Προς το περιεχόμενο

VR Gaming - PSVR2, PSVR ή PCVR με Oculus κτλ


eko13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 ώρες πριν, tommybertsen είπε

Ήρθα για πρώτη φορά σε επαφή με το Quest 1. Το'χω δανεικό για λίγο καιρό.

Να φανταστώ είναι μεγάλες οι διαφορές με το Quest 2? Γιατί έχω καραψηθεί. 

Από games έπαιξα: 

Beat Saber, Ragnarock, Synth Riders, BOXVR, Pierhead Arcade 2,  Shadow Legend, Paranormal Detective Escape from the 80s, Walkabout Mini Golf, Tennis Arcade.

Στα αρνητικά , ότι η μπαταρία εξαντλείται πολύ γρήγορα και το βάρος του, αν και προσαρμόζεται. Στα θετικά η πολύ καλή σύνδεση με το PC της υπογραφής. Και φυσικά η εξαιρετικά μοναδική εμπειρία :) 

 

Αν εχεις καλο Pc θα δεις μεγαλες διαφορες με quest 2 ναι . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 128
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 ώρες πριν, noFEARgr είπε

Αν εχεις καλο Pc θα δεις μεγαλες διαφορες με quest 2 ναι . 

To PC της υπογραφής είναι

8700K, 1080 Ti, 32GB Ram

Το ψήνω για τις γιορτές, θα δείξει αν θα καταφέρω να το πάρω :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/3/2022 στις 8:51 ΠΜ, sellsoap είπε

Το εχω πλεον 2 χρονια, ειναι η καλυτερη αγορα που εχω κανει τα τελευταια 10 χρονια, τι να λεμε....... απλα δοκιμασε πρωτα γιατι αν εχεις ναυτια μπορει να μη το ξεπερασεις ποτε (οπως ενας φιλος μου). Παρτο απο Amazon.

ΔΕΝ ξαναγυρναω σε 2d οθονη απλα.... Και μονο το ΑΛΥΧ να παιξεις και μετα να το πουλησεις το Q2 αρκει (παιζω κατα βαση sim racing)

Aπο games τα χτυπας ολα steam (εαν υπαρχουν) ωστε αν αλλαξεις κρανος, να εχεις τα games, ΑΛΛΑ και πολυ καλυτερα γραφικα συνηθως. Δες αυτα:

ALYX (παραμενει ο βασιλιας ολων μακραν,. Απλα πρωταγωνιστεις σε μια ταινια....)

LEGION EXORCIST

COSMODREAD

RED MATTER

THE ROOM

A FISHERMAN TALE

MASKMAKER

WANDERER

DAGON

ΙΝΤΟ ΤΗΕ RADIUS

LAYERS OF FEAR 2

SKYRIM VR

FALLOUT 4

FOREWARNED

DEMEO

RESIDENT EVIL 4

WALKING DEAD

IRONWOLF

ESPIRE 1 OPERATIVE

LONE ECHO 1 / 2

Tωρα αn παιζεις και Flight sim ή race sim.... εμπλεξες!!! (θελω να πιασω το τροχο στη Lotus 98T του Senna!!!)

αρκουν για κανα 2 χρονια!!! Mη το σκεφτεσαι, go for it!

 

 

 

 

ολα αυτα τα πέρασες στο quest 2?  Πώς παίζεις μέσα από steam?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Xorxhs! είπε

ολα αυτα τα πέρασες στο quest 2?  Πώς παίζεις μέσα από steam?

Δεν τα πέρασε στο quest . 

Μέσω link η airlink παίζει.  

Βέβαια κάποια από αυτά έχουν native app στο quest ,βέβαια με μειωμένη αναλυση/γραφικά  

Για το Alyx  πάντως που αναφέρθηκε,  είναι σίγουρα μια μοναδική εμπειρία,  που δεν την βρίσκεις σε "απλο" gaming . 

 

Επεξ/σία από noFEARgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/4/2022 στις 1:55 ΠΜ, Xorxhs! είπε

ολα αυτα τα πέρασες στο quest 2?  Πώς παίζεις μέσα από steam?

οχι δε μπορεις να τα περασεις στη μασκα, δε γινεται copy. Παιζω με virtual desktop ασυρματα απο το καναπε μου

23 ώρες πριν, noFEARgr είπε

Δεν τα πέρασε στο quest . 

