Προς το περιεχόμενο

Μεταπτυχιακό


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τσεκαρα 2 μεταπτυχιακά προγράμματα της σχολής μου και οι ώρες που απαιτούνται είναι στην κυριολεξία από το πρωί ως το βράδυ, χωρις ουσιαστικά διαλείμματα, το ένα πίσω από το άλλο ειναι τα μαθήματα! Και φυσικά παίρνεις απουσίες. 2 εξάμηνα ειναι αλλα μπορείς να ολοκληρώσεις μέσα σε 2 χρόνια.

Πληροφοριακά ειναι σχολή του ΕΜΠ. Έτσι δεν έχεις ζωή με αυτό το πρόγραμμα, συν ότι πότε θα διαβάσεις; Μόνο τα σκ μένουν και τα μαθήματα είναι τρομερά απαιτητικά.

Θέλω να ρωτήσω αν έτσι ειναι ΟΛΑ τα μεταπτυχιακά προγράμματα σε όλες τις σχολές. Πχ θα μπορούσα να έκανα και στα οικονομικά μεταπτυχικό (λέω ένα παράδειγμα)...στις άλλες σχολές του ΕΜΠ είναι βέβαιο πως θα επικρατεί η ίδια κατάσταση. Θέλω πολύ να κάνω μεταπτυχιακό αλλά επειδή είμαι και κουρασμένη αφού πρόσφατα τελείωσα συν ότι με απασχολούν  και άλλα θέματα, δεν νομίζω να έχω την αντοχή να μαι από το πρωι ως το βράδυ σε μια σχολή και μετά να επιστρέψω και σπίτι να διαβάσω.

Δεν μπορώ σε αυτούς τους ρυθμούς. Θα μου πεις άλλοι μπορούν, αλλα εγώ είμαι εσωστρεφής μόνο και μόνο η συναναστροφή με τόσο κόσμο με κουράζει. Δεν έχουμε και καραντίνα αν είχαμε θα έτρεχα να κάνω μεταπτυχιακό!!!! Τι να πω ίσως του χρόνου να έχουμε και να γίνονται εξ αποστάσεως τα μαθήματα στα μεταπτυχιακά.

Τα βιβλία μας τα παρέχουν δωρεάν να υποθέσω; Επίσης ζητάνε συστατική επιστολή από καθηγητές για να μας επιλέξουν;

Επεξ/σία από artist1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 60
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, artist1 είπε

Θέλω πολύ να κάνω μεταπτυχιακό

Αυτή ακριβώς είναι η λάθος αντιμετώπιση που υπάρχει στην Ελλάδα. Οι απόφοιτοι θέλουν να «κάνουν μεταπτυχιακό» γενικά, και όχι κάποιο συγκεκριμένο. Να πάρουν ένα ακόμα χαρτί, εστιάζοντας στο να έχουν «ένα χαρτί» και όχι στο τι θα μάθουν τελικά από το μεταπτυχιακό. Και μετά, οι περισσότεροι παραπονιούνται για το ότι δεν βρίσκουν δουλειά, οι εργοδότες δεν βρίσκουν υπάλληλους, και οι συνάδελφοι ότι τα πτυχία δεν μετράνε.

@artist1 Αντί να βλέπεις πόσο διάλλειμα έχεις μεταξύ των μαθημάτων, να δεις τι θα μάθεις από το μεταπτυχιακό. Μετά να δεις εάν όντως αυτό που θα μάθεις: 1) είναι κάτι που ΕΣΥ βλέπεις τον εαυτό σου να του αρέσει να το κάνει σε 5-10 χρόνια, και 2) έχει ουσιαστική ανταπόκριση στην αγορά εργασίας που ΕΣΥ θες να εστιάσεις. Τέλος, θα πρέπει να αξιολογήσεις και τους διδάσκοντες. Έχουν εμπειρία και ΣΥΓΧΡΟΝΗ γνώση στο αντικείμενο που διδάσκουν στο μεταπτυχιακό;

Αυτά πρέπει να σε απασχολούν και όχι εάν ένα ΜΠΣ έχει πολλές ώρες ή όχι, και εσύ τι θα κάνεις που ενώ θέλεις να κάνεις ένα κάποιο μεταπτυχιακό, θέλεις και να περνάς χαλαρά.

