Προς το περιεχόμενο

Ψύκτρα για 12700K (Αrctic freezer 34 duo?)


kogos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

22 ώρες πριν, kogos είπε

εντυπωσιακό... ο 12700k βέβαια τραβάει περισσότερο ρεύμα στα ζόρια, οπότε υποθέτω ότι θα είναι καμιά 10αριά βαθμούς παραπάνω από τον 5900x (σημειώνω, μιλώ για ζόρικες απαιτήσεις, όχι σε normal εργασίες). 

u12a / ak620. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 59
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

19 λεπτά πριν, Herald είπε

u12a / ak620. 

Δεν αξίζει με τπτ τα λεφτά που ζητάει η u12a..

Screenshot_25.jpg.1fd8fc9d4038f95e1b9369516ef66892.jpg

Screenshot_24.jpg.b2aee7b0290903446f0ad8358651749c.jpg

Την έβαλε φίλος σε 12700k(120€)..Καλη αλλά την διαλέξαμε μόνο κ μόνο για το 1700 support..στις αρχες όταν δεν υπήρχανε πολλές επιλογές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, ShooterX είπε

Δεν αξίζει με τπτ τα λεφτά που ζητάει η u12a..

Screenshot_25.jpg.1fd8fc9d4038f95e1b9369516ef66892.jpg

Screenshot_24.jpg.b2aee7b0290903446f0ad8358651749c.jpg

Την έβαλε φίλος σε 12700k(120€)..Καλη αλλά την διαλέξαμε μόνο κ μόνο για το 1700 support..στις αρχες όταν δεν υπήρχανε πολλές επιλογές.

Single tower που περναει πολλες dual. Ασφαλώς απο θεμα κόστος προς αποδοση δεν αξιζει αλλα είναι σαν να συγκρινουμε laptop με desktop ας πουμε. Αν δεν σε ενδιαφερει καθόλου το μεγεθος τοτε ναι, overpriced η u12a. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, hln3 είπε

Καλή φαίνεται αλλά σε όλα τα μαγαζιά 4-10 εργάσιμες αναμονή. Τι γίνεται πολύ έλλειψη έχει πέσει στις ψύκτρες μου φαίνεται...

Στις 23/2/2022 στις 12:51 ΜΜ, kogos είπε

Καλημέρα σε όλους. 

Σύντομα θα πάρω τον ι7 12700Κ και είμαι προς αναζήτησης ψύκτρας. Θα μπει σε κουτί be quiet 500dx με msi z690 pro. Ξέρω πως η καλύτερη επιλογή για το συγκεκριμένο επεξεργαστή / case είναι η arctic liquid freezer II 280. Αλλά θέλω να δω τι μπορώ να κάνω και σε θέμα αερόψυκτρας, καθώς τα φοβάμαι τα νερά. Από την άλλη, δεν θέλω η αερόψυξη να είναι και τέρας (όπως η Noctua NH-D15S) γιατί θα μου δημιουργήσει σοβαρό πρόβλημα με ram clearance, και δεν μου αρέσει καθόλου οπτικά. 

Σκεφτόμουν λοιπόν για την arctic freezer 34 duo, που για τα δικά μου γούστα είναι πολύ όμορφη (λευκό). Είδα και review σχετικά αλλά οι γνώμες είναι διαφορετικές. Σε ένα review, η θερμοκρασία δεν ξεπερνά τους 70C σε full load (78C με 50% rpm,  εδώ), και σε άλλα ο 12900K φτάνει 90C (εδώ). Από την άλλη, οι gamer nexus δεν έκαναν δοκιμές με 12700Κ αλλά με 12600Κ, αλλά αναφέρει στο video ότι δεν θα τον πρότεινε για 12700Κ, χωρίς όμως να έχει νούμερα από κάποιο τεστ (video). 

Στο reddit βρήκα όλων των ειδών τα φρούτα... άλλος λέει πως είναι idle 50C, άλλος πως είναι 65C max load. 

