Προς το περιεχόμενο

Laptop Lenovo IdeaPad 3 14ALC6 14" AMD Ryzen 3 5300U 395 €


zacharis1955

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 251
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πήρα για τη μάνα μου. Είμαι εντυπωσιασμένος από την οθόνη. Πιο φωτεινή και ωραία μου φαίνεται από το ideapad3 gaming που έχω. Ωραίο μέγεθος. Κελεπουράκι για ένα 400άρι (πιο φθηνά πλέον και με μεγαλύτερο δίσκο).

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

> https://www.e-shop.gr/laptop-lenovo-ideapad-3-14alc6-82kt00g8pb-14-fhd-amd-ryzen-3-5300u-8gb-512gb-ssd-noos-arctic-grey-p-PER.917371

Χαχαχα, εξαντλήθηκε σε χρόνο dt. Ε οκ, 512 gb ssd με τα υπόλοιπα specs παραήταν καλή προσφορά στα 390€...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, AfterForever είπε

Το πήρα για τη μάνα μου. Είμαι εντυπωσιασμένος από την οθόνη. Πιο φωτεινή και ωραία μου φαίνεται από το ideapad3 gaming που έχω. Ωραίο μέγεθος. Κελεπουράκι για ένα 400άρι (πιο φθηνά πλέον και με μεγαλύτερο δίσκο).

Από αυτονομία σε νορμάλ χρήση πως το βλέπεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Millennium είπε

Από αυτονομία σε νορμάλ χρήση πως το βλέπεις;

Εγώ που έχω ένα παρόμοιο ideapad 5 με τον 5500u σε απλή χρήση βγάζει σίγουρα 5 ώρες , το δικό μου νομίζω έχει μικρότερη μπαταρία σε μέγεθος από αυτό του θέματος , πάντως ο επεξεργαστής κάνει καλή διαχείριση ενέργειας

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
55 minutes ago, Nik1239 said:

Εγώ που έχω ένα παρόμοιο ideapad 5 με τον 5500u σε απλή χρήση βγάζει σίγουρα 5 ώρες , το δικό μου νομίζω έχει μικρότερη μπαταρία σε μέγεθος από αυτό του θέματος , πάντως ο επεξεργαστής κάνει καλή διαχείριση ενέργειας

Και 6core vs 4core.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια τι ταχυτητες σας βγαζει ;ο ssd; σε w11 ετρεξα το novabench και εβγαλε read 1150MB/s και write 956 MB/s ενω στα specs του σκληρου βλεπω οτι ο Western Digital 530 NVMe  exei 2400 MB/s read . εκτος αν δεν καταλαβαινω κατι .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/2/2022 στις 3:27 ΜΜ, Dantε είπε

Οκ η μεγιστη φωτεινοτητα ειναι μετρια προφανως

Δεν ξαναπαιρνω lenovo ουτε τσαμπα. Τετοια κινεζικα σκουπιδια, παιζει να μην εχω ξαναδει.

Οθονη σκοτεινή. Πλαστικα που ξεθωριαζουν πριν την λήξη της εγγυησης. Μεντεσεδες σκεβρωμενοι πριν την ληξη της εγγυησης. Μπαταρια που τα εχει φτυσει πριν την ληξη της εγγυησης.

Πληκτρολογιο που χαλασε και καλυφθηκε στην εγγυηση.
Εχω HP 650 απο το 2010. Η μπαταρια του τα επαιξε στην 10ετια. Το πληκτρολογιο στην 7ετια. Και εχει φάει 2 λιτρα νερο. Απο μισο λιτρο καθε φορά. Ανοιχθηκε, καθαριστηκε και συνεχιζει και παιζει αριστα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, andreaspA είπε

Δεν ξαναπαιρνω lenovo ουτε τσαμπα. Τετοια κινεζικα σκουπιδια, παιζει να μην εχω ξαναδει.

Οθονη σκοτεινή. Πλαστικα που ξεθωριαζουν πριν την λήξη της εγγυησης. Μεντεσεδες σκεβρωμενοι πριν την ληξη της εγγυησης. Μπαταρια που τα εχει φτυσει πριν την ληξη της εγγυησης.

Πληκτρολογιο που χαλασε και καλυφθηκε στην εγγυηση.
Εχω HP 650 απο το 2010. Η μπαταρια του τα επαιξε στην 10ετια. Το πληκτρολογιο στην 7ετια. Και εχει φάει 2 λιτρα νερο. Απο μισο λιτρο καθε φορά. Ανοιχθηκε, καθαριστηκε και συνεχιζει και παιζει αριστα.

 

 

Πάνω κάτω όλες έτσι είναι πλέον, δυστυχώς...  

Ανακυκλωμένα πλαστικά και βλακείες για την προστασία του περιβάλλοντος και καλά... Στην πράξη, χαλάνε πανεύκολα, ώστε να χρειάζεσαι νέο πιο γρήγορα επιβαρύνοντας εντέλει το περιβάλλον, οπότε ούτε αυτό δεν κάνουν όπως υποστηρίζουν. 

Δεν τα φτιάχνουν πια όπως παλιά!