Μόνοι τους οι Έλληνες υποβαθμίζουν θεσμούς και πτυχία, και μετά παραπονιούνται. 

 

  • Like 6
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δικό μου μεταπτυχιακό είχε 6 μαθήματα το εξάμηνο, ένα τρίωρο ανά μάθημα την εβδομάδα, 12-13 εβδομάδες το εξάμηνο. Κάπου-κάπου είχε και κάποιο έξτρα εργαστήριο. Πες τμήμα και μεταπτυχιακό, μήπως μπορούμε να πούμε περισσότερα.

Πάντως, το concept του μεταπτυχιακού είναι να σου λέει κάποια πράγματα ο καθηγητής στο μάθημα και να ψάχνεις εσύ στη συνέχεια. Οπότε, μεταπτυχιακό που κάνει μάθημα όλη μέρα, κάθε μέρα, κάποιο πρόβλημα έχει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς όπως τα έγραψες. Η πλειοψηφία, κυριολεκτικά όμως η πλειοψηφία, το βλέπει ακριβώς έτσι.

Να πάρουμε ένα μεταπτυχιακό, οποιοδήποτε, δεν έχει σημασία ποιο. Αρκεί να είναι αναγνωρισμένο και να δίνει μόρια. Γι αυτό στο τέλος πολλοί μένουν με το μόριο στο χέρι και κλαίνε με μαύρο δάκρυ για την άδικη κοινωνία.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για να έχεις μία εικόνα και από αλλού, στο δικό μου ΠΜΣ (8 μαθήματα + διπλωματική) είχε πλήρη φοίτηση (2 εξάμηνα, 4 μαθήματα / εξάμηνο, 2 μέρες/βδομάδα, 2 διαλέξεις/μέρα, 3ώρες/διάλεξη) και μερική φοίτηση (4 εξ., όλα τα υπόλοιπα στο μισό, επέλεγες εσύ ποια θα παρακολουθήσεις για να προσαρμόσεις το πρόγραμμά σου). Τα μαθήματα γίνονταν (και γίνονται) μόνο απόγευμα, καθώς όλοι ήμασταν εργαζόμενοι.

Οπότε, να διασταυρώσεις ότι το ΠΜΣ που θα επιλέξεις (και θες πραγματικά, όπως έγραψαν οι προηγούμενοι) σου δίνει κάτι και δεν είναι απλά μία πτυχιομηχανή.

Edit : Αναφέρομαι στο ΔΙΠΑΕ και δεν υπήρχε δυνατότητα μη παρακολούθησης. Σε λογικά πλαίσια μπορούσες να λείψεις από διάλεξη, αλλά το συνεχόμενο σε έστελνε σε επόμενο εξάμηνο.

Επεξ/σία από csontheline
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, artist1 είπε

Πληροφοριακά ειναι σχολή του ΕΜΠ. Έτσι δεν έχεις ζωή με αυτό το πρόγραμμα, συν ότι πότε θα διαβάσεις; Μόνο τα σκ μένουν και τα μαθήματα είναι τρομερά απαιτητικά.

Θέλω να ρωτήσω αν έτσι ειναι ΟΛΑ τα μεταπτυχιακά προγράμματα σε όλες τις σχολές. Πχ θα μπορούσα να έκανα και στα οικονομικά μεταπτυχικό (λέω ένα παράδειγμα)...στις άλλες σχολές του ΕΜΠ είναι βέβαιο πως θα επικρατεί η ίδια κατάσταση. 

Δε ξέρω για τα άλλα μεταπτυχιακά, αλλά ένα κάρο συνάδελφοι κανανε το "τεχνοοικονομικά συστήματα" του ΕΜΠ (ομολογουμένως κάποια χρόνια πριν) και ήταν τουρίστες, δεν παταγαν σχεδόν ποτέ, δεν έχουν πραγματικά ιδέα από πραγματικά οικονομικά κλπ και μια χαρα του πήραν το χαρτί (άσχετα που προσωπικά όποτε το βλέπω σαν "προσόν" σε CV, το θεωρώ τεράστιο red flag και το CV πάει άμεσα στα σκουπίδια).

Όπότε, ΟΧΙ, δεν είναι όλα έτσι. 

