Προς το περιεχόμενο

Πανελληνιες μετα απο 23 χρονια


dalan2007

Προτεινόμενες αναρτήσεις

26 λεπτά πριν, insomniac01 είπε

Σοβαρά τώρα θα δώσεις για πληροφορική 42 χρονών; Το σκεπτικό σου είναι πιο λάθος πεθαίνεις. 

Βέβαια μου είναι αδιάφορο αφού δεν με αφορά. 

Απλά σαν διαπιστώση το αναφέρω. 

Δεν είναι ποτέ κακό το να έχεις στόχους, ειδικά σε μια ηλικία που η ρουτίνα συνήθως είναι τόσο τοξική που σε αλλάζει σαν άνθρωπο και σε κάνει να ξεχνάς τα όνειρα σου...

Εκτός αν αναφέρεσαι στον ίδιο το στόχο του. Πχ αν κάποιος θέλει να φτιάξει μια ιστοσελίδα, ένα παιχνίδι, ένα application που έχει στο μυαλό του, δε χρειάζεται σχολή για να το κάνει. Απλώς μαθαίνει τα tools και πάει κατευθείαν στο ψητό. Και ίσως ένα τέτοιο project είναι πολύ πιο σημαντικό για έναν εργοδότη από ένα χαρτί που μπορεί και να είναι "αγορασμένο" (αγορασμένες πτυχιακές, εργασίες κλπ)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 84
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Περσι πηρα την αποφαση που ειχα καθυστερησει 16 χρονια μετα το πτυχιο μου, να κανω μεταπτυχιακο. Στα 40 βρισκομαι και γω ,οποτε ηταν ενα θεμα να καθισω να διαβασω ξανα(και οχι λογοτεχνια που απολαμβανω..) και να γραφω(σημαντικο, γιατι εχουν αλλαξει τα παντα ολα αυτα τα χρονια,εργασιες εκανα 1-2 στη σχολη μου και στο μεταπτυχιακο εχω κανει ηδη πανω απο 20 τωρα που τελειωνω,οποτε μου ελειπε η εξοικειωση). Ωστοσο,περασα πραγματικα πολυ ωραια,γνωρισα νεους φιλους,γελασαμε,βγηκαμε,μαλωσαμε,απ ολα εχει το προγραμμα. Ενα πτυχιο απο σχολη, ειναι πολυ σημαντικο στην Ελλαδα,οση εργασιακη εμπειρια και να εχεις.Εγω θα το εκανα αν και ξερω οτι ειναι αρκετα δυσκολο.Στο ευχομαι ολοψυχα!

υγ. να βρεις ενα καλο φροντιστηριο για να αντιληφθεις τα κενα σου και να εχει ουσια η προσπαθεια σου

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, barman_ είπε

υγ. να βρεις ενα καλο φροντιστηριο για να αντιληφθεις τα κενα σου και να εχει ουσια η προσπαθεια σου

Πολύ βασικό αυτό που λέει ο barman_ μην πας χωρίς φροντιστήριο....ταπεινή μου άποψη...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, dalan2007 είπε

αν θες να μου εξηγησεις θα το καταλαβαινα..και ο @DrKo διαφωνει αλλα το εξηγησε..ετσι δεν βοηθας

Γιατι ειναι πολυ προτιμοτερο να αφιερωσεις χρονο σε udemy/coursera για να μαθεις λιγα μαθηματικα και βασεις δεδομενων συν καποια εισαγωγη σε γλωσσες προγραμματισμου, παρα να αφιερωσεις χρονο στα παρακατω(απο την στιγμη που ενδιαφερεσαι για αλλαγη καριερας) :

1 ώρα πριν, pcmasterrace123 είπε

1) Έκθεση

2) Μαθηματικά

3) ΑΕΠΠ

4) ΑΟΘ

Επεξ/σία από haHa
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, drouks είπε

Δεν είναι ποτέ κακό το να έχεις στόχους, ειδικά σε μια ηλικία που η ρουτίνα συνήθως είναι τόσο τοξική που σε αλλάζει σαν άνθρωπο και σε κάνει να ξεχνάς τα όνειρα σου...

Εκτός αν αναφέρεσαι στον ίδιο το στόχο του. Πχ αν κάποιος θέλει να φτιάξει μια ιστοσελίδα, ένα παιχνίδι, ένα application που έχει στο μυαλό του, δε χρειάζεται σχολή για να το κάνει. Απλώς μαθαίνει τα tools και πάει κατευθείαν στο ψητό. Και ίσως ένα τέτοιο project είναι πολύ πιο σημαντικό για έναν εργοδότη από ένα χαρτί που μπορεί και να είναι "αγορασμένο" (αγορασμένες πτυχιακές, εργασίες κλπ)

Καθαρά στο δεύτερο. 

