Προς το περιεχόμενο

Laptop Lenovo IdeaPad 3 14ALC6 14" AMD Ryzen 3 5300U 395 €


zacharis1955

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 1/2/2022 στις 4:09 ΜΜ, Dantε είπε

Δε προκειται να καταλαβεις διαφορα με τη καρτα που εχει.

Εχει χαοτικη διαφορα το Single απο το dual channel...

Πρακτικα 2πλα fps

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 251
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 ώρες πριν, Ntinaras είπε

Εχει χαοτικη διαφορα το Single απο το dual channel...

Πρακτικα 2πλα fps

Με αφορμή αυτό και σόρυ που επεμβαίνω. Το dual channel κάνει διαφορά με την ενσωματωμένη κάρτα γραφικών μόνο; δλδ εγώ που έχω ideapad gaming 3 με ryzen5 4600H gtx1650 και 4+4 GB, αν βάλω 8+8 θα δω διαφορά από το να πάρω μόνο ένα dimm 16άρι ξερωγω και να έχω 20GB (στην 1η περίπτωση με dual channel, στη 2η προφανώς όχι με dual channel)

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, ballin95 είπε

Μονο κ μόνο από τον ssd θα δεις τρελή διάφορα

SSD του έβαλα πριν χρόνια, όντως είχε μεγάλη διαφορά με πριν.

Τα τσεκαρα από κοντά εχτες τα 14αρια, μια χαρά μου φαίνονται. Είναι και πιο μαζεμένα από αυτό που έχω.

Το WiFi που έχει το Lenovo εδώ, είναι τόσο δυνατό όσο στο παλιό Acer? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Ntinaras είπε

Εχει χαοτικη διαφορα το Single απο το dual channel...

Πρακτικα 2πλα fps

Ειναι αδυναμη η καρτα οποτε δεν υπαρχει περιπτωση να παρει/χασει τοσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, AfterForever είπε

Με αφορμή αυτό και σόρυ που επεμβαίνω. Το dual channel κάνει διαφορά με την ενσωματωμένη κάρτα γραφικών μόνο; δλδ εγώ που έχω ideapad gaming 3 με ryzen5 4600H gtx1650 και 4+4 GB, αν βάλω 8+8 θα δω διαφορά από το να πάρω μόνο ένα dimm 16άρι ξερωγω και να έχω 20GB (στην 1η περίπτωση με dual channel, στη 2η προφανώς όχι με dual channel)

Ευχαριστώ

υπάρχει διαφορά και με ενσωματωμένη και με ξεχωριστή κάρτα υπέρ του dual... υπάρχουν βιντεακια στο youtube ..

Επεξ/σία από aristidis540
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, Dantε είπε

Ειναι αδυναμη η καρτα οποτε δεν υπαρχει περιπτωση να παρει/χασει τοσο.

Η καρτα επηρεαζεται απο το memory bandwidth της κυριας μνημης, οποτε αν της το διπλασιασεις με dual channel, διπλασιαζονται τα fps.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Ntinaras είπε

Η καρτα επηρεαζεται απο το memory bandwidth της κυριας μνημης, οποτε αν της το διπλασιασεις με dual channel, διπλασιαζονται τα fps.

 

Δεν αντιλεγω,αλλα εαν εξαρχης δε μπορει να αξιοποιησει το bandwidth του dual channel,τοτε το να το κοψεις στη μεση,δε προκειται να κοψει και τις επιδοσεις στη μεση.

Οπως και να εχει τωρα στη συγκεκριμενη τιμη δε νομιζω να ζηταει καποιος gaming επιδοσεις.

Υπαρχουν αξιοπρεπεστατα λαπτοπ με 1650Τι στα 650Ε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Dantε είπε

Δεν αντιλεγω,αλλα εαν εξαρχης δε μπορει να αξιοποιησει το bandwidth του dual channel,τοτε το να το κοψεις στη μεση,δε προκειται να κοψει και τις επιδοσεις στη μεση.

