Προς το περιεχόμενο

Άγνωστες κλήσεις σε frog-κινητο


ppaio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, cool_ted είπε

 Στο τέλος θα αναγκαστώ να αλλάξω αριθμό τηλεφώνου..

Αν σου είναι πιο εύκολο αυτό από το να κάνεις block στα νούμερα που σε κάλεσαν και σε ενοχλούν, να τον αλλάξεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 47
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Και εμένα με έπαιρναν τουλάχιστον δύο φορές τη βδομάδα και τους το έκλεινα ευγενικά. Τη μία φωνή τη γνώριζα πρέπει να ήταν το ίδιο άτομο.

Μετά από τις δύο τελευταίες φορές που τους έριξα το μπινελίκι της αρκούδας δεν με έχουν ενοχλήσει πάνω από  ένα μήνα. Πάντως revolut δεν έχω και δεν είχα ποτέ.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πρέπει να έχω μπλοκάρει πάνω από 40 σχετικούς αριθμούς και με παίρνουν συνέχεια από καινούριους. Σκέφτηκα να μπλοκάρω όλες τις κλήσεις με το country code +44 (οι περισσσότερες Κλήσεις είναι από αυτό) αλλά δεν γίνεται στο iPhone χωρίς να κατεβάσεις κάποιο app (που πάλι πρέπει να βάλεις τα στοιχεία σου εκεί μέσα). Περίεργο που έχουμε φτάσει στο ios 15 και δεν υπάρχει ακόμα αυτό.

7 ώρες πριν, iml είπε

Αν σου είναι πιο εύκολο αυτό από το να κάνεις block στα νούμερα που σε κάλεσαν και σε ενοχλούν, να τον αλλάξεις.

Ακραία λύση είναι αλλά έχω μπλοκάρει πάνω από 40 αριθμούς και συνεχίζουν.

Επεξ/σία από cool_ted
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, cool_ted είπε

Πρέπει να έχω μπλοκάρει πάνω από 40 σχετικούς αριθμούς και με παίρνουν συνέχεια από καινούριους. Σκέφτηκα να μπλοκάρω όλες τις κλήσεις με το country code +44 (οι περισσσότερες Κλήσεις είναι από αυτό) αλλά δεν γίνεται στο iPhone χωρίς να κατεβάσεις κάποιο app (που πάλι πρέπει να βάλεις τα στοιχεία σου εκεί μέσα). Περίεργο που έχουμε φτάσει στο ios 15 και δεν υπάρχει ακόμα αυτό.

Ακραία λύση είναι αλλά έχω μπλοκάρει πάνω από 40 αριθμούς και συνεχίζουν.

και γιατι δεν κατεβαζεις app??

εχω το ιδιο προβλημα και εβαλα Calls Blacklist στο android κινητο που εχω και εκανα block με κωδικους χωρων απο τις οποιες με καλουν. Και δουλευει μια χαρα. Απο ελληνικους αρισθμους μια φορα με καλεσαν μονο.

Δεν εχει να κανει με Revolut. Αλλα αυτοι ήξεραν και το ονοματεπωνυμο μου. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, s1mplement είπε

και γιατι δεν κατεβαζεις app??

εχω το ιδιο προβλημα και εβαλα Calls Blacklist στο android κινητο που εχω και εκανα block με κωδικους χωρων απο τις οποιες με καλουν. Και δουλευει μια χαρα. Απο ελληνικους αρισθμους μια φορα με καλεσαν μονο.

Δεν εχει να κανει με Revolut. Αλλα αυτοι ήξεραν και το ονοματεπωνυμο μου. 

Μπορεί να έχεις γραφτεί σε κάνα crypto exchange.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εμένα ξεκίνησαν όταν κατέθεσα βιογραφικό σε πολύ γνωστό jobsite.

Το να αλλάξεις αριθμό δεν είναι καθόλου εύκολο για πολλούς, ειδικά επαγγελματίες. Με έχει βοηθήσει πολύ το truecaller που μπλοκάρει αυτόματα αριθμούς.

Για καταγγελίες πάντως που το έψαξα, υπάρχει η ΑΠΔ.

Επεξ/σία από Pokemon640
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Pokemon640 είπε

Εμένα ξεκίνησαν όταν κατέθεσα βιογραφικό σε πολύ γνωστό jobsite.

Το να αλλάξεις αριθμό δεν είναι καθόλου εύκολο για πολλούς, ειδικά επαγγελματίες. Με έχει βοηθήσει πολύ το truecaller που μπλοκάρει αυτόματα αριθμούς.

Για καταγγελίες πάντως που το έψαξα, υπάρχει η ΑΠΔ.

