Προς το περιεχόμενο

Ψύκτρα για 12700K (Αrctic freezer 34 duo?)


kogos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, hln3 είπε

Όποιος κάνει τέτοια workloads είναι καλύτερα να πάρει έναν κλειδωμένο όντως, ειδικά αν δεν σκοπεύει να κάνει undervolting manually. Είναι πολύ μεγάλα τα efficiency gains αν κατεβάσεις λίγο τα ρολόγια - TDP, δεν αξίζει να αγοράσεις mobo - ακριβά coolers - K cpus και να τα τρέχεις στα 225 watt ειδικά με τις τιμές που παίζουν στο ρεύμα τώρα.

συνήθως όπως τα λες είναι non K αγοράζουν οι περισσότεροι για τέτοιες δουλειές εξωτερικό, εδώ θέλουμε το καλύτερο τσιπακι με value for money σε όλα τα περιφερειακά στην υπόλοιπη σύνθεση.

Επεξ/σία από ICE-T
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 59
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, samtwo είπε

Ναι την arctic esports duo 34 έχω και το κουτί μου είναι το  be quite silent base 600 με τους 2 δικούς του μόνο ανεμιστήρες 700 στροφές ο ένας και ο άλλος 1200 μέγιστες. Στο cinebench ο επεξεργαστής δουλεύει σταθερά στα 4.700 στους δυνατούς πυρήνες και 3600 στους efficiency. Δεν έχω ασχοληθεί αλλά δεν ξέρω αν θα έπρεπε να φτάνει σταθερά την συχνότητα του turbo boost που είναι 4900 για τους δυνατούς πυρήνες. Θερμοκρασίες κοιτάζω με το hwinfo κάτω από το Enhanced Package που φτάνει στους 93 μέγιστο αλλα κάπου στους 85-με 90 παίζει κυρίως. Throttling δεν κάνει βέβαια. Την ψυκτρα πιστεύω σωστά να την έβαλα το μόνο που με προβληματίζει είναι οτι τις σφίγγεις τις βίδες αλλά δεν ξέρεις μέχρι πόσο θα πρέπει. Εσύ ποιο cpu έχεις? Η θερμοκρασια είναι πολύ καλή

Το σύστημά μου μπορείς να το δεις στην υπογραφή μου, έχω 5900Χ.

Το κουτί μου είναι αυτό, αγορασμένο το 2015, πριν 7 χρόνια ακριβώς:

https://www.thermaltake.com/core-v71.html

Δύο 200άρηδες ανεμιστήρες μπροστά και mesh με φίλτρο, ο αέρας που δημιουργούν είναι απίστευτος, το καταλαβαίνεις αν ανοίξεις το πλαϊνό του κουτιού. Κουτί φτιαγμένο για μέγιστη ψύξη και επιδόσεις. Θα το έχω άλλα δέκα χρόνια.

Έψαξα το κουτί σου στο νετ για να δω πληροφορίες. Αν και ακριβό σχετικά και ποιοτικό, προφανώς το airflow του είναι μηδαμινό, όπως το περίμενα. Μπροστά κλειστό, μικρός ανεμιστήρας πίσω, χαμηλών στροφών. Ροή αέρα μηδέν, γι' αυτό ψήνεται ο 12600Κ σου, ενώ έχουμε την ίδια ψύκτρα.

Και ένα update που έκανα μόλις στο σύστημά μου, για όποιον ενδιαφέρεται για πληροφορίες.

Έβαλα πίσω αυτό τον ανεμιστήρα, 1400 rpm 67 cfm:

https://www.coolermaster.com/catalog/coolers/case-fan/sickleflow-140-argb/

Πριν είχα αυτόν, 2000 rpm 69 cfm:

https://www.coolermaster.com/catalog/coolers/case-fan/sickleflow-x-red-led/

Και οι δύο εξαιρετικοί, τον άλλαξα διότι άρχισε να κάνει θόρυβο μετά από 7 χρόνια χρήσης.

Πάνω και πίσω έχω ακόμα έναν Sickleflow Red  2000 rpm 69 cfm.

