Προς το περιεχόμενο

Ψύκτρα για 12700K (Αrctic freezer 34 duo?)


kogos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα σε όλους. 

Σύντομα θα πάρω τον ι7 12700Κ και είμαι προς αναζήτησης ψύκτρας. Θα μπει σε κουτί be quiet 500dx με msi z690 pro. Ξέρω πως η καλύτερη επιλογή για το συγκεκριμένο επεξεργαστή / case είναι η arctic liquid freezer II 280. Αλλά θέλω να δω τι μπορώ να κάνω και σε θέμα αερόψυκτρας, καθώς τα φοβάμαι τα νερά. Από την άλλη, δεν θέλω η αερόψυξη να είναι και τέρας (όπως η Noctua NH-D15S) γιατί θα μου δημιουργήσει σοβαρό πρόβλημα με ram clearance, και δεν μου αρέσει καθόλου οπτικά. 

Σκεφτόμουν λοιπόν για την arctic freezer 34 duo, που για τα δικά μου γούστα είναι πολύ όμορφη (λευκό). Είδα και review σχετικά αλλά οι γνώμες είναι διαφορετικές. Σε ένα review, η θερμοκρασία δεν ξεπερνά τους 70C σε full load (78C με 50% rpm,  εδώ), και σε άλλα ο 12900K φτάνει 90C (εδώ). Από την άλλη, οι gamer nexus δεν έκαναν δοκιμές με 12700Κ αλλά με 12600Κ, αλλά αναφέρει στο video ότι δεν θα τον πρότεινε για 12700Κ, χωρίς όμως να έχει νούμερα από κάποιο τεστ (video). 

Στο reddit βρήκα όλων των ειδών τα φρούτα... άλλος λέει πως είναι idle 50C, άλλος πως είναι 65C max load. 

Επειδή λοιπόν δεν ξέρω τι να πιστέψω, αποφάσισα να ρωτήσω αν κάποιος έχει τον 12700Κ με την arctic freezer 34 duo να μου πει εντυπώσεις. Σημειώνω πως δεν είναι σε σύστημα που θα κάνει video render σαν παλαβό, αλλά θα τρέχει συνέχει 2-3 VM, και την ίδια στιγμή θα κάνει κάποια render που θα πέρνουν περίπου 1 ώρα το καθένα, με περίπου 2-3 ώρες ενδιάμεσες παύσεις στο render. Την ίδια στιγμή θα είναι και άλλα παράθυρα ανοιχτά, τα οποία όμως δεν τα θεωρώ άξια αναφοράς (photoshop, vs code, mysql server κ.α.). Επομένως, θέλω ακόμα και αυτές τις ώρες που θα κάνει render να μην κάνει throttle. Επίσης, θυμίζω πως η επιλογή της συγκεκριμένης δεν έχει γίνει λόγο χαμηλής τιμής, αλλά λόγο μεγέθους και ομορφιάς (την fuma 2 και την noctua τις αντιπαθώ οπτικά). 

Ευχαριστώ όλους για το χρόνο σας. 

 

Επεξ/σία από kogos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 59
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

το να αγοραζουμε καλο επεξεργαστη και να διαλεγουμε ψυχτρες του κιλου με την δικαιολογια το ram clearance ειναι αστειο κακογουστο,δεν εχεις να φοβασαι τιποτα απο την υδροψυξη στο 2022 βρισκομαστε πλεον .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δεν είναι δικαιολογία, και κατά την γνώμη των περισσότέρων, η συγκεκριμένη ψύκτρα δεν είναι του κιλού. Δεν περίμενα ότι μετά από τόσο κατεβατό θα το έβλεπε κανείς σαςν "δικαιολογία". 

Ευχαριστώ για τη γνώμη... όντως έχεις δίκιο, μάλλον δεν έχω λόγο να φοβάμαι τόσο την υδρόψυξη. Όπως λες και εσύ, στο 2022 είμαστε πλέον, και δεν μιλάμε για κάποιο custom loop ή οτιδήποτε μπορεί να προσθέσει περισσότερο βαθμό επικινδυνότητας Επομένως, πάω σε liquid freezer II 280.

θενκς για τα σχόλια

Επεξ/σία από kogos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την Esports duo την εχω βάλει σε 2600x,3600x,8700k(stock)και την εχει φίλος σε 5600x..Τρομερη..

Καλή μέχρι εκεί..

Μετα για 12700k θα πήγαινα εδώ 

https://www.skroutz.gr/s/32396663/Deepcool-AK620-Ψύκτρα-Επεξεργαστή-Διπλού-Ανεμιστήρα-για-Socket-AM4-1200-115x-1700.html

https://www.techpowerup.com/review/deepcool-ak620-dual-tower-cpu-cooler/

αλλιώς σε aio..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι, πιστεύω οτι η duo, σε στοκ φυσικά ταχύτητες, θα είναι με βατές θερμοκρασίες.

Μπορείς να πάρεις μια γνώμη εδώ καθώς υπάρχουν αρκετοί κάτοχοι του 12700k

Σε αέρα πάντως υπάρχουν αρκετές εναλλακτικές. Τύπου noctua, εναλλακτική με καλές θερμοκρασίες

https://www.skroutz.gr/s/21482096/Deepcool-Assassin-III-Ψύκτρα-Επεξεργαστή-Διπλού-Ανεμιστήρα-για-Socket-AM4-115x-AM3-AM3.html?from=catspan

Κρίμα που βγάζεις την fuma εκτός. Πάντως και οι υδροψύξεις της arctic μια χαρά είναι και αρκετά vfm

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω θα εβαζα ενα air condition .....καλοκαιρι ερχεται.

Οτι και να παρεις πανω απο τα 60-70ευρω για να κανεις δουλεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, kogos είπε

ου θα κάνει video render σαν παλαβό,

τότε θες καλύτερη ψύκτρα , αυτή κάνει μόνο αν το έχεις για gaming και έχει 50-60% load o 12700K

Επεξ/σία από jgeorgiou
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kogos είπε

δεν είναι δικαιολογία, και κατά την γνώμη των περισσότέρων, η συγκεκριμένη ψύκτρα δεν είναι του κιλού. Δεν περίμενα ότι μετά από τόσο κατεβατό θα το έβλεπε κανείς σαςν "δικαιολογία". 

Ευχαριστώ για τη γνώμη... όντως έχεις δίκιο, μάλλον δεν έχω λόγο να φοβάμαι τόσο την υδρόψυξη. Όπως λες και εσύ, στο 2022 είμαστε πλέον, και δεν μιλάμε για κάποιο custom loop ή οτιδήποτε μπορεί να προσθέσει περισσότερο βαθμό επικινδυνότητας Επομένως, πάω σε liquid freezer II 280.

θενκς για τα σχόλια

 αυτή την υδροψυξη την έχω τώρα σε 12700Κ και ότι καλύτερο μπορείς να βάλεις πάνω αυτή την στιγμή.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω πάντως την Scythe Fuma 2 που εχω την παω με 1000. Και σε πολυ καλή τιμή την πήρα ~55ευρω και πολυ καλη απόδοση έχει και δεν ειναι θορυβωδης και εχει και δωρο καλο κατσαβιδι (όχι κατσαβιδακι, αλλα κανονικό κατσαβιδι). Η καλύτερη αγορά που έκανα ever.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, kogos είπε

Καλημέρα σε όλους. 

Σύντομα θα πάρω τον ι7 12700Κ και είμαι προς αναζήτησης ψύκτρας. Θα μπει σε κουτί be quiet 500dx με msi z690 pro. Ξέρω πως η καλύτερη επιλογή για το συγκεκριμένο επεξεργαστή / case είναι η arctic liquid freezer II 280. Αλλά θέλω να δω τι μπορώ να κάνω και σε θέμα αερόψυκτρας, καθώς τα φοβάμαι τα νερά. Από την άλλη, δεν θέλω η αερόψυξη να είναι και τέρας (όπως η Noctua NH-D15S) γιατί θα μου δημιουργήσει σοβαρό πρόβλημα με ram clearance, και δεν μου αρέσει καθόλου οπτικά. 

Σκεφτόμουν λοιπόν για την arctic freezer 34 duo, που για τα δικά μου γούστα είναι πολύ όμορφη (λευκό). Είδα και review σχετικά αλλά οι γνώμες είναι διαφορετικές. Σε ένα review, η θερμοκρασία δεν ξεπερνά τους 70C σε full load (78C με 50% rpm,  εδώ), και σε άλλα ο 12900K φτάνει 90C (εδώ). Από την άλλη, οι gamer nexus δεν έκαναν δοκιμές με 12700Κ αλλά με 12600Κ, αλλά αναφέρει στο video ότι δεν θα τον πρότεινε για 12700Κ, χωρίς όμως να έχει νούμερα από κάποιο τεστ (video). 

Στο reddit βρήκα όλων των ειδών τα φρούτα... άλλος λέει πως είναι idle 50C, άλλος πως είναι 65C max load. 

Επειδή λοιπόν δεν ξέρω τι να πιστέψω, αποφάσισα να ρωτήσω αν κάποιος έχει τον 12700Κ με την arctic freezer 34 duo να μου πει εντυπώσεις. Σημειώνω πως δεν είναι σε σύστημα που θα κάνει video render σαν παλαβό, αλλά θα τρέχει συνέχει 2-3 VM, και την ίδια στιγμή θα κάνει κάποια render που θα πέρνουν περίπου 1 ώρα το καθένα, με περίπου 2-3 ώρες ενδιάμεσες παύσεις στο render. Την ίδια στιγμή θα είναι και άλλα παράθυρα ανοιχτά, τα οποία όμως δεν τα θεωρώ άξια αναφοράς (photoshop, vs code, mysql server κ.α.). Επομένως, θέλω ακόμα και αυτές τις ώρες που θα κάνει render να μην κάνει throttle. Επίσης, θυμίζω πως η επιλογή της συγκεκριμένης δεν έχει γίνει λόγο χαμηλής τιμής, αλλά λόγο μεγέθους και ομορφιάς (την fuma 2 και την noctua τις αντιπαθώ οπτικά). 

Ευχαριστώ όλους για το χρόνο σας. 

 

Κάνω σχεδόν την ίδια χρήση, με 5900Χ και esports duo, και μάλιστα με PBO auto. Full stress Occt και furmark ταυτόχρονα,  κανένα πρόβλημα με θερμοκρασίες. Έχω γράψει εδώ εντυπώσεις και έχω ανεβάσει  screen shots. 

Από εμένα παρτην ανεπιφύλακτα, είμαι πολύ ευχαριστημένος. 

Πρόσεξε όμως να έχεις καλό airflow στο κουτί σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, duffyduck είπε

Εγω πάντως την Scythe Fuma 2 που εχω την παω με 1000. Και σε πολυ καλή τιμή την πήρα ~55ευρω και πολυ καλη απόδοση έχει και δεν ειναι θορυβωδης και εχει και δωρο καλο κατσαβιδι (όχι κατσαβιδακι, αλλα κανονικό κατσαβιδι). Η καλύτερη αγορά που έκανα ever.

σε καποια φαση μ'εβαλε σε σκεψεις να την παρω , ειχε πεσει κατω απο το 50ρικο , αλλα την αφησα γιατι θα ανοιγα μαγαζι με ψυκτρες μετα

Οποιος μπορει να τη βρει και να την παρει του την συστηνω χωρις 2η σκεψη , στις 1650 στροφες ο 5900x δεν φτανει ουτε τους 60βαθμους

s-l300.jpg.13617a9946188b42983ebdbb3ad0f120.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@kogos

Για του λόγου το αληθές, δες το παρακάτω screenshot.

1931526552_Image2022-02-12_005PBOonOCCTFurMark.png.c4ff285645a62ce13c8252e6c170736e.png

Εδώ είναι με PBO On, τρέχουν ταυτόχρονα OCCT & Furmark, γίνεται δηλαδή αυτόματο OC στον 5900Χ, η συχνότητά του ανέβηκε μέχρι και 4950 GHz από 4700 που είναι το default, κατανάλωση επίσης ανέβηκε στα 171W από 141W που είναι το default, και παρόλα αυτά η θερμοκρασία έφτασε μέχρι 67 βαθμούς!

Η ψύκτρα λοιπόν είναι μια χαρά σίγουρα και για τον 12700, αρκεί να έχεις καλό κουτί. Εγώ έχω τεράστιο κουτί με άριστη ροή αέρα.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εντυπωσιακό... ο 12700k βέβαια τραβάει περισσότερο ρεύμα στα ζόρια, οπότε υποθέτω ότι θα είναι καμιά 10αριά βαθμούς παραπάνω από τον 5900x (σημειώνω, μιλώ για ζόρικες απαιτήσεις, όχι σε normal εργασίες). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...