(καλά δε μιλάω για ΕΑΠ που είναι στυλ, προπτυχιακου΄, 1 βδομάδα πριν τις εξετάσεις διάβασμα και μερικές εργασίες ότι νά 'ναι, αγορασμένες, clopy paste κλπ)

Επεξ/σία από DrLo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, DrKo είπε

Αυτή ακριβώς είναι η λάθος αντιμετώπιση που υπάρχει στην Ελλάδα. Οι απόφοιτοι θέλουν να «κάνουν μεταπτυχιακό» γενικά, και όχι κάποιο συγκεκριμένο. Να πάρουν ένα ακόμα χαρτί, εστιάζοντας στο να έχουν «ένα χαρτί» και όχι στο τι θα μάθουν τελικά από το μεταπτυχιακό. Και μετά, οι περισσότεροι παραπονιούνται για το ότι δεν βρίσκουν δουλειά, οι εργοδότες δεν βρίσκουν υπάλληλους, και οι συνάδελφοι ότι τα πτυχία δεν μετράνε.

@artist1 Αντί να βλέπεις πόσο διάλλειμα έχεις μεταξύ των μαθημάτων, να δεις τι θα μάθεις από το μεταπτυχιακό. Μετά να δεις εάν όντως αυτό που θα μάθεις: 1) είναι κάτι που ΕΣΥ βλέπεις τον εαυτό σου να του αρέσει να το κάνει σε 5-10 χρόνια, και 2) έχει ουσιαστική ανταπόκριση στην αγορά εργασίας που ΕΣΥ θες να εστιάσεις. Τέλος, θα πρέπει να αξιολογήσεις και τους διδάσκοντες. Έχουν εμπειρία και ΣΥΓΧΡΟΝΗ γνώση στο αντικείμενο που διδάσκουν στο μεταπτυχιακό;

Αυτά πρέπει να σε απασχολούν και όχι εάν ένα ΜΠΣ έχει πολλές ώρες ή όχι, και εσύ τι θα κάνεις που ενώ θέλεις να κάνεις ένα κάποιο μεταπτυχιακό, θέλεις και να περνάς χαλαρά.

Μόνοι τους οι Έλληνες υποβαθμίζουν θεσμούς και πτυχία, και μετά παραπονιούνται. 

 

Aλλο χαλαρα και άλλο να μην έχεις ζωή και να μην παιρνεις ανάσα. Για να μπορείς και να διαβάσεις και να κατάνοησεις και τα μαθήματα χρειαζεται και ελεύθερο χρόνο για να διαβάσεις σπιτι σου! Αλλιώς πως θα περάσεις; 

4 ώρες πριν, DrLo είπε

Δε ξέρω για τα άλλα μεταπτυχιακά, αλλά ένα κάρο συνάδελφοι κανανε το "τεχνοοικονομικά συστήματα" του ΕΜΠ (ομολογουμένως κάποια χρόνια πριν) και ήταν τουρίστες, δεν παταγαν σχεδόν ποτέ, δεν έχουν πραγματικά ιδέα από πραγματικά οικονομικά κλπ και μια χαρα του πήραν το χαρτί (άσχετα που προσωπικά όποτε το βλέπω σαν "προσόν" σε CV, το θεωρώ τεράστιο red flag και το CV πάει άμεσα στα σκουπίδια).

Όπότε, ΟΧΙ, δεν είναι όλα έτσι. 

(καλά δε μιλάω για ΕΑΠ που είναι στυλ, προπτυχιακου΄, 1 βδομάδα πριν τις εξετάσεις διάβασμα και μερικές εργασίες ότι νά 'ναι, αγορασμένες, clopy paste κλπ)

Δηλαδη ολα τα μεταπτυχιακά τα θεωρείς red flag?