Η θερμοκρασία στο Cinebench έπεσε κι άλλο και ανέβηκαν ακόμα λίγο οι επιδόσεις! PBO Auto, όλα default, μόνο XMP στις μνήμες. Μέγιστη... 61 βαθμοί:

1386446581_Upload_03copy.png.e282047fb832d2cc3248b2e363acf652.png

 

7 ώρες πριν, ICE-T είπε

Δεν διαφωνούμε στο θέμα του κουτιού,τα γράφω αναλυτικά στο δεύτερο ποστ θέλουν 2 σε 1 όλα value δεν γίνεται μαζί και τα 2 ,εγω πάντως μέχρι 67c cinebench με Artic Liquid 280αρα με την ίδια ψύξη με pbo Auto 56 βαθμούς είχε ο 5900Χ αλλά στο gaming είναι 15 βαθμούς πάνω μέσο όρο από τον 12700Κ 60c και 45c αντίστοιχα τώρα με 21 βαθμούς δωμάτιο βέβαια με κουτί με κορυφαίο airflow και τα φαν εκτός της υδροψυξης να μην περνάνε τα 950rpm κλειδωμένα ,και τα 2 είναι default εκτός XMP στις μνήμες, Fan Boy δεν είμαι καμίας εταιρίας τόσο σε ψύξεις όσο και σε τσιπακια για να μην παρεξηγηθω και εμένα  μου άρεσει το value αλλά μέχρι ένα σημείο τέλος πάντων δικό του σύστημα είναι ας κάνει ότι νομίζει ξεκίνησε άσχημα την κουβέντα γιατί ο Gamer Nexus δεν έχει review την Artic 34 duo με τον 12700Κ κα δεν την συστήνει χωρίς να του εξηγεί οπότε καλή συνέχεια.

Κοίτα ο τρόπος που γράφεις χωρίς κόμματα και τελείες, είναι εξαιρετικά κουραστικός και δεν μπορώ να σε παρακολουθήσω. Δεν κατάλβα πότε έχεις τη μια θερμοκρασία και πότε την άλλη. Χωρίς παρεξήγηση αλλά δεν αντέχω να μην το πω, στο σχολείο δεν σας μαθαίνουν γραφή; Φιλική παρατήρηση, αν θες το πιστεύεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, RTW4ever είπε

Το σύστημά μου μπορείς να το δεις στην υπογραφή μου, έχω 5900Χ.

Το κουτί μου είναι αυτό, αγορασμένο το 2015, πριν 7 χρόνια ακριβώς:

https://www.thermaltake.com/core-v71.html

Δύο 200άρηδες ανεμιστήρες μπροστά και mesh με φίλτρο, ο αέρας που δημιουργούν είναι απίστευτος, το καταλαβαίνεις αν ανοίξεις το πλαϊνό του κουτιού. Κουτί φτιαγμένο για μέγιστη ψύξη και επιδόσεις. Θα το έχω άλλα δέκα χρόνια.

Έψαξα το κουτί σου στο νετ για να δω πληροφορίες. Αν και ακριβό σχετικά και ποιοτικό, προφανώς το airflow του είναι μηδαμινό, όπως το περίμενα. Μπροστά κλειστό, μικρός ανεμιστήρας πίσω, χαμηλών στροφών. Ροή αέρα μηδέν, γι' αυτό ψήνεται ο 12600Κ σου, ενώ έχουμε την ίδια ψύκτρα.

Και ένα update που έκανα μόλις στο σύστημά μου, για όποιον ενδιαφέρεται για πληροφορίες.

Έβαλα πίσω αυτό τον ανεμιστήρα, 1400 rpm 67 cfm:

https://www.coolermaster.com/catalog/coolers/case-fan/sickleflow-140-argb/

Πριν είχα αυτόν, 2000 rpm 69 cfm:

https://www.coolermaster.com/catalog/coolers/case-fan/sickleflow-x-red-led/

Και οι δύο εξαιρετικοί, τον άλλαξα διότι άρχισε να κάνει θόρυβο μετά από 7 χρόνια χρήσης.

Πάνω και πίσω έχω ακόμα έναν Sickleflow Red  2000 rpm 69 cfm.

Η θερμοκρασία στο Cinebench έπεσε κι άλλο και ανέβηκαν ακόμα λίγο οι επιδόσεις! PBO Auto, όλα default, μόνο XMP στις μνήμες. Μέγιστη... 61 βαθμοί:

1386446581_Upload_03copy.png.e282047fb832d2cc3248b2e363acf652.png

 

Κοίτα ο τρόπος που γράφεις χωρίς κόμματα και τελείες, είναι εξαιρετικά κουραστικός και δεν μπορώ να σε παρακολουθήσω. Δεν κατάλβα πότε έχεις τη μια θερμοκρασία και πότε την άλλη. Χωρίς παρεξήγηση αλλά δεν αντέχω να μην το πω, στο σχολείο δεν σας μαθαίνουν γραφή; Φιλική παρατήρηση, αν θες το πιστεύεις.

