Προς το περιεχόμενο

Laptop Lenovo IdeaPad 3 14ALC6 14" AMD Ryzen 3 5300U 395 €


zacharis1955

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εγώ πάντως που έχω το ideapad_100_15 είναι μια χαρά. Βέβαια βγήκε ο hdd κ μπήκε ssd κ η ram έγινε 8αρα

έχει μια χαρά οθόνη κ το χει πλέον ο μικρός κ παίζει fortnite

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 251
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

23 ώρες πριν, Nik1239 είπε

Εγώ που έχω ένα παρόμοιο ideapad 5 με τον 5500u σε απλή χρήση βγάζει σίγουρα 5 ώρες , το δικό μου νομίζω έχει μικρότερη μπαταρία σε μέγεθος από αυτό του θέματος , πάντως ο επεξεργαστής κάνει καλή διαχείριση ενέργειας

Αρκετά καλά μου φαίνεται..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, MakisCE είπε

δοκίμασες με crystaldiskmark ή atto ?
επίσης, κάτι είχε ακουστεί για τα Win11 και τους SSD, και θα εβγαινε (βγήκε; ) update

 

δοκιμασα και με το crystaldiskmark και μου εβγαλε τα ιδια. read - 2486.078 MB/s ειναι οκ αλλα write  972.281 MB/s (μιση ταχυτητα αποτι λενε τα specs του δισκου) αν εχει καποιος το laptop με windows 11 παρακαλω ας κανει ενα τσετ να μου πει ν του βγζει την ιδια ταχυτητα εγγραφης .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, adok13 είπε

δοκιμασα και με το crystaldiskmark και μου εβγαλε τα ιδια. read - 2486.078 MB/s ειναι οκ αλλα write  972.281 MB/s (μιση ταχυτητα αποτι λενε τα specs του δισκου) αν εχει καποιος το laptop με windows 11 παρακαλω ας κανει ενα τσετ να μου πει ν του βγζει την ιδια ταχυτητα εγγραφης .

Για τον 256GB δεν μιλάς;  https://www.westerndigital.com/products/internal-drives/pc-sn530-ssd#SDBPMPZ-256G

image.png.6e584f4ae8c97bbcb8c797068e320d5c.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, frap73 είπε

Πάντως εμένα ο sn530 512gb  στο ideapad 5 μου πιάνει σε τεστ crystal disk mark 2500 mb/s seq read και seq write 1800 mb/s σε windows 11.

 

15 ώρες πριν, adok13 είπε

δοκιμασα και με το crystaldiskmark και μου εβγαλε τα ιδια. read - 2486.078 MB/s ειναι οκ αλλα write  972.281 MB/s (μιση ταχυτητα αποτι λενε τα specs του δισκου) αν εχει καποιος το laptop με windows 11 παρακαλω ας κανει ενα τσετ να μου πει ν του βγζει την ιδια ταχυτητα εγγραφης .

Λογικά ο δικός σου επειδή είναι 256gb βγάζει τόσο , νομίζω είναι μια χαρά η ταχύτητα του. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, frap73 είπε

καπου αλλου μαλλον κοιταγα. σευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα ,με ενδιαφέρει το συγκεκριμένο λάπτοπ λόγω φορητότητας και μεγέθους.Ωστωσο επειδή το χρειάζομαι για office (word ,excel κτλ) και για browsing ,υπάρχει κάποιος που κάνει αντιστοιχη χρήση για πολλές ώρες ;Με ενδιαφέρει να μην γίνεται το κεφάλι μου κουδούνι μετά από 3-4 ώρες.Προφανως δεν αναφέρομαι στο μέγεθος της οθόνης,αλλά στη φωτεινότητα ,τα χρώματα και τις γωνίες θέασης της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, HatTrick είπε

Καλησπέρα ,με ενδιαφέρει το συγκεκριμένο λάπτοπ λόγω φορητότητας και μεγέθους.Ωστωσο επειδή το χρειάζομαι για office (word ,excel κτλ) και για browsing ,υπάρχει κάποιος που κάνει αντιστοιχη χρήση για πολλές ώρες ;Με ενδιαφέρει να μην γίνεται το κεφάλι μου κουδούνι μετά από 3-4 ώρες.Προφανως δεν αναφέρομαι στο μέγεθος της οθόνης,αλλά στη φωτεινότητα ,τα χρώματα και τις γωνίες θέασης της.