Τι να πω λες να μην κάνω να μην ταλαιπωρούμαι κιόλας άδικα αν ειναι να με δυσκολέψει να βρω και δουλειά, δεν παίρνω παραπάνω χρήματα κλπ τι να το κανω;

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, artist1 είπε

Aλλο χαλαρα και άλλο να μην έχεις ζωή και να μην παιρνεις ανάσα. Για να μπορείς και να διαβάσεις και να κατάνοησεις και τα μαθήματα χρειαζεται και ελεύθερο χρόνο για να διαβάσεις σπιτι σου! Αλλιώς πως θα περάσεις; 

Το ότι από όλο το μήνυμα, εσύ κράτησες μόνο αυτό με το "χαλαρά" vs "τρέξιμο" δείχνει για ακόμα μία φορά ποιο είναι το πρόβλημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μεταπτυχιακό δεν είναι το χαρτί για το δημόσιο, είναι όλη η γνώση που σου ανοίγεται. Σε γενικές γραμμές, αν κοιτάς για δημόσιο, βρες κάποιο από τα εύκολα, πλήρωσε και για την διπλωματική και τέλος. Αν κυνηγάς την γνώση, πρέπει να ψάξεις τον τομέα που σου αρέσει, να βρεις κάποια που προσφέρουν περαιτέρω εμβάθυνση και να αναζητήσεις πληροφορίες επί αυτού (πχ να βρεις αποφοίτους να ρωτήσεις).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, DrLo είπε

(καλά δε μιλάω για ΕΑΠ που είναι στυλ, προπτυχιακου΄, 1 βδομάδα πριν τις εξετάσεις διάβασμα και μερικές εργασίες ότι νά 'ναι, αγορασμένες, clopy paste κλπ)

Kλασική παπάτζα.

Δεν ισχύει τιποτε απο αυτά που γράφει ο συμφορουμίτης.

Οσο για αγορασμένες εργασίες, ισχύει το ίδιο σε οποιοδήποτε πανεπιστήμιο. Και επειδη αναφέρθηκε σε προπτυχιακό του ΕΑΠ, όσοι γνωριζω, βέλαξαν για να τελειωσουν. Κάτι προπτυχιακά τυπου "φυσικές επιστήμες" και "πληροφορική", γουρλώνουν τα μάτια όταν βλέπουν τα μαθήματα πτυχιούχοι άλλων σχολών.

Πάντως γενικά, ευκολάκια μεταπτυχιακά δεν υπάρχουν. Ακόμα και σε ιδιωτικά κολέγια.

Αγοραστά υπάρχουν ακομα ναι...δυστηχως

 

Επεξ/σία από pontez2
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, pontez2 είπε

Kλασική παπάτζα.

Δεν ισχύει τιποτε απο αυτά που γράφει ο συμφορουμίτης.

Οσο για αγορασμένες εργασίες, ισχύει το ίδιο σε οποιοδήποτε πανεπιστήμιο. Και επειδη αναφέρθηκε σε προπτυχιακό του ΕΑΠ, όσοι γνωριζω, βέλαξαν για να τελειωσουν. Κάτι προπτυχιακά τυπου "φυσικές επιστήμες" και "πληροφορική", γουρλώνουν τα μάτια όταν βλέπουν τα μαθήματα πτυχιούχοι άλλων σχολών.

Πάντως γενικά, ευκολάκια μεταπτυχιακά δεν υπάρχουν. Ακόμα και σε ιδιωτικά κολέγια.

Αγοραστά υπάρχουν ακομα ναι...δυστηχως

 

Επειδή έχω

- πολλούς συναδέλφους που βλέπω πότε και πόσο διαβάζουν για το ΕΑΠ (ειδικά κάτι "ΜΒΑ")

- έχω κάνει ο ίδιος αρκετές εργασίες ή και ολόκληρο μέρος διπλωματικής του ΕΑΠ είτε για φίλους είτε προ πολλών ετών για αξιωματικούς του ΓΕΣ όπου διάφοροι ΔΕΑ τους κάναμε τις εργασίες

..

άσε, ξέρω

45 λεπτά πριν, artist1 είπε

Δηλαδη ολα τα μεταπτυχιακά τα θεωρείς red flag?

Τι να πω λες να μην κάνω να μην ταλαιπωρούμαι κιόλας άδικα αν ειναι να με δυσκολέψει να βρω και δουλειά, δεν παίρνω παραπάνω χρήματα κλπ τι να το κανω;

Πως κατέληξες σε αυτό από το "δεν είναι ΟΛΑ έτσι"

είναι σαν να λέω "δεν είναι ΟΛΕΣ οι αγελάδες ασπρες" και να ρωτάς "δηλαδή θεωρείς ότι είναι όλες μαυρες"?

