαμε 700 ευρώ συνολικά για 2 ημέρες. 

Ακόμα πιο παλιά, αλλαγή πυλινης εξωτερικής αποχέτευσης με πλαστική, 20μ πλαστικής σωλήνας μαζί με νέους χαλκωλήνες, νιπτήρας και λεκάνες σε κστι WC, 1500 ευρώ. 

Σε διαρροη εξωτερικής σωλήνας 15αυγουστο που πρακτικά ήθελε ξήλωμα 1μ περίπου και προσάρτηση νέας με ρεκόρ, 130 ευρώ μας εγδαρε.

Σε σπίτι που νοικιάζαμε για αλλαγή 2 βρυσων πλυντηρίου ρούχων πιατων και κάποιο βρυσακι στον θερμοσίφωνο 120 ευρώ. 

Από την μία σε κάποιες εργασίες έχουμε πληρώσει πολλά, από την άλλη είναι κάτι που θα το αλλαξεις σε 30 χρόνια κι αν. Από την άλλη σε διάφορες μικρό δουλειές η επείγουσες καταστασεις, χτυπάνε αρκετά την τιμή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

Ωραία λογική. Το ανέκδοτο το ξέρεις έτσι;

A) Δεν με ενδιαφερει το ανεκδοτο.
Β) Αν εσυ μπορουσες σε 4 ώρες να βγαλεις 3x60-80 ευρώ ή απο μια δουλεια 100 ευρω επειδη τοσα θελουν να σου δωσουν. Τι θα διαλεγες;
Γ) Ο πιο αστειος ειναι ο αλλος που λέει ρίξε ακυρα στους υδραυλικους για να μαθουν, την ιδια στιγμη που οι υδραυλικοι σου ρίχνουν ακυρο με την αυξημενη τιμη τους.  Το κανουν αυτο οι Ε.Ε. που ειναι πολυασχολοι, αντι να σου πουν δεν μπορω καθολου, σου λένε μια τιμή και αν σου αρεσει.  
Δ) Ποτέ δεν ξερει ο Ε.Ε. ποση ωρα θα του παρει η δουλεια γιατι δεν του τα εχεις πει ολα απο το τηλ. Αν ερθει μια να δει και μια να δουλεψει, δεν πρεπει να πληρωθει και την ωρα που ηρθε να δει; Που και παλι δεν ξερει ποση ωρα θα του παρει γιατι μπορει να τυχουν τα χιλια δυο.

Επεξ/σία από dbrillis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, conqueror06 είπε

Εγώ φέρνω υδραυλικό για 4 ώρες και ποτέ δεν μου έχει πάρει πάνω από 70 ευρώ. Και μιλάμε για σκληρή και δύσκολη δουλειά όπως αλλαγή προβληματικών σωληνώσεων μέσα στο πάτωμα, επισκευές ηλιακών (πλήρες σέρβις με αλλαγές και ηλεκτρικών τμημάτων) κλπ κλπ... Καθώς απλές δουλειές όπως αυτές που αναφέρεις τις κάνω μόνος μου καθώς ασχολούμαι ως χόμπι με μαστορέματα. Αδιανόητες τιμές.

Ενδεικτικά για να καταλάβετε το μέγεθος της παράλογης τιμής, κάνω σύνδεση πλυντηρίου σε 5 λεπτά μάξιμουμ ύδρευση αποχέτευση και δεν είμαι καν υδραυλικός. Σύνδεση και αλλαγή νεροχύτη και μπαταρίας έχω κάνει 3 φορές μόνος μου και ποτέ δεν έφαγα πάνω απο 30 λεπτά (συν 10 λεπτά την πρώτη φορά που έψαχνα την κατάλληλη βάνα για να κόψω παροχή καθώς είναι λίγο περίεργη η δικτύωση του σπιτιού μου χαχα).