Χαρτί από πληροφορικής Ελλάδας είναι ίσο με χαρτί τουαλέτας στην αγορά εργασίας. 

Βασικά από τα περισσότερα πανεπιστήμια του κόσμου χαρτί την πληροφορική της σημερινών ημέρας είναι χαρτί τουαλέτας. 

Επαναλαμβάνω αναφέρομαι στο πτυχίο ΟΧΙ σε project. 

Το σκεπτικό του οπ είναι τόσο λάθος όσο το να ψάχνει για φαγητό μια αρκούδα μέσα σε ηφαίστειο. 

Επεξ/σία από insomniac01
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Eγω θα ελεγα αφου το θες και σαν προσωπικη ενασχοληση απλα  μαθε απο το ιντερνετ και κανε δικα σου προτζεκτ δν εχει νοημα το πτυχιο καθολου. Αλλο αν ησουν και νεος να ζησεις κ την φοιτητικη ζωη κι αλλο τωρα που θα νιωθεις μονο  τα αρνητικα μιας σχολης. Πολλοι απλα κοιτανε το πτυχιο με βαση οτι εχεις δουλεψει και σε καποια προτζεκτ. Αποδειξε οτι ξερεις μεσω σεμιναρια  η ιντερνετ κατι τετοιο .

Γνωστος μου δν ηξερε τιποτα πληροφορικη λιγο πριν τελειωσει ομως βρηκε δουλεια κατω του βασικου και χωρις στανταρ μισθο και αρχισε με baby steps ετσι προγραμματισμο.

Επεξ/σία από Vigilante1319
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, insomniac01 είπε

Χαρτί από πληροφορικής Ελλάδας είναι ίσο με χαρτί τουαλέτας στην αγορά εργασίας. 

Βασικά από τα περισσότερα πανεπιστήμια του κόσμου χαρτί την πληροφορική της σημερινών ημέρας είναι χαρτί τουαλέτας. 

Είναι δυνατόν να ισχύει κάτι τέτοιο;

Μετά είναι σαν να λέμε ότι η πληροφορική δεν είναι καν επιστήμη, εφόσον δεν χρειάζεται θεωρητική κατάρτιση πανεπιστημιακού επιπέδου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν θέλει να το κάνει για τον ίδιο δεν βλέπω τον λόγο να μην το προσπαθήσει. 

Στην σχολή μου πριν χρόνια ήταν ένας γεράκος πάνω από 70 ετών που παρακολουθούσε τα μαθήματα, ξέρω άτομα που ενώ έχουν δουλειά αποφάσισαν και πήγαν στην σχολή που πραγματικά τους άρεσε όταν ήταν μικρότεροι και την τελείωσαν χωρίς να το κάνουν για κάποια προοπτική εργασίας απλώς γιατί τους άρεσε. Έχω στον στενό μου κύκλο μια που αποφάσισε λίγο πριν την σύνταξη να τελειώσει αρχίσει και να τελειώσει το Λύκειο γιατί απλώς το ήθελε. 

Μπορεί να ζοριστεί και να τα εγκαταλείψει, μπορεί να μην του αρέσει, μπορεί να βρει όμως και νόημα, γιατί να τον αποτρέπουμε. Το μεγαλύτερο κέρδος είναι που θα αρχίσει ξανά να διαβάζει, να λύνει ασκήσεις, να εξασκεί το μυαλό, να μάθει ξανά να μελετά, 

Επεξ/σία από Conan2046
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, dalan2007 είπε

ευχαριστω ολους για τις απαντησεις.το γεγονος οτι θα ειμαι 46+ ειναι δεδομενο οτι δυσκολευει την ευρεση εργασιας αλλα το εχω αποδεκτει.πιο πολυ  το κανω για μενα για μαθηση και ψυχολογικο..και αν προκυψει κατι ευχαριστω θα πω :P

ΜΗΝ ακούς κανέναν !! Το καλύτερο θα ήταν να μπείς σε κάποιο bootcamp για προγραμματισμό και να ξεκινήσεις πιστοποιήσεις και μαθήματα online παρα να φας 4 χρόνια. 46 χρονών θα είσαι νέος ανθρωπος ρε φίλε ελεος δηλαδή ! Πάντως στο εξωτερικό σιγουρα θα βρείς remote ξέρω ανθρωπο που στα 49 του ξεκινησε και τώρα μεσα σε 3 χρόνια έγινε solution architect σε cloud.. Μια χαρα θα τα πάς. Δες λυσεις που εστιαζουν στην αγορα εργασίας .

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, AggeloN1 είπε

Είναι δυνατόν να ισχύει κάτι τέτοιο;

Μετά είναι σαν να λέμε ότι η πληροφορική δεν είναι καν επιστήμη, εφόσον δεν χρειάζεται θεωρητική κατάρτιση πανεπιστημιακού επιπέδου. 

