Προς το περιεχόμενο

Αρνούνται επιστροφή προιόντος. Παράνομο;


lucidsteve

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 ώρες πριν, lucidsteve είπε

Τελικά ο νόμος αυτός ξέρουμε αν αφορά και προιόντα τα οποία ανοίχθηκαν;

 

 

Κανονικότατα, ναι. Εκτός από ακουστικά για λόγους υγιεινής. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 147
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, nikos1982 είπε

@golden33 αρα δεν θα σε ενοιαζε αν το μαγαζη σου πουλαγε το καταστημα ξανα εσενα την συσκευη στην ιδια τιμη που θα την αγοραζες καινουργια και με ανοιχτη συσκευασια μπορει να υπαρχουν σκισμενα σακουλακια κτλ.

δεν μπορει ενα μαγαζι μικρου μεγεθους να εχει 3 4 τετοια ατομα την μερα να επιστρεφουν πραγματα πισω γτ ετσι δεν μου αρεσε.

και αν διαβασες το TS εγραψε οτι ο αδερφος του δεν ειδε τα χαρακτιριστικα της οθονης και λογο οτι δεν ειχε το πανελ που ηθελε δεν του κανει.αυτο βεβαια δεν θα το μαθει ποτε το μαγαζι αλλα λεμε τωρα.

Από τη στιγμή που θα είχα εγγύηση όχι. Αλλά όχι με σκισμένα σακουλάκια, μην τα μπερδεύεις, ο νόμος λέει ότι πρέπει να γυρίσει στην αρχική του συσκευασία, άθικτη απλώς μπορεί να έχει ανοιχτεί.

Δεν είναι δική μου δουλειά να αιτιολογήσω την απόφαση του μαγαζιού ή του μαγαζάτορα όταν δεν τηρεί το νόμο. Δεν είμαστε συνέταιροι. Οφείλει να γνωρίζει τη νομοθεσία και στο bussines plan που κάνει πριν ανοίξει την επιχείρηση να υπολογίσει το κόστος των επιστροφών. Στην υπόλοιπη ΕΕ δεν υπάρχουν μικρά μαγαζιά? Εκεί γιατί τηρούν το νόμο? 

Στο παραπάνω κείμενο έκανα edit και πρόσθεσα απόφαση του Ευρωπαϊκού Δικαστηρίου που αναφέρει αυτό ακριβώς που λες. Το Δικαστήριο λοιπόν αναγνώρισε το δικαίωμα του αγοραστή μέχρι και να δοκιμάσει το προϊόν για εύλογο χρονικό διάστημα και μετά να το επιστρέψει.

Επίσης το προϊόν για το οποίο έγινε η επιστροφή και το Δικαστήριο έβγαλε αυτή την απόφαση ήταν στρώμα κρεβατιού. Δεν θεώρησε το Δικαστήριο ότι εμπίπτει στα προϊόντα που δεν μπορούν να ανοιχθούν για λόγους υγιεινής. Αν για το στρώμα αποφάσισαν αυτό, νομίζω φαντάζεσαι τι θα αποφάσιζαν για την οθόνη.

Επεξ/σία από golden33
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/3/2022 στις 1:43 ΠΜ, Nabuko είπε

Να την επιστρέψει, δικαίωμα υπαναχώρησης 14 ημερών

αυτο και τέλος

εφοσον δουλευει και δεν την εχει σπασει, και ανοιχτη να ειναι η συσκευασια δεν εχει καμία σχέση

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, golden33 είπε

να δοκιμάσει το προϊόν για εύλογο χρονικό διάστημα και μετά να το επιστρέψει.

Αυτό το εύλογο χρονικό διάστημα ποιο είναι άραγε?1, 2, 5,7 ημέρες?

Γιατι αν εγώ πχ θέλω να δοκιμάσω την αυτονομία σε ένα κινητό, θα πρέπει να το δοκιμάσω για ημέρες για να μάθει και τα μοτίβα μου και να έχω καλύτερη εικόνα για αυτή έτσι δεν είναι???

Το ξεκαθαρίζει αυτό ο νόμος ή πρέπει να μυρίσω τα νύχια μου??