Μέσω link η airlink παίζει.  

Βέβαια κάποια από αυτά έχουν native app στο quest ,βέβαια με μειωμένη αναλυση/γραφικά  

Για το Alyx  πάντως που αναφέρθηκε,  είναι σίγουρα μια μοναδική εμπειρία,  που δεν την βρίσκεις σε "απλο" gaming . 

 

Οπως το λες φιλε, το ALYX ειναι απο τις καλυτερες εμπειριες που υπαρχουν. ΜΙα ταινια που πρωταγωνιστεις. Τωρα παιζω τα mods που θα μου φανε κανα χρονο!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sellsoap είπε

οχι δε μπορεις να τα περασεις στη μασκα, δε γινεται copy. Παιζω με virtual desktop ασυρματα απο το καναπε μου

Οπως το λες φιλε, το ALYX ειναι απο τις καλυτερες εμπειριες που υπαρχουν. ΜΙα ταινια που πρωταγωνιστεις. Τωρα παιζω τα mods που θα μου φανε κανα χρονο!

μας δινεις περισσοτερες λεπτομέρειες για τα mods που αναφέρεις ;;; :)  thanx !  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 15/4/2022 στις 10:30 ΠΜ, CONAN_ είπε

μας δινεις περισσοτερες λεπτομέρειες για τα mods που αναφέρεις ;;; :)  thanx !  

Ναι φυσικα, θα τα βρεις στο workshop του Αlyx στο Steam. Eχουν κάνει απο απλά μια πίστα shootem up (Gunman contracts), διάφορα νεα σενάρια με την Alyx, έως James Bond, το Bioshock σε 7 chapters και πολλα αλλα. Τα περισσότερα αυτων φανταστικα! 

Aπλα κάνεις subscribe, και μετα τα επιλεγεις απο το μενού του Alyx και τα παίζεις

Εδώ δες:

https://steamcommunity.com/app/546560/workshop/ 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω δικό μου, αλλά έχω μια Χ εμπειρία επειδή έτυχε 2 φίλοι μου πρόσφατα να αποκτήσουν VR (ο ένας το quest 2 ο άλλος το Rift) και έχω δοκιμάσει και το PSVR

Θα σου πω απλά το PSVR να μην το σκεφτείς καν. Η εικόνα του είναι τρισάθλια και το όλο σύστημα με την μια κεντρική κάμερα προβληματικό. Αφού είχα δοκιμάσει τα quest και rift, δοκίμασα το PSVR στο RE7 και δεν μπορούσα να παίξω πάνω από 15 λεπτά.

Για εμένα πάντως, quest 2. Θεωρώ ακραίο να δώσει κάποιος 1.000€ για ένα VR Headset. Με 400€ παίρνεις το quest και καθάρισες.

Πάντως παιδιά, πραγματικά είναι άλλη εμπειρία που απλά δε μπορείς να καταλάβεις αν δε το δοκιμάσεις. Όταν έβαλα το quest 2 για πρώτη φορά είχα ένα ηλίθιο χαμόγελο και μια χαρά λες και ήμουν μικρό! Αφού και εγώ έχω βάλει σκοπό να πάρω ένα άμεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Eγω παντως παιδια το Rift cv1 το εχω στην ντουλαπα και τρωει σκονη.

Ποτε δεν μπορεσα να συνηθισω την ναυτια.

Θυμαμαι χαρακτηριστικα οτι ειχα βαλει να παιξω ενα horror την πρωτη εβδομαδα που το πηρα και για τις επομενες 3 μερες ημουν ζαλισμενος.

Ωραια εμπειρια,μοναδικη θα ελεγα αλλα μου εκανε το μυαλο μαρμελαδα!!

Επεξ/σία από optimus prime
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, Theo_Mich said:

Υπαρχει καποιο καλωδιο για το link απο Ελλαδα για αμεση αγορα περα απο το μαμα που εχει φτασει 150€; 

ψαξε αν εχει το σκρουτζ με 15-20€ (5m) διαφορετικα κοιτα απο δω για μεταχειρισμενο.

