Προς το περιεχόμενο

Άγνωστες κλήσεις σε frog-κινητο


ppaio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 47
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, Pokemon640 είπε

Δεν παίζει αυτό που λες! από που και ως που ; εδώ καλούν άτομα 60-φεύγα ετών που δεν έχουν επαφή με ηλεκτρονικά μέσα.

Ενώ όλοι οι 60φευγαριδες έχουν ανεβασμένα βιογραφικά σε jobsites.

Δεν είπα ποτέ ότι τα κριτήρια έχουν να κάνουν με ηλεκτρονικά μέσα. Μάθε να διαβάζεις.

πχ αριθμοί που μπορεί να έχουν κάποια σύνδεση με κάποια βάση δεδομένων ανθρώπων που χρωστάνε και άρα μπορεί να τους φανεί καλή η περίπτωση ενός "έξτρα εισοδήματος". Αριθμοί που στο παρελθόν έχουν πειστεί από άλλες χαζομάρες (πχ telemarketing, timeshares etc) και μπορεί να θεωρούνται ευκολοπιστοι, σε αριθμούς με αυξημένος λογαριασμούς θα έδινα μεγαλύτερο βάρος (αν μπορούσα να έχω εικόνα για αυτό ) κ.α που μπορεί να μη τα φανταζόμαστε καν

Το αν η μέθοδος τους βγάζει πάντα τα βέλτιστα αποτελέσματα είναι άγνωστο.

Ο τρόπος επιλογής σίγουρα θα είναι διαφορετικός αν πρόκειται για αυτοματοποιημενα μυνήματα ή τηλέφωνο από άνθρωπο. Ο χρόνος αυτού που παίρνει τηλέφωνο είναι πεπερασμένος και άρα θα θέλει να αυξήσει τις πιθανότητες να έχει ανταπόκριση. Θα είναι βλάκας αν περνάει εντελώς στη τύχη όταν πολλοί που είναι υποψιασμένοι απλά τον καυλαντιζουν και του σπαταλάνε το χρόνο.

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, DrLo είπε

Ενώ όλοι οι 60φευγαριδες έχουν ανεβασμένα βιογραφικά σε jobsites.

Δεν είπα ποτέ ότι τα κριτήρια έχουν να κάνουν με ηλεκτρονικά μέσα. Μάθε να διαβάζεις.

Και εσύ μάθε να διαβάζεις τι έγραψα. Αυτοί παίρνουν αυτόματα όποιον βρουν. Έχεις την εντύπωση ότι δεν θα είχα τηλέφωνα στο συναγερμό μου από τέτοια νούμερα; μάντεψε, έχω! Και τον αριθμό δεν τον έχω δηλώσει πουθενά και είναι απόρρητος. 

Δεν θέλει πολύ κλικ κλικ. Στα 10.000 άτομα που θα καλέσουν θα βρουν τον ένα και θα τον εξαπατήσουν μια χαρά. Είναι συνειδητά απατεώνες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, papoys1 είπε

Είχα γράψει παραπάνω ότι είχαν ένα πάνω από μήνα χτες με πήραν δύο φορές. Μάλλον έκαναν διακοπές λόγω εορτών.🤣 Δεν θα το σηκώνω ούτε θα μπλοκάρω νούμερα απλά θα τα απορρίπτω.

το νουμερο που με κάλεσαν έτσι για την ιστορία  441236755303. 

Κι εγώ είχα πολλούς μήνες που είχα ησυχάσει από αυτούς. Είχα πολύ καιρό που είχα ησυχάσει από σπαμ γενικώς, ακόμα και εταιρείες προώθησης ρεύματος είχα πείσει να μη με ενοχλούν λόγω μητρώου αρ. 11 κλπ.

