Προς το περιεχόμενο

ενοικιαστης που δεν φευγει μετα τη ληξη συμβολαιου


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, Dr_Pepper είπε

Αν πχ  ο τζάμπας κάνει μήνυση ας πει ο TS "ευχαρίστως να κανονίσουμε μια ημερομηνία να του ανοίξω το σπίτι μου να πάρει τα πράγματα του και να πληρώσει και τα χρωστούμενα" :P  

Κομπλέ, κι εσύ αν παρκάρεις στο πάρκιν μου θα στο κουνήσω και έλα βρες με να σου πω που στο 'χω παρκάρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 140
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Μόλις τώρα, Lucifer είπε

Κομπλέ, κι εσύ αν παρκάρεις στο πάρκιν μου θα στο κουνήσω και έλα βρες με να σου πω που στο 'χω παρκάρει.

Νομίζω θα μπορούσες να το κάνεις αυτό πχ με γερανό αν κάποιος παρκάρει στο ιδιωτικό σου πάρκινγκ το δικο του αμάξι  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

Νομίζω θα μπορούσες να το κάνεις αυτό πχ με γερανό αν κάποιος παρκάρει στο ιδιωτικό σου πάρκινγκ το δικο του αμάξι  

Εννοείς με γερανό της τροχαίας  ή του φίλου σου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως εάν ήταν δικό μου το σπίτι ίσως να μην αντιδρούσα ψυχραιμα.

Η σύζυγος πάει by the book με ότι της πει ο δικηγόρος.

Και στην όλη φάση εξαρχής ακούω συνέχεια "δεν μπορούμε να κάνουμε το ένα, δεν μπορούμε να κάνουμε το άλλο" επειδή το είπε ο δικηγόρος. Και επειδή θέλει να είναι 200% νομοτυπη. 

Αυτό που πλέον διαβάζω ότι η  αγωγή (the slow and old fashion way από ότι κατάλαβα) παίρνει χρόνο και επιπλέον χρήμα.

Ενώ ήδη έχουμε σκάσει χρήματα χωρίς να έχει γίνει κάτι ουσιαστικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, CptBill είπε

Πάντως εάν ήταν δικό μου το σπίτι ίσως να μην αντιδρούσα ψυχραιμα.

Η σύζυγος πάει by the book με ότι της πει ο δικηγόρος.

Και στην όλη φάση εξαρχής ακούω συνέχεια "δεν μπορούμε να κάνουμε το ένα, δεν μπορούμε να κάνουμε το άλλο" επειδή το είπε ο δικηγόρος. Και επειδή θέλει να είναι 200% νομοτυπη. 

Αυτό που πλέον διαβάζω ότι η  αγωγή (the slow and old fashion way από ότι κατάλαβα) παίρνει χρόνο και επιπλέον χρήμα.

Ενώ ήδη έχουμε σκάσει χρήματα χωρίς να έχει γίνει κάτι ουσιαστικό.

Θαυμάζω την ύπομονη της γυναίκας σου. 

Δεν ξερω ποσο νόμιμο είναι, αλλά πολύ απλά, δεν μπορείς θεωρητικά να πάρεις τηλέφωνο την Αμεση Δραση και να πεις πως ο ταδε μενει παρανομα χωρις χαρτια και χωρις να με πληρωνει κατι στην ιδιοκτησια μου και απαιτω να τον αφαιρεσετε ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Lucifer είπε

Εννοείς με γερανό της τροχαίας  ή του φίλου σου;

Ιδιωτική εταιρία είχα στο μυαλό μου αλλά και της τροχαίας φαντάζομαι θα μπορούσες να τους φωνάξεις. 

Η ιδέα για να κλειδώσει το σπίτι δεν ήταν εντελώς τυχαία πριν μερικά χρόνια έβλεπα ένα reality show /διαφήμιση(;) can't pay we'll take it away είναι μια συγκεκριμένη εταιρία (απο τις πολλές που υπάρχουν εκει) που κάνουν εξώσεις και κλειδώνουν το σπίτι και του λένε του άλλου συνεννοήσου με τον ιδιοκτήτη για το πότε να πάρεις τα πράματα σου AN είναι στις καλές τους και λυπηθούν τον ενοικιαστή/τζαμπατζή (πχ σε καμια μάνα με παιδί που τους απέδειξε ότι πρόσφατα την απέλυσαν και γιαυτό δεν μπορούσε να πληρώσει και δεν ειναι απλά γύφτος τζαμπατζής)  αλλιώς βγάζουν τα πράγματα (τα πάντα έπιπλα κτλ) έξω στον δρόμο και αν σαρέσει :P  

5 λεπτά πριν, CptBill είπε

Πάντως εάν ήταν δικό μου το σπίτι ίσως να μην αντιδρούσα ψυχραιμα.

