Προς το περιεχόμενο

Άγνωστες κλήσεις σε frog-κινητο


ppaio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω ενα frog-κινητο (Cosmote) και λαμβανω σχεδον καθημερινα κλησεις απο αγνωστους πχ απο εταιρειες στο UK.

Παραδειγμα...

 

Tι συμβαινει...?

6.png

Επεξ/σία από ppaio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 47
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

ό,τι συμβαίνει σε τόσους και σε τόσους... Σπαμάρουν χωρίς αύριο για διάφορους λόγους, απάτες, προσπάθεια πώλησης, επενδύσεις.....

μερικοί δέχονται πολλές κλήσεις, άλλοι ελάχιστες, άλλοι καθόλου

Εγώ δεχόμουν κλήσεις σε αριθμό που δεν ήξερε κανείς και δεν είχε χρησιμοποιηθεί ποτέ. Απλά αγοράστηκε για να χρησιμοποιηθεί.... ούτε εγώ δε τον θυμόμουν απ έξω. Τώρα που βρήκαν το νούμερο; Προφανώς παίρνουν τυχαία.

Μάλλον είσαι από τους άτυχους.

Παλαιότερα που είχα δεχθεί κι εγώ και απάντησα ήταν τελικά από μια στοιχιματική που έπαιζα και ήθελαν να μου κάνουν όντως δώρο -προσφορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμβαίνει εδώ και χρόνια. Η μόνη λύση είναι κάθε φορά που βλέπεις τέτοιο τηλ να το βάζεις σε λίστα αγνόησης. Βέβαια δεν θα λυθεί το πρόβλημα γιατί είναι τηλεφωνικά κέντρα οπότε μιλάμε για άπειρα τέτοια νούμερα που από τη στιγμή που βλέπουν ότι ο αριθμός σου "καλείται" απλά παίρνουν.

Πάντως έχει παραγίνει το κακό και όχι μόνο με αυτά τα νούμερα αλλά και με τα ελληνικά. Ήθελα να ήξερα αυτό το GDPR που βαυκαλίζονται όλοι, είναι μόνο για το θεαθήναι;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά απάτες, επενδύσεις κλπ. Τίποτα άλλο.
Εμένα για παράδειγμα με έπαιρναν 3-4 μέρες συνεχόμενα. Μπλόκαρα τον ένα αριθμό, μετά εμφανιζόταν άλλος. Μέχρι που τελικά σταμάτησαν.

Οπλίσου με υπομονή ή αν γίνεται πάρε την Cosmote μπας και στο κάνουν τελείως ιδιωτικό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου λεει η customer service της frog οτι εγγραφεσαι αυτοματα σε τηλεφωνικο καταλογο...χωρις φυσικα να το γνωριζω...Δεν ειναι παραβιαση προσωπικων δεδομενων αυτων...? Αλλα σε κρατος που δεν υφισταται ουσιαστικα τι περιμενεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ppaio είπε

Μου λεει η customer service της frog οτι εγγραφεσαι αυτοματα σε τηλεφωνικο καταλογο...χωρις φυσικα να το γνωριζω...Δεν ειναι παραβιαση προσωπικων δεδομενων αυτων...? Αλλα σε κρατος που δεν υφισταται ουσιαστικα τι περιμενεις...

Οταν ταυτοποιείς το κινητό εχει να επιλέξεις αν θα εμφανίζεται στους τηλεφωνικούς καταλόγους.Μπορείς και μεσα απο την εφαρμογή cosmote να το αλλάξεις,

Αν εχεις android τότε εφαρμογή τηλεφωνου της google ,τρεις τελίτσες,settings,caller id and spam ,ενεργοποίηση filter spam calls.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, -WISE- είπε

Συμβαίνει εδώ και χρόνια. Η μόνη λύση είναι κάθε φορά που βλέπεις τέτοιο τηλ να το βάζεις σε λίστα αγνόησης. Βέβαια δεν θα λυθεί το πρόβλημα γιατί είναι τηλεφωνικά κέντρα οπότε μιλάμε για άπειρα τέτοια νούμερα που από τη στιγμή που βλέπουν ότι ο αριθμός σου "καλείται" απλά παίρνουν.

Πάντως έχει παραγίνει το κακό και όχι μόνο με αυτά τα νούμερα αλλά και με τα ελληνικά. Ήθελα να ήξερα αυτό το GDPR που βαυκαλίζονται όλοι, είναι μόνο για το θεαθήναι;

Το GDPR είναι μόνο για να σου κάνει τη ζωή δύσκολη. Δεν έχει προσφέρει τίποτα. Όλα τα λαμόγια εξακολουθούν τις ίδιες τακτικές και οι υπόλοιποι δυσκολευόμαστε να κάνουμε μια απλή δουλειά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα το ιδιο προβλημα με εσένα

Εβαλα μερικους μηνες πριν εφαρμογη Calls Blacklist και εκεί έβαλα ότι τηλέφωνο που ξεκινα με κωδικούς +35... , +44... , +49... σε μπλοκ.

Απο τοτε δεν έχει περάσει μια φορα κάποια κλήση, συνεχίζω να λαμβάνω ειδοποιήσεις απο την εφαρμογή οταν με καλούν(συνήθως είναι 2-4 κλήσεις-προσπάθεις που κάνουν) αλλα κάνει την δουλειά καλα και έχω ηρεμήσει.

