Προς το περιεχόμενο

Από βενζινοκίνητο σε ηλεκτρικό σκούτερ


Par1s*

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρα σε ολους,

Αν και δεν ειμαι καθολου φαν της ηλεκτροκινησης (προς το παρον τουλαχιστον) και δεν εχω οδηγησει ηλεκτροκινητο σκουτερ, θα ηθελα απο περιεργεια καποιος που εχει να μου πει...

1) Ποσο fun to drive ειναι αν μπορουμε να το πουμε ετσι. Καποιος που εχει οδηγησει παπια/σκουτερ/μηχανες θα του "πει" κατι το ηλεκτροκινητο η θα ξενερωσει?

2) Το γεγονος οτι ειναι σχεδον αθορυβο δεν εχει αντικτυπο στην ασφαλεια? Θελω να πω καποιοι οδηγοι και πεζοι εξω στους δρομους πανε με το αυτι...Το βενζινοκινητο το ακουνε πιο ευκολα. Με το ηλεκτρικο τι γινεται, θα καιμε τη μιση μπαταρια στις κορνες?

3) Στις κατηφορες ο ηλεκτροκινητηρας σε "κραταει" καθολου αν αφησεις το γκαζι οπως ενα κιβωτιο ας πουμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 214
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

15 λεπτά πριν, Soulis_Maritsas είπε

Γεια χαρα σε ολους,

Αν και δεν ειμαι καθολου φαν της ηλεκτροκινησης (προς το παρον τουλαχιστον) και δεν εχω οδηγησει ηλεκτροκινητο σκουτερ, θα ηθελα απο περιεργεια καποιος που εχει να μου πει...

1) Ποσο fun to drive ειναι αν μπορουμε να το πουμε ετσι. Καποιος που εχει οδηγησει παπια/σκουτερ/μηχανες θα του "πει" κατι το ηλεκτροκινητο η θα ξενερωσει?

2) Το γεγονος οτι ειναι σχεδον αθορυβο δεν εχει αντικτυπο στην ασφαλεια? Θελω να πω καποιοι οδηγοι και πεζοι εξω στους δρομους πανε με το αυτι...Το βενζινοκινητο το ακουνε πιο ευκολα. Με το ηλεκτρικο τι γινεται, θα καιμε τη μιση μπαταρια στις κορνες?

3) Στις κατηφορες ο ηλεκτροκινητηρας σε "κραταει" καθολου αν αφησεις το γκαζι οπως ενα κιβωτιο ας πουμε?

Το ηλεκτρικό είναι για συγκεκριμένη χρήση,πες μας τι ανάγκες έχεις για την καθημερινή του χρήση και θα σου πω την γνώμη μ.

1) το θέμα fun είναι όπως το βλέπει ο καθένας εμένα το μόνο που μπορώ να πω σαν θετικό είναι ότι δεν έχεις κραδασμούς του κινητήρα αλλά αν έχει το μοτέρ στην ρόδα Κοπαναει αρκετά στις κακοτεχνίες.

2) θα προσαρμοστείς εσύ στην οδήγηση όσον αφορά το αθόρυβο και θα είσαι πιο προσεκτικός με τους πεζούς.

3) Κάποια μοντέλα έχουν πλέον φρενάρισμα όταν πατάς ελαφρώς το φρένο,φρενάρει το μοτέρ δλδ για να μην καταπονεις τα τακάκια. Αλλά όχι όλα κάποια συγκεκριμένα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ξερουμε αν τα ηλεκτρικα σκουτερ της daytona ειναι αδιαβροχα?Δεν γραφει τιποτα στο site τους

Στις 21/4/2023 στις 5:40 ΜΜ, Soulis_Maritsas είπε

Γεια χαρα σε ολους,

Αν και δεν ειμαι καθολου φαν της ηλεκτροκινησης (προς το παρον τουλαχιστον) και δεν εχω οδηγησει ηλεκτροκινητο σκουτερ, θα ηθελα απο περιεργεια καποιος που εχει να μου πει...

1) Ποσο fun to drive ειναι αν μπορουμε να το πουμε ετσι. Καποιος που εχει οδηγησει παπια/σκουτερ/μηχανες θα του "πει" κατι το ηλεκτροκινητο η θα ξενερωσει?

2) Το γεγονος οτι ειναι σχεδον αθορυβο δεν εχει αντικτυπο στην ασφαλεια? Θελω να πω καποιοι οδηγοι και πεζοι εξω στους δρομους πανε με το αυτι...Το βενζινοκινητο το ακουνε πιο ευκολα. Με το ηλεκτρικο τι γινεται, θα καιμε τη μιση μπαταρια στις κορνες?

 

1)Δεν εχει μεγαλη διαφορα

2)Εμενα οι πεζοι με πατινι με ακουνε, πολυ σπανια να μου πεταχτει καποιος χωρις να με εχει ακουσει δεν μου εχει συμβει κανουν καποιο θορυβο που ακουγεται οσο να ναι.

Τωρα στο θεμα αμαξιων ειναι το οτι αξιζει να εχεις μια εξατμιση οταν ο αλλος ειναι σε αμαξι μπορει να μην σε δει αμα εχεις μια μηχανη με μια εξατμιση θα σε ακουσει τουλαχιστον.Μετα ειναι θεμα δικο μας να προσεχουμε να σιγουρευτουμε οτι μας εχουν δει κτλ

 

Επεξ/σία από ΒουρΝ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 μήνες μετά...

Καλησπέρα

Εγώ το έχω το συγκεκριμένο μηχανάκι και κάνω ντελιβερι με αυτό.

Είμαι 125κιλα και με το κουτί με πράγματα μέσα  φτάνει τα 135κιλα . βγάζει τα 150χιλιομετρα αυτονομίας  για πλάκα, και συνάδελφος που είναι στην κατηγορία φτερού (80 κιλά) έχει δει και 210χιλιομετρα.ειναι πάρα πολύ καλό και πάει μέχρι 110χιλμ τελική.

Θέλει 4ωρες από άδειο για να γεμίσει ρεύμα και με μετρητή τρώει 7κιλοβατορες.αρα με 1,5-2 ευρώ για 150χλμ το λιγότερο.

Πιστεύω αξίζει!!!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Bazzman said:

Καλησπέρα

Εγώ το έχω το συγκεκριμένο μηχανάκι και κάνω ντελιβερι με αυτό.

Είμαι 125κιλα και με το κουτί με πράγματα μέσα  φτάνει τα 135κιλα . βγάζει τα 150χιλιομετρα αυτονομίας  για πλάκα, και συνάδελφος που είναι στην κατηγορία φτερού (80 κιλά) έχει δει και 210χιλιομετρα.ειναι πάρα πολύ καλό και πάει μέχρι 110χιλμ τελική.

Θέλει 4ωρες από άδειο για να γεμίσει ρεύμα και με μετρητή τρώει 7κιλοβατορες.αρα με 1,5-2 ευρώ για 150χλμ το λιγότερο.

Πιστεύω αξίζει!!!!

 

Σε ποιο μοντέλο αναφέρεσαι; με 2 μπαταρίες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...