λυπάμαι αν σε κουράζει η γραφή μου φίλε δυστυχώς χειρονακτική εργασία είναι η εργασία μου εδώ και 30 χρόνια και δεν με έμαθαν να βαζω κόμματα τέλειες  γιατί προτιμούσα να εργάζομαι και φιλική παρατήρηση ΜΛΜ ξεκαβαλα το καλάμι γιατί θα σπάσει και ξέρεις πού μπαίνει , παρεπιπτόντως αν δεν φτάνει ούτε 21.000 stock R23 σημαίνει ότι πνίγεται φίλε το σύστημα σου από την ψύξη που χρησιμοποιείς.

Επεξ/σία από ICE-T
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, RTW4ever είπε

Το σύστημά μου μπορείς να το δεις στην υπογραφή μου, έχω 5900Χ.

Το κουτί μου είναι αυτό, αγορασμένο το 2015, πριν 7 χρόνια ακριβώς:

https://www.thermaltake.com/core-v71.html

Δύο 200άρηδες ανεμιστήρες μπροστά και mesh με φίλτρο, ο αέρας που δημιουργούν είναι απίστευτος, το καταλαβαίνεις αν ανοίξεις το πλαϊνό του κουτιού. Κουτί φτιαγμένο για μέγιστη ψύξη και επιδόσεις. Θα το έχω άλλα δέκα χρόνια.

Έψαξα το κουτί σου στο νετ για να δω πληροφορίες. Αν και ακριβό σχετικά και ποιοτικό, προφανώς το airflow του είναι μηδαμινό, όπως το περίμενα. Μπροστά κλειστό, μικρός ανεμιστήρας πίσω, χαμηλών στροφών. Ροή αέρα μηδέν, γι' αυτό ψήνεται ο 12600Κ σου, ενώ έχουμε την ίδια ψύκτρα.

Και ένα update που έκανα μόλις στο σύστημά μου, για όποιον ενδιαφέρεται για πληροφορίες.

Έβαλα πίσω αυτό τον ανεμιστήρα, 1400 rpm 67 cfm:

https://www.coolermaster.com/catalog/coolers/case-fan/sickleflow-140-argb/

Πριν είχα αυτόν, 2000 rpm 69 cfm:

https://www.coolermaster.com/catalog/coolers/case-fan/sickleflow-x-red-led/

Και οι δύο εξαιρετικοί, τον άλλαξα διότι άρχισε να κάνει θόρυβο μετά από 7 χρόνια χρήσης.

Πάνω και πίσω έχω ακόμα έναν Sickleflow Red  2000 rpm 69 cfm.

Η θερμοκρασία στο Cinebench έπεσε κι άλλο και ανέβηκαν ακόμα λίγο οι επιδόσεις! PBO Auto, όλα default, μόνο XMP στις μνήμες. Μέγιστη... 61 βαθμοί:

1386446581_Upload_03copy.png.e282047fb832d2cc3248b2e363acf652.png

 

Κοίτα ο τρόπος που γράφεις χωρίς κόμματα και τελείες, είναι εξαιρετικά κουραστικός και δεν μπορώ να σε παρακολουθήσω. Δεν κατάλβα πότε έχεις τη μια θερμοκρασία και πότε την άλλη. Χωρίς παρεξήγηση αλλά δεν αντέχω να μην το πω, στο σχολείο δεν σας μαθαίνουν γραφή; Φιλική παρατήρηση, αν θες το πιστεύεις.

Τώρα πρόσεξα ότι από κινητό δεν φαίνεται το σύστημα υπογραφής ούτε και στο προφίλ και θέλει pc view για να φανεί. Καλά το κουτί σου θηριακι είναι δεν υπάρχει σύγκριση ακόμα με passive πιθανόν θα μπορούσε να ψύξει τον cpu! Αυτό το κουτί το είχα πάρει για το i7 8700 non k και για χαλαρή εργασία με σκοπό να είναι αθόρυβο και όντως δεν καταλαβαίνεις οτι είναι ανοιχτό το pc αν δεν κοιτάξεις το Led. Και τώρα βέβαια με τον 12600Κ με τη χρήση που του κάνω δεν ξεπερνά τους 40 βαθμούς αλλά έχεις δίκιο επιβάλλεται να βάλω 2 fan ακόμα και δεν ξέρω αν θα πρέπει να αλλάξω και αυτούς που έχει. Πιστεύω 10 βαθμούς θα τους κερδίσω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, ICE-T είπε

