Προς το περιεχόμενο

Το Xbox Cloud Gaming υποστηρίζεται πλέον στο Steam Deck μέσω web


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για πρόσβαση στα παιχνίδια ο χρήστης πρέπει να εγκαταστήσει μία beta έκδοση του Microsoft Edge.

Το Steam Deck μπορεί πλέον να λειτουργήσει και ως μία φορητή συσκευή για πρόσβαση στο Xbox Cloud Gaming, με την προϋπόθεση βέβαια ο χρήστης να κάνει κάποιες επιπλέον ρυθμίσεις. Η ιστοσελίδα The Verge αναφέρει ότι η Microsoft έφερε την υποστήριξη του Xbox Cloud Gaming στο Steam Deck μέσω μιας beta έκδοσης του Edge browser. Ο χρήστης θα πρέπει να εκτελέσει ορισμένες εντολές στη γραμμή εντολών μετά την εγκατάσταση του Edge αλλά μετά θα μπορεί να παίξει παιχνίδια όπως το Halo Infinite, δεδομένου ότι έχει και μια γρήγορη σύνδεση στο Internet.

Η Community Manager, Missy Quarry, κατέστησε σαφές ότι αυτό ήταν «μόνο η αρχή» του gaming στον Edge, υποδηλώνοντας ότι η εμπειρία παιχνιδιού μπορεί να βελτιωθεί. Η ομάδα της Microsoft είναι ανοιχτή σε σχόλια σχετικά με τον Edge αλλά και την εμπειρία του Xbox Cloud Gaming.

Η Microsoft έχει αφιερώσει μεγάλο μέρος της ενέργειάς της τις τελευταίες ημέρες στην υποστήριξη του Steam Deck. Και εκτός από αυτό επιβεβαίωσε πως παιχνίδια όπως τα Deathloop και Psychonauts 2 παίζουν σωστά. Από την πλευρά της η Valve ενεργοποίησε τη βασική υποστήριξη των Windows προσφέροντας προγράμματα οδήγησης.

Πάντως δεν αποτελεί έκπληξη το γεγονός ότι η Microsoft θα υποστήριζε το Steam Deck παρά το ότι χρησιμοποιεί μια πλατφόρμα που βασίζεται στο Linux. Η Microsoft όχι μόνο κερδίζει χρήματα από τη συνδρομή Xbox Game Pass Ultimate, αλλά θα κάνει τους χρήστες να δοκιμάσουν τον Edge και παιχνίδια που διαφορετικά μπορεί να αγνοούσαν. Αυτό που μπορεί να χάσει η εταιρεία σε άμεσες πωλήσεις των Windows θα μπορούσε ενδεχομένως να το κερδίσει σε μακροπρόθεσμους πελάτες.


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα προσπαθεί να βρει πελάτες από παντού. Η πολιτική της μεγίστης στήριξης στον edge είναι δίκοπο μαχαίρι. Ναι μεν προσφέρει καλύτερες επιλογές στην ποιότητα του stream αλλά δεν τον χρησιμοποιούν αρκετοί χρήστες. Ας μην αναφέρω βέβαια ότι ο ανταγωνισμός προσφέρει πολύ καλύτερη ποιότητα στο stream, αν και το κόστος είναι μεγαλύτερο. Τώρα βέβαια γιατί κάποιος να επιλέξει να βάλει το xcloud στο steam deck είναι άλλη ερώτηση.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιθανώς μια Ιδανική αυτή την στιγμή λύση για φορητό gaming σε αυτήν την τιμή,καθώς τα Gaming laptop είναι πολύ πιο ογκώδη και έχουν και διπλάσια+ τιμή)Κυρίως με Steam και Gamepass έχεις τεράστια βιβλιοθήκη αλλά και οχι μόνο αφού μπορείς να τρέξεις ουσιαστικά οτι τρέχεις και απο ένα PC emulators κλπ Δεν είναι φτηνό βέβαια,όπως και τίποτα ιδίως PC related στίς μέρες μας,αλλά έχει ικανοποιητική δύναμη απο οτι έχω δει για τα περισσότερα παιχνίδια και το οτι είναι τρελά παραμετροποιήσιμο είναι πολύ δελεαστικό,είναι  και αρκετά όμορφο το άτιμο 😺

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω που δοκιμασα το xcloud με vpn φυσικά σε ενα miboxs δεν ξεκινούσε καν το gaming με 24αρα που ειναι λιγο στις μερες μας στο κινητό το έπαιζε το xcloud αλλα χαλια η ποιότητα σαν 240p βίντεο...μπορει να εκανα κατι λάθος δεν ξερω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, skiathos7 είπε

Εγω που δοκιμασα το xcloud με vpn φυσικά σε ενα miboxs δεν ξεκινούσε καν το gaming με 24αρα που ειναι λιγο στις μερες μας στο κινητό το έπαιζε το xcloud αλλα χαλια η ποιότητα σαν 240p βίντεο...μπορει να εκανα κατι λάθος δεν ξερω...