προσωπικά έχω κάνει 3 (σχεδόν, στο 3ο έχω αφήσει την διπλωματική για του χρόνου) μεταπτυχιακά. Τα 2 distant, σε ξένα uni, το ένα ήταν (για μενα τουλάχιστον) "ευκολάκι" , το άλλο ήταν πραγματικά απαιτητικό σε άποψη του χρόνου που ήθελε να αφιερώνεις κάθε βδομάδα (ακόμα και ως distant). Και δεν έχει να κάνει με το "όνομα" ή το ranking απαραίτητα του uni, στη δική μου περίπτωση κάθε άλλο.

Αν δε σε ενδιαφέρει το αντικειμενο μη το κάνεις με το ζόρι. Μπελάς θα είναι.

Επεξ/σία από DrLo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, DrLo είπε

Επειδή έχω

- πολλούς συναδέλφους που βλέπω πότε και πόσο διαβάζουν για το ΕΑΠ (ειδικά κάτι "ΜΒΑ")

- έχω κάνει ο ίδιος αρκετές εργασίες ή και ολόκληρο μέρος διπλωματικής του ΕΑΠ είτε για φίλους είτε προ πολλών ετών για αξιωματικούς του ΓΕΣ όπου διάφοροι ΔΕΑ τους κάναμε τις εργασίες

..

άσε, ξέρω

Κι εγω "ξέρω", καμια 30αρια άτομα που κάνουν εργασίες για εκατοντάδες φοιτητές σε διάφορα πανεπιστήμια. Επισης γνωριζω δεκάδες φροντιστήρια που κάνουν αυτή τη δουλειά.

Αμφιβάλλω αν οσοι σου ζητησαν να τους φτιάξεις εργασίες, πήραν ποτέ πτυχίο.

Το ΕΑΠ ειναι δυσκολο και απαιτητικότατο. To γνωριζει ολη η αγορά αυτό.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, pontez2 είπε

Κι εγω "ξέρω", καμια 30αρια άτομα που κάνουν εργασίες για εκατοντάδες φοιτητές σε διάφορα πανεπιστήμια. Επισης γνωριζω δεκάδες φροντιστήρια που κάνουν αυτή τη δουλειά.

Αμφιβάλλω αν οσοι σου ζητησαν να τους φτιάξεις εργασίες, πήραν ποτέ πτυχίο.

Το ΕΑΠ ειναι δυσκολο και απαιτητικότατο. To γνωριζει ολη η αγορά αυτό.

Ενοείται ότι πήραν.

Προσωπικά δεν ξέρω ΚΑΝΕΝΑΝ που να ξεκίνησε κάποιο μεταπτυχιακό και να μη το τελείωσε, μπορεί να άφησε κάποιο μάθημα για αργότερα γιατί κάποια στιγμή του έτυχε κάτι, ναι, αλλά δεν τρελλάθηκε κάνεις όπως το παρουσιάζει ο TS.

Δεν είπα για όλα τα προγράμματα.

Για προπτυχιακά δε ξέρω. Ξέρω για μεταπτυχιακά.

και για κάποια από αυτά την ίδια άποψη την ομολογούσαν οι ίδιοι. Ίσως επειδή είμαι και λίγο μεγαλύτερος έχουν αλλάξει και τα χρόνια, θες να "σου δώσω" και αυτό; ΟΚ.

Δε καταλαβαίνω γιατί σου φαίνεται περίεργο να υπάρχουν "ευκολα" και "δύσκολα" προγράμματα.

Δεν είπα ότι θα βγάλει κάποιος το μαθηματικό προπτυιακό χωρίς να σκαμπάσει μαθηματικά, αλλά κάτι "διοίκηση επιχειρήσεων", "δίοικηση μονάδων υγείας", "Construction Management" κλπ που τα έχω δει "από μέσα", ξέρω.

Επίσης δεν είπα ότι είναι μόνο το ΕΑΠ που έχει και ευκολα και δύσκολα προγράμματα.

Ο TS το κάνει το μεταπτυχιακό σαν να φαίνεται γολγοθάς και το μαρτύριο του ταντάλου μαζί. Ε, πως να το κάνουμε. Ε, δεν είναι, τι να κάνουμε; Μια χαρά κάνουν χιλιάδες των χιλιάδων μεταπτυχιακά, παρα πολλοί από αυτούς και "χαλαρα". 