Οπως και να εχει τωρα στη συγκεκριμενη τιμη δε νομιζω να ζηταει καποιος gaming επιδοσεις.

Υπαρχουν αξιοπρεπεστατα λαπτοπ με 1650Τι στα 650Ε.

Μα αυτο κανει, το αξιοποιει πληρως, γι αυτο οταν διπλασιαζεις το bandwidth διπλασιαζονται τα fps.

Το εχω δει σε δικο μου λαπτοπ, οταν αναβαθμισα και εβαλα 2η ραμ, οντως διπλασιαστηκαν.

Επισης το λενε ολα τα reviews...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H Vega 6 του 5300u ειναι πιο γρηγορη απο GeForce MX230 και MX130, πιο κατω στη σελιδα διαφορα παιχνιδια και στο τελος η σουμα

https://www.notebookcheck.net/GeForce-MX230-vs-GeForce-MX130-vs-Vega-6_9571_8132_10311.247598.0.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια απ' τα ίδια 

Έχω πάρει nvme να τον αλλάξω , ssd ( πιθανόν περιλαμβάνει καλώδιο η συσκευασία ) καθώς και μια 16αρα μνήμη 

Όταν έρθει και ολοκληρώσω την επέμβαση θα ενημερώσω λεπτομερως 

IMG_20220207_132325.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ειχα παραγγειλει για μια ξαδελφη μου και μολις το παρελαβα και περναω windows.

Αρκετα τιμιο ειναι,η ποιοτητα κατασκευης καλη.Για τα λεφτα του δε το συζηταω,απιστευτο.

Μονο αν καποιον τον χαλαει η 14αρα οθονη δε θα του το προτεινα.

ΥΓ.Η συσκευασια περιλαμβανει καλωδιο και βιδες για εξτρα δισκο.

Μπηκαν και τα windows,η ραμ τρεχει 3200 αλλα βλεπω οτι δεσμευει 2,1 γιγα για καρτα οποτε εαν καποιος το θελει για κατι πιο βαρυ περα απο browsing,θελει αναβαθμιση οπωσδηποτε.

ΥΓ2.Παλι καλα αλλαζει η χρηση μνημης απο καρτα γραφικων

  • Like 6
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, Tol1as είπε

Μεγιά! Πως αλλάζει η χρήση μνήμης?

Απο το Bios εχει μια επιλογη umf frame buffer (η καπως ετσι).

Απο Default εχει 2G.Εχει επιλογες για 512MB,1G.Το εβαλα 512ΜΒ καθως δε θα παει για gaming οποτε δεν εχει νοημα για παραπανω μνημη.

Επισης ενω εψαχνα για drivers στης lenovo το site,παρατηρησα οτι δινει 30 μηνες εγγυση που ξεκινανε απο Νοεμβριο του 21 και παει μεχρι Μαρτιο του 24.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dantε είπε

Απο το Bios εχει μια επιλογη umf frame buffer (η καπως ετσι).

Απο Default εχει 2G.Εχει επιλογες για 512MB,1G.Το εβαλα 512ΜΒ καθως δε θα παει για gaming οποτε δεν εχει νοημα για παραπανω μνημη.

Επισης ενω εψαχνα για drivers στης lenovo το site,παρατηρησα οτι δινει 30 μηνες εγγυση που ξεκινανε απο Νοεμβριο του 21 και παει μεχρι Μαρτιο του 24.

Ενδεικτικες ειναι οι ημερομηνιες για την εγγυηση. Αλλες φορες γραφει και λιγοτερο απο 24 μηνες.

Η ισχυς της ειναι 24 μηνες απο την ημερομηνια που γραφει η αποδειξη. Και περιλαμβανει παραλαβη και επιστροφη στο  χωρο σου. Γενικα εχουν καλη υποστηριξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...