Προς το περιεχόμενο

Cosmote Gigamax Unlimited (απεριόριστα data & λεπτά ομιλίας) στα 37€ [TEΛΟΣ]


blueangel3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όσοι περιμένατε κούριερ και δεν ήρθε καλό είναι να κάνετε μια κλήση στο 13888 να δείτε τι γίνετε. Εμένα που δεν ήρθε χθες πήρα τηλ το πρωί και μου είπαν ότι δεν είχε κάν δρομολογηθεί. Τώρα νέο ραντεβού τη Δευτέρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, prokomeni είπε

μπορείς να κόψεις σταθερές συνδέσεις. Μα έτσι και αλλιώς για αυτό γίνεται χαμός με τα ρουτερ. Για αντικατάσταση dsl

Σε 2 χρόνια που θα τελειώσει η προσφορά έχει να γίνει πανικός με νέα θέματα με τίτλο «έκοψα πριν 2 χρόνια την dsl γραμμή μου και τώρα που θέλω να την ξανά ενεργοποιήσω ο κακός ΟΤΕ δεν μου δίνει γιατί δεν έχει ελεύθερες πόρτες»…

  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, andreas1gr είπε

Σε 2 χρόνια που θα τελειώσει η προσφορά έχει να γίνει πανικός με νέα θέματα με τίτλο «έκοψα πριν 2 χρόνια την dsl γραμμή μου και τώρα που θέλω να την ξανά ενεργοποιήσω ο κακός ΟΤΕ δεν μου δίνει γιατί δεν έχει ελεύθερες πόρτες»…

Εσύ πιστεύεις οτι όταν τελειώσει το συμβόλαιο που έχει κάνει ο καθένας μας ειτε 18 είτε 24 μήνες,  να μην υπάρχει ανάλογη καινούργια προσφορά της Cosmote για την ανανέωση του συμβολαίου τους ? Τους έχεις για τόσο βλάκες να χάσουν ένα σωρό γραμμές?

Επειδή αυτό που λες το ρώτησα στον υπάλληλο του Γερμανού (και επειδή έχω κάνει τη δουλειά αυτή τέσσερα χρόνια Σε άλλη εταιρία κινητής),  Ο υπάλληλος μου απάντησε ότι σίγουρα θα υπάρχει προσφορά στη χειρότερη περίπτωση με την ίδια τιμή πριν τη λήξη του συμβολαίου…

29 λεπτά πριν, a400 είπε

Όσοι περιμένατε κούριερ και δεν ήρθε καλό είναι να κάνετε μια κλήση στο 13888 να δείτε τι γίνετε. Εμένα που δεν ήρθε χθες πήρα τηλ το πρωί και μου είπαν ότι δεν είχε κάν δρομολογηθεί. Τώρα νέο ραντεβού τη Δευτέρα. 

Ευτυχώς που έγκαιρα ακυρωσα από το 13 888 Και το τελείωσα σε κατάστημα… βλέπω ακόμα παιδεύεστε κάποιοι….

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, andreas1gr είπε

Σε 2 χρόνια που θα τελειώσει η προσφορά έχει να γίνει πανικός με νέα θέματα με τίτλο «έκοψα πριν 2 χρόνια την dsl γραμμή μου και τώρα που θέλω να την ξανά ενεργοποιήσω ο κακός ΟΤΕ δεν μου δίνει γιατί δεν έχει ελεύθερες πόρτες»…

Εγώ δεν έχω την προσφορά το πληρώνω παραπάνω. Επίσης αφού έγινε η αρχή δεν γυρνάει πίσω. έχουμε απεριόριστα στα κινητά επιτέλους. Το μόνο θέμα είναι με τις έξτρα πιν. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, prokomeni είπε

Να σε ρωτησω αυτο με την μεταφορα 1 γιγα πως το κανεις;

Στελνεις καπου μηνυμα;