 

Επεξ/σία από DrLo
  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, pontez2 είπε

Το ΕΑΠ ειναι δυσκολο και απαιτητικότατο. To γνωριζει ολη η αγορά αυτό.

Το ΕΑΠ είναι δύσκολο για όσους δεν μπορούν να ανταποκριθούν στα δύσκολα μαθήματα των συμβατικών σχολών - τουλάχιστον σε ότι αφορά τις θετικές επιστήμες.
Για τους άλλους που μπορούν, η στάθμη του είναι της πλάκας.

Αυτό φαίνεται αμέσως όταν κάποιος απόφοιτος ΕΑΠ επιχειρήσει να κάνει μεταπτυχιακό σε συμβατική θετική σχολή.
Π.χ., πάει κάποιος απόφοιτος από τις "Φυσικές Επιστήμες" να κάνει ΜΠΣ στο φυσικό της ΣΕΜΦΕ, ή στο μαθηματικό του ΕΚΠΑ
και τρίβει τα μάτια του με αυτά που βλέπει στην κβαντομηχανική και τον ηλεκτρομαγνητισμό, ή στην συναρτησιακή ανάλυση.
Εμ, έτσι είναι.  Άμα από την ύλη του νηπιαγωγείου πας ξαφνικά στην στάθμη του Sakurai και του Jackson, η διαφορά είναι χαοτική.
Οι απόφοιτοι του συμβατικού φυσικού ή μαθηματικού όμως δεν τρομάζουν εύκολα γιατί έχουν εξοικειωθεί με τη δυσκολία προπτυχιακά.
Και βλέπουν τη στάθμη στο ΕΑΠ και γελάνε....

-

Επεξ/σία από V.I.Smirnov
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, artist1 είπε

Τσεκαρα 2 μεταπτυχιακά προγράμματα της σχολής μου και οι ώρες που απαιτούνται είναι στην κυριολεξία από το πρωί ως το βράδυ, χωρις ουσιαστικά διαλείμματα, το ένα πίσω από το άλλο ειναι τα μαθήματα! Και φυσικά παίρνεις απουσίες. 2 εξάμηνα ειναι αλλα μπορείς να ολοκληρώσεις μέσα σε 2 χρόνια.

Πληροφοριακά ειναι σχολή του ΕΜΠ. Έτσι δεν έχεις ζωή με αυτό το πρόγραμμα, συν ότι πότε θα διαβάσεις; Μόνο τα σκ μένουν και τα μαθήματα είναι τρομερά απαιτητικά.

Θέλω να ρωτήσω αν έτσι ειναι ΟΛΑ τα μεταπτυχιακά προγράμματα σε όλες τις σχολές. Πχ θα μπορούσα να έκανα και στα οικονομικά μεταπτυχικό (λέω ένα παράδειγμα)...στις άλλες σχολές του ΕΜΠ είναι βέβαιο πως θα επικρατεί η ίδια κατάσταση. Θέλω πολύ να κάνω μεταπτυχιακό αλλά επειδή είμαι και κουρασμένη αφού πρόσφατα τελείωσα συν ότι με απασχολούν  και άλλα θέματα, δεν νομίζω να έχω την αντοχή να μαι από το πρωι ως το βράδυ σε μια σχολή και μετά να επιστρέψω και σπίτι να διαβάσω.

Δεν μπορώ σε αυτούς τους ρυθμούς. Θα μου πεις άλλοι μπορούν, αλλα εγώ είμαι εσωστρεφής μόνο και μόνο η συναναστροφή με τόσο κόσμο με κουράζει. Δεν έχουμε και καραντίνα αν είχαμε θα έτρεχα να κάνω μεταπτυχιακό!!!! Τι να πω ίσως του χρόνου να έχουμε και να γίνονται εξ αποστάσεως τα μαθήματα στα μεταπτυχιακά.

Τα βιβλία μας τα παρέχουν δωρεάν να υποθέσω; Επίσης ζητάνε συστατική επιστολή από καθηγητές για να μας επιλέξουν;

To ΕΜΠ έχει πολύ απαιτητικά μεταπτυχιακά ειδικά κάτι καινούργια με Machine Learning θέλουν πολύ ενασχόληση....μιλάω για ΗΜΜΥ, για τις άλλες σχολές δεν έχω εικόνα....

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...