Προς το περιεχόμενο

Ψύκτρα για 12700K (Αrctic freezer 34 duo?)


kogos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, triplex1 είπε

Τζαμπα τρωγεστε για το τιποτα , εγω αυτο ξερω , ολα κρεμονται απο μια κλανια , παρτε το χαμπαρι

 

 

Αεροψυξη με τον 5900Χ έχεις, δώσε μας ένα benchmark εγώ τον έχω μαζεμένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 59
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, ICE-T είπε

Αεροψυξη με τον 5900Χ έχεις, δώσε μας ένα benchmark εγώ τον έχω μαζεμένο.

frost commander 140 ......να το ανοιξω και θα ανεβασω σε λιγο γιατι ειμαι με το λαπτοπ τωρα , R23 θελεις?

Επεξ/σία από triplex1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, triplex1 είπε

frost commander 140 ......να το ανοιξω και θα ανεβασω σε λιγο γιατι ειμαι με το λαπτοπ τωρα , R23 θελεις?

ναι με HWINFO δίπλα,δώσε πόνο .

Επεξ/σία από ICE-T
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ICE-T είπε

τι να σου πω εμένα με Kaspersky+ Afterburner +Asus Fun Suite έβγαζε 21.380 multi /1631 single στην χειρότερη με τον υπολογιστή να δουλεύει 1 ώρα ,κρύος 21.570 multi/1641 single με windows 11, τώρα τον έχω μαζέψει στα κουτιά τους έχω αλλάξει πλατφόρμα γι'αυτό δεν έχω ανεβάσει πίνακες αλλά υδροψυξη χρησιμοποιώ όχι αεροψυξη, δεν έχω κάτι προσωπικό μαζί σου  ούτε να χωρίσω κάτι ούτε είπα ότι έχω καλύτερο μηχάνημα για να κάνω φιγούρα

 

39 λεπτά πριν, ICE-T είπε

ακριβώς ότι έγραψα ποίο πάνω ευχαριστούμε για την βοήθεια αγορίνα

Λοιπόν αποδείχθηκε ότι έχω δίκιο. Ορίστε ένα Cinebench στα 21168, έχοντας κλείσει όλα τα background που έχω στο PC μου, δηλαδή process explorer, rainmeter, moderngadgets, hard disk sentinel, msi center.

Και υπόψιν ΞΕΧΑΣΑ να βάλω τους ανεμιστήρες στο τέρμα, ήταν στη default ρύθμιση κατά την οποία ανέβασαν στροφες στο 75%. Στο 100% είμαι σίγουρος ότι θα ανέβει ακόμα κάτι τις.

378014716_Image2022-02-27_002Allbackgroundclosed.png.b1f2dfd970fb74143cd4cf11078cdde5.png

 

Η διαφορά από τα 21168 στα 21400 πόση είναι, 1%; Στα όρια του στατιστικού λάθους δηλαδή. Όπως βλέπεις μια χαρά είναι η Arctic Duo και δεν χρειάζεται το κτήνος ψύκτρα που έχει ο φίλος triplex, ούτε η υγρόψυξη, αρκεί να έχεις καλό κουτί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, RTW4ever είπε

 

Λοιπόν αποδείχθηκε ότι έχω δίκιο. Ορίστε ένα Cinebench στα 21168, έχοντας κλείσει όλα τα background που έχω στο PC μου, δηλαδή process explorer, rainmeter, moderngadgets, hard disk sentinel, msi center.

Και υπόψιν ΞΕΧΑΣΑ να βάλω τους ανεμιστήρες στο τέρμα, ήταν στη default ρύθμιση κατά την οποία ανέβασαν στροφες στο 75%. Στο 100% είμαι σίγουρος ότι θα ανέβει ακόμα κάτι τις.

378014716_Image2022-02-27_002Allbackgroundclosed.png.b1f2dfd970fb74143cd4cf11078cdde5.png

 

Η διαφορά από τα 21168 στα 21400 πόση είναι, 1%; Στα όρια του στατιστικού λάθους δηλαδή. Όπως βλέπεις μια χαρά είναι η Arctic Duo και δεν χρειάζεται το κτήνος ψύκτρα που έχει ο φίλος triplex, ούτε η υγρόψυξη, αρκεί να έχεις καλό κουτί.

μη κοιτας cinebench αν κανεις βαριες δουλειες και εχεις και κανα game ανοιχτο η duo θα πει το ποιημα , για μεχρι το 50% load του επεξεργαστη καλη ειναι απο το 60-70% και πανω τι γινεται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, jgeorgiou είπε

Σωστό ότι λέγονται υπερβολές για τους ALDER αλλά ένα μηχάνημα που θα 

 

καλό θα ήταν να πάει σε ποιο ποιoτική ψύξη. Για gaming (40-70% load) συμφωνώ ότι η arctic είναι μια χαρά

Αν κάποιος βολεύεται με 4,8Ghz και κάτω all core δεν χρειάζεται ιδιαίτερα καλή ψύξη. Εν τω μεταξύ ακόμα και τα 90c με ασφαλείς τάσεις δεν είναι άσχημα(για τα intel τουλάχιστον) ακόμα και 24/7.