Να προσθέσω ότι απο ελληνικά τηλ. μια φορα με είχαν πάρει μονο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πουλανε τους αριθμους οι ιδιες οι εταιρειες.

Πηρα πριν κατι μηνες αριθμο vodafone και σε 3 μερες με πηραν απο +44.Δεν ειχα δωσει/βαλει τον αριθμο πουθενα,για δευτερο τον ειχα παρει.

Δε γινεται τυχαια να πεσανε πανω στον αριθμο μου,τοσο συντομα απο την ενεργοποιηση του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Dantε είπε

Πουλανε τους αριθμους οι ιδιες οι εταιρειες.

Πηρα πριν κατι μηνες αριθμο vodafone και σε 3 μερες με πηραν απο +44.Δεν ειχα δωσει/βαλει τον αριθμο πουθενα,για δευτερο τον ειχα παρει.

Δε γινεται τυχαια να πεσανε πανω στον αριθμο μου,τοσο συντομα απο την ενεργοποιηση του.

Ναι... μου λεει η αλλη οτι στο customer service "Εχετε εγγραφει αυτοματα σε τηλεφωνικο καταλογο"...φυσικα ποτε δεν επελεξα κατι τετοιο...ουτε αναφεροταν κατι τετοιο κατα την εγγραφη... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, ppaio είπε

Ναι... μου λεει η αλλη οτι στο customer service "Εχετε εγγραφει αυτοματα σε τηλεφωνικο καταλογο"...φυσικα ποτε δεν επελεξα κατι τετοιο...ουτε αναφεροταν κατι τετοιο κατα την εγγραφη... 

Το εχουν θαμμενο η το εχουν σε κανα εγγραφο που δε σου δινουν και το εχουν προ τικαρισμενο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Τα τελευταία δύο περίπου χρόνια δέχομαι συνέχεια κλήσεις στο κινητό μου (3 φορές τη βδομάδα σίγουρα) από εταιρίες μαϊμού που ασχολούνται με το Forex. Όταν τους ρωτάω που βρήκαν το κινητό μου, μου τα μασάνε ή μου λένε συμπλήρωσατε στο ίντερνετ μία σχετική φόρμα ενδιαφέροντος, πράγμα το οποίο δεν ισχύει αφού γνωρίζω ότι πρόκειται για απάτες. Οι αριθμοί είναι συνήθως αγγλικοί και κυπριακοί αλλά πολλές φορές και ελληνικοί. Στην αρχή ήμουν ευγενικός, στη συνέχεια τους έλεγα ότι θα κινηθώ νομικά εναντίον αν συνεχίσουν να μ' ενοχλούν και πλέον δεν απαντάω καν. Να σημειώσω ότι κάθε φορά με παίρνουν από διαφορετικούς αριθμούς αφού μπλοκάρω τους προηγούμενους αριθμούς που μ' έχουν πάρει.

Κάπου στο ίντερνετ διάβασα ότι παίζει να έχουν πουληθεί τα στοιχεία μου (αριθμός τηλεφώνου) από τη Revolut. Και άλλος ένας φίλος αντιμετωπίζει το ίδιο πρόβλημα. Έχει κανείς παρόμοιο πρόβλημα;  Έχει κανείς ιδέα κανείς από που έχει γίνει αυτή η διαρροή του κινητού? Στο τέλος θα αναγκαστώ να αλλάξω αριθμό τηλεφώνου..

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, cool_ted είπε

Καλησπέρα. Τα τελευταία δύο περίπου χρόνια δέχομαι συνέχεια κλήσεις στο κινητό μου (3 φορές τη βδομάδα σίγουρα) από εταιρίες μαϊμού που ασχολούνται με το Forex. Όταν τους ρωτάω που βρήκαν το κινητό μου, μου τα μασάνε ή μου λένε συμπλήρωσατε στο ίντερνετ μία σχετική φόρμα ενδιαφέροντος, πράγμα το οποίο δεν ισχύει αφού γνωρίζω ότι πρόκειται για απάτες. Οι αριθμοί είναι συνήθως αγγλικοί και κυπριακοί αλλά πολλές φορές και ελληνικοί. Στην αρχή ήμουν ευγενικός, στη συνέχεια τους έλεγα ότι θα κινηθώ νομικά εναντίον αν συνεχίσουν να μ' ενοχλούν και πλέον δεν απαντάω καν. Να σημειώσω ότι κάθε φορά με παίρνουν από διαφορετικούς αριθμούς αφού μπλοκάρω τους προηγούμενους αριθμούς που μ' έχουν πάρει.

Κάπου στο ίντερνετ διάβασα ότι παίζει να έχουν πουληθεί τα στοιχεία μου (αριθμός τηλεφώνου) από τη Revolut. Και άλλος ένας φίλος αντιμετωπίζει το ίδιο πρόβλημα. Έχει κανείς παρόμοιο πρόβλημα;  Έχει κανείς ιδέα κανείς από που έχει γίνει αυτή η διαρροή του κινητού? Στο τέλος θα αναγκαστώ να αλλάξω αριθμό τηλεφώνου..

Και γιατί μια τράπεζα όπως η Revolut να ρισκάρει σοβαρές κυρώσεις για να πάρει ένα αστείο ποσό σε σχέση με αυτά που βγάζει από τις συνδρομές και τις τραπεζικές υπηρεσίες που παρέχει;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...