Προς το περιεχόμενο

Laptop Lenovo IdeaPad 3 14ALC6 14" AMD Ryzen 3 5300U 395 €


zacharis1955

Προτεινόμενες αναρτήσεις

20 λεπτά πριν, nonameno12 είπε

Θα εχεις asymetric dual channel, τα πρωτα 8 gb (4+4) θα ειναι dual channel, χρηση ανω των 8 gb θα ειναι single.

Δηλαδή σε παιχνίδια πχ πως μεταφράζεται αυτό; Πχ θα πιάνεις 60 αν παίζεις γύρω στα 7,5 gb ram και 50 αν είσαι σε 8,2 gb ram πχ ανάλογα αν θα κάνουν κάτι τα windows ή έχεις ανοιχτό κάτι έξτρα εσύ; Ή δεν έχει τόσο διαφορά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 251
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, Nik1239 είπε

Δηλαδή σε παιχνίδια πχ πως μεταφράζεται αυτό; Πχ θα πιάνεις 60 αν παίζεις γύρω στα 7,5 gb ram και 50 αν είσαι σε 8,2 gb ram πχ ανάλογα αν θα κάνουν κάτι τα windows ή έχεις ανοιχτό κάτι έξτρα εσύ; Ή δεν έχει τόσο διαφορά;

Δε προκειται να καταλαβεις διαφορα με τη καρτα που εχει.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Nik1239 είπε

Δηλαδή σε παιχνίδια πχ πως μεταφράζεται αυτό; Πχ θα πιάνεις 60 αν παίζεις γύρω στα 7,5 gb ram και 50 αν είσαι σε 8,2 gb ram πχ ανάλογα αν θα κάνουν κάτι τα windows ή έχεις ανοιχτό κάτι έξτρα εσύ; Ή δεν έχει τόσο διαφορά;

Nαι ειναι καλο να κλεινεις εξτρα προγραμματα για να μεινεις κοντα σε 8gb σε παιχνιδια, πχ εδω φαινεται ποση διαφορα κανει

Η Vega 6 του 53000u ειναι 30% πιο αργη απο τη Vega 11

https://www.notebookcheck.net/Vega-6-vs-Vega-11_10311_8470.247598.0.html

Επεξ/σία από nonameno12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, nonameno12 είπε

Nαι ειναι καλο να κλεινεις εξτρα προγραμματα για να μεινεις κοντα σε 8gb σε παιχνιδια, πχ εδω φαινεται ποση διαφορα κανει

Η Vega 6 του 53000u ειναι 30% πιο αργη απο τη Vega 11

https://www.notebookcheck.net/Vega-6-vs-Vega-11_10311_8470.247598.0.html

Βρε ξέρω τις διαφορές dual channel και single channel σε apu , έχω δουλέψει 3400g , 3200g και 5500u είναι παραπάνω από εμφανές η διαφορά απλά δεν ξέρω πως θα συμπεριφερθεί το μηχάνημα αν τρέχω ένα παιχνίδι που πιάνει σύνολο 7gb και έχω και ένα chrome για τραγούδια και ένα discord ανοιχτό με αποτέλεσμα να πηγαίνει πχ πάνω από 8.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω το θέμα είναι αν τα 2GB (?) που δεσμεύει η iGPU είναι μέσα σε αυτά που παίζουν σε dual channel. Δεν πρέπει να έχει τόση σημασία τι γίνεται με την υπόλοιπη μνήμη που δεν είναι δεσμευμένη για VRAM της iGPU. Αν το σκέφτομαι σωστά βέβαια. :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, nonameno12 είπε

Θα εχεις asymetric dual channel, τα πρωτα 8 gb (4+4) θα ειναι dual channel, χρηση ανω των 8 gb θα ειναι single.

 

6 ώρες πριν, Nik1239 είπε

Δηλαδή σε παιχνίδια πχ πως μεταφράζεται αυτό; Πχ θα πιάνεις 60 αν παίζεις γύρω στα 7,5 gb ram και 50 αν είσαι σε 8,2 gb ram πχ ανάλογα αν θα κάνουν κάτι τα windows ή έχεις ανοιχτό κάτι έξτρα εσύ; Ή δεν έχει τόσο διαφορά;

Εδώ και σχεδόν 5 χρόνια ένα σωρό threads στο διαδίκτυο με ερώτηση για το συγκεκριμένο πρόβλημα.

Πρόβλημα που θα μπορούσε πολύ εύκολα να λυθεί αν η soldered RAM ήταν 8GB αντί για 4GB.

... την τσιπιά τους και το planned obsolescence τους...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν τα χρειάζεσαι γιατί όχι 

Εγώ τσίμπησα έναν ssd 500αρι σφραγισμένο από αγγελίες εδώ στο insomnia στα 40€ https://www.skroutz.gr/s/12861881/Sandisk-Ultra-3D-SSD-500GB-2-5-SATA-III-SDSSDH3-500G-G25.html

Και μαζί με τον Nvme 256 με υπερκαλύπτει

Η ram θα έρθει σήμερα , το λάπτοπ μένει 😀

 

Επεξ/σία από ballin95
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, mavroulis είπε

Υπάρχει και στα 418€ το ίδιο με 512 gb SSD. 

Αξίζει τα 23€ επιπλέον;

Θεωρώ πως ναι.

ΥΓ: Το ανέβασαν στα 421€.