Επειδή λοιπόν δεν ξέρω τι να πιστέψω, αποφάσισα να ρωτήσω αν κάποιος έχει τον 12700Κ με την arctic freezer 34 duo να μου πει εντυπώσεις. Σημειώνω πως δεν είναι σε σύστημα που θα κάνει video render σαν παλαβό, αλλά θα τρέχει συνέχει 2-3 VM, και την ίδια στιγμή θα κάνει κάποια render που θα πέρνουν περίπου 1 ώρα το καθένα, με περίπου 2-3 ώρες ενδιάμεσες παύσεις στο render. Την ίδια στιγμή θα είναι και άλλα παράθυρα ανοιχτά, τα οποία όμως δεν τα θεωρώ άξια αναφοράς (photoshop, vs code, mysql server κ.α.). Επομένως, θέλω ακόμα και αυτές τις ώρες που θα κάνει render να μην κάνει throttle. Επίσης, θυμίζω πως η επιλογή της συγκεκριμένης δεν έχει γίνει λόγο χαμηλής τιμής, αλλά λόγο μεγέθους και ομορφιάς (την fuma 2 και την noctua τις αντιπαθώ οπτικά). 

Ευχαριστώ όλους για το χρόνο σας. 

 

Σε εμένα πάντως τον 12600Κ σε Cinebench multithreat τον φτάνει σε 93 βαθμούς . Το κουτί μου δεν έχει και το καλύτερο airflow (fan 1χ12cm input και 1χ12cm output)  Νομίζω σε απλή καθημερινή χρήση δεν τον συζητάμε μια χαρά θα είναι αλλά αν κάνεις μια ώρα render όμως εκεί θα ψηνεται?  Στα reviews η ψύκτρα είναι έξω από το κουτί και δεν ξέρω τι αλλό βοηθάει και έχουν τέτοιες θερμοκρασίες αλλα μέσα στο κουτί δεν θα έχεις αυτές τις θερμοκρασίες.  Δεν θα την πρότεινα για τον 12700Κ

Επεξ/σία από samtwo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, samtwo είπε

........ Τι γίνεται .....

πανδημία, ενεργειακή και οικονομική κρίση, πόλεμος......

τωρα μενει να πεσει και ενας μετεωρίτης 😂🤣😂😂

Επεξ/σία από duffyduck
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 24/2/2022 στις 12:00 ΜΜ, kogos είπε

εντυπωσιακό... ο 12700k βέβαια τραβάει περισσότερο ρεύμα στα ζόρια, οπότε υποθέτω ότι θα είναι καμιά 10αριά βαθμούς παραπάνω από τον 5900x (σημειώνω, μιλώ για ζόρικες απαιτήσεις, όχι σε normal εργασίες). 

Ναι συμφωνώ ότι ο 12700Κ τραβάει περισσότερο ρεύμα, τώρα για 10 βαθμούς πάνω μένει να αποδειχθεί στην πράξη, εξαρτάται και από το κουτί, όπως λέω συνέχεια. 

11 ώρες πριν, samtwo είπε

Καλή φαίνεται αλλά σε όλα τα μαγαζιά 4-10 εργάσιμες αναμονή. Τι γίνεται πολύ έλλειψη έχει πέσει στις ψύκτρες μου φαίνεται...

Σε εμένα πάντως τον 12600Κ σε Cinebench multithreat τον φτάνει σε 93 βαθμούς . Το κουτί μου δεν έχει και το καλύτερο airflow (fan 1χ12cm input και 1χ12cm output)  Νομίζω σε απλή καθημερινή χρήση δεν τον συζητάμε μια χαρά θα είναι αλλά αν κάνεις μια ώρα render όμως εκεί θα ψηνεται?  Στα reviews η ψύκτρα είναι έξω από το κουτί και δεν ξέρω τι αλλό βοηθάει και έχουν τέτοιες θερμοκρασίες αλλα μέσα στο κουτί δεν θα έχεις αυτές τις θερμοκρασίες.  Δεν θα την πρότεινα για τον 12700Κ

Για την Arctic duo λες; Σε εμένα στο Cinebench multi, με PBO Auto, η θερμοκρασία ήταν στους... 63. 

Παιδιά ή τα κουτιά σας είναι τι να πω, χάλια, φιλικά μιλάω, ή οι intel 12xxx είναι όντως ψησταριές, σε αντίθεση με αυτά που λένε κάποια ιντελοτρολ εδώ μέσα. 

Μήπως δεν την έχεις τοποθετήσει σωστά;  Μήπως δεν έχεις ρυθμίσει σωστά τις στροφές των ανεμιστήρων;

Επεξ/σία από RTW4ever
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, RTW4ever είπε

Ναι συμφωνώ ότι ο 12700Κ τραβάει περισσότερο ρεύμα, τώρα για 10 βαθμούς πάνω μένει να αποδειχθεί στην πράξη, εξαρτάται και από το κουτί, όπως λέω συνέχεια. 