λυπάμαι αν σε κουράζει η γραφή μου φίλε δυστυχώς χειρονακτική εργασία είναι η εργασία μου εδώ και 30 χρόνια και δεν με έμαθαν να βαζω κόμματα τέλειες  γιατί προτιμούσα να εργάζομαι και φιλική παρατήρηση ΜΛΜ ξεκαβαλα το καλάμι γιατί θα σπάσει και ξέρεις πού μπαίνει , παρεπιπτόντως αν δεν φτάνει ούτε 21.000 stock R23 σημαίνει ότι πνίγεται φίλε το σύστημα σου από την ψύξη που χρησιμοποιείς.

Ναι ειδήμων μου πνίγεται με 61 βαθμούς, ό,τι πεις. Το καλάμι μπαίνει εκεί που ξέρεις εσύ, εγώ αγνοώ. 

Αντί να γράψεις πιο σωστά το κείμενο σου να γίνει κατανοητό, επέλεξες την επίθεση και τις προσβολές. Γραφή δε ξέρουμε, αλλά στις εξυπνάδες πρώτοι. 

6 ώρες πριν, samtwo είπε

Τώρα πρόσεξα ότι από κινητό δεν φαίνεται το σύστημα υπογραφής ούτε και στο προφίλ και θέλει pc view για να φανεί. Καλά το κουτί σου θηριακι είναι δεν υπάρχει σύγκριση ακόμα με passive πιθανόν θα μπορούσε να ψύξει τον cpu! Αυτό το κουτί το είχα πάρει για το i7 8700 non k και για χαλαρή εργασία με σκοπό να είναι αθόρυβο και όντως δεν καταλαβαίνεις οτι είναι ανοιχτό το pc αν δεν κοιτάξεις το Led. Και τώρα βέβαια με τον 12600Κ με τη χρήση που του κάνω δεν ξεπερνά τους 40 βαθμούς αλλά έχεις δίκιο επιβάλλεται να βάλω 2 fan ακόμα και δεν ξέρω αν θα πρέπει να αλλάξω και αυτούς που έχει. Πιστεύω 10 βαθμούς θα τους κερδίσω. 

Ο πολύ σημαντικός είναι αυτός της εξαγωγής, εκεί θες κάποιον με τουλάχιστον 50 cfm, και πιο καλά από 60 και πάνω. Βέβαια όταν σηκώνει στροφές δε θα είναι αθόρυβος.

Επεξ/σία από RTW4ever
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, RTW4ever είπε

Ναι ειδήμων μου πνίγεται με 61 βαθμούς, ό,τι πεις. Το καλάμι μπαίνει εκεί που ξέρεις εσύ, εγώ αγνοώ. 

Αντί να γράψεις πιο σωστά το κείμενο σου να γίνει κατανοητό, επέλεξες την επίθεση και τις προσβολές. Γραφή δε ξέρουμε, αλλά στις εξυπνάδες πρώτοι. 

Ο πολύ σημαντικός είναι αυτός της εξαγωγής, εκεί θες κάποιον με τουλάχιστον 50 cfm, και πιο καλά από 60 και πάνω. Βέβαια όταν σηκώνει στροφές δε θα είναι αθόρυβος.

61 βαθμοί με 1100 πόντους λιγότερους στο cinebench R23 την κλείνω εδώ την κουβέντα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, samtwo είπε

Ναι την arctic esports duo 34 έχω και το κουτί μου είναι το  be quite silent base 600 με τους 2 δικούς του μόνο ανεμιστήρες 700 στροφές ο ένας και ο άλλος 1200 μέγιστες. Στο cinebench ο επεξεργαστής δουλεύει σταθερά στα 4.700 στους δυνατούς πυρήνες και 3600 στους efficiency. Δεν έχω ασχοληθεί αλλά δεν ξέρω αν θα έπρεπε να φτάνει σταθερά την συχνότητα του turbo boost που είναι 4900 για τους δυνατούς πυρήνες. Θερμοκρασίες κοιτάζω με το hwinfo κάτω από το Enhanced Package που φτάνει στους 93 μέγιστο αλλα κάπου στους 85-με 90 παίζει κυρίως. Throttling δεν κάνει βέβαια. Την ψυκτρα πιστεύω σωστά να την έβαλα το μόνο που με προβληματίζει είναι οτι τις σφίγγεις τις βίδες αλλά δεν ξέρεις μέχρι πόσο θα πρέπει. Εσύ ποιο cpu έχεις? Η θερμοκρασια είναι πολύ καλή