Επίσης αφού ο νόμος αυτός είναι γενικός και αόριστος, ας ριξουμε όλοι εδω που είμαστε στο θέμα παραγγελία αύριο για 20 κινητά ο καθένας και 10 ακριβές κάρτες γραφικών,να τις δοκιμάσουμε και μετά να τις επιστρέψουμε πίσω χωρίς δικαιολογία έτσι???

Και μετά ας πάρουμε άλλες 15 τηλεοράσεις και 10 tablets να κάνουμε το ίδιο. Αφού το λέει ο νόμος τι όχι???

Γιατί όλα αυτά ωραία είναι στην θεωρία... Αλλά στην πράξη όχι και τόσο, έτσι δεν είναι???

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/3/2022 στις 1:10 ΠΜ, lucidsteve είπε

Ο αδερφός μου αγόρασε μια οθόνη απο μαγαζί σκρουτζ. 

Δυστυχώς δεν τον ικανοποιεί καθόλου οσον αφορά τις ανάγκες του και θέλει να την επιστρέψει.

Πήρε τηλέφωνο πίσω στο σκρουτζομάγαζο και ανέφεραν πως "απαξ και ανοίχθηκε το προιόν, δεν επιστρέφεται, καθώς πουλάμε μόνο άθικτα προιόντα".

Η οθόνη ούτε μια μέρα δε χρησιμοποιήθηκε εν τω μεταξύ.

Τι μπορεί να γίνει; Δεν υπάρχει αντίστοιχη νομοθεσία;

 

 

Αρα δεν την άνοιξε. Γιατί αφού την άνοιξε το ούτε 1 ημέρα δεν την δούλεψε είναι άσχετο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Επίσης αφού ο νόμος αυτός είναι γενικός και αόριστος, ας ριξουμε όλοι εδω που είμαστε στο θέμα παραγγελία αύριο για 20 κινητά ο καθένας και 10 ακριβές κάρτες γραφικών,να τις δοκιμάσουμε και μετά να τις επιστρέψουμε πίσω χωρίς δικαιολογία έτσι???

Και μετά ας πάρουμε άλλες 15 τηλεοράσεις και 10 tablets να κάνουμε το ίδιο. Αφού το λέει ο νόμος τι όχι???

Γιατί όλα αυτά ωραία είναι στην θεωρία... Αλλά στην πράξη όχι και τόσο, έτσι δεν είναι???

 

Στο Amazon μπορείς να το κάνεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο νόμος είναι σαφής, έχει δικαίωμα υπαναχώρησης εντός 14 ημερών για οποιοδήποτε λόγο. Για την ακρίβεια δε χρειάζεται καν να πει για ποιο λόγο επιστρέφει το προϊόν. Αν το κατάστημα δε το δέχεται, πολύ απλά παρανομεί.

Αν στο κατάστημα δεν αρέσει ο νόμος, να μη πουλάει διαδικτυακά.

Στο παρελθόν έχω επιστρέψει κουτί Η/Υ επειδή τελικά δε μου έκανε. Μάλιστα το κατάστημα δέχτηκε την επιστροφή παρ' όλο που ο μικρός μου γιος είχε προκαλέσει και μία μικρή φθορά σε ένα φίλτρο σκόνης. Έχει να κάνει λοιπόν και το κάθε κατάστημα πως εκτιμά τον κάθε πελάτη. Ενδεχομένως κάποιο άλλο κατάστημα να μην την έκανε δεκτή την επιστροφή πατώντας στη μικρή φθορά, κάτι που θα τους στοίχιζε 2-3 ευρώ να το επισκευάσουν και να είναι και πάλι άθικτο. Ενδεχομένως να έπαιξε ρόλο πως από το συγκεκριμένο κατάστημα δεν ήταν η πρώτη αγορά αλλά είχα ήδη δώσει πάνω από 3000 ευρώ σε προηγούμενες αγορές. Όλα παίζουν ρόλο.

Η ουσία είναι πως αν το προϊόν δεν έχει φθορά, μπορεί να επιστραφεί χωρίς δεύτερη κουβέντα εντός 14 ημερών - και αυτό είναι νόμος.