Σε ευχαριστω

Για να ελέγχεις τον λογαριασμό σου κατεβάζεις το app της cosmote. Στην ίδια εφαρμογή μπορείς να προσθέσεις και τον έλεγχο άλλων συνδέσεων καρτοκινητης. Όταν κάνεις πληρωμή μέσω της εφαρμογής, αυτή σε ρωτάει σε ποιο λογαριασμό θα πιστώσει το 1 gb δώρο. Διαλέγεις τον λογαριασμό της καρτοκινητης και το στέλνει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Στις 14/3/2022 στις 11:57 ΠΜ, katsikoula είπε

Νομίζω μέχρι 2. Στη θέση του ενδιαφερόμενου θα έκανα παζάρι και για παραπάνω κάρτες αν ήθελα ;)

Τέσσερις το ανώτερο όριο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσοχή με τα router που αγοράζεται. Όπως ανέφερα πριν λίγες μέρες, έχω δοκιμάσει αρκετά router 4G και 4G+. Όταν το κινητό ακριβώς στο ίδιο σημείο με το router έπιανε 80-120mbps κανένα router δεν μπορούσε να ανεβάσει πάνω από 40-50mbps. Αυτός είναι ο λόγος που κάποια router φτάνουν σε διπλάσιες και τριπλάσιες τιμές από τα συνηθισμένα. Το αναφέρω για να μην απογοητευτούν κάποιοι με την αγορά που θα κάνουν. Router των 80-120€ = παλαιά τεχνολογία ή ότι νάνε modem με εικονικές ονομαστικές ταχύτητες. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όλο αυτό έγινε όπως έγραψαν δημοσιεύματα, γιατί το 5G δεν τραβάει και οι επενδύσεις τους έτειναν να γίνουν μη κερδοφόρες. Επίσης έγραφε το άρθρο ότι ο κόσμος δεν άλλαζε το κινητό του σε 5G με αποτέλεσμα οι κεραίες ενώ είχαν να δώσουν πολλά, τελικά έδιναν λίγα. 

Επεξ/σία από Kostasallinone
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, kostasfalcon είπε

Σου είπα ότι επειδή έκανα και εγώ τη δουλειά αυτή τέσσερα χρόνια πάντα όταν έρχεται η ώρα της ανανέωσης Παίζουν προσφορές…

όταν όμως έχεις τιμή 93 αρχική και 105 με τις έξτρα σιμ ότι τιμή και να σου πουν αποτελεί προσφορά την ώρα της ανανέωσης.

8 ώρες πριν, Kostasallinone είπε

Όλο αυτό έγινε όπως έγραψαν δημοσιεύματα, γιατί το 5G δεν τραβάει και οι επενδύσεις τους έτειναν να γίνουν μη κερδοφόρες. Επίσης έγραφε το άρθρο ότι ο κόσμος δεν άλλαζε το κινητό του σε 5G με αποτέλεσμα οι κεραίες ενώ είχαν να δώσουν πολλά, τελικά έδιναν λίγα. 

το γιατί έγινε αυτοί το ξέρουν, σενάρια υπάρχουν.

Γιατί όχι και για να αρπάξουν όλους εμάς που ψαρωσαμε και ας είμαστε ορκισμένοι κατά του συμβολαίου ... ειδικά σε τέτοιες εποχές.

Από την άλλη αυξήθηκε η χωρητικότητα και μπορούν και ξέρουν ότι τα 37 δεν είναι τελικά ο μέσος όρος γιατί σκέψου πόσοι δεν θα φύγουν την ώρα που πρέπει και θα πληρώσουν κάνα 300αρι και βάλε μέχρι να φύγουν η για να μην μπουν στην διαδικασία θα συμφωνήσουν σε τιμή όχι άριστη.

ΕΙΔΙΚΑ όταν έχεις απλώσει τις κάρτες από εδώ και από εκεί και θα φας ξύλο από τους συγγενείς που θα πρέπει να ασχοληθούν πάλι μόνοι τους για να αποκτήσουν ίντερνετ τηλέφωνο

Από την άλλη έρχεται Νόβα wind και ειδικά η δεύτερη έχει δεν έχει το πυκνό δίκτυο του ΟΤΕ πάντα έδινε όταν όλοι οι άλλοι ..  δεν..