Στο minecraft δεν θα καταλάβεις διαφορά πάντως.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, skiathos7 είπε

Εγω που δοκιμασα το xcloud με vpn φυσικά σε ενα miboxs δεν ξεκινούσε καν το gaming με 24αρα που ειναι λιγο στις μερες μας στο κινητό το έπαιζε το xcloud αλλα χαλια η ποιότητα σαν 240p βίντεο...μπορει να εκανα κατι λάθος δεν ξερω...

Δοκίμασε μόλις συνδεθείς μέσω vpn στο ξεκίνημα του παιχνιδιού, μετά να το κλείσεις. Όταν αφήνω το vpn ανοιχτό η εμπειρία είναι χάλια συνήθως, με κλειστό είναι πολύ καλή. Βέβαια έχω και οπτική 200mbit.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η MS δεν νοιάζεται τόσο να πουλάει hardware, για τις υπηρεσίες όμως νοιάζεται και κόβεται. Netfix για το pc θέλουν να είναι να μαζεύουν λίγα από πολλούς, σιγά μη κάνανε πέρα το steamdeck που φαίνεται ότι πουλά καλά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

41 λεπτά πριν, vfragos είπε

Δοκίμασε μόλις συνδεθείς μέσω vpn στο ξεκίνημα του παιχνιδιού, μετά να το κλείσεις. Όταν αφήνω το vpn ανοιχτό η εμπειρία είναι χάλια συνήθως, με κλειστό είναι πολύ καλή. Βέβαια έχω και οπτική 200mbit.

το εκανα κ γω φιλε μου τζιφος σεν εχω καλο ίντερνετ η αλήθεια να λέγεται..

Κ αυτο θέλει αξιόλογες ταχύτητες...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
2 ώρες πριν, skiathos7 είπε

Εγω που δοκιμασα το xcloud με vpn φυσικά σε ενα miboxs δεν ξεκινούσε καν το gaming με 24αρα που ειναι λιγο στις μερες μας στο κινητό το έπαιζε το xcloud αλλα χαλια η ποιότητα σαν 240p βίντεο...μπορει να εκανα κατι λάθος δεν ξερω...

24 ΚΑΙ VPN πολύ δύσκολο να δεις προκοπή για cloud gaming .απλά περιμένουμε να έρθει κανονικά Ελλάδα και βλέπουμε .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, sdragon είπε

Άρα προσπαθεί να βρει πελάτες από παντού. Η πολιτική της μεγίστης στήριξης στον edge είναι δίκοπο μαχαίρι. Ναι μεν προσφέρει καλύτερες επιλογές στην ποιότητα του stream αλλά δεν τον χρησιμοποιούν αρκετοί χρήστες. Ας μην αναφέρω βέβαια ότι ο ανταγωνισμός προσφέρει πολύ καλύτερη ποιότητα στο stream, αν και το κόστος είναι μεγαλύτερο. Τώρα βέβαια γιατί κάποιος να επιλέξει να βάλει το xcloud στο steam deck είναι άλλη ερώτηση.

τι τον νοιαζει τον πελατη σε τι browser θα τρεξει το gaming pass? αυτο που τον ενδιαφερει ειναι τα παιχνιδια που θα παιξει.

επομενο βημα: gamepass στο Switch.

  • Like 3
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ τη στιγμή που συνεργάζονται με τη valve γιατί δε βγάζουν απλά ένα app για το xcloud...

10 ώρες πριν, KilliK είπε

τι τον νοιαζει τον πελατη σε τι browser θα τρεξει το gaming pass? αυτο που τον ενδιαφερει ειναι τα παιχνιδια που θα παιξει.

επομενο βημα: gamepass στο Switch.