Τα περί "σφραγισμένου" αναφέρονται σε προϊόντα που η αποσφράγισή τους λειτουργεί πλέον αρνητικά για την ποιότητά τους. Πχ δε μπορείς να επιστρέψεις ένα σακουλάκι φιστίκια που το άνοιξες.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, RcManiac είπε

Στο Amazon μπορείς να το κάνεις. 

Και σε οποιοδήποτε κατάστημα που πουλάει εντός ΕΕ. Είναι νόμιμο, δεν είναι ηθικό (να κάνεις αυτό που είπε ο @Fulgore) αλλά αν το κάνεις, ο νόμος σε καλύπτει.

Εμένα αυτός ο νόμος με έσωσε από τον να μπω μέσα 100 ευρώ που πήρα πληκτρολόγιο από public και δεν με βόλεψε. τους το πήγα πίσω την ίδια μέρα, ανοιγμένο. Μου σπάσανε τα νεύρα να το δεχτούν ενώ έγραφαν στο site τους ότι δέχονται πίσω ανοιγμένα προϊόντα βάση του αντίστοιχου νόμου της ΕΕ. Ο υπάλληλος και η υπεύθυνη μου είπαν ότι το site ήταν λάθος αλλά αφού το έγραφε, το δέχτηκαν. 

Πολλά από αυτά τα προϊόντα που επιστρέφονται, πάνε πίσω στην αντιπροσωπεία για έλεγχο και επανασυσκευασία. Αν έχουν πρόβλημα, επισκευάζονται και πωλούνται σαν refurbished (τουλάχιστον αυτό κάνει η Apple)

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
12 minutes ago, RcManiac said:

Στο Amazon μπορείς να το κάνεις. 

Και μετά βλέπουμε "να μην έρθει η Amazon Ελλάδα γιατί θα τον πιει η εγχώρια αγορά". Γιατί άραγε θα συμβεί κάτι τέτοιο? 😛

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Thresh είπε

Και μετά βλέπουμε "να μην έρθει η Amazon Ελλάδα γιατί θα τον πιει η εγχώρια αγορά". Γιατί άραγε θα συμβεί κάτι τέτοιο? 😛

Η πολιτική είναι ίδια για όλη την EU. Γιατί τόση εμπάθεια με την Ελληνική αγορά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Thresh είπε

Και μετά βλέπουμε "να μην έρθει η Amazon Ελλάδα γιατί θα τον πιει η εγχώρια αγορά". Γιατί άραγε θα συμβεί κάτι τέτοιο? 😛

 

Screenshot_20220322-165716_Chrome.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, Black Demis είπε

δεν θα το αγωρασει μετα ΚΑΝΕΙΣ ολοι θα απαιτούν  γενναιόδωρη εκπτοση  τάξης 20 με 30%

Αυτο εχει να κανει με το μαγαζι και τη νοοτροπία του όποιου το αγοράσει. Δηλαδή τι νομίζεις ότι ειναι τα Crazy Sundays του E-Shop? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
20 minutes ago, li@m said:

Η πολιτική είναι ίδια για όλη την EU. Γιατί τόση εμπάθεια με την Ελληνική αγορά;

Γιατί αυτή τρώμε στη μάπα και μας ταλαιπωρεί?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, thetiesthatbind είπε

Αυτο εχει να κανει με το μαγαζι και τη νοοτροπία του όποιου το αγοράσει. Δηλαδή τι νομίζεις ότι ειναι τα Crazy Sundays του E-Shop? 

καμία σχέση με το μαγαζί ότι βαλει οι ειναι ανοιγμένο σαν καινούργιο με τιμή του καινούργιο δεν θα φύγει ποτέ όπως και όποιος βλεπει ανοιγμένο με τιμή του καινούργιου δεν θα το αγγίζει ειναι απλά αν δεν είσαι κάνα πολυεθνικό τέρας με άπειρο χρήμα κάτι τέτοιο οδηγεί σε χρεοκοπία εντός μηνών, πάρα πολλά μικρά μαγαζιά ουτε καν μη ανοιγμένο δεν ειναι σε θέση να δεχθούν πίσω (καθώς τα περισσότερα προϊόντα τα παίρνουν από τους προμηθευτές τους και σαν συνέπεια ότι έρθει πίσω δύσκολα να ξανά φύγει και ας ειναι καινούργιο

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...