Έχω το ideapad 5 παρόμοιο που έχει την ίδια οθόνη και τις τελευταίες μέρες την χρησιμοποιούσα από το πρωί μέχρι το βράδυ και δεν με κούρασε καθόλου για διάφορα πράγματα που έκανα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, HatTrick είπε

Καλησπέρα ,με ενδιαφέρει το συγκεκριμένο λάπτοπ λόγω φορητότητας και μεγέθους.Ωστωσο επειδή το χρειάζομαι για office (word ,excel κτλ) και για browsing ,υπάρχει κάποιος που κάνει αντιστοιχη χρήση για πολλές ώρες ;Με ενδιαφέρει να μην γίνεται το κεφάλι μου κουδούνι μετά από 3-4 ώρες.Προφανως δεν αναφέρομαι στο μέγεθος της οθόνης,αλλά στη φωτεινότητα ,τα χρώματα και τις γωνίες θέασης της.

Εγω παλι εχω Ideapad 330s με IPS panel, και θα πω οτι ειναι η χειροτερη οθονη που εχω δει. Μαύρα σκοτάδια είναι. Εχω μυωπία, αστιγματισμό και πρεσβυωπία με πολυεστιακά γυαλιά. Εδω μεσα σκιζαν τα ιματια τους για την super οθονη που υποτιθεται εχει. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, andreaspA είπε

Εγω παλι εχω Ideapad 330s με IPS panel, και θα πω οτι ειναι η χειροτερη οθονη που εχω δει. Μαύρα σκοτάδια είναι. Εχω μυωπία, αστιγματισμό και πρεσβυωπία με πολυεστιακά γυαλιά. Εδω μεσα σκιζαν τα ιματια τους για την super οθονη που υποτιθεται εχει. 

 

το  Ideapad 330s με IPS panel το έχω κι εγώ, και έχει μια χαρά οθόνη (στα δικά μου μάτια).
Το μόνο κακό που είχε ηταν αδύναμος επεξεργαστής (i3-7020U) και γι αυτό έχω παραγγείλει το 14άρι του θέματος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, MakisCE είπε

το  Ideapad 330s με IPS panel το έχω κι εγώ, και έχει μια χαρά οθόνη (στα δικά μου μάτια).
Το μόνο κακό που είχε ηταν αδύναμος επεξεργαστής (i3-7020U) και γι αυτό έχω παραγγείλει το 14άρι του θέματος

η οθονη του ειναι χαμπη και ξεθωριασμενη. Οτι χειροτερο για ανθρωπο με αστιγματισμο.

Εμενα εχει i5. Το προβλημα του δεν ειναι ο επεξεργαστης για δουλεια γραφειου. Το προβλημα του ειναι αυτα τα πεθαμενα χρωματα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, andreaspA είπε

η οθονη του ειναι χαμπη και ξεθωριασμενη. Οτι χειροτερο για ανθρωπο με αστιγματισμο.

Εμενα εχει i5. Το προβλημα του δεν ειναι ο επεξεργαστης για δουλεια γραφειου. Το προβλημα του ειναι αυτα τα πεθαμενα χρωματα.

όπως το περιγράφεις, θα έβαζα στοίχημα οτι εχεις πάρει το 330 (χωρίς S) ή τελοσπάντων κάποιο μοντέλο με TN panel, και όχι IPS   

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, MakisCE είπε

το  Ideapad 330s με IPS panel το έχω κι εγώ, και έχει μια χαρά οθόνη (στα δικά μου μάτια).
Το μόνο κακό που είχε ηταν αδύναμος επεξεργαστής (i3-7020U) και γι αυτό έχω παραγγείλει το 14άρι του θέματος

και εγω που το πηρα για μια φιλη, πριν 2 - 2,5   χρονια,

με τον amd ryzen 2500u

η οθονη ειναι μια χαρα !!!

Επεξ/σία από adminaros
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, MakisCE είπε

όπως το περιγράφεις, θα έβαζα στοίχημα οτι εχεις πάρει το 330 (χωρίς S) ή τελοσπάντων κάποιο μοντέλο με TN panel, και όχι IPS   

330S-15IKB Laptop (ideapad) - Type 81F5

Απο καποιο thread εδω μεσα το ειχα δει και το ειχα παρει , πριν κανα 2 χρονια και κατι ακομα. Λιγο πριν απο το black friday ηταν. Απο Γερμανο το ειχα παρει θυμαμαι.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το παρέλαβε κανείς το 14alc6 του θέματος να μας πει εντυπώσεις;

οθόνη οκ?   μπαταρία βγάζει παραπάνω απο τις 2-3 των παλαιότερων lenovo?
υποτίθεται οτι αυτο πρέπει να βγάζει 5-6ώρες+

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...