Προς το περιεχόμενο

Σύγκριση Κόστους Θέρμανσης


Specs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 hours ago, alejsalonica said:

Με το TTF για Φεβ. 2024 στα 0,029999 € / kWh (ΔΕΗ gas Benefit) ~ 0,0348897 € / kWh για να δούμε αν θα κάνει επικαιροποίηση το αγαπητό ΕΜΠ...

Κανω λαθος στην τιμη που βαζω για το φυσικο αεριο 0,056 , με το να  παιρνω τιμη απο το σταθερο της ΔΕΗ, MyHome Gas Control ?

Aυτη η τιμη ναι μεν εξασφαλιζει σταθεροτητα αλλα ειναι μαλλον αδικο να συγκρινω με το ηλεκτρικο ρευμα να ειναι καθε μηνα διαφορετικο.

Η τιμη που εχεις ειναι μαζι με τις ρυθμιζομενες μεσα???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, Doubt είπε

Φυσικά και γίνεται να μπει κλιματιστικό.

ναι λογικα γινεται απλα στην εγκατασταση θα εχει εξτρα χρεωσεις απο οτι μου ειπαν γιατι ειναι σε οροφο και δε ξερω αν θελει και σκαλωσια για να γινουν ολα αυτα με τα εξτρα καλωδια (λογικα η εξωτερικη μοναδα θα πρεπει να παει στη ταρατσα οχι στον ακαλυπτο να κρεμεται) και να τρυπαει επισης στο κενο κλπ (το παραθυρο δε βολευει κιολας ειναι ψηλα). Μαζι με τα 300+ το ιδιο το κλιματιστικο. Για αυτο ειπα να μην το κανω γιατι μου φανηκε ιστορια.

Επεξ/σία από raikou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, alejsalonica said:

Με το TTF για Φεβ. 2024 στα 0,029999 € / kWh (ΔΕΗ gas Benefit) ~ 0,0348897 € / kWh για να δούμε αν θα κάνει επικαιροποίηση το αγαπητό ΕΜΠ...

Πολύ δύσκολο.

Του χρόνου πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Specs είπε

Κανω λαθος στην τιμη που βαζω για το φυσικο αεριο 0,056 , με το να  παιρνω τιμη απο το σταθερο της ΔΕΗ, MyHome Gas Control ?

Aυτη η τιμη ναι μεν εξασφαλιζει σταθεροτητα αλλα ειναι μαλλον αδικο να συγκρινω με το ηλεκτρικο ρευμα να ειναι καθε μηνα διαφορετικο.

Η τιμη που εχεις ειναι μαζι με τις ρυθμιζομενες μεσα???

Όχι, μόνο πάροχος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Specs είπε

Κανω λαθος στην τιμη που βαζω για το φυσικο αεριο 0,056 , με το να  παιρνω τιμη απο το σταθερο της ΔΕΗ, MyHome Gas Control ?

Aυτη η τιμη ναι μεν εξασφαλιζει σταθεροτητα αλλα ειναι μαλλον αδικο να συγκρινω με το ηλεκτρικο ρευμα να ειναι καθε μηνα διαφορετικο.

Η τιμη που εχεις ειναι μαζι με τις ρυθμιζομενες μεσα???

Αν δεις κ στο δικό μου, 0,054 €/kWh βγαίνει όταν βάλεις τις ρυθμιζόμενες κλπ. Αλλά είναι τιμή Ανώτερης Θερμογόνου Δύναμης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

2 hours ago, doomnx said:

Αν δεις κ στο δικό μου, 0,054 €/kWh βγαίνει όταν βάλεις τις ρυθμιζόμενες κλπ. Αλλά είναι τιμή Ανώτερης Θερμογόνου Δύναμης.

εστω κ με την ανωτερη θερμογονο , εχουμε διαφορα στην τελικη τιμη , τι εχω η εχεις λαθος?

Spoiler

Fullscreencapture3Feb2024151755.jpg.f95a275058dd0d08dad705fc7edba65e.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Specs είπε

 

εστω κ με την ανωτερη θερμογονο , εχουμε διαφορα στην τελικη τιμη , τι εχω η εχεις λαθος?

  Απόκρυψη περιεχομένων

Fullscreencapture3Feb2024151755.jpg.f95a275058dd0d08dad705fc7edba65e.jpg

 

Έχεις βάλει κ τις πάγιες χρεώσεις εσύ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, doomnx said:

Έχεις βάλει κ τις πάγιες χρεώσεις εσύ

ναι αλλα κ μηδενισμενες παραμενει η διαφορα. Απο οτι βλεπω στην διανομη εχουμε διαφορα. Απο που αντλεις τιμη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Specs είπε

ναι αλλα κ μηδενισμενες παραμενει η διαφορα. Απο οτι βλεπω στην διανομη εχουμε διαφορα. Απο που αντλεις τιμη?

Α είναι 0.012 για Θεσσαλία 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, doomnx said:

Α είναι 0.012 για Θεσσαλία

οκ.

για την χρηση που το θελω στο εξελ μου, οπως βαζω κ για το ηλεκτρικο ρευμα ετσι κ για φυσικο αεριο θα βαζω κ την αντιστοιχη  με τον συντελεστη ισχυος χρεωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Specs είπε

οκ.

για την χρηση που το θελω στο εξελ μου, οπως βαζω κ για το ηλεκτρικο ρευμα ετσι κ για φυσικο αεριο θα βαζω κ την αντιστοιχη  με τον συντελεστη ισχυος χρεωση.

Για το ρεύμα τις πάγιες χρεώσεις τις αφήνω εκτός γιατί ούτως ή άλλως τις πληρώνεις για να έχεις ρεύμα να εξυπηρετείς τις άλλες ανάγκες σου ανεξαρτήτως καυσίμου θέρμανσης.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, doomnx είπε

Για το ρεύμα τις πάγιες χρεώσεις τις αφήνω εκτός γιατί ούτως ή άλλως τις πληρώνεις για να έχεις ρεύμα να εξυπηρετείς τις άλλες ανάγκες σου ανεξαρτήτως καυσίμου θέρμανσης.

+1 , το έχω αναφέρει παλιότερα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...