Ευχαριστώ. Το κατέβασα και θα το δοκιμάσω γιατί έχουν καταντήσει πολύ ενοχλητικοί και δεν καταλαβαίνουν απο λόγια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Άμα φτάσεις στη περίπτωση καταγγελίας , θα πρέπει να γνωρίζεις Ποιος σε κάλεσε (όνομα υπαλλήλου), από ποια εταιρεία, πότε σε κάλεσε (ώρα & ημερομηνία), και πόσες φορές. Αυτά τα στοιχεία πάντα τα ρωτάω (όνομα, όνομα εταιρείας και διεύθυνση) και είναι υποχρεωμένος ο υπάλληλος να απαντήσει, συν το γεγονός από που βρήκε τον αριθμό καθώς μιλάμε για καραμπινάτη παράβαση GPDR εδώ και τα πρόστιμα είναι τσουχτερά.

Επεξ/σία από Pokemon640
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, skar1983 είπε

Χωρίς revolut εδώ και είχα για μεγάλο χρονικό διάστημα ενοχλητικές κλήσεις .

Μπλόκαρε τα νούμερα και θα ησυχάσεις

Με revolut εδώ και δε με έχει πάρει ποτέ καμία τέτοια εταιρεία τηλέφωνο. Καημό το έχω, και από τις εταιρείες ρεύματος χεσμενο με έχουν. Μια φορά νομίζω με έχουν πάρει. Έχω αρχίσει να παρεξηγιεμαι μπας και κάπως οι εταιρείες με σνομπαρουν.

Αντιθετως, εντελώς κουφό, με έχουν πάρει μια φορά από forex στο σταθερό στη δουλειά.

6 ώρες πριν, Pokemon640 είπε

Εμένα ξεκίνησαν όταν κατέθεσα βιογραφικό σε πολύ γνωστό jobsite.

Δε ξέρω αν εννοείς το Κariera, αλλά έχω υποβάλει δεκάδες βιογραφικά χωρίς ποτέ να έχω πρόβλημα. Δε ξέρω, νομίζω ότι έχω τον αριθμό και στο προφίλ μου εκεί. Και στο LinkedIn μου ο αριθμός μου είναι εντελώς visible χωρίς θέμα.

Γενικά έχω καταλήξει στο οτι από κάπου σε έχουν "σταμπαρει" ως περίπτωση με αυξημένες πιθανότητες να ενδιαφερθείς. Δε νομίζω ότι απλά βρίσκουν αριθμούς που ξέρουν ότι είναι έγκυροι (σιγά το δύσκολο) και παίρνουν άβερτα. Τώρα το τι μπορεί να σε μαρκάρει ως τέτοια περίπτωση έχει ενδιαφέρον να το δει κάποιος. Θα υπέθετα ότι είναι συνδυασμός πραγμάτων και γενικά μια συνεχής διαδικασία.

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν σε παιρνουν τηλεφωνο να τους λες "οτι δεν εχεις τηλεφωνο και απορεις πως καταφερνουν να επικοινωνουν μαζι σου..." και οτι θα τους καλεσεις σργοτερα οταν παρεις τηλεφωνο...

Σιγη αμηχανιας αμεση στο τηλ., και στο κλεινουν. ΔΕΝ ΤΟ ΚΛΕΙΝΕΙΣ ΕΣΥ. Ριχνεις την μπαλα στην κερκιδα.

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, DrLo είπε

Γενικά έχω καταλήξει στο οτι από κάπου σε έχουν "σταμπαρει" ως περίπτωση με αυξημένες πιθανότητες να ενδιαφερθείς. Δε νομίζω ότι απλά βρίσκουν αριθμούς που ξέρουν ότι είναι έγκυροι (σιγά το δύσκολο) και παίρνουν άβερτα. Τώρα το τι μπορεί να σε μαρκάρει ως τέτοια περίπτωση έχει ενδιαφέρον να το δει κάποιος. Θα υπέθετα ότι είναι συνδυασμός πραγμάτων και γενικά μια συνεχής διαδικασία.

Δεν παίζει αυτό που λες! από που και ως που ; εδώ καλούν άτομα 60-φεύγα ετών που δεν έχουν επαφή με ηλεκτρονικά μέσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα γράψει παραπάνω ότι είχαν ένα πάνω από μήνα χτες με πήραν δύο φορές. Μάλλον έκαναν διακοπές λόγω εορτών.🤣 Δεν θα το σηκώνω ούτε θα μπλοκάρω νούμερα απλά θα τα απορρίπτω.

το νουμερο που με κάλεσαν έτσι για την ιστορία  441236755303. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...