Για την Arctic duo λες; Σε εμένα στο Cinebench multi, με PBO Auto, η θερμοκρασία ήταν στους... 63. 

Παιδιά ή τα κουτιά σας είναι τι να πω, χάλια, φιλικά μιλάω, ή οι intel 12xxx είναι όντως ψησταριές, σε αντίθεση με αυτά που λένε κάποια ιντελοτρολ εδώ μέσα. 

Μήπως δεν την έχεις τοποθετήσει σωστά;  Μήπως δεν έχεις ρυθμίσει σωστά τις στροφές των ανεμιστήρων;

ψησταριές δεν είναι πολύ δροσερα είναι ειδικά σε περιβάλλον παιχνιδιού στους 40 βαθμούς παίζουν απλά δεν κάνει το συγκεκριμένο κουλερ για εντατική εργασία με 12700Κ και κουτί με μέτριο airflow  επειδή έκατσε και δούλεψε σε εσένα δεν θα δουλέψει σώνει και καλά και στον άλλο γι'αυτό συνήθως προτείνουν οι περισσότεροι ένα καλύτερο σύστημα ψύξης.

Επεξ/σία από ICE-T
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άμα είναι να τον περιορίσει στα 125watt και αυτό που δίνει η Intel στους μικρότερους μια χαρά θα είναι γιατί εκεί θα καταλήξει στο τέλος η συζήτηση, κατά αλλά όλοι όταν  ξεκινάνε την κουβέντα για building το πρώτο που ακούω είναι για rendering βίντεο επεξεργασία 😂να τα κάνει όλα και να συμφέρει και χαμηλό κόστος ψύξης και με μέτριο κουτί κτλ,κτλ δεν γίνονται αυτά έχουν ειπωθεί παρά πολλές φορές, να έχουμε να ανοίγουμε θέματα να κάνουμε κουβέντα Ελλάδα βρισκόμαστε 8 μήνες ζεστό καιρό έχουμε με υγρασία άμα καθόμαστε όλη την ημέρα με τον υπολογιστή δίπλα με ανοιχτό το ψυγείο η το air-conditioning από πάνω να βαράει όλη την μέρα και με 20 ευρώ ψύξη κάνεις δουλειά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ICE-T είπε

ψησταριές δεν είναι πολύ δροσερα είναι ειδικά σε περιβάλλον παιχνιδιού στους 40 βαθμούς παίζουν απλά δεν κάνει το συγκεκριμένο κουλερ για εντατική εργασία με 12700Κ και κουτί με μέτριο airflow  επειδή έκατσε και δούλεψε σε εσένα δεν θα δουλέψει σώνει και καλά και στον άλλο γι'αυτό συνήθως προτείνουν οι περισσότεροι ένα καλύτερο σύστημα ψύξης.

Πολύ δροσερά με 93 βαθμούς στο Cinebench προφανώς δεν είναι, μην καταστρέφουμε την έννοια των λέξεων,  να καταλαβαίνουμε τι λέμε. 

Η ειδοποιός διαφορά είναι το κουτί με μέτριο airflow, και ερωτώ, παρά να πάρεις μέτριο κουτί και ακριβή γομαροψύκτρα, γιατί να μην πάρεις κουτάρα να την ευχαριστηθείς για πολλά χρόνια και μια κόμπακτ αποδοτική ψύκτρα όπως η Arctic; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, RTW4ever είπε

Πολύ δροσερά με 93 βαθμούς στο Cinebench προφανώς δεν είναι, μην καταστρέφουμε την έννοια των λέξεων,  να καταλαβαίνουμε τι λέμε. 

Η ειδοποιός διαφορά είναι το κουτί με μέτριο airflow, και ερωτώ, παρά να πάρεις μέτριο κουτί και ακριβή γομαροψύκτρα, γιατί να μην πάρεις κουτάρα να την ευχαριστηθείς για πολλά χρόνια και μια κόμπακτ αποδοτική ψύκτρα όπως η Arctic; 