Επεξ/σία από Aurumnus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ειναι η μερα με την νυχτα με αυτο το λαπτοπ;

https://www.e-shop.gr/acer-aspire-5930g-944g25mn-t9400-4096mb-250gb-student-offer-open-office-gr-p-PER.907367

Λειτουργει αψογα ακομα και σημερα μετα απο σχεδον 14 χρονια.

Αξιζει αυτη η αλλαγη με το λαπτοπ του θεματος εδω;

Για browsing, Office και καμια ταινια που και που.

Ευχαριστω προκαταβολικα οποιον απαντησει εδω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, Mr.Cornflakes είπε

Θα ειναι η μερα με την νυχτα με αυτο το λαπτοπ;

https://www.e-shop.gr/acer-aspire-5930g-944g25mn-t9400-4096mb-250gb-student-offer-open-office-gr-p-PER.907367

Λειτουργει αψογα ακομα και σημερα μετα απο σχεδον 14 χρονια.

Αξιζει αυτη η αλλαγη με το λαπτοπ του θεματος εδω;

Για browsing, Office και καμια ταινια που και που.

Ευχαριστω προκαταβολικα οποιον απαντησει εδω.

ΝΑΙ!
Σε όλα!

Π.χ.:
https://www.cpubenchmark.net/compare/Intel-Core2-Duo-T9400-vs-AMD-Ryzen-3-5300U/1009vs4288

Τώρα για το αν αξίζει να δώσεις 400€ με την χρήση που κάνεις, δεν ξέρω να σου απαντήσω.

Και εγώ με περίπου ίδιο χρέπι είμαι, λίγο καλύτερο.

Επεξ/σία από Aurumnus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Mr.Cornflakes είπε

Θα ειναι η μερα με την νυχτα με αυτο το λαπτοπ;

https://www.e-shop.gr/acer-aspire-5930g-944g25mn-t9400-4096mb-250gb-student-offer-open-office-gr-p-PER.907367

Λειτουργει αψογα ακομα και σημερα μετα απο σχεδον 14 χρονια.

Αξιζει αυτη η αλλαγη με το λαπτοπ του θεματος εδω;

Για browsing, Office και καμια ταινια που και που.

Ευχαριστω προκαταβολικα οποιον απαντησει εδω.

Μονο κ μόνο από τον ssd θα δεις τρελή διάφορα 

Απλά η οθόνη εδώ είναι 14 κ στο δικό σου 15.6, αν θέλεις το ίδιο μέγεθος καλύτερα περίμενε άλλη προσφορά

Βασικά σταματά σε ένα plaisio public κλπ και τσεκαρε 14αρια λάπτοπ με ips οθόνη κ αν εισαι οκ προχωρα το

Επεξ/σία από ballin95
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να παραθέσω κάτι που παρατήρησα ψάχνοντάς το λίγο μιας και με ενδιαφέρει σαν πιθανή αγορά.

Η μπαταρία του είναι ενσωματωμένη κάτω απο το κάτω καπάκι του. Τους περισσότερους ίσως δεν τους ενδιαφέρει, αλλά αν το έχετε κάπου σταθερά για μεγάλα διαστήματα και θέλετε να βγάζετε την μπαταρία και να το έχετε απευθείας στο ρεύμα αυτό δεν θα είναι εύκολο. Θέλει να ξεβιδώσεις όλες τις βίδες από κάτω και να αφαιρέσεις το κάτω καπάκι. Οπότε εύκολο βάλε-βγάλε δεν παίζει.

Ναι, το ομολογώ, είμαι κακομαθημένος απο το thinkpad που έχω γύρω στα 13 χρόνια κι ακόμα είναι σαν καινούριο :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, helicoid είπε

Να παραθέσω κάτι που παρατήρησα ψάχνοντάς το λίγο μιας και με ενδιαφέρει σαν πιθανή αγορά.

Η μπαταρία του είναι ενσωματωμένη κάτω απο το κάτω καπάκι του. Τους περισσότερους ίσως δεν τους ενδιαφέρει, αλλά αν το έχετε κάπου σταθερά για μεγάλα διαστήματα και θέλετε να βγάζετε την μπαταρία και να το έχετε απευθείας στο ρεύμα αυτό δεν θα είναι εύκολο. Θέλει να ξεβιδώσεις όλες τις βίδες από κάτω και να αφαιρέσεις το κάτω καπάκι. Οπότε εύκολο βάλε-βγάλε δεν παίζει.

Ναι, το ομολογώ, είμαι κακομαθημένος απο το thinkpad που έχω γύρω στα 13 χρόνια κι ακόμα είναι σαν καινούριο :P

Πλέον όλα ή σχεδόν όλα τα νέα λάπτοπ είναι με τέτοια μπαταρία , έχει περάσει η εποχή της αποσπώμενης δυστυχώς 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Mr.Cornflakes είπε

Θα ειναι η μερα με την νυχτα με αυτο το λαπτοπ;

https://www.e-shop.gr/acer-aspire-5930g-944g25mn-t9400-4096mb-250gb-student-offer-open-office-gr-p-PER.907367

Λειτουργει αψογα ακομα και σημερα μετα απο σχεδον 14 χρονια.

Αξιζει αυτη η αλλαγη με το λαπτοπ του θεματος εδω;

Για browsing, Office και καμια ταινια που και που.

Ευχαριστω προκαταβολικα οποιον απαντησει εδω.

τι μου θύμησες τώρα, "Δες την ψηφιακά" 😮

όταν έδιναν λεφτά για λάπτοπ στους φοιτητές... μετά μας πρόλαβαν τα μνημόνια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...