Όταν βλέπεις κάτι τέτοιο, αντικατέστησε την λέξη "πληροφορική" με την λέξη "προγραμματισμός". Δεν είναι το ίδιο, αλλά (δυστυχώς) στην Ελλάδα πληροφορική = προγραμματισμός. Το πολύ-πολύ, κάποι@ να εννοεί και συγγενείς ειδικεύσεις αλλά όχι πληροφορική (π.χ. όπως quality tester).

Τέλος, ο προγραμματισμός δεν χρειάζεται επιστημονική κατάρτιση. Μπορείς να προγραμματίζεις χωρίς να έχεις επιστημονική κατάρτιση και μπορεί να είσαι και πολύ καλ@ σε αυτό. Σε αυτό συμφωνεί η πλειοψηφία, λέγοντας συνέχεια πως δεν μετράει το χαρτί για να γίνεις προγραμματιστ@.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, dalan2007 είπε

ευχαριστω ολους για τις απαντησεις.το γεγονος οτι θα ειμαι 46+ ειναι δεδομενο οτι δυσκολευει την ευρεση εργασιας αλλα το εχω αποδεκτει.πιο πολυ  το κανω για μενα για μαθηση και ψυχολογικο..και αν προκυψει κατι ευχαριστω θα πω :P

Δεν έχω διαβάσει όλο το νήμα και δεν ξέρω αν έχει προταθεί από άλλον,  θα σου έλεγα να κοιτάξεις και για το Ανοικτό Πανεπιστήμιο.
Δεν έχω ιδέα τί προϋποθέσεις απαιτούνται για να μπείς.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 31/1/2022 στις 9:38 ΠΜ, DrKo είπε

Θα περάσεις στη σχολή, θα κάνεις 4 χρόνια στην καλύτερη για να πάρεις πτυχίο, και θα βγεις στην αγορά εργασίας στα 46;

Γιατί να σε πάρει μία εταιρία στα 46 και να μην πάρει τον 25άρη, που και πιο εύκολα θα μάθει, και πιο εύκολα θα μπει στην ιεραρχία, και πιο πολύ ενέργεια θα έχει, και γενικά είναι πιο συμφέρουσα επένδυση;

Νομίζω είναι λάθος κίνηση να πας τώρα για σπουδές. Πάρε πρακτική εμπειρία, θα μετρήσει παραπάνω σε εσένα. Εάν σου λείπουν οι γνώσεις, κάνε μαθήματα online. 

Δυστυχώς τα δημογραφικά είναι τέτοια για την χώρα όπως και το brain drain που η οποιαδήποτε εταιρία παρακαλάει να βρέι υπαλλήλους στα 46......και δεν υπάρχει η πιθανότητα να πάρουμε σύνταξη... Επίσης ενα πτυχιό δεν έχει μόνο ως σκοπό την επαγγελματική αποκατάσταση αλλα την ολοκλήρωση και το δικαίωμα στην αυτοδιάθεση του καθένα μας. Αρα εγώ δεν θα έλεγα να αποτρέψουμε τον φίλο αλλα θα του πρότεινα να πάει καλύτερα σε κάποιο ιδιωτικό κολλέγιο γιατί οι πανελλαδικές είναι άλλο mindset και ρυθμός σκέψης και δουλειάς που δύσκολα (οχι ακατόρθωτα) γίνεται στήν ηλικία των 42. Για παράδειγμα εγώ είμαι 46 έχω πτυχίο και δύο μεταπτυχιακά απο τα καλύτερα Βρετανικά πανεπιστήμια αναπτύσω προηγμένο υλικό για την εργασία μου πρός εξαγωγή σε όλο τον κόσμο , θεωρούμαι επιτυχημένος επαγγελματίας απο την αγορά αλλα δεν θα μπρούσα να επιτύχω στις πανελλαδικές ακόμη και αν ένα ολόκληρο χρόνο αυτή ήταν η μόνη εργασία μου. Να σημειώσω εδω οτι το ΜΒΑ μου το πήρα μόλις πρίν ένα χρόνο αλλα είμαι σίγουρος οτι αυτό ειναι πολύ πιο εύκολο απο το να δώσεις πανελλαδικές και μάλιστα σε θετική κατεύθυνση. 

Επεξ/σία από dasimo
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, dasimo είπε

Δυστυχώς τα δημογραφικά είναι τέτοια για την χώρα όπως και το brain drain που η οποιαδήποτε εταιρία παρακαλάει να βρέι υπαλλήλους στα 46

ποια; να πάω και εγώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, Ussr είπε

ποια; να πάω και εγώ

μαλλον δεν ψάχνεις αρκετα η σωστά αλλα υπαρχει πολύ ζήτηση....

 

www.linkedin.com 

Επεξ/σία από dasimo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...