Δεν διαφωνούμε στο θέμα του κουτιού,τα γράφω αναλυτικά στο δεύτερο ποστ θέλουν 2 σε 1 όλα value δεν γίνεται μαζί και τα 2 ,εγω πάντως μέχρι 67c cinebench με Artic Liquid 280αρα με την ίδια ψύξη με pbo Auto 56 βαθμούς είχε ο 5900Χ αλλά στο gaming είναι 15 βαθμούς πάνω μέσο όρο από τον 12700Κ 60c και 45c αντίστοιχα τώρα με 21 βαθμούς δωμάτιο βέβαια με κουτί με κορυφαίο airflow και τα φαν εκτός της υδροψυξης να μην περνάνε τα 950rpm κλειδωμένα ,και τα 2 είναι default εκτός XMP στις μνήμες, Fan Boy δεν είμαι καμίας εταιρίας τόσο σε ψύξεις όσο και σε τσιπακια για να μην παρεξηγηθω και εμένα  μου άρεσει το value αλλά μέχρι ένα σημείο τέλος πάντων δικό του σύστημα είναι ας κάνει ότι νομίζει ξεκίνησε άσχημα την κουβέντα γιατί ο Gamer Nexus δεν έχει review την Artic 34 duo με τον 12700Κ κα δεν την συστήνει χωρίς να του εξηγεί οπότε καλή συνέχεια.

Επεξ/σία από ICE-T
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, RTW4ever είπε

Ναι συμφωνώ ότι ο 12700Κ τραβάει περισσότερο ρεύμα, τώρα για 10 βαθμούς πάνω μένει να αποδειχθεί στην πράξη, εξαρτάται και από το κουτί, όπως λέω συνέχεια. 

Για την Arctic duo λες; Σε εμένα στο Cinebench multi, με PBO Auto, η θερμοκρασία ήταν στους... 63. 

Παιδιά ή τα κουτιά σας είναι τι να πω, χάλια, φιλικά μιλάω, ή οι intel 12xxx είναι όντως ψησταριές, σε αντίθεση με αυτά που λένε κάποια ιντελοτρολ εδώ μέσα. 

Μήπως δεν την έχεις τοποθετήσει σωστά;  Μήπως δεν έχεις ρυθμίσει σωστά τις στροφές των ανεμιστήρων;

Ναι την arctic esports duo 34 έχω και το κουτί μου είναι το  be quite silent base 600 με τους 2 δικούς του μόνο ανεμιστήρες 700 στροφές ο ένας και ο άλλος 1200 μέγιστες. Στο cinebench ο επεξεργαστής δουλεύει σταθερά στα 4.700 στους δυνατούς πυρήνες και 3600 στους efficiency. Δεν έχω ασχοληθεί αλλά δεν ξέρω αν θα έπρεπε να φτάνει σταθερά την συχνότητα του turbo boost που είναι 4900 για τους δυνατούς πυρήνες. Θερμοκρασίες κοιτάζω με το hwinfo κάτω από το Enhanced Package που φτάνει στους 93 μέγιστο αλλα κάπου στους 85-με 90 παίζει κυρίως. Throttling δεν κάνει βέβαια. Την ψυκτρα πιστεύω σωστά να την έβαλα το μόνο που με προβληματίζει είναι οτι τις σφίγγεις τις βίδες αλλά δεν ξέρεις μέχρι πόσο θα πρέπει. Εσύ ποιο cpu έχεις? Η θερμοκρασια είναι πολύ καλή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, ICE-T είπε

άμα είναι να τον περιορίσει στα 125watt και αυτό που δίνει η Intel στους μικρότερους μια χαρά θα είναι γιατί εκεί θα καταλήξει στο τέλος η συζήτηση, κατά αλλά όλοι όταν  ξεκινάνε την κουβέντα για building το πρώτο που ακούω είναι για rendering βίντεο επεξεργασία 😂να τα κάνει όλα και να συμφέρει και χαμηλό κόστος ψύξης και με μέτριο κουτί κτλ,κτλ δεν γίνονται αυτά έχουν ειπωθεί παρά πολλές φορές, να έχουμε να ανοίγουμε θέματα να κάνουμε κουβέντα Ελλάδα βρισκόμαστε 8 μήνες ζεστό καιρό έχουμε με υγρασία άμα καθόμαστε όλη την ημέρα με τον υπολογιστή δίπλα με ανοιχτό το ψυγείο η το air-conditioning από πάνω να βαράει όλη την μέρα και με 20 ευρώ ψύξη κάνεις δουλειά

Όποιος κάνει τέτοια workloads είναι καλύτερα να πάρει έναν κλειδωμένο όντως, ειδικά αν δεν σκοπεύει να κάνει undervolting manually. Είναι πολύ μεγάλα τα efficiency gains αν κατεβάσεις λίγο τα ρολόγια - TDP, δεν αξίζει να αγοράσεις mobo - ακριβά coolers - K cpus και να τα τρέχεις στα 225 watt ειδικά με τις τιμές που παίζουν στο ρεύμα τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...