μπορεί να βγαλει κάτι περισσότερο προσωπικό με η χωρίς έξτρα σιμ που όσοι δεν έτρεξαν θα ευνοηθούν περισσότερο και χωρίς τον φόβο του εμφράγματος στην ανανέωση.

Χωρίς να ψάχνεις για διακοπές συμβολαίων σε δεύτερα σπίτια για να ρίξεις το κόστος που ποτέ δεν είχες γιατί ήσουν με κάρτα

 

Επεξ/σία από drdedus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Kostasallinone είπε

Όλο αυτό έγινε όπως έγραψαν δημοσιεύματα, γιατί το 5G δεν τραβάει και οι επενδύσεις τους έτειναν να γίνουν μη κερδοφόρες. Επίσης έγραφε το άρθρο ότι ο κόσμος δεν άλλαζε το κινητό του σε 5G με αποτέλεσμα οι κεραίες ενώ είχαν να δώσουν πολλά, τελικά έδιναν λίγα. 

Ισως το ευρος ζωνης του 5 ειναι τοσο μεγαλο που απο την αρχη εγινε η επενδυση με αυτο το σκεπτικο.

Μην ξεχναμε οτι ειχαμε προσφορες για απεριοριστα ολο το καλοκαιρι με 10 ευρω.

Επισης αυτο με τα 5g κινητα δεν νομιζω οτι παιζει ρολο γιατι σε μια νορμαλ χρηση δεν κανει διαφορα τα 200 απο τα 800 ταχυτητα στο κινητο.

Κανεις συγκεκριμενα πραγματα στο κινητο, η πλειονοτητα τουλαχιστον.

Εγω πιστυεω οτι εχει τοσο μεγαλο ευρος ζωνης που μπορει να καλυψει μεγαλο μερος σταθερων συνδεσεων και επειδη σε βαθος χρονου ειναι πιο οικονομικο στην συντηρηση απο καλωδιο σε καθε σπιτι θα προσπαθησουν και οι τρεις να φανε απο την πιτα.

Δεν εχει ουτε τεχνικους να κανουν συνδεσεις ουτε πηγα σε αλλο σπιτι μετεφερε την γραμμη κτλ.

2 3 κεραιες σε μια περιοχη και οι συνδρομητες το βαζουν στην πριζα και αντε γεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Πριν 3-6 μηνες με τις ταχυτητες που μαθαιναμε απο κατοχους 5G στην Ελλαδα, πιστεψα και εγω οτι θα ειναι το μελλον και περασε μια σκεψη "τι θα την θελω την σταθερη; ". Αυτες τις ημερες το σκεφτηκα ζεστα στην αρχη σαν κι εσας.

Πλεον ομως απο προχθες που το εψαξα λιγο περισσοτερο, βλεποντας οτι πχ USA που φανταζομαι οτι ειναι σε μεγαλη χρηση η νεα τεχνολογια, οι μεσες τιμες ταχυτητας 5G ηταν (πριν 1 χρονο τουλαχιστον, δεν βρηκα κατι νεοτερο σε αυτη τη μορφη) 40-60Mbps και βλεποντας και το παρακατω προς το τελος του σχολιου μου με την νεα σταθερη καλωδιακη συνδεση σταθερου, αναθεωρησα.

Παμε λοιπον να δουμε καποια δεδομενα. Του 2021:

https://www.zdnet.com/article/apple-samsung-or-google-which-5g-phones-have-the-best-download-speeds/

image.png.a53016325408a5230abd0a22d91b0d9a.png

image.png.7d6a16a950f52c28dd4cd501c7b33b03.png

Επισης του 2021 με καλη θεωρητικη προσεγγιση και αναλυση https://www.speedcheck.org/5g-in-the-us-network-of-the-future/

και ενα προ 4 μηνων

image.png.65f7424e884790cc4dae4a91fcc7fd30.png

πηγη https://www.highspeedinternet.com/resources/4g-vs-5g

Και κατι νομιζω σχετικα νεο στη Γερμανια, το βλεπω σε εναν παροχο, λογικα το εχουν και αλλοι;

1264302880_vodade1.png.07fafb3b73d7bef6796a86cc5ebcdb5b.png

40€ το μηνα για 1000 / 50Μbps για συμβολαιο 2 ετων. 960€ συνολο οι 24 μηνες, ολα πληρωμενα.