Κάποτε αυτό το λέγαμε για τις λευκές συσκευές, τώρα το λέμε και για λάπτοπ, κινητά... 

Το σοκ που έπαθα όταν πήρα εκτυπωτή για την αδερφή μου στην καραντίνα σε σχέση με τον δικό μου που τον έχω από το 2010. Σηκώνεις το καπάκι να βγάλεις μια φωτοτυπία και νομίζεις ότι θα σπάσει μόνο και μόνο που το ακουμπάς, ενώ στον παλιό του φορτώνω στοίβα βιβλία πάνω... 🤣 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, 1nsom-n1k είπε

Ανακυκλωμένα πλαστικά και βλακείες για την προστασία του περιβάλλοντος και καλά... Στην πράξη, χαλάνε πανεύκολα, ώστε να χρειάζεσαι νέο πιο γρήγορα επιβαρύνοντας εντέλει το περιβάλλον, οπότε ούτε αυτό δεν κάνουν όπως υποστηρίζουν. 

Εχει σκεβρωσει αριστερα, γιατι προσπαθει το μωρο 17 μηνων σημερα να το σηκωσει για να δει "πεπα το γουρουνακι". Τελικα δεν κλεινει αριστερα το laptop. Μονο δεξια ακουμπαει στο σασι. Αριστερα ειναι στον αερα.

Το μωρο εε??? Δεν συζητω να το πιανεις εσυ απο την μια πλευρα και να το ανοιγεις καθημερινα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, adok13 είπε

παιδια τι ταχυτητες σας βγαζει ;ο ssd; σε w11 ετρεξα το novabench και εβγαλε read 1150MB/s και write 956 MB/s ενω στα specs του σκληρου βλεπω οτι ο Western Digital 530 NVMe  exei 2400 MB/s read . εκτος αν δεν καταλαβαινω κατι .

δοκίμασες με crystaldiskmark ή atto ?
επίσης, κάτι είχε ακουστεί για τα Win11 και τους SSD, και θα εβγαινε (βγήκε; ) update

11 ώρες πριν, andreaspA είπε

Δεν ξαναπαιρνω lenovo ουτε τσαμπα. Τετοια κινεζικα σκουπιδια, παιζει να μην εχω ξαναδει.

Οθονη σκοτεινή. Πλαστικα που ξεθωριαζουν πριν την λήξη της εγγυησης. Μεντεσεδες σκεβρωμενοι πριν την ληξη της εγγυησης. Μπαταρια που τα εχει φτυσει πριν την ληξη της εγγυησης.

τελικά η οθόνη (IPS) είναι οκ όπως έχω δει σε άλλα σχόλια ή όχι;
Μήπως αναφέρεσαι γενικά σε Lenovo Και είχες πέσει σε κάποιο TN panel?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, andreaspA είπε

Δεν ξαναπαιρνω lenovo ουτε τσαμπα. Τετοια κινεζικα σκουπιδια, παιζει να μην εχω ξαναδει.

Οθονη σκοτεινή. Πλαστικα που ξεθωριαζουν πριν την λήξη της εγγυησης. Μεντεσεδες σκεβρωμενοι πριν την ληξη της εγγυησης. Μπαταρια που τα εχει φτυσει πριν την ληξη της εγγυησης.

Πληκτρολογιο που χαλασε και καλυφθηκε στην εγγυηση.
Εχω HP 650 απο το 2010. Η μπαταρια του τα επαιξε στην 10ετια. Το πληκτρολογιο στην 7ετια. Και εχει φάει 2 λιτρα νερο. Απο μισο λιτρο καθε φορά. Ανοιχθηκε, καθαριστηκε και συνεχιζει και παιζει αριστα.

 

 

Πιστεύω είναι και στο κομμάτι που θα σου τύχει λίγο. Το δικό μου Lenovo από το 2014 (φθηνή σειρά, G700 νομίζω, κάτι τέτοιο) είναι πραγματικό σκυλί και δεν έχει βγάλει το παραμικρό, και σε μένα με μικρό παιδί να το ανοιγοκλείνει. Μόνο παράπονο η οθόνη που είναι κι εμένα σκοτεινή, αλλά ίσως λογικό για την τιμή που αγοράστηκε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, andreaspA είπε

Δεν ξαναπαιρνω lenovo ουτε τσαμπα. Τετοια κινεζικα σκουπιδια, παιζει να μην εχω ξαναδει.

Οθονη σκοτεινή. Πλαστικα που ξεθωριαζουν πριν την λήξη της εγγυησης. Μεντεσεδες σκεβρωμενοι πριν την ληξη της εγγυησης. Μπαταρια που τα εχει φτυσει πριν την ληξη της εγγυησης.

Πληκτρολογιο που χαλασε και καλυφθηκε στην εγγυηση.
Εχω HP 650 απο το 2010. Η μπαταρια του τα επαιξε στην 10ετια. Το πληκτρολογιο στην 7ετια. Και εχει φάει 2 λιτρα νερο. Απο μισο λιτρο καθε φορά. Ανοιχθηκε, καθαριστηκε και συνεχιζει και παιζει αριστα.

 

 

Σε ποιο μοντέλο αναφέρεσαι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...