 

Της συζύγου σου το σπίτι ειναι και δικό σου με την έννοια ότι μπορείς να κάνεις κινήσεις εκ μέρους της είστε παντρεμένοι.. εκτός αν δεν είστε επίσημα παντρεμένοι... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, CptBill είπε

Σημειωση, με την εννοια συμβολαιο εννοω τη καταχωρηση στο taxisnet. Δεν υπηρξε δλδ καποιο συμπληρωματικο συμβολαιο απο συμβολαιογράφο. 

Την επόμενη φορά ιδιωτικο συμφωνητικο μισθωσης με τον ορο οτι η παραμονη μετα το περας της συμφωνηθέντας ημερομηνιας ληξης αναπροσαρμοζεται αυτοματα στο 3πλασιο της τιμής ενοικίασης χωρις αυτο να αποτελή σιωπηλη παράταση της μίσθωσης αλλα μονο ως αποζημίωση του εκμισθωτη για την μη εκκένωση του μισθίου.

Οσο μένει μεσα μετα θα γραφει 3x ενοικιο, αγωγη και του πέρνεις το σώβρακο μαζί με τον κώλο που το φοράει.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, tiki123l είπε

Θαυμάζω την ύπομονη της γυναίκας σου. 

Δεν ξερω ποσο νόμιμο είναι, αλλά πολύ απλά, δεν μπορείς θεωρητικά να πάρεις τηλέφωνο την Αμεση Δραση και να πεις πως ο ταδε μενει παρανομα χωρις χαρτια και χωρις να με πληρωνει κατι στην ιδιοκτησια μου και απαιτω να τον αφαιρεσετε ;

Δεν μπορεί να κάνει τίποτα η άμεση δράση. Πρέπει να κάνεις μήνυση, ίσως τον κρατήσουν στο τμήμα και μετά τον αφήνουν μέχρι να γίνει δικαστήριο, εδώ πριν λίγα χρόνια δεν μπορούσαν να αδειάσουν εκατοντάδες ακίνητα που είχαν καταληφθεί από διάφορους μέχρι να καταρτιστεί ολόκληρο σχέδιο. 

Και να φύγει αυτός από το διαμέρισμα μην νομίζετε ότι ξεμπέρδεψε, βάσει νόμου πρέπει να διαφυλάξει μέσα εκεί τα πράγματα του ενοικιαστή η να τα μεταφέρει σε αποθήκη μέχρι κάποιους μήνες ώσπου να βρει άλλο σπίτι ο ενοικιαστής και να τα βγαλει, άρα και πάλι είναι σαν δεσμευμένο το ακίνητο. Αν δεν βρει τρόπο ο ενοικιαστής να τα πάρει εντός συγκεκριμένου χρόνου τότε τα κάνει ότι θέλει ο ιδιοκτήτης. 

25 λεπτά πριν, narta είπε

Την επόμενη φορά ιδιωτικο συμφωνητικο μισθωσης με τον ορο οτι η παραμονη μετα το περας της συμφωνηθέντας ημερομηνιας ληξης αναπροσαρμοζεται αυτοματα στο 3πλασιο της τιμής ενοικίασης χωρις αυτο να αποτελή σιωπηλη παράταση της μίσθωσης αλλα μονο ως αποζημίωση του εκμισθωτη για την μη εκκένωση του μισθίου.

Οσο μένει μεσα μετα θα γραφει 3x ενοικιο, αγωγη και του πέρνεις το σώβρακο μαζί με τον κώλο που το φοράει.

Ακριβώς έναν τέτοιο παρόμοιο όρο έχουμε προσθέσει και εμείς. 

41 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

Ιδιωτική εταιρία είχα στο μυαλό μου αλλά και της τροχαίας φαντάζομαι θα μπορούσες να τους φωνάξεις. 

Αν δεν μιλάμε για παρανομία σε δημόσιο πάρκινγκ η τροχαία δεν εμπλέκεται. Η ιδιωτική εταιρεία θα ζητήσει άδεια κυκλοφορίας και ταυτότητα για να δει αν το αμάξι είναι δικό σου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

 

Αν δεν μιλάμε για παρανομία σε δημόσιο πάρκινγκ η τροχαία δεν εμπλέκεται. Η ιδιωτική εταιρεία θα ζητήσει άδεια κυκλοφορίας και ταυτότητα για να δει αν το αμάξι είναι δικό σου. 