Πριν καμιά εβδομάδα δέχθηκα ένα τηλεφώνημα από άγνωστο ελληνικό νούμερο και το σήκωσα γιατί περίμενα και κάποιον courier να περάσει και έλεγα θα είναι αυτός. Το μόνο που άκουσα ήταν ένα μπιπ και ότι το εσωτερικό που καλώ δεν είναι διαθέσιμο. Πάει, λέω, την κάτσαμε τώρα. Όντως, από την επόμενη μέρα άρχισαν πάλι οι κλήσεις από +44 και από άλλα άγνωστα ελληνικά κινητά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα ρε παιδια αυτο μιλαμε ειναι μαστιγα.Κατι πρεπει να κανουν με αυτα τα λαμογια τους αλητες τα κοπροσκυλα.Συγνωμη που εκφραζομαι ετσι μα μιλαμε μου εχουν σπασει τα νευρα. Καλουν καθημερινα αρκετες φορες και ειναι απο Αγγλια,Κυπρο,Ιταλια,Αυστρια κλπ. Μονο που δεν ειναι πραγματικα αυτα τα νουμερα εξωτερικου,Απο Ελλαδα ειναι οι αλητες και δεν υπαρχει κρατος, αρμοδια αρχη να τους κυνηγησει. Δεν μπλοκαρουν τα νουμερα γιατι ειναι διαφορετικα καθε ημερα και εκατονταδες. Προσπαθησα με ωραιο και ευγενικο τροπο, προσπαθησα με αγριο και με βρισιες αλλα δεν καταλαβαινουν. Μιλαμε απελπισια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή και εμένα με καλούσαν πριν από 3-4 βδομάδες, με κάθε κλήση που δεχόμουν έκανα και ένα block, oπότε έχουν πάνω από 2 βδομάδες να με ξανακαλέσουν. Νομίζω δεν είναι και πάρα πολλοί οι διαφορετικοί αριθμοί, εκτός αν πραγματικά βαρέθηκαν να με καλούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, thanasis00 είπε

Επειδή και εμένα με καλούσαν πριν από 3-4 βδομάδες, με κάθε κλήση που δεχόμουν έκανα και ένα block, oπότε έχουν πάνω από 2 βδομάδες να με ξανακαλέσουν. Νομίζω δεν είναι και πάρα πολλοί οι διαφορετικοί αριθμοί, εκτός αν πραγματικά βαρέθηκαν να με καλούν.

Μαλλον βαρεθηκαν....εχω μπλοκαρει πανω απο 80 αριθμους και συνεχιζουν με νεους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/1/2022 στις 1:25 ΜΜ, Dantε είπε

Πηρα πριν κατι μηνες αριθμο vodafone και σε 3 μερες με πηραν απο +44.Δεν ειχα δωσει/βαλει τον αριθμο πουθενα,για δευτερο τον ειχα παρει.

Δε γινεται τυχαια να πεσανε πανω στον αριθμο μου,τοσο συντομα απο την ενεργοποιηση του.

Τον νέο αριθμό πιθανότατα τον είχε προηγουμένως κάποιος άλλος, δεν θα μπορούσε ίσως ήδη να βρίσκεται στη λίστα τους λόγω του προηγούμενου κατόχου; Από την άλλη θα ήταν για πολύ καιρό ανενεργός πριν δοθεί σε νέο κάτοχο, οπότε θα μπορούσαν σε αυτό το διάστημα να τον έχουν αφαιρέσει κιόλας ως ανενεργό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχει σχεση με τον provider και εγω με Q τα εχω αυτα εδω και μηνες.

Απλά εβαλα blocklist με όλα τα dial codes ολων των χωρων του κόσμου (τα παντα εκτος απο +30) και παπαλα (Xiaomi, δεν χρειάζεται extra blocker app). Τα περισσότερα είναι απο +44, +35 και κάποια από +33 και +43. To δύσκολο είναι τα ελληνικά (κλασσικά το +30281*) αλλα και εκεί μετά απο μερικά τηλεφωνήματα βλεπεις το pattern οπότε βάζεις το ανάλογο prefix να γίνει block (γιατί ένα ενα τα νουμερα δεν έχει νοημα).

