Προς το περιεχόμενο

"Μεροκάματο" τεχνιτων


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στο ίδιο διαμέρισμα είχα βγάλει τα σώματα καλοριφέρ για να βαφτεί. 

Ο βλακας ο υδραυλικός δεν ταπωσε τους σωλήνες και ένας άρχισε να τρέχει σαν βρύση 3 η ώρα την νύχτα. 

Μη έχοντας επιλογή φώναξα από το Internet που έχουν τεχνική 24ωρη τεχνική υποστήριξη. 

Ήρθαν 2 και ταπωσαν τη σωλήνα. Εύκολη δουλειά αλλά δεδομένων των συνθηκών 2 άτομα 3 την νύχτα τα 75 ευρώ δεν τα θεώρησα πολλά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 66
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ φέρνω υδραυλικό για 4 ώρες και ποτέ δεν μου έχει πάρει πάνω από 70 ευρώ. Και μιλάμε για σκληρή και δύσκολη δουλειά όπως αλλαγή προβληματικών σωληνώσεων μέσα στο πάτωμα, επισκευές ηλιακών (πλήρες σέρβις με αλλαγές και ηλεκτρικών τμημάτων) κλπ κλπ... Καθώς απλές δουλειές όπως αυτές που αναφέρεις τις κάνω μόνος μου καθώς ασχολούμαι ως χόμπι με μαστορέματα. Αδιανόητες τιμές.

Ενδεικτικά για να καταλάβετε το μέγεθος της παράλογης τιμής, κάνω σύνδεση πλυντηρίου σε 5 λεπτά μάξιμουμ ύδρευση αποχέτευση και δεν είμαι καν υδραυλικός. Σύνδεση και αλλαγή νεροχύτη και μπαταρίας έχω κάνει 3 φορές μόνος μου και ποτέ δεν έφαγα πάνω απο 30 λεπτά (συν 10 λεπτά την πρώτη φορά που έψαχνα την κατάλληλη βάνα για να κόψω παροχή καθώς είναι λίγο περίεργη η δικτύωση του σπιτιού μου χαχα).

Επεξ/σία από conqueror06
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

γιατι ρε παιδια υπαλληλοι σας ειναι κ τους πληρωνετε με την ωρα?να υποθεσω οτι περιλαμβανονται κ υλικα μεσα σε ολες αυτες τις δουλειες?

Επεξ/σία από predator77
  • Thanks 1
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Γιάννης Platano said:

100 αντε και να τα δεχτώ αλλά όχι 170 με 200 

Ο ξυλουργός έκοψε πάγκο για ματιά κουζίνας, νεροχύτη, εντοιχισε φούρνο, φουρνακι μικροκυμάτων με μετατροπές στα ήδη ντουλαπια έβαλε αποροφητηρα και άλλα μερεμέτια. 

Να σου πω ρε φιλαράκι...Δε μου στέλνεις με pm το τηλ και το ονομα του ξυλουργου...Νομιζω αυτο θα ενδιεφερε πιο πολυ τον κοσμο...Ανθρωπος που να κανει σωστη και τιμια δουλεια, απο τον καθε εξυπνο που θελει οσα του λειπουν απο την τσεπη...

Χωρίς πλάκα, αν θες στείλε τα στοιχεία του μάστορα με pm γιατι ψαχνομαι αυτο τον καιρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να τονίσουμε κιόλας οτι ο ξυλουργός ειναι πολυ φτηνός. 

Και μπορεί για εμας να ειναι φτηνος για τον εαυτό του είναι πολυ κακος επαγγελματιας. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή όλες αυτές τις εργασίες έχει τύχει να τις κάνω στο σπίτι μου αν όλα πάνε καλά τελειώνεις σε ενα δυωράκι.Σε αυτά τα site όμως δεν ξέρω τι προμήθεια κρατάει το site καθώς και λογικά αναγκάζει να κοπεί απόδειξη.Και εμένα οι τιμές που ζητάνε οι μάστορες μου φαίνονται υπερβολικές,και είναι υπερβολικές σε σχέση με τον δικό μου μισθό.Γι αυτό και τα κάνω όλα μόνος μου.Απο την άλλη αν έχει ο άλλος μαγαζί με τους φόρους, ενοίκια, λογαριασμούς, ασφάλιση, μισθός βοηθού κλπ αν πάει για 200 ευρώ τζίρο τη μέρα δεν θα του μένει τίποτα.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστη και τιμια δουλεια ο σκλαβος που πηρε 150€/μεροκαματο και 4 ωρες υπερωρια + τα μεταφορικα του,τα εργαλεια,τις φθορες απο τα εργαλεια?

Αν υπολογισουμε το ενσημο ,τις εφοριες που θα πληρωσει .....αστα.Μλκα τον επιασες

  • Thanks 1
  • Confused 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, RcManiac said:

Έτσι από περιέργεια πόσο υπολογίζεται την εργατοώρα του υδραυλικού ? 

Αν ειναι ελεύθερος επαγγελματίας, οσα σου ζητήσει. Αν ειναι υπάλληλος σε εταιρία... οτι σου πει η εταιρία. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 minutes ago, RcManiac said:

Έτσι από περιέργεια πόσο υπολογίζεται την εργατοώρα του υδραυλικού ? 

Αρχιζοντας απο ποια στιγμη?

1.Την ωρα που θα τον παρεις τηλεφωνο?

2.Την ωρα που θα ερχεται σε εσενα?

3.Την ωρα που θα φορτωνει το αμαξι?

4.Την ωρα που πιανει κατσαβιδι?

  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...