Προς το περιεχόμενο

ενοικιαστης που δεν φευγει μετα τη ληξη συμβολαιου


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
9 minutes ago, Dr_Pepper said:



Πέρα απο την πλάκα θεωρητικά εφόσον πέρασε η 3τία δεν θα μπορούσε να πει πως χρειάζεται το σπίτι για να μείνει ο ίδιος; αλλά απότι διάβασα δεν θα πρέπει να έχει δικό του σπίτι (ο ιδιοκτήτης) στην ίδια πόλη με τον ένοικο που θέλει να καταγγείλει το μίσθιο για ιδιοκατοίκηση 

 

Αλλά επίσης για να ισχύει το απο πάνω και ο ένοικος θα πρέπει να έχει δηλώσει το διαμέρισμα αυτό ως κύρια κατοικία του αν δεν ειναι κύρια κατοικία του ενοίκου το διαμέρισμα αυτό τότε τα πράματα δεν ειναι πιο εύκολα; 

Πέρα από την πλάκα, δεν υπάρχει νόμιμη διαδικασία για την ιδιοκατοίκηση. Η ιδιοκατοίκηση ως λόγος καταγγελίας της σύμβασης μίσθωσης έχει καταργηθεί από την 01.07.1997. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, paredwse είπε

Πέρα από την πλάκα, δεν υπάρχει νόμιμη διαδικασία για την ιδιοκατοίκηση. Η ιδιοκατοίκηση ως λόγος καταγγελίας της σύμβασης μίσθωσης έχει καταργηθεί από την 01.07.1997. 

Φτού :P Τζάμπα το ρώτησα μια γραμμή παρακάτω απο εκει που διάβαζα το σχετικό άρθρο λέει ότι  ο νόμος αναφερόταν ότι καταργήθηκε :P 

Τέσπα έτσι και αλλιώς το διάβασα στα γρήγορα γιατί ήθελα περισσότερα να δείξω την βούτα και είπα να μην ποστάρω σκέτο βίντεο  🤣

Επεξ/σία από Dr_Pepper
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

CptBill, επειδή έχει τύχει να νοικιάσω και γω ένα διαμέρισμα και στο τέλος ευχαριστούσα τον Θεό που σηκώθηκε και έφυγε χωρίς να το διαλύσει (αν και έγιναν τελικά αρκετές επισκευές) κάτσε ψύχραιμα να υπολογίσεις την κατάσταση χωρίς σκέψεις του τύπου έχω δίκιο έχει άδικο και να κάνεις damage control. Αν δεν καίγεσαι να μπεις μέσα ή αν δεν ζεις μόνο από το ενοίκιο δώσε χρόνο στον εαυτό σου και βάλτε κάτω όλες τις επιλογές ακόμα και να προσπαθήσετε να μιλήσετε μαζί του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε κάποιο άλλο θέμα εδώ μέσα πριν λίγο καιρό, κάποιος συμβούλευε έναν ενοικιαστή να σπάσει αυγά μέσα στα σώματα των καλοριφέρ πριν αφήσει το σπίτι ώστε να βρωμάει για πάντα, οπότε έχε το νου σου για το τι μπορεί να αντιμετωπίσεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, CptBill είπε

Κατι ενδιαφερον που βρηκα

https://e-nomika.gr/διαδικασία-έξωσης-ενοικιαστή-χρόνος/#Diadikasia_Exoses_enoikiaste_Chronos_kai_kostos1

 

Οποτε @lamargos αυτο αναιρεί αυτο που αναφερεις. 

Επιμένω σε αυτά που έγραψα... η δήλωση στην aade είναι απλά καταχώρηση και όχι μισθωτήριο. Από εκεί και πέρα στα πλαίσια της νομολογίας έχει διαμορφωθεί μία τάση που δέχεται ότι εφόσον από την ηλεκτρονική δήλωση προκύπτει η έναρξη και με σαφήνεια οι δηλώσεις των μερών τότε μπορεί βάσει αυτής της δήλωσης να εκδοθεί διαταγή απόδοσης. Αυτό όμως δεν είναι απόλυτο δεδομένου ότι εναπόκειται στον κάθε δικαστή για το αν θα το δεχθεί (εφόσον κρίνει ότι είναι αρκετό) αφού η διάταξη δεν αναφέρει ότι αρκεί η ηλεκτρονική δήλωση των μερών στην ααδε, απλά αναφέρει ότι απαιτείται έγγραφη απόδειξη της έναρξης της μίσθωσης (και μπήκε όχι για να μην απαιτείται μισθωτήριο αλλά για να μην απαιτείται έγγραφη απόδειξη της ανανέωσης της μίσθωσης). Η καινούρια διάταξη θεσπίστηκε το 2015 και μέχρι τότε απορρίπτονταν σωρηδόν αιτήσεις απόδοσης διαταγής μισθίου που δεν είχαν μισθωτήρια. Σταδιακά διαμορφώθηκε μία νομολογία που επέτρεπε την έκδοση και μόνο με την ηλεκτρονική δήλωση (δεν ορίζεται κάτι τέτοιο στο νόμο δηλαδή αλλά διαμορφώθηκε από τη νομολογία) αλλά και πάλι αυτό υπό την προϋπόθεση ότι τα προσκομιζόμενα έγγραφα είναι αρκετά ώστε ο δικαστής να κρίνει ότι υφίσταται μίσθωση και ξεκίνησε σε συγκεκριμένο χρονικό σημείο.  Υπάρχουν και πολλά άλλα ζητήματα, τα οποία δεν μπορώ να σου αναπτύξω επί του παρόντος.