Άμα βγάλουν ένα app του xcloud (όπως προανέφερα και για το steamdeck) με κάνα 5 ευρω έξτρα (να μη κλαίει και η ninty) το nsw θα σπάσει κάθε πιθανό ρεκόρ σε πωλήσεις. Πιστεύω πως αν όχι η επόμενη τότε η μεθεπόμενη γενιά θα είναι 100% cloud based με το απολύτως βασικό hardware (οθόνη, πλήκτρα, gyroscope, haptive feedback/hd rumble, wifi 6 κτλπ.), οπότε όλες οι εταιρίες πρέπει να στραφούν προς αυτή την οδό το συντομότερο με συνεργασίες και αγορές αλλιώς η Microsoft θα τους καταβροχθίσει όλους.

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, I'm_busy είπε

Απ τη στιγμή που συνεργάζονται με τη valve γιατί δε βγάζουν απλά ένα app για το xcloud...

Άμα βγάλουν ένα app του xcloud (όπως προανέφερα και για το steamdeck) με κάνα 5 ευρω έξτρα (να μη κλαίει και η ninty) το nsw θα σπάσει κάθε πιθανό ρεκόρ σε πωλήσεις. Πιστεύω πως αν όχι η επόμενη τότε η μεθεπόμενη γενιά θα είναι 100% cloud based με το απολύτως βασικό hardware (οθόνη, πλήκτρα, gyroscope, haptive feedback/hd rumble, wifi 6 κτλπ.), οπότε όλες οι εταιρίες πρέπει να στραφούν προς αυτή την οδό το συντομότερο με συνεργασίες και αγορές αλλιώς η Microsoft θα τους καταβροχθίσει όλους.

Τα λες αυτά μάλλον γιατί δεν έχεις χρησιμοποιήσει την υπηρεσία ο ίδιος. Καμία σχέση η εμπειρία. Και επίσης πρέπει να έχεις αρκετά χαμηλό ping με τους server. Θα πάρει πολλά χρόνια μέχρι να ομαλοποιηθεί η κατάσταση.

 

10 ώρες πριν, KilliK είπε

τι τον νοιαζει τον πελατη σε τι browser θα τρεξει το gaming pass? αυτο που τον ενδιαφερει ειναι τα παιχνιδια που θα παιξει.

επομενο βημα: gamepass στο Switch.

Εμένα με νοιάζει. Πελάτης δεν είμαι; Για ποιο λόγο μα πρέπει μα χρησιμοποιήσω άλλο browser; Επειδή θέλει η MS; Όχι. Κόψιμο και έφυγε. Και αν τους αρέσει. Τέτοιου είδους υπηρεσίες δεν είναι ακόμα ώριμες. Η εμπειρία δεν είναι ακόμα σε καλό επίπεδο. Και στην Αμερική που μένω, έχουν πολλά θέματα ακόμα να λύσουν οι gaming streaming υπηρεσίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sdragon είπε

Εμένα με νοιάζει. Πελάτης δεν είμαι; Για ποιο λόγο μα πρέπει μα χρησιμοποιήσω άλλο browser; Επειδή θέλει η MS; Όχι. Κόψιμο και έφυγε. Και αν τους αρέσει. Τέτοιου είδους υπηρεσίες δεν είναι ακόμα ώριμες. Η εμπειρία δεν είναι ακόμα σε καλό επίπεδο. Και στην Αμερική που μένω, έχουν πολλά θέματα ακόμα να λύσουν οι gaming streaming υπηρεσίες.

η μειονοτητα θα το κανει αυτο, οποτε η χασουρα θα ειναι αμελητεα για την ΜΣ. δεν τους απασχολει τι θα κανεις.

ασε που λογικα θα μπορει κανεις να εχει πανω απο ενα browser στο deck η μπορει να τρεχει η υπηρεσια και σε αλλους browsers εντελει. οποτε δεν εχει νοημα η γκρινια.

2 ώρες πριν, Tetrabitos είπε

Προτιμά η Nintendo να βάλει φωτιά στα κεντρικά γραφεία της παρα να δει κάτι τέτοιο.

για ποιο λογο; τα παιχνιδια της ΜΣ δεν ανταγωνιζονται τα παιχνιδια της NIN. 

πιστευω μπορει να γινει μια εμπορικη συμφωνια που θα ωφελησει και τις δυο πλευρες, με μεγαλο κερδισμενο τον τελικο πελατη. 

Εχεις το Switch για τα παιδικα παιχνιδια της NIN, αλλα θα μπορεις να παιζεις μεσω του XCloud και ΑΑΑ τιτλους που ειναι αδυνατο να γινουν ported στο αδυναμο hardware του. Υπαρχει παικτης που δεν θα θελε κατι τετοιο;

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...