Ακομα βλέπω στα notifications blocked calls αλλά εκει που ήταν 50 την ημέρα πριν απο πολλους μηνες, πλέον άντε να είναι 5-6 ανά 10ήμερο. Που και πάλι δεν με ενδιαφέρει γιατι ακριβώς δεν χτυπάει το τηλέφωνο οπότε δεν ασχολούμαι.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να τους έχει πουλήσει τους αριθμούς κάποιο μεγάλο eshop ή να κλάπηκαν από κάποιον hacker και να τους πούλησε μετά αυτός. Οι αριθμοί που λέτε ότι μέσα σε 3 μέρες χωρίς να τον είχε βάλει πουθενά σας πήραν, να ξέρετε ότι παλιότερα αυτός ο αριθμός πολύ πιθανό να ανήκε σε κάποιον άλλο που έκανε κατάργηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To true caller που το προτείνατε πολλοί παραπάνω δεν έχει επιλογή στο iOS app να μπλοκάρεις αριθμούς βάση του country code. ΜΟΝΟ στο android app γίνεται. Όποτε δεν μπορώ να μπλοκάρω όλους τους αριθμούς που ξεκινάνε από +44, οι οποίο είναι οι περισσότεροι με τις forex κλήσεις. Ξέρει κανείς καμία άλλη εφαρμογή για iphone που να το κάνει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλες αυτές οι εταιρείες έχουνε λογισμικά που τηλεφωνούν αυτόματα. Πολύ πιθανόν να έχουν εξαγοράσει νούμερα που ξέρουν πως είναι ενεργά από εδώ εταιρείες που ειδικεύονται στην προώθηση προϊόντων μέσω τηλεφωνικού πρηξιματος.

Τουλάχιστον αυτό κατάλαβα από το γεγονός ότι τον Ιούνιο απέκτησα δεύτερο τηλεφωνικό νούμερο αποκλειστικά για τρεις συγγενείς και δύο φίλους επειδή το σταθερό το είχα κλειστό και μια μέρα με κάλεσαν από elpedison..... νευριασα και μόνο που ήταν κάποιος άσχετος, τους λέω να μην καλέσουν ξανά σε αυτό το νούμερο γιατί είναι απόρρητο και μου απαντάει "μα δεν ενδιαφέρεστε για την οικονομία στο σπίτι σας"; 

Στο άλλο πάλι, έβγαλα κινητό στην μητέρα μου τον Αύγουστο, το νούμερο προς το παρόν το έχω μόνο για μηνύματα από ebanking, κάρτες, gsis κτλ, τηλέφωνο αντε να κάλεσα μόνο από το δικό μου κινητό όταν ήμουν έξω και από τα σταθερά μας, μια μέρα σκάει τηλέφωνο από 0044, σίγουρα ήταν για forex, δεν το σήκωσα, απορώ που με βρήκαν οι μπαγασες. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, cool_ted είπε

To true caller που το προτείνατε πολλοί παραπάνω δεν έχει επιλογή στο iOS app να μπλοκάρεις αριθμούς βάση του country code. ΜΟΝΟ στο android app γίνεται. Όποτε δεν μπορώ να μπλοκάρω όλους τους αριθμούς που ξεκινάνε από +44, οι οποίο είναι οι περισσότεροι με τις forex κλήσεις. Ξέρει κανείς καμία άλλη εφαρμογή για iphone που να το κάνει;

την επιλογή να μπλοκάρεις (γενικά) από κλήσεις από εξωτερικό πρέπει να στο έχει. Αν δεν έχεις άτομα από εξωτερικό που σε καλούν, ενεργοποίησέ το και θα ησυχάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένας από τους λόγους που τα προσωπικά δεδομένα πολιτών κάνουν πάρτυ είναι λόγω του truecaller, γι' αυτό και πολλοί έχουν σταματήσει να το χρησιμοποιούν εδώ και χρόνια.
https://www.indiatoday.in/technology/talking-points/story/dear-indians-have-mercy-on-others-and-stop-using-truecaller-360275-2016-12-30

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...