Και εγω που πηρα τον δεκεμβρη του 20' το quest 2 και εψαχνα απεγνωσμενα να βρω καλωδιο και να αποφυγω το 70αρι για το επισημο καλωδιο, το βρηκα για καλη μου τυχη απο συμφουριτη σε αριστη κατασταση. μεχρι τωρα μου δουλευει

με μια γρηγορη αναζητηση, αν μενεις αθηνα ισως νασαι τυχερος

https://www.skroutz.gr/s/33768123/Nordic-Γωνιακό-90-USB-C-σε-USB-C-USB3-1-Gen1-καλώδιο-5μ-για-Oculus-iPad-Samsung-κλπ-Μαύρο.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, optimus prime είπε

Eγω παντως παιδια το Rift cv1 το εχω στην ντουλαπα και τρωει σκονη.

Ποτε δεν μπορεσα να συνηθισω την ναυτια.

Θυμαμαι χαρακτηριστικα οτι ειχα βαλει να παιξω ενα horror την πρωτη εβδομαδα που το πηρα και για τις επομενες 3 μερες ημουν ζαλισμενος.

Ωραια εμπειρια,μοναδικη θα ελεγα αλλα μου εκανε το μυαλο μαρμελαδα!!

Με την ναυτία και εγώ δε τα πάω καλά.

Και παιχνίδια όπως το Walking dead ή το Alyx που έπαιξα. Δεν υπήρχε καμια περίπτωση να τα παίξω με τον αναλογικό, χρησιμοποίησα το κλασσικό "teleport" αλλιώς στα 20 δευτερόλεπτα παίζει να είχα πέσει κάτω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια εκδοση του Quest 2 ειναι καλη; Απο ποιο amazon το αγορασατε; Αμερικη ή Αγγλια; Με το τελωνειο τι παιζει;

Η αναλυση ειναι καλη; Ξεκινησα το RE7 πριν λιγες ημερες και σκεφτομαι οτι θα ειχε φαση να το επαιζα μεσω VR, αλλα βλεπω οτι παει μεχρι 1080p, ενω στην τηλεοραση το εχω 4K oled.

Και τι ακριβως παιζει με τον αποθηκευτικο χωρο; 64gb θα ειναι ισα-ισα για 1,2 παιχνιδια. Βασικα δεν εχω καταλαβει γιατι χρειαζεσαι τον αποθηκευτικο χωρο. Στο υπολογιστη δεν υποτιθεται οτι εχεις τα παιχνιδια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, Witcher1st said:

Ποια εκδοση του Quest 2 ειναι καλη; Απο ποιο amazon το αγορασατε; Αμερικη ή Αγγλια; Με το τελωνειο τι παιζει;

Η αναλυση ειναι καλη; Ξεκινησα το RE7 πριν λιγες ημερες και σκεφτομαι οτι θα ειχε φαση να το επαιζα μεσω VR, αλλα βλεπω οτι παει μεχρι 1080p, ενω στην τηλεοραση το εχω 4K oled.

Και τι ακριβως παιζει με τον αποθηκευτικο χωρο; 64gb θα ειναι ισα-ισα για 1,2 παιχνιδια. Βασικα δεν εχω καταλαβει γιατι χρειαζεσαι τον αποθηκευτικο χωρο. Στο υπολογιστη δεν υποτιθεται οτι εχεις τα παιχνιδια;

1/ για το spec κοιτα εδω

https://m.gsmarena.com/oculus_quest_2_review-news-46255.php

2/  μια εκδοση υπαρχει quest 2 απλα αλλαζη μετα η χωρητικοτητα (64/128/256gb)

3/ αναλυση τα σπαει 

4/ το quest 2 ειτε παιζεις παιχνιδια απο υπολογιστη που υποστιριζουν το vr ειτε παιζεις standalone

5/ πανω απο 64gb θα χρειαστεος αν εχεις σκοπο να φορτωσεις παιχνιδια πειρατικα standalone

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 λεπτά πριν, Tzini_Gr είπε

 

5/ πανω απο 64gb θα χρειαστεος αν εχεις σκοπο να φορτωσεις παιχνιδια πειρατικα standalone

 

Οταν εννοεις να τα φορτωσω; Μεσα στην συσκευη; Ποια η διαφορα να τα εχω στη συσκευη και στον υπολογιστη;

Τωρα παρατηρω οτι εχει δικη του μνημη, επεξεργαστη και καρτα γραφικων. Αλλα φανταζομαι ειναι καλυτερα να χρησιμοποιω τον υπολογιστη για καλυτερη αποδοση;

Επεξ/σία από Witcher1st
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...