Προς το περιεχόμενο

Apple Mac Studio, ένα desktop τέρας επιδόσεων με M1 Ultra SoC και 128GB RAM


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, chrsiou είπε

Και γω ήθελα να πιστεύω πως όλα της τα προϊόντα είναι γελοία στο κόστος προς απόδοση αλλά τελικά δεν είναι έτσι.

Ανάλογα τι θελει να κάνει κάποιος. Για επεξεργασία βίντεο μπορεί να βρει στην apple value for money επιλογές που παρόμοιες δε μπορεί να βρει αλλού. Ούτε καν πλησιάζουν. Αν κάποιος θέλει να πληρώσει 1000 ευρώ τη βάση στήριξης οθόνης και 700 ευρώ τα ροδάκια του mac pro δικαίωμά του και πρόβλημά του.

Ομοίως με windows και android μπορεί κάποιος να κάνει πράματα που δε μπορεί στα ίδια λεφτά ή και καθόλου με προϊόντα της apple. Το κάθε λειτουργικό και το κάθε hardware έχει πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα. Ανάλογα τις ανάγκες και τα γούστα.

Πολύ σοφά και πολιτισμένα παραθέτεις την άποψη σου η οποία γίνεται αυτόματα σεβαστή. 
 

Αλλά... τι είναι αυτό που μπορεί να κάνει το Mac OS που δεν γίνεται στα WIndows. Δεν θα μου πεις για 2-3 εφαρμογές που δεν βγαίνουν στα Windows και που υπάρχουν παραπλήσιες λύσεις ίσως και ποιο όμορφες πρακτικές και λειτουργικές αλλά εφαρμογές που βγαίνουν από κοινού και στις 2 πλατφόρμες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, andreaseto είπε

Σωστά όλα αυτά πλην ότι ολοκλήρωσε τη πρώτη γενιά επεξεργαστών. Δεν έχει παρουσιάσει το νέο mac pro και δε ξέρουμε εκεί αν θα δείξει κάποιο νέο επεξεργαστή ή όχι.

Από την στιγμή που συγκρίνει στην παρουσίαση της το M1 ultra με τον Xeon του Mac pro, υποθέτω πως δεν θα υπάρξει κάτι πιο δυνατό σε Apple silicon στη πρώτη γενιά.

Επίσης ειναι πολύ πιθανόν να μη δούμε νέο Mac Pro και το Mac studio να είναι ο αντικαταστάτης του, δε ξέρω, υποθέσεις κάνω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Zus είπε

Συνεπώς αν δεν είχα ανάγκη για gaming μηχάνημα ή αν ήθελα business dedicated εργαλείο, θα έπαιρνα mac studio.

 

Θα έλεγα ότι τα είπες όλα στην τελευταία σου παράγραφο φίλε μου. Business dedicated εργαλείο (ακριβό και πάντα θα το λέω) παίρνεις Mac Studio και αν τα θέλεις όλα παίρνεις υπολογιστή custom με Windows και γιατί όχι και με Mac Os.

Η ευελιξία των custom (όταν στηθούν ΣΩΣΤΑ) είναι αξεπέραστη. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, tsarouc είπε

Πολύ σοφά και πολιτισμένα παραθέτεις την άποψη σου η οποία γίνεται αυτόματα σεβαστή. 
 

Αλλά... τι είναι αυτό που μπορεί να κάνει το Mac OS που δεν γίνεται στα WIndows. Δεν θα μου πεις για 2-3 εφαρμογές που δεν βγαίνουν στα Windows και που υπάρχουν παραπλήσιες λύσεις ίσως και ποιο όμορφες πρακτικές και λειτουργικές αλλά εφαρμογές που βγαίνουν από κοινού και στις 2 πλατφόρμες. 

Στην επεξεργασία βίντεο η apple είναι πιο value for money και πιο αξιόπιστη. πχ με 880 ευρώ που κοστίζει το m1 mac mini δεν υπαρχει κάτι σε windows στα ίδια λεφτά που να ναι τόσο γρήγορο και αξιόπιστο. Εκτός αν βρει μεταχειρισμένο pc σε τιμή ευκαιρίας. Εμένα προσωπικά με ενοχλεί όμως πλέον και ο έντονος θόρυβος απ τα ανεμιστηράκια. Το mac mini είναι σχεδόν αθόρυβο ενώ το m1 macbook air, το οποίο πηρα με 1060 ευρώ απο σκρουτζομάγαζο εντελώς αθόρυβο αφού δεν εχει καθόλου ανεμιστηράκια.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, manos08 είπε

Από την στιγμή που συγκρίνει στην παρουσίαση της το M1 ultra με τον Xeon του Mac pro, υποθέτω πως δεν θα υπάρξει κάτι πιο δυνατό σε Apple silicon στη πρώτη γενιά.

