Προς το περιεχόμενο

Μεταπτυχιακό


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 60
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, paris555 είπε

To ΕΜΠ έχει πολύ απαιτητικά μεταπτυχιακά ειδικά κάτι καινούργια με Machine Learning θέλουν πολύ ενασχόληση....μιλάω για ΗΜΜΥ, για τις άλλες σχολές δεν έχω εικόνα....

Πες τα γιατί εδώ μέσα δεν έχουν ιδέα! Και με λένε τεμπέλα. Οκ θέλω να κάνω μεταπτυχιακό αλλά έχω και προσωπικά προβλήματα, θέματα υγείας, ψυχικής υγείας. Δεν σημαίνει πως δεν θέλω να μάθω. Συν ότι υπάρχει ο κίνδυνος να κοπώ και να πάνε και χαμένοι οι κόποι μου. Έλεγα να έβρισκα κάτι με λιγότερες ώρες για να έχω χρόνο και να διαβάσω και να είμαι καλά ψυχολογικά. 

1 ώρα πριν, MauroPaltoudias είπε

Μπα, σε άλλη σχολή ΕΜΠ τα πράγματα είναι πολύ πιο χαλαρά (σε επίπεδο ΜΠΣ ή ΔΠΜΣ). 

σε ποια σχολή είναι πιο χαλαρά; Πες μου γιατί κυρίως για ΕΜΠ με ενδιαφέρει.

Αν κάνω μεταπτυχιακό σε άλλη σχολή θα θεωρούν όμως κάποιες γνώσεις της σχολής αυτής δεδομένες; Τι ρωτάω πες! Ποιος θα κάτσει να σκάσει θα σου πουν πήγαινε σπίτι ψαξε το αν δεν το ξέρεις.

6 ώρες πριν, DrLo είπε

Ενοείται ότι πήραν.

Προσωπικά δεν ξέρω ΚΑΝΕΝΑΝ που να ξεκίνησε κάποιο μεταπτυχιακό και να μη το τελείωσε, μπορεί να άφησε κάποιο μάθημα για αργότερα γιατί κάποια στιγμή του έτυχε κάτι, ναι, αλλά δεν τρελλάθηκε κάνεις όπως το παρουσιάζει ο TS.

Δεν είπα για όλα τα προγράμματα.

Για προπτυχιακά δε ξέρω. Ξέρω για μεταπτυχιακά.

και για κάποια από αυτά την ίδια άποψη την ομολογούσαν οι ίδιοι. Ίσως επειδή είμαι και λίγο μεγαλύτερος έχουν αλλάξει και τα χρόνια, θες να "σου δώσω" και αυτό; ΟΚ.

Δε καταλαβαίνω γιατί σου φαίνεται περίεργο να υπάρχουν "ευκολα" και "δύσκολα" προγράμματα.

Δεν είπα ότι θα βγάλει κάποιος το μαθηματικό προπτυιακό χωρίς να σκαμπάσει μαθηματικά, αλλά κάτι "διοίκηση επιχειρήσεων", "δίοικηση μονάδων υγείας", "Construction Management" κλπ που τα έχω δει "από μέσα", ξέρω.

Επίσης δεν είπα ότι είναι μόνο το ΕΑΠ που έχει και ευκολα και δύσκολα προγράμματα.

Ο TS το κάνει το μεταπτυχιακό σαν να φαίνεται γολγοθάς και το μαρτύριο του ταντάλου μαζί. Ε, πως να το κάνουμε. Ε, δεν είναι, τι να κάνουμε; Μια χαρά κάνουν χιλιάδες των χιλιάδων μεταπτυχιακά, παρα πολλοί από αυτούς και "χαλαρα". 

 

Οταν πρέπει να σαι εκει 8.45 το πρωί και σχολάς 17.30 το απόγευμα ΧΩΡΙΣ διακοπή, μονο ενα τέταρτο ανάμεσα στις διδακτικές ώρες το λες οκ και χαλαρά;

Βαλε και την ώρα που θα φας να πας στην σχολή και την ώρα να γυρίσεις σπίτι. Να μαγειρέψεις αν μαγειρεύεις, να φας να κανεις καμια δουλεια να διαβάσεις. Εγω απορώ πως βλέπω πως άνθρωποι που ΗΔΗ δουλεύουν κάνουν μεταπτυχιακά ή διδακτορικά. Πως βρίσκουν χρόνο; Αυτό είναι αδύνατο.