3 ώρες πριν, RTW4ever είπε

Δεν με ενδιαφέρει η μέγιστη επίδοση στα benchmarks, όταν τρέχω το Cinebench δεν κλείνω τίποτα από αυτά που τρέχουν στο background. Δεν πήρα τον 5900Χ για benchmarks αλλά για δουλειά και διασκέδαση. Το Cinebench το έτρεξα ενδεικτικά για να δω θερμοκρασίες και αν όλα είναι εντάξει. 

Δεν κάνω OC και δε με ενδιαφέρει. Το ΡΒΟ δεν το έχω enabled αλλά στο auto. 

Δες το screen που ανέβασα, η κατανάλωση του επεξεργαστή είναι στα 141W.

Με 141W limit ούτε σε intel έχεις θέμα. Για να φτάσεις τα 200W σε prime με AVX disabled θες πάνω από 4,8Ghz all core.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, triplex1 είπε

μη κοιτας cinebench αν κανεις βαριες δουλειες και εχεις και κανα game ανοιχτο η duo θα πει το ποιημα , για μεχρι το 50% load του επεξεργαστη καλη ειναι απο το 60-70% και πανω τι γινεται.

Παιδιά αρχίζετε να με κουράζετε. Τι μη κοιτάς το Cinebench και ποιο 50 και 70% φορτίο, όλοι με το CB μετράτε και με αυτό ο επεξεργαστής πάει στο 100% όλους τους πυρήνες. Όπου δε μας συμφέρει, μη κοιτάς το Cinebench και όπου μας συμφέρει, α στο CB είσαι κάτω 1000 points.

Έγραψα παραπάνω, με OCCT έχω 67 βαθμούς και ανέβασα screens, τι άλλο δηλαδή πρέπει να "αποδείξω".

Πουθενά δε θα πει το ποίημα η Arctic, εσείς δεν εννοείτε να καταλάβετε ή δε θέλετε να παραδεχθείτε ότι το μυστικό είναι στο κουτί και στη ροή αέρα και όχι στη ψύκτρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, RTW4ever είπε

Παιδιά αρχίζετε να με κουράζετε. Τι μη κοιτάς το Cinebench και ποιο 50 και 70% φορτίο, όλοι με το CB μετράτε και με αυτό ο επεξεργαστής πάει στο 100% όλους τους πυρήνες. Όπου δε μας συμφέρει, μη κοιτάς το Cinebench και όπου μας συμφέρει, α στο CB είσαι κάτω 1000 points.

Έγραψα παραπάνω, με OCCT έχω 67 βαθμούς και ανέβασα screens, τι άλλο δηλαδή πρέπει να "αποδείξω".

Πουθενά δε θα πει το ποίημα η Arctic, εσείς δεν εννοείτε να καταλάβετε ή δε θέλετε να παραδεχθείτε ότι το μυστικό είναι στο κουτί και στη ροή αέρα και όχι στη ψύκτρα.

Βρε φιλε δεν κουραζει κανενας ουτε λεει καποιος οτι η duo δεν ειναι καλη , Arctic ειναι και αγαπαμε την συγκεκριμενη εταιρεία οι περισσοτεροι  , το ολο θεμα ειναι τι κανεις εσυ και ο καθενας με τον υπολογστη του , αν σ'αυτα που κανεις εισαι οκ  τοτε ολα καλα TDP210W εχει η συγκεκριμενη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, triplex1 είπε

μη κοιτας cinebench αν κανεις βαριες δουλειες και εχεις και κανα game ανοιχτο η duo θα πει το ποιημα , για μεχρι το 50% load του επεξεργαστη καλη ειναι απο το 60-70% και πανω τι γινεται.

τσάμπα γράφεις και γράφω δεν καταλαβαίνει σε λίγο θα την βγάλει και καλύτερη από ψυγείο 420αρη , νομίζει ότι μηδενίζουμε τα background προγράμματα και βάζουμε τα φαν να βαρανε τέρμα για να πιάσουμε αυτά τα σκορ , είναι σαν να συγκρίνει Nike παπούτσι με αθλητικό από την λαϊκή και να υποστηρίζει ότι είναι καλύτερο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, ICE-T είπε

τσάμπα γράφεις και γράφω δεν καταλαβαίνει σε λίγο θα την βγάλει και καλύτερη από ψυγείο 420αρη , νομίζει ότι μηδενίζουμε τα background προγράμματα και βάζουμε τα φαν να βαρανε τέρμα για να πιάσουμε αυτά τα σκορ , είναι σαν να συγκρίνει Nike παπούτσι με αθλητικό από την λαϊκή και να υποστηρίζει ότι είναι καλύτερο