Δεν το γνωρίζω αυτό, αλλά φαντάζομαι ότι αν τους δείξω τον τίτλο πως το παρκιγνκ ανήκει σε εμένα δεν τους νοιάζει σε ποιον ανήκει το αυτοκίνητο. 

Πχ αν δείξω στον κλειδαρά ότι το σπίτι ειναι δικό μου δεν θα τον νοιάξει αν άλλος έχει δικά του πράγματα μέσα. 

Βρήκα και αυτό https://drivingschool.gr/nomothesia/kok/kok034.htm 

Νομίζω το Θ της παραγράφου 3 μπορεί να συμπεριλάβει την απο πάνω περίπτωση. 
και αν την συμπεριλαμβάνει τότε συμβαίνει ότι γράφεται στην παράγραφο 8 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

Δεν το γνωρίζω αυτό, αλλά φαντάζομαι ότι αν τους δείξω τον τίτλο πως το παρκιγνκ ανήκει σε εμένα δεν τους νοιάζει σε ποιον ανήκει το αυτοκίνητο. 

Πχ αν δείξω στον κλειδαρά ότι το σπίτι ειναι δικό μου δεν θα τον νοιάξει αν άλλος έχει δικά του πράγματα μέσα. 

Βρήκα και αυτό https://drivingschool.gr/nomothesia/kok/kok034.htm 

Νομίζω το Θ της παραγράφου 3 μπορεί να συμπεριλάβει την απο πάνω περίπτωση. 
και αν την συμπεριλαμβάνει τότε συμβαίνει ότι γράφεται στην παράγραφο 8 

Α εσύ μιλάς για κλειστό πάρκινγκ με τίτλο ιδιοκτησίας, ναι τότε μπορεί να το μετακινήσεις, νόμιζα ότι εννοουσες για θέση σε δρόμο δημόσιο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, CptBill είπε

Τα φωτα σας σε μια ιδιαζουσα περιπτωση.

Σε διαμερισμα που νοικιαστηκε απο τη συζυγο σε ενοικιαστη ο οποιος συμπληρωσε τους 36 μηνες (Δεκεμβριο), ο ενοικιαστης δεν φευγει και δεν πληρωνει πλεον. Για την ακριβεια, ενα μηνα πριν τη ληξη απειλησε τηλεφωνικα τη συζυγο οτι απαιτεί να μεινει αλλους 8 μηνες επιπλεον αλλα με το ενοικιο που θελει αυτος, μειωμένο. Η συζυγος, αφου επαθε κριση πανικου μετα το θρασος του τυπου κ αφου δεν ηθελε να μιλησει ξανα μαζι του, μπηκε στη διαδικασια να βρει δικηγορο.

Βρεθηκε δικηγορος απο μερια μας ο οποιος προτεινε να στειλουμε εξωδικο ενα μηνα πριν συμπληρωθουν οι 36 μηνες, οπως και εγινε.  Το εξωδικο ανεφερε οτι δεν υπαρχει  προθεση να ανανεωθει το συμβολαιο για το ακινητο και επιθυμουμε μετα τη ληξη του συμβολαιου να αποχωρησουν. 

Απαντησαν με εξωδικο επισης που ανεφερε οτι ηθελαν να διαπραγματευουν τη τιμη και ακολουθησε προφορικη διαπραγματευση των δικηγόρων οπου πηγαινε καλα.

Το ζητημα ειναι οτι ο ενοικιαστης φλιπαρε και καποια στιγμη πηρε τηλ το δικηγορο μας οπου επισης αρχισε να απειλει. Και το πραγμα εχει παγωσει εκει αφου απο τη μερια του ο ενοικαστης δεν καταβαλει ενοικιο απο Νοεμβριο πλεον και δεν φαινεται να τον νοιαζει τιποτα.

Ο δικηγορος μας αναφερει οτι δεν μπορει να γινει διαδικασια για εξωση express αλλα το επομενο βημα ειναι η αγωγη ως μονη λυση (επειδη λεει δεν υπαρχει ενεργο συμβολαιο)

Νομικοι συμβολου του ινσομνια, τι προτεινετε;

Σημειωση, με την εννοια συμβολαιο εννοω τη καταχωρηση στο taxisnet. Δεν υπηρξε δλδ καποιο συμπληρωματικο συμβολαιο απο συμβολαιογράφο. 