Μπράβο που τα ξέρεις. Δυστυχώς δεν το έχουμε όλοι με αυτά. Σε εμάς πχ οι μισές βρύσες του σπιτιού στάζουν και τις έκλεισα από τους διακόπτες από κάτω. Στην βρύση της κουζίνας αγόρασα νέο μηχανισμό μπαταρίας αλλά πάλι τρεχει.... Σκέφτηκα μήπως πρέπει να αλλάξω το λαστιχάκι της μπαταρίας. Στο μεν μπάνιο δεν κατάφερα να αφαιρέσω τις μπαταρίες για να δω τα λαστιχάκια, μόνο στην νιπτηρα το κατάφερα, δεν μπορώ να βρω τις βίδες από τις βάνες για να τις αφαιρέσω. 

Σε μια νέα βρύση που μας είχε βάλει υδραυλικός έσταζε, από το πολύ σφίξιμο που κάναμε έσπασε ο μηχανισμός και έτρεχε νερό αβερτα. 

Ξεβιδωσα την βρύση με μια πένσα με πολύ δυναμη και έβαλα μια παλιά βρύση που έσταζε αλλά πολύ λίγο, η βρύση έμεινε στραβή αφού δεν μπόρεσα να την περιστρεψω άλλο με την πένσα. Οι παλιοί μηχανισμοί αντέχουν πολύ στην δυναμη, οι νέοι όχι από ότι φαίνεται. 

6 λεπτά πριν, dbrillis είπε

A) Δεν με ενδιαφερει το ανεκδοτο.
Β) Αν εσυ μπορουσες σε 4 ώρες να βγαλεις 3x60-80 ευρώ ή απο μια δουλεια 100 ευρω επειδη τοσα θελουν να σου δωσουν. Τι θα διαλεγες;
Γ) Ο πιο αστειος ειναι ο αλλος που λέει ρίξε ακυρα στους υδραυλικους για να μαθουν, την ιδια στιγμη που οι υδραυλικοι σου ρίχνουν ακυρο με την αυξημενη τιμη τους.  Το κανουν αυτο οι Ε.Ε. που ειναι πολυασχολοι, αντι να σου πουν δεν μπορω καθολου, σου λένε μια τιμή και αν σου αρεσει.  

Αυτό με τα άκυρα μας το έκαναν κάποιοι υδραυλικοί που φέρναμε παλιά, πήγαιναν και σε συγγενείς μας, από κάποιο διάστημα και μετά μας έλεγε ότι περίμενε να δω το πρόγραμμα μου, μετά έλεγε τώρα δουλεύω και δεν με συμφέρει να αφήσω την δουλειά μου για να έρθω σε εσάς. Στο τελος σταματήσαμε εντελώς να τους καλούμε, μια φορά κάλεσαν τον θειο μου και ζητούσαν αν έχουμε κάποιο πρόβλημα να μας το λύσουν, είπαμε όχι και αν προκυψει κατι θα τους καλέσουμε. Σιγά μην κλάψουμε κιόλας. Θα ζητάμε προσφορές από άλλους και θα επιλέγουμε τον πιο οικονομικό σχετικά αναλόγως βέβαια και για το τι μιλάμε. Πχ για αλλαγή ολοκλήρου μπάνιου δεν θα τσιγγουνευτουμε να πάμε στον πιο φθηνό που μπορεί να βγει και πιο κακή η δουλειά του. 

Επεξ/σία από Basilhs23___
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, dbrillis είπε

Β) Αν εσυ μπορουσες σε 4 ώρες να βγαλεις 3x60-80 ευρώ ή απο μια δουλεια 100 ευρω επειδη τοσα θελουν να σου δωσουν. Τι θα διαλεγες;

Ρητορικό το ερώτημα. Ρητορικό και το ανέκδοτο. Αυτό ήθελα να τονίσω κι εγώ. Περιέγραψες με δυο γραμμές γιατί οι τεχνικοί συνήθως κοιτάνε τις ξεπέτες, με αποτέλεσμα να έχουν προς τον κόσμο την εικόνα μιας κάστας ανάλογης των ταξιτζήδων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

Ρητορικό το ερώτημα. Ρητορικό και το ανέκδοτο. Αυτό ήθελα να τονίσω κι εγώ. Περιέγραψες με δυο γραμμές γιατί οι τεχνικοί συνήθως κοιτάνε τις ξεπέτες, με αποτέλεσμα να έχουν προς τον κόσμο την εικόνα μιας κάστας ανάλογης των ταξιτζήδων.