Επεξ/σία από artist1
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχεις ξεκαθαρίσει γιατί θέλεις να κάνεις μεταπτυχιακό, και σε τι;

Η αλήθεια είναι τα περισσότερα μπσ έχουν μεγάλη ύλη και γοργούς ρυθμούς.
Οι φοιτητές για να τα παρακολουθήσουν στο τυπικό χρονοδιάγραμμα έρχονται στα όριά τους.
Όμως οι καθηγητές γνωρίζουν τις δυσκολίες και βοηθάνε - τουλάχιστον σε αυτά που πήγα εγώ.

Και δεν είναι και ανάγκη να το τελειώσεις σώνει και καλά στον έναν χρόνο.
Πάρε τα μισά μαθήματα την πρώτη χρονιά και τα άλλα μισά την επόμενη.

Αν ένα μπσ σε ενδιαφέρει πραγματικά, μπορείς να αρχίσεις να παρακολουθείς κάποια από τα μαθήματα ΤΩΡΑ, χωρίς να έχεις γραφεί, 
ώστε να εξοικειωθείς με το αντικείμενο, να βρεις σημειώσεις, να δεις το κλίμα κλπ.

-

Επεξ/σία από V.I.Smirnov
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, DrKo είπε

Αυτή ακριβώς είναι η λάθος αντιμετώπιση που υπάρχει στην Ελλάδα. Οι απόφοιτοι θέλουν να «κάνουν μεταπτυχιακό» γενικά, και όχι κάποιο συγκεκριμένο. Να πάρουν ένα ακόμα χαρτί, εστιάζοντας στο να έχουν «ένα χαρτί» και όχι στο τι θα μάθουν τελικά από το μεταπτυχιακό. Και μετά, οι περισσότεροι παραπονιούνται για το ότι δεν βρίσκουν δουλειά, οι εργοδότες δεν βρίσκουν υπάλληλους, και οι συνάδελφοι ότι τα πτυχία δεν μετράνε.

@artist1 Αντί να βλέπεις πόσο διάλλειμα έχεις μεταξύ των μαθημάτων, να δεις τι θα μάθεις από το μεταπτυχιακό. Μετά να δεις εάν όντως αυτό που θα μάθεις: 1) είναι κάτι που ΕΣΥ βλέπεις τον εαυτό σου να του αρέσει να το κάνει σε 5-10 χρόνια, και 2) έχει ουσιαστική ανταπόκριση στην αγορά εργασίας που ΕΣΥ θες να εστιάσεις. Τέλος, θα πρέπει να αξιολογήσεις και τους διδάσκοντες. Έχουν εμπειρία και ΣΥΓΧΡΟΝΗ γνώση στο αντικείμενο που διδάσκουν στο μεταπτυχιακό;

Αυτά πρέπει να σε απασχολούν και όχι εάν ένα ΜΠΣ έχει πολλές ώρες ή όχι, και εσύ τι θα κάνεις που ενώ θέλεις να κάνεις ένα κάποιο μεταπτυχιακό, θέλεις και να περνάς χαλαρά.

Μόνοι τους οι Έλληνες υποβαθμίζουν θεσμούς και πτυχία, και μετά παραπονιούνται. 

 

Ολοι εδω μεσα σε αλλο θεμα που ανοιξα μου παν πως σε λίγο θα σου ζητάνε μεταπτυχιακό για σερβιτόρα ! Και οπως λεω πιο πάνω αν δεν εχεις χρόνο να διαβάσεις και να μάθεις το αντικείμενο πιο το νόημα;

3 λεπτά πριν, V.I.Smirnov είπε

Έχεις ξεκαθαρίσει γιατί θέλεις να κάνεις μεταπτυχιακό, και σε τι;

Η αλήθεια είναι τα περισσότερα μπσ έχουν μεγάλη ύλη και