Οι τιμες των πιο κατω ταχυτητων των σταθερων συνδεσεων εκει

image.png.80edc7f2f08a5299f0bd9fc28293d8e4.png

η 4η στηλη ειναι εκπτωση-πιστωτικο για ονλαιν αγορα αν καταλαβα καλα που θα αφαιρειται απο τους λογαριασμους μεχρι να μηδενισει. Η 250αρα (με 50Mbps upload)  λοιπον βγαινει πρακτικα κατω απο 31€ τον μηνα για 2 χρονια (740€ ολα μαζι). Η 500/50αρα βγαινει πρακτικα 33.75€ το μηνα (810€ ολα μαζι για 24 μηνες). 

*(Πριν ενα μηνα που ειχα ξανακοιταξει τιμες εξω και στο συγκεκριμενο παροχο, η μεγιστη ταχυτητα αν δεν κανω λαθος ηταν 250/25 και ολες οι τιμες πιο πανω απο οσο ειναι τωρα.)

Να θυμηθουμε οτι θεωρητικα και το 4G LTE A εχει ταχυτητες 300-1000Mbps. Αν τυχει σε καποιον να βρισκεται σε πολυ ιδιαιτερο σημειο μπορει να εχει δει πχ 400 ή και 1000 θεωρητικα (ειχα πετυχει 400Mbps με κινητο  πριν 2 χρονια οταν ξεκινουσε το δικτυο και ηταν προφανως αδειο ή "ελευθερο"; ). 

Πιστευω λοιπον μετα απο ολα αυτα, οτι μαλλον-προφανως δεν θα... φυγουν οι σταθερες συνδεσεις. Απλα θα εχουμε πιστευω μεγαλη πτωση τιμων/Mbps συντομα αφου φαινεται πως θα εξελιχθουν (ανεβασουν ταχυτητες) τα σταθερα δικτυα. Τα 5G πιστευω θα παραμεινουν αυτο που ειναι, για on the move εκτος ισως ελαχιστων εξαιρεσεων πχ πανω σε βουνα  μεσα σε καραβια κλπ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για κάποιον που πάει σε τώρα σε σπίτι που δεν εχει σταθερο και περιοχή με ADSL προς το παρόν  μόνο .. όπως π.χ εγω πιστεύω ότι αξίζει .. .. Αν ξέρεις και τι θέλεις (π.χ εγω με 50 mpbs είμαι πολύ χαρούμενος)  με 41 ευρώ  καλύπτω σπιτι και κινητο...

(Μην ξεχνάμε και το κόστος του router)

Επεξ/σία από argi73
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πήρα την απόφαση να βάλω το πακέτο.

 

Εν τέλει θα μου βγαίνει 3,5 ευρώ/μηνα στα δύο χρόνια συμβολαίου πιο ακριβά από τώρα. Αλλα έχω απεριόριστες κλήσεις και δεδομένα σε δύο κινητά άλλα δεν θα έχω σταθερό (δεν με νοιάζει ιδιαίτερα) στην περιοχή που θα μένω δεν προβλέπεται άμεσα vdsl και οι ταχύτητες είναι Μαξ 16mbps. Ελπίζω ότι θα πιάνω τουλάχιστον 50 με 60mbps δεδομένου ότι με το κινητό πιάνω 150. 

 

Πάντως μέχρι στιγμής δεν μας έχει δείξει κανείς speedtests μέσω 4g/5g routers ή δεν θυμάμαι να εχω δει εγώ τουλαχιστον σε αυτό το νήμα 

Επεξ/σία από panagiotis1988
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...