Δοκίμασε με κλειστό και ανοικτό κουτί για 15 λεπτά έκαστο να δεις αν όντως σε περιορίζει. Τόσο απλό είναι. Τα silent κουτιά έχουν ψιλοχάλια ανεμιστήρες. Αν βάλεις δικούς σου το κάνεις τούμπανο και όσο αθόρυβο ή δροσερό θες.

Στα intel οι μητρικές δίνουν υπερβολική τάση για να κρατήσουν σταθερά τα υψηλά all core boost ρολόγια. Είναι αυτόματο overclocking το MCE.  Όπως παλιά που έκανες αυτόματο OC μέσω μητρικής και έδινε απίστευτες τάσεις.

Τα AMD σε ρολόγια 5Ghz+ all core, ακόμα και με manual τάση, αναφλέγονται και χωρίς εγγυημένη σταθερότητα. Μην ξεχνάμε ότι τα 12000 series έχουν και ανώτερο IPC από οποιοδήποτε ryzen. Μεγαλύτερος και πολυπλοκότερος πυρήνας.

υ.γ.: Αν η ψύκτρα είναι πραγματικά κατάλληλη για 1700 socket, σφίγγεις τις βίδες μέχρι το τέρμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, ICE-T είπε

61 βαθμοί με 1100 πόντους λιγότερους στο cinebench R23 την κλείνω εδώ την κουβέντα 

Στην intel όταν μιλάμε για oc στα 5,2Ghz π.χ. μιλάμε για all core σταθερά 5,2Ghz, ο κόσμος να χαλάσει. Όχι κόφτες με βάση το φορτίο. Στην AMD ισχύουν άλλα. Λογικό να μην καταλαβαινόσαστε:

image.png.fd9b7dfda36f9e0290e49eb3ad020603.png

Spoiler

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Στην intel όταν μιλάμε για oc στα 5,2Ghz π.χ. μιλάμε για all core σταθερά 5,2Ghz, ο κόσμος να χαλάσει. Όχι κόφτες με βάση το φορτίο. Στην AMD ισχύουν άλλα. Λογικό να μην καταλαβαινόσαστε:

Σωστό ότι λέγονται υπερβολές για τους ALDER αλλά ένα μηχάνημα που θα 

 

Στις 23/2/2022 στις 12:51 ΜΜ, kogos είπε

τρέχει συνέχει 2-3 VM, και την ίδια στιγμή θα κάνει κάποια render που θα πέρνουν περίπου 1 ώρα το καθένα, με περίπου 2-3 ώρες ενδιάμεσες παύσεις στο render. Την ίδια στιγμή θα είναι και άλλα παράθυρα ανοιχτά, τα οποία όμως δεν τα θεωρώ άξια αναφοράς (photoshop, vs code, mysql server κ.α.). Επομένως, θέλω ακόμα και αυτές τις ώρες που θα κάνει render να μην κάνει throttle.

καλό θα ήταν να πάει σε ποιο ποιoτική ψύξη. Για gaming (40-70% load) συμφωνώ ότι η arctic είναι μια χαρά

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, ICE-T είπε

61 βαθμοί με 1100 πόντους λιγότερους στο cinebench R23 την κλείνω εδώ την κουβέντα 

Δεν με ενδιαφέρει η μέγιστη επίδοση στα benchmarks, όταν τρέχω το Cinebench δεν κλείνω τίποτα από αυτά που τρέχουν στο background. Δεν πήρα τον 5900Χ για benchmarks αλλά για δουλειά και διασκέδαση. Το Cinebench το έτρεξα ενδεικτικά για να δω θερμοκρασίες και αν όλα είναι εντάξει. 

1 ώρα πριν, pirmen56 είπε

Στην intel όταν μιλάμε για oc στα 5,2Ghz π.χ. μιλάμε για all core σταθερά 5,2Ghz, ο κόσμος να χαλάσει. Όχι κόφτες με βάση το φορτίο. Στην AMD ισχύουν άλλα. Λογικό να μην καταλαβαινόσαστε:

image.png.fd9b7dfda36f9e0290e49eb3ad020603.png

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

 

 

Δεν κάνω OC και δε με ενδιαφέρει. Το ΡΒΟ δεν το έχω enabled αλλά στο auto. 