Οπότε όσα προανέφερα ισχύουν. Αυτό που σου είπε ο δικηγόρος σου (που έχει διαβάσει όλα τα έγγραφά σου σε αντίθεση με εμάς και κυρίως ξέρει τί έχεις αναφέρει στο εξώδικό σου και αν έχει γίνει καταγγελία της μίσθωσης, που εμείς δεν γνωρίζουμε) είναι μάλλον το πιο σωστό. Οι απλοϊκές λύσεις μας φαίνονται σωστές αλλά αν δεν έχεις μπροστά σου όλα τα πραγματικά περιστατικά το πιθανότερο είναι να είναι λάθος. Δυστυχώς η επίλυση των νομικών ζητημάτων δεν είναι τόσο απλή και για το λόγο αυτό απαιτείται να έχεις τελειώσει νομική σχολή πριν ασχοληθείς με αυτά.

ΥΓ. Επειδή ο χειρότερος δικηγόρος, που όμως έχει άμεση γνώση των εγγράφων της υπόθεσης και των πραγματικών περιστατικών, θα δώσει πιο σωστή συμβουλή από το καλύτερα νομικά καταρτισμένο μέλος του insomnia δεν πρόκειται να ασχοληθώ άλλο με το συγκεκριμένο νήμα γιατί στο τέλος θα χάσω και εγώ την ψυχραιμία μου με αυτά που διαβάζω.

Επεξ/σία από lamargos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, G.bar είπε

Σε κάποιο άλλο θέμα εδώ μέσα πριν λίγο καιρό, κάποιος συμβούλευε έναν ενοικιαστή να σπάσει αυγά μέσα στα σώματα των καλοριφέρ πριν αφήσει το σπίτι ώστε να βρωμάει για πάντα, οπότε έχε το νου σου για το τι μπορεί να αντιμετωπίσεις..

Επισεις υπαρχει και το τσιμέντο στην τουαλετα, μπανια, νιπτηρες, νεροχύτες......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Dr_Pepper είπε

Επίσης @paredwse ή @lamargos μιας και φαίνεται να είσθε δικηγόροι 
 

Δεν είμαι δικηγόρος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου έτυχε πολύ πρόσφατα να λήξει η μίσθωση κι ο ενοικιαστής να μη φεύγει.

Πήγα σε δικηγόρο γιατί εγώ ήμουν εντάξει και είχα προειδοποιήσει σχεδόν 2 χρόνια πρίν. Δεν έχω τίποτα με τον άνθρωπο, αλλά όταν δεν γίνεται αντικειμενικά να ανταποκριθεί σε μίσθωμα 2022 και μένει από το 2014 με τιμή εκείνης της εποχής, άλλη λύση δεν υπάρχει.

Έγινε εξώδικο κι ευτυχώς ο ενοικιαστής ανταποκρίθηκε κι έφυγε τελικά. Στο εξώδικο πέρα από τα συνηθισμένα (φαντάζομαι) αναφέρθηκε και η απαίτηση για ημερήσια αποζημίωση που γράφτηκε παραπάνω. Το να προϋπάρχει ο όρος στη σύμβαση δεν το γνώριζα, είναι όμως η καλύτερη λύση όπως φαίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλά εξαρτώνται από την ακριβή διατύπωση του δικηγόρου σου στο εξώδικο. Αυτές οι υποθέσεις λύνονται με δικηγόρο, όχι στα φόρουμ. Ήδη σου έχουν προτείνει κάποιες αηδιες. Ακολούθησε τη συμβουλή του δικηγόρου σου. Εάν δεν του έχεις εμπιστοσύνη, υπάρχουν και πολλοί άλλοι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Doubt είπε

Μου έτυχε πολύ πρόσφατα να λήξει η μίσθωση κι ο ενοικιαστής να μη φεύγει.

Πήγα σε δικηγόρο γιατί εγώ ήμουν εντάξει και είχα προειδοποιήσει σχεδόν 2 χρόνια πρίν. Δεν έχω τίποτα με τον άνθρωπο, αλλά όταν δεν γίνεται αντικειμενικά να ανταποκριθεί σε μίσθωμα 2022 και μένει από το 2014 με τιμή εκείνης της εποχής, άλλη λύση δεν υπάρχει.

Έγινε εξώδικο κι ευτυχώς ο ενοικιαστής ανταποκρίθηκε κι έφυγε τελικά. Στο εξώδικο πέρα από τα συνηθισμένα (φαντάζομαι) αναφέρθηκε και η απαίτηση για ημερήσια αποζημίωση που γράφτηκε παραπάνω. Το να προϋπάρχει ο όρος στη σύμβαση δεν το γνώριζα, είναι όμως η καλύτερη λύση όπως φαίνεται.

Βρήκες νέο ενοικιαστή; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Doubt είπε

Προσεχώς.

Άρα ο άνθρωπος σχεδόν αγόρασε το διαμέρισμα 8 χρόνια στο νοίκι και τον έδιωξες γιατί ήθελες να το φουσκώσεις και τώρα ψάχνεις για "πελάτη" και δεν βρίσκεις.

  • Like 1
  • Confused 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

Άρα ο άνθρωπος σχεδόν αγόρασε το διαμέρισμα 8 χρόνια στο νοίκι και τον έδιωξες γιατί ήθελες να το φουσκώσεις και τώρα ψάχνεις για "πελάτη" και δεν βρίσκεις.

αν τσοντάρεις τη διαφορά θα τον κρατούσε , δεν ήξερε ο άνθρωπος οτι θα έβαζες το χέρι στην τσέπη , μπράβο σου πάντως , σπανίζουν τέτοιες κινήσεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...