Το κακο αδερφε ειναι θα το πω για αλλους , οτι αγοραζοντας ενα cpu της ταξεως των 500 ευρω τσιγκουνευεστε να δωσετε παραπανω λεφτα για ψυκτρα , ειτε αερα ειτε aio ,

Ποτε δεν θα εβαζα χαλκοσωληνες να πατανε επανω στο cpu μου.

ul4qf7gw1wg31.jpg.44e1ed65bbc4feafebbe3c23627de0e4.jpg

RTW4ever  καλη ειναι αν σ'ευχαριστει γι αυτα που κανεις  αλλα σε κατι περισσοτερο  θα εισαι σαν να οδηγας λαμπρογκινι με 12'' ζαντολαστιχα.

Αν ειχες εναν 5600x μ'αυτην δεν θα ελεγε πιστεψε με κανενας τιποτα ακομη και με μια fuma2

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@kogos Κοίτα κι αυτές τις επιλογές. Απ' ότι είδα στο net είναι αρκετά καλές περιπτώσεις κι έχουν και aRGB

Deepcool AS500 Ψύκτρα Επεξεργαστή για Socket AM4/1200/115x/AM3/AM3+ με ARGB Φωτισμό | Skroutz.gr

Alpenfoehn Dolomit Premium | Skroutz.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, ICE-T είπε

τσάμπα γράφεις και γράφω δεν καταλαβαίνει σε λίγο θα την βγάλει και καλύτερη από ψυγείο 420αρη , νομίζει ότι μηδενίζουμε τα background προγράμματα και βάζουμε τα φαν να βαρανε τέρμα για να πιάσουμε αυτά τα σκορ , είναι σαν να συγκρίνει Nike παπούτσι με αθλητικό από την λαϊκή και να υποστηρίζει ότι είναι καλύτερο

Προφανώς δε συνεννοούμαστε, έχω γράψει τεκμηριωμένα και πετάς χαρταετό στον αέρα. Ό,τι πεις, δεν το συνεχίζω.

17 λεπτά πριν, triplex1 είπε

Το κακο αδερφε ειναι θα το πω για αλλους , οτι αγοραζοντας ενα cpu της ταξεως των 500 ευρω τσιγκουνευεστε να δωσετε παραπανω λεφτα για ψυκτρα , ειτε αερα ειτε aio ,

Ποτε δεν θα εβαζα χαλκοσωληνες να πατανε επανω στο cpu μου.

ul4qf7gw1wg31.jpg.44e1ed65bbc4feafebbe3c23627de0e4.jpg

RTW4ever  καλη ειναι αν σ'ευχαριστει γι αυτα που κανεις  αλλα σε κατι περισσοτερο  θα εισαι σαν να οδηγας λαμπρογκινι με 12'' ζαντολαστιχα.

Αν ειχες εναν 5600x μ'αυτην δεν θα ελεγε πιστεψε με κανενας τιποτα ακομη και με μια fuma2

 

Δεν τσιγκουνεύτηκα τίποτα. πριν με τον 4770Κ είχα custom υγρόψυξη, δεν έχω οικονομικό θέμα, την Arctic την πήρα διότι μου αρέσει που είναι κόμπακτ και ταυτόχρονα αποδοτική, έχω ξαναγράψει ότι δεν ήθελα γομαρόψυκτρα στο PC μου, τόσο απλά.

Και επιμένω ότι δεν θέλετε να αποδεχθείτε το πόσο μεγάλο ρόλο παίζει η ροή αέρα. Δεν το συνεχίζω, οι απόψεις κατατέθηκαν, οι αναγνώστες ας κρίνουν.

Με φιλικά αισθήματα. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, RTW4ever είπε

Προφανώς δε συνεννοούμαστε, έχω γράψει τεκμηριωμένα και πετάς χαρταετό στον αέρα. Ό,τι πεις, δεν το συνεχίζω.

Δεν τσιγκουνεύτηκα τίποτα. πριν με τον 4770Κ είχα custom υγρόψυξη, δεν έχω οικονομικό θέμα, την Arctic την πήρα διότι μου αρέσει που είναι κόμπακτ και ταυτόχρονα αποδοτική, έχω ξαναγράψει ότι δεν ήθελα γομαρόψυκτρα στο PC μου, τόσο απλά.

Και επιμένω ότι δεν θέλετε να αποδεχθείτε το πόσο μεγάλο ρόλο παίζει η ροή αέρα. Δεν το συνεχίζω, οι απόψεις κατατέθηκαν, οι αναγνώστες ας κρίνουν.

Με φιλικά αισθήματα. :)

κανενας δεν αμφιβαλει για την ροη αερα φιλε μου μεσα στο κουτι αλλα δεν λεει και κατι το full tower  αρκετα  mid tower εχουν φοβερο airflow  με αρκετους χωρους

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...