Δες το screen που ανέβασα, η κατανάλωση του επεξεργαστή είναι στα 141W.

2 ώρες πριν, pirmen56 είπε

Δοκίμασε με κλειστό και ανοικτό κουτί για 15 λεπτά έκαστο να δεις αν όντως σε περιορίζει. Τόσο απλό είναι. Τα silent κουτιά έχουν ψιλοχάλια ανεμιστήρες. Αν βάλεις δικούς σου το κάνεις τούμπανο και όσο αθόρυβο ή δροσερό θες.

Υπάρχουν περιπτώσεις που με ανοικτό κουτί οι θερμοκρασίες είναι ίδιες ή και χειρότερες, επειδή καταστρέφεται η ροή του αέρα. Σε γενικές γραμμές όμως έχεις δίκιο. 

Επεξ/σία από RTW4ever
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, RTW4ever είπε

Δεν με ενδιαφέρει η μέγιστη επίδοση στα benchmarks, όταν τρέχω το Cinebench δεν κλείνω τίποτα από αυτά που τρέχουν στο background. Δεν πήρα τον 5900Χ για benchmarks αλλά για δουλειά και διασκέδαση. Το Cinebench το έτρεξα ενδεικτικά για να δω θερμοκρασίες και αν όλα είναι εντάξει. 

Δεν κάνω OC και δε με ενδιαφέρει. Το ΡΒΟ δεν το έχω enabled αλλά στο auto. 

Δες το screen που ανέβασα, η κατανάλωση του επεξεργαστή είναι στα 141W.

κανένας δεν κλείνει τίποτα στο background stock pbo auto μόνο με τις μνήμες XMP όλοι βγάζουν 21.300 στην χειρότερη με ένα καλουτσικο cooler με θερμοκρασία κάτω από 60 βαθμούς ,τα ίδια θα σου πουν και στο νήμα των Ryzen δικαίωμα σού να διαφωνείς,αν εσύ είσαι ευχαριστημένος δεν μου πέφτει λόγος ,αλλά δεν θα το πρότεινα από την στιγμή που έχει μειωμένη απόδοση σε μεγάλα τσιπακια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, ICE-T είπε

κανένας δεν κλείνει τίποτα στο background stock pbo auto μόνο με τις μνήμες XMP όλοι βγάζουν 21.300 στην χειρότερη με ένα καλουτσικο cooler με θερμοκρασία κάτω από 60 βαθμούς ,τα ίδια θα σου πουν και στο νήμα των Ryzen δικαίωμα σού να διαφωνείς,αν εσύ είσαι ευχαριστημένος δεν μου πέφτει λόγος ,αλλά δεν θα το πρότεινα από την στιγμή που έχει μειωμένη απόδοση σε μεγάλα τσιπακια.

Θα κάνω μια δοκιμή να κλείσω όλα όσα τρέχω εγώ στο background, δε μιλάω μόνο για τα default  των windows, και θα επανέλθω, για να δούμε αν έχεις δίκιο. Φιλικά μιλάω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, RTW4ever είπε

Θα κάνω μια δοκιμή να κλείσω όλα όσα τρέχω εγώ στο background, δε μιλάω μόνο για τα default  των windows, και θα επανέλθω, για να δούμε αν έχεις δίκιο. Φιλικά μιλάω. 

τι να σου πω εμένα με Kaspersky+ Afterburner +Asus Fun Suite έβγαζε 21.380 multi /1631 single στην χειρότερη με τον υπολογιστή να δουλεύει 1 ώρα ,κρύος 21.570 multi/1641 single με windows 11, τώρα τον έχω μαζέψει στα κουτιά τους έχω αλλάξει πλατφόρμα γι'αυτό δεν έχω ανεβάσει πίνακες αλλά υδροψυξη χρησιμοποιώ όχι αεροψυξη, δεν έχω κάτι προσωπικό μαζί σου  ούτε να χωρίσω κάτι ούτε είπα ότι έχω καλύτερο μηχάνημα για να κάνω φιγούρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τζαμπα τρωγεστε για το τιποτα , εγω αυτο ξερω , ολα κρεμονται απο μια κλανια , παρτε το χαμπαρι

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...