Ειναι δυνατον να μπορει να μεινει καποιος ετσι με το ετσι θελω και να μην υπαρχει άμεσος τροπος για να βγει απο το σπιτι σου;

Κανε την νόμιμη διαδικασία για ιδιοκατοικηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, CptBill είπε

Τα φωτα σας σε μια ιδιαζουσα περιπτωση.

Σε διαμερισμα που νοικιαστηκε απο τη συζυγο σε ενοικιαστη ο οποιος συμπληρωσε τους 36 μηνες (Δεκεμβριο), ο ενοικιαστης δεν φευγει και δεν πληρωνει πλεον. Για την ακριβεια, ενα μηνα πριν τη ληξη απειλησε τηλεφωνικα τη συζυγο οτι απαιτεί να μεινει αλλους 8 μηνες επιπλεον αλλα με το ενοικιο που θελει αυτος, μειωμένο. Η συζυγος, αφου επαθε κριση πανικου μετα το θρασος του τυπου κ αφου δεν ηθελε να μιλησει ξανα μαζι του, μπηκε στη διαδικασια να βρει δικηγορο.

Βρεθηκε δικηγορος απο μερια μας ο οποιος προτεινε να στειλουμε εξωδικο ενα μηνα πριν συμπληρωθουν οι 36 μηνες, οπως και εγινε.  Το εξωδικο ανεφερε οτι δεν υπαρχει  προθεση να ανανεωθει το συμβολαιο για το ακινητο και επιθυμουμε μετα τη ληξη του συμβολαιου να αποχωρησουν. 

Απαντησαν με εξωδικο επισης που ανεφερε οτι ηθελαν να διαπραγματευουν τη τιμη και ακολουθησε προφορικη διαπραγματευση των δικηγόρων οπου πηγαινε καλα.

Το ζητημα ειναι οτι ο ενοικιαστης φλιπαρε και καποια στιγμη πηρε τηλ το δικηγορο μας οπου επισης αρχισε να απειλει. Και το πραγμα εχει παγωσει εκει αφου απο τη μερια του ο ενοικαστης δεν καταβαλει ενοικιο απο Νοεμβριο πλεον και δεν φαινεται να τον νοιαζει τιποτα.

Ο δικηγορος μας αναφερει οτι δεν μπορει να γινει διαδικασια για εξωση express αλλα το επομενο βημα ειναι η αγωγη ως μονη λυση (επειδη λεει δεν υπαρχει ενεργο συμβολαιο)

Νομικοι συμβολου του ινσομνια, τι προτεινετε;

Σημειωση, με την εννοια συμβολαιο εννοω τη καταχωρηση στο taxisnet. Δεν υπηρξε δλδ καποιο συμπληρωματικο συμβολαιο απο συμβολαιογράφο. 

Ειναι δυνατον να μπορει να μεινει καποιος ετσι με το ετσι θελω και να μην υπαρχει άμεσος τροπος για να βγει απο το σπιτι σου;

Απευθύνσου στον σύλλογο ενοικιαστών-ιδιοκτητών που έχουν δικηγόρους με εμπειρία. Είναι μία σειρά ενεργειών που πρέπει να γίνει, θα σε κατευθύνουν όπως πρέπει.Θα πληρώσεις μία συνδρομή 40 ευρώ για όλο το χρόνο αλλά το κυριότερο θα πάρεις δωρεάν καθοδήγηση. Ο δικηγόρος σου δεν στα λέει καλά, που τον βρήκες??.

Επεξ/σία από chipakos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
3 hours ago, St3liosGr said:

Κανε την νόμιμη διαδικασία για ιδιοκατοικηση.

Ποιά είναι η "νόμιμη διαδικασία για ιδιοκατοίκηση"; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, paredwse είπε

Ποιά είναι η "νόμιμη διαδικασία για ιδιοκατοίκηση"; 



Πέρα απο την πλάκα θεωρητικά εφόσον πέρασε η 3τία δεν θα μπορούσε να πει πως χρειάζεται το σπίτι για να μείνει ο ίδιος; αλλά απότι διάβασα δεν θα πρέπει να έχει δικό του σπίτι (ο ιδιοκτήτης) στην ίδια πόλη με τον ένοικο που θέλει να καταγγείλει το μίσθιο για ιδιοκατοίκηση 

 

Αλλά επίσης για να ισχύει το απο πάνω και ο ένοικος θα πρέπει να έχει δηλώσει το διαμέρισμα αυτό ως κύρια κατοικία του αν δεν ειναι κύρια κατοικία του ενοίκου το διαμέρισμα αυτό τότε τα πράματα δεν ειναι πιο εύκολα; 

  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...