Σε οδηγούν οι πελατες εκεί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, dbrillis είπε

Σε οδηγούν οι πελατες εκεί. 

Οκ, δεν αντιλέγω, αλλά δεν αλλάζει την ουσία αυτού που λέω. Απ' την απληστία, οι περισσότεροι γίνονται πονηρίδηδες. Τους γίνεται δεύτερη φύση.

Επεξ/σία από DownUNDERground
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, predator77 είπε

γιατι ρε παιδια υπαλληλοι σας ειναι κ τους πληρωνετε με την ωρα?να υποθεσω οτι περιλαμβανονται κ υλικα μεσα σε ολες αυτες τις δουλειες?

Δε μπορει να μιλας σοβαρα,ετσι;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, predator77 είπε

γιατι ρε παιδια υπαλληλοι σας ειναι κ τους πληρωνετε με την ωρα?να υποθεσω οτι περιλαμβανονται κ υλικα μεσα σε ολες αυτες τις δουλειες?

Τα υλικά έχουν μικρό κόστος, μιλάμε για συνδέσεις.Οχι τοποθέτηση, όχι κοψίματα, η πχ μέτρημα και παραγγελία κομματιού και τοποθέτηση.

Είναι πολλά τα χρήματα που του ζήτησαν.Πόσο μάλλον όταν δεν κόβουν απόδειξη και καβατζώνουν όλο το ποσό του ΦΠΑ.

Πές μου σε ποιά δουλειά μπορείς να βγάλεις τόσα σε 4 ώρες.Ο κάθε τεχνίτης σε εταιρία εργάζεται για 30-50€/8ωρο.

Αλλά εντάξει, κάποιος μπορεί να βγάζει 2.000-3.000€/μήνα και να τα θεωρεί λίγα τα 170-200€.

Πιστεύω πως αν ο TS ρωτήσει σε κάποιο κατάστημα με υδραυλικά η απλά σε γνωστούς, η τιμή θα είναι πολύ χαμηλότερη.80-100€ είναι normal.

Κάποιος έγραψε πρίν πως ζητούν όσα τους λείπουν.Εγώ λέω πως ζητούν το μέγιστο ποσό που μπορούν να πάρουν.

Επεξ/σία από AntiCambeR
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, vasilllis είπε

Να κανει τι?Να μπει με το κεφαλι στα σκατά ή να αλλξαει ενα λαστιχακι?

 

Αρχικα τον πληρωνεις για την ΤΕΧΝΟΓΝΩΣΙΑ.Εσυ δεν γνωριζεις,οποτε φωναζεις αυτον που γνωριζει, για να "αλλαξει ενα λαστιχακι" .Σε χαλαει που δινεις 30 ευρω για ενα λαστιχακι,γιατι δε μπορεις να σκεφτεις ουτε τα βασικα. Οσο και να σε χαλαει,ο τεχνικος  χρεωνει κανονικα την επισκεψη,ακομα και αν ειναι "ενα λαστιχακι".
Μετα παμε στο οτι ερχεται στο χωρο σου για να σου φτιαξει αυτο που θες.

Αν μπει με το κεφαλι στα σκατα,θα πληρωθει σιγουρα παραπανω.

Προχθες καλεσαν στο μαγαζι που συνεργαζομαι,για να παμε σε ενα μαγαζι να δουμε 2 pc που δε μπορουσαν να συνδεθουν στο ιντερνετ.Επειδη το παιδι που εχει το μαγαζι ειχε δουλεια,με ρωτησε αν θελω να παω εγω.

Πριν ανοιξω καν chrome,τσεκαρω  κ και βλεπω οτι και τα 2 ειχαν λαθος ημερομηνια και ωρα.

Μπορουσα να κωλοβαρεσω λιγο,να αρχισω τα τεστ,να αρχισω τα resετ κτλ κτλ,αλλα επειδη ηταν ψιλογνωστος και επειδη ειχα και εγω δουλεια στο μαγαζι,απλα ρυθμισα ωρα και ημερομηνια,και ολα καλα.

Ο τυπος δε μπηκε καν στον κοπο να ρωτησει ποσα χρωσταει,θεωρησε οτι επειδη εμενα μου πηρε 30 δευτερα στο καθενα,οτι δεν αξιζει να πληρωθω και απλα με ευχαριστησε.

Φυσικα κοπηκε απο πελατης,και εχασε και τη μελλοντικη πελατεια,καθως δε θα παμε ουτε εμεις,ουτε οι γνωστοι μας στο μαγαζι του.

 

4 ώρες πριν, vasilllis είπε

Αρχιζοντας απο ποια στιγμη?

1.Την ωρα που θα τον παρεις τηλεφωνο?

2.Την ωρα που θα ερχεται σε εσενα?

3.Την ωρα που θα φορτωνει το αμαξι?

4.Την ωρα που πιανει κατσαβιδι?

Δεν ειναι μονο οτι αγνοεις τα ΒΑΣΙΚΑ,χανεις και σε αυτα που θελουν απλα  κοινη λογικη.

 

2 ώρες πριν, AntiCambeR είπε

Αλλά εντάξει, κάποιος μπορεί να βγάζει 2.000-3.000€/μήνα και να τα θεωρεί λίγα τα 170-200€.

 

Υπαρχουν τεχνικοι σε διαφορα επαγγελματα,οι οποιοι βγαζουν πολλα χιλιαρικα απο τις δουλειες τους.
Γνωστος μου σιδερας δεν ερχοταν να μου βαλει μια πορτα,επειδη θα επρεπε να αφησει αλλες δουλειες,που θα εβγαζε πολυ περισσοτερα.

Μου ειχε πει οτι θα μπορεσει να μου τη φτιαξει οταν θα πεσει η δουλεια του λιγο.

Το ολο θεμα θα κοστισει γυρω στα 350,και η δουλεια του θα ειναι καποιο 80ρι φιλικα.

Ομοιως και ο μηχανικος μου,ο οποιος αναλαμβανει πολυ συγκεκριμενα παπακια,και ολα τα υπολοιπα που φτιαχνει ειναι μηχανες. Ειχα το παπι μου μεσα για ολικη ανακατασκευη αρκετους μηνες,μεχρι να βρει το χρονο να το λυσει,γιατι στο χρονο που θα εχανε για να λυθει ολο το μοτερ,μηχανουργεια κτλ,θα εβγαζε πολυ περισσοτερα με απλα σερβις σε ακριβες μηχανες.

 

Επεξ/σία από StamTheMan
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, dbrillis είπε

Αν εσυ μπορουσες σε 4 ώρες να βγαλεις 3x60-80 ευρώ ή απο μια δουλεια 100 ευρω επειδη τοσα θελουν να σου δωσουν. Τι θα διαλεγες;

Κοίτα, για να λέμε και του στραβού το δίκιο : δεν έχουν κάθε μέρα μεροκάματο και αυτός είναι και ένας από τους λόγους που δεν μπορεί να επικρατήσει η λογική "τόσο κάνει το μεροκάματο και εσύ μου ζητάς τα τριπλά". Δεν είναι υπάλληλος σε κάποια εταιρεία, έρχεται ως ελεύθερος επαγγελματίας. Οι δουλειές αυτές το έχουν.

Ίδια λογική ισχύει και στις εργασίες που κάνουν : καλείς φερ' ειπείν κάποιον πλακά για τοποθέτηση πλακιδίων σε ένα wc 2x2. Δεν θα σου δώσει τιμή με βάση την διαστρωση/τοποθέτηση πλακιδίων στο m2, αλλά κατ' αποκοπή. 

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Γιάννης Platano είπε

Σε 3 ρώτησα... Λες και έχουν ταρίφα 

Θα ηταν παραξενο αν δεν ειχανε ταριφα. Ειδικα σε μικρες πολεις εκτος Αθηνας - Θεσσαλονικης.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, Bullrich είπε

Θα ηταν παραξενο αν δεν ειχανε ταριφα. Ειδικα σε μικρες πολεις εκτος Αθηνας - Θεσσαλονικης.

 

Κι όμως και Αθήνα έχουν ταρίφα από ότι φαίνεται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...