Επίσης ειναι πολύ πιθανόν να μη δούμε νέο Mac Pro και το Mac studio να είναι ο αντικαταστάτης του, δε ξέρω, υποθέσεις κάνω.

Μα το είπαν χθες ότι σε επόμενη παρουσίαση θα μιλήσουν για τον νέο mac pro, οπότε είναι δεδομένο ότι δεν είναι ο αντικαταστάτης. Τη σύγκριση πιθανώς την έκαναν για να δείξουν πόσο πιο δυνατό και οικονομικότερο είναι από το Mac Pro και παράλληλα να δείξουν πόσο ισχυρό θα είναι το νέο Mac Pro αν το παλιό το ξεπερνάει ήδη το Mac Studio.  To Mac Studio ίσως να είναι ο αντικαταστάτης του iMac Pro από την άλλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 minutes ago, Zus said:

το καλύτερο λειτουργικό και bonus τη σταθερότητα στη λειτουργία

Το καλύτερο λειτουργικό πάντως είναι σχετικό για τον καθένα. 

Από σταθερότητα πάλι δεν έχω παρατηρήσει κάποια έλλειψη σε windows. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, chrsiou είπε

Στην επεξεργασία βίντεο η apple είναι πιο value for money και πιο αξιόπιστη. πχ με 880 ευρώ που κοστίζει το m1 mac mini δεν υπαρχει κάτι σε windows στα ίδια λεφτά που να ναι τόσο γρήγορο και αξιόπιστο. Εκτός αν βρει μεταχειρισμένο pc σε τιμή ευκαιρίας. Εμένα προσωπικά με ενοχλεί όμως πλέον και ο έντονος θόρυβος απ τα ανεμιστηράκια. Το mac mini είναι σχεδόν αθόρυβο ενώ το m1 macbook air, το οποίο πηρα με 1060 ευρώ απο σκρουτζομάγαζο εντελώς αθόρυβο αφού δεν εχει καθόλου ανεμιστηράκια.

Δεν κάνεις επεξεργασία βίντεο επαγγελματική με 800 ευρώ. Κάνεις σοβαρή επεξεργασία βίντεο για ερασιτέχνες. Αν θέλεις ταχύτητα rendering και πολύ δύναμη για real time preview σε υπερυψηλές αναλύσεις για να έχεις αποτέλεσμα σοβαρό σε μεγάλη εικόνα, δίχως να χάνονται καρέ κλπ πας σε Mac Studio. Τα υπόλοιπα είναι παιχνίδια. Προσωπικά θεωρώ και το m1 max Παιχνίδι. Το διπλάσιας ταχύτητας ούλτρα ναι είναι για επαγγελματική χρήση.

ΑΛΛΑ... με 8000 που κάνει αυτό το πραματάκι στήνω (ένα απλό παράδειγμα αναφέρω) 12900κ με 128GB ddr5 5200mhz wifi6E (χαχαχα μα πάνε καλά και βάλανε απλό 6? έλεος... ) μητρική επεκτάστιμη και ευέλικτη πραγματικά, υδρόψυξη για επιδόσεις δίχως σταματημό με 2 κάρτες 3090 με nvlink, και όλα τα σωθικά τελευταία λέξη τεχνολογίας (corsair digital 1600watts titanium, thunderbolt 4, 2 θύρες έστω και άχρηστες 10gbps ethernet κλπ κλπ κλπ κλπ κλπ κλπ καταλαβαίνετε τι εννοώ) και δίσκους 4x4  επιδόσεων και όχι αστεία και μέχρι αύριο πρέπει να γράφω με αυτά τα χρήματα... 

Ναι δεν θα είναι τόσο μαζεμένο και μπιμπελό όπως είναι το Mac Studio .... και? Ο επαγγελματίας δεν θέλει μπιμπελό.. θέλει ΕΓΡΑΛΕΙΟ... πραγματικό τέρας δύναμης (αλλάξτε τον τίτλο παίδες δεν ταιριάζει) για να κάνει ΣΟΒΑΡΗ δουλειά και θα βάλει να ρεντάρει δύσκολα πράγματα που το mac studio θα τον κουράσει πολύ... άσε το preview και τις επιδόσεις στα γραφικά γιατί εκεί μιλάμε για 100 φορές περισσότερη δύναμη... μιλάμε για 3090 όχι για χαζομάρες ... και παίζεις ΚΑΙ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ παρακαλώ στον ελεύθερο χρόνο σου όταν δεν θα έχεις να παραδόσεις δουλειά στον Steven... σοβαρά παιχνίδια όχι genshin impact...

Εκεί να δεις με τις 3090 nvlink Πόσα στριμ 8κ μπορείς να ανοίξεις και να επεξεργαστείς ταυτόχρονα... λες και θα το κάνεις ποτέ... κουτόχορτο φουλ για το λαό... 

Η μεγάλη μαγκιά του Mac Studio και γενικά οποιουδήποτε προιόντος Apple είναι αυτό που είπα.. ΜΠΙΜΠΕΛΟ.. κόσμημα για το γραφείο... επίδειξη.. πρεστίζ... έχω χρήμα και το ξοδεύω ένα πράμα.. ΩΣ εκεί.. 

  • Thanks 1
  • Confused 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, morehp είπε

το power button αν το έβαζαν μπροστά ή επάνω θα τους έπεφτε ο κ@λος;

Υποτίθεται ότι μένει μονίμως στο sleep. Κάτι τέτοιο θυμάμαι να λένε όταν παρουσίασαν την νέα αρχτεκτονική πριν 2 χρόνια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, NickTG είπε

Το καλύτερο λειτουργικό πάντως είναι σχετικό για τον καθένα. 

Από σταθερότητα πάλι δεν έχω παρατηρήσει κάποια έλλειψη σε windows. 

Προφανώς είναι σχετικό, ανάλογα με τις ανάγκες του καθενός. Απλά, δουλεύοντας την τελευταία 3ετία και τα δύο λειτουργικά, τείνω στο εξής: 

Το mac OS μου έχει λύσει τα χέρια ειδικά με το άψογο synergy που έχει με τις άλλες συσκευές της Apple (iPhone, iPad). Σε αυτό το κομμάτι δεν έχει ανταγωνισμό.

Στο θέμα της σταθερότητας, τα Windows έχουν βελτιωθεί θεαματικά, αλλά δεν λείπουν οι στιγμές που κολλάνε τα πάντα και εξαναγκάζεσαι σε hard reset.

Επεξ/σία από Zus
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, MikeKata είπε

Ερώτηση. Σε ποια εργασία θα εμφανιστεί memory και bandwith starvation στις Α6000; Προσωπικά δε μου έρχεται καμία στο μυαλό. Επίσης, από την ανάποδη. Ποια είναι τόσο απαιτητική εργασία, ώστε να απαιτεί να γεμίσει 128GB VRAM με 800GB/S ταχύτητες μεταφοράς και να είναι ικανά τα GPU cores του M1 Ultra να ανταπεξέλθουν; Γιατί άλλο το bandwith στα χαρτιά και άλλο να μπορεί να το αξιοποιήσει η GPU.

Το video editing raw αρχείων υψηλής ανάλυση 4-8K και μια χαρά θα ανταπεξέλθει το GPU, το οποίο κάτι που λέει θα έχει τέρας video engine.

Στο pc είτε θα παίξεις με ram 50gb/s ddr4 ή 80gb/s με ddr5, μιλάω πάντα για jedec που θα πέσεις με quad rank μνήμες.

Η άλλη επιλογή σου είναι να στακαρεις vram με πολλές και ακριβές κάρτες, γιατί πρακτικά δεν φτιάχτηκαν γι'αυτό το task.

Όπως είπα συγκεκριμένα μηχανήματα για πολύ συγκεκριμένο κοινό και εργασίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ ακούσαμε ότι μηχανήματα των 2999€ θα γίνουν mainstream? Απο που και ως που και από ποιους; Μαθητές; Μανάδες; Οικογενειάρχες; Εκτός άμα πληρώνουμε με 1tris Zimbabwe dollars που είχαν βγεί μια περίοδο και να μας μείνουν και ρέστα στα ροδάκια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, MikeKata είπε

Ένοχος! Γιατί τις "λάθος" προβλέψεις μας πρέπει να τις λέμε. Αν και τότε η κύρια ένστασή μου ήταν στο CISC vs RISC και το adoption που θα έχουν στο ευρύ κοινό (επαγγελματίες κλπ) λόγω legacy compatibility που δεν έχει η RISC. Τώρα, το γιατί ο M1 είναι τόσο γρήγορος σε αυτό το power target... Βασικό ρόλο παίζει το Unified Memory Architecture, τα accelerators που έχει για κάθε συγκεκριμένη δουλειά (π.χ τα Pro Res για το encoding στον M1 Pro) κλπ. 

Να πω την αλήθεια δεν είχα εσένα στο μυαλό μου… 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

😀😆😂  8000$ ΑΣΕ ρε Αpple πάλι, θα πάρω ενα με 2000€ και τα ρέστα αυτοκίνητο. !!!!

😀😆😂

Επεξ/σία από ydravlikos77
  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, koula25 είπε

οχι οχι δεν ειπα κατι, απλα θελω να μαθω οσοι λενε οτι ο Μ1 ultra φτανει σε επιδοσεις τον 12700, τοτε που το προβλημα δεν καταλαβαινω, αν δεν μπορεις να παρεις τον Μ1 ultra γιατι να μην παρεις pc με 12700 που ειναι πολυ πολυ πιο φτηνος, καταλαβες πως το ρωταω..
Δηλαδη γιατι να παρεις Μ1 ultra αφου και ο 12700 εχει την ιδια ισχυ, και κανεις και περισσοτερα με τα windows

Προσωπικά δεν μπορώ να σου απαντήσω, πχ αν η δουλειά μου ήταν να κάνω επεξεργασία βίντεο θα πήγαινα Apple, ενώ αν ήμουν λογιστής θα πήγαινα windows… 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, tsarouc είπε

ΑΛΛΑ... με 8000 που κάνει αυτό το πραματάκι στήνω (ένα απλό παράδειγμα αναφέρω) 12900κ με 128GB ddr5 5200mhz wifi6E (χαχαχα μα πάνε καλά και βάλανε απλό 6? έλεος... ) μητρική επεκτάστιμη και ευέλικτη πραγματικά, υδρόψυξη για επιδόσεις δίχως σταματημό με 2 κάρτες 3090 με nvlink, και όλα τα σωθικά τελευταία λέξη τεχνολογίας (corsair digital 1600watts titanium, thunderbolt 4, 2 θύρες έστω και άχρηστες 10gbps ethernet κλπ κλπ κλπ κλπ κλπ κλπ καταλαβαίνετε τι εννοώ) και δίσκους 4x4  επιδόσεων και όχι αστεία και μέχρι αύριο πρέπει να γράφω με αυτά τα χρήματα... 

Ναι δεν θα είναι τόσο μαζεμένο και μπιμπελό όπως είναι το Mac Studio .... και? Ο επαγγελματίας δεν θέλει μπιμπελό.. θέλει ΕΓΡΑΛΕΙΟ... πραγματικό τέρας δύναμης (αλλάξτε τον τίτλο παίδες δεν ταιριάζει) για να κάνει ΣΟΒΑΡΗ δουλειά και θα βάλει να ρεντάρει δύσκολα πράγματα που το mac studio θα τον κουράσει πολύ... άσε το preview και τις επιδόσεις στα γραφικά γιατί εκεί μιλάμε για 100 φορές περισσότερη δύναμη... μιλάμε για 3090 όχι για χαζομάρες ... και παίζεις ΚΑΙ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ παρακαλώ στον ελεύθερο χρόνο σου όταν δεν θα έχεις να παραδόσεις δουλειά στον Steven... σοβαρά παιχνίδια όχι genshin impact...

Εκεί να δεις με τις 3090 nvlink Πόσα στριμ 8κ μπορείς να ανοίξεις και να επεξεργαστείς ταυτόχρονα... λες και θα το κάνεις ποτέ... κουτόχορτο φουλ για το λαό... 

Η μεγάλη μαγκιά του Mac Studio και γενικά οποιουδήποτε προιόντος Apple είναι αυτό που είπα.. ΜΠΙΜΠΕΛΟ.. κόσμημα για το γραφείο... επίδειξη.. πρεστίζ... έχω χρήμα και το ξοδεύω ένα πράμα.. ΩΣ εκεί.. 

άμα τα καταφέρεις όλα αυτά με 8 χιλιάρικα φέρε μου 5... αλλά που είσαι.. όποτε "σκάει" βλάβη και κρεμάει το premiere/media encoder θα είσαι on-site το πολύ σε 2 ώρες στο γραφείο μου γιατί οι πελάτες μου περιμένουν δουλειά, αυτό μπορείς να το υποστείς ; :D Η Apple μου δίνει Apple care, on site υποστήριξη και "πακέτο" ολοκληρωμένο με συμβόλαιο, ένα "κοινό" PC δεν μπορεί να μου δώσει την ίδια αξιοπιστία. Επίσης, χωρίς παρεξήγηση, απέχεις πολύ από τον χώρο, να σου συμπληρώσω ότι οι επαγγελματίες (όπως εγώ), δεν έχουμε Geforce.. μάντεψε.. δουλεύουμε με Quadro. Η κοινή "Geforce" στα πρώτα 5-6 24ωρα 3D render θα κλατάρει η θα σκάσει κάνα mosfet, μετά άντε RMA και φτού απ την αρχή. Υπάρχει συγκεκριμένος λόγος που στην αγορά έχουμε Xeon και RTX a5000 και a6000 :) και προφανώς ο λόγος δεν είναι το RGB φουτουριστικό μπιμπελό σου, αυτό κράτα το για σένα. Είναι η αξιοπιστία και η υποστήριξη για όσο καιρό έχω το συμβόλαιο με την Χ Υ εταιρεία που αναλαμβάνει το support. Ομοίως ισχύει και σε άλλους OEMs (HP/Dell και ότι άλλο επώνυμο υπάρχει εκεί έξω).

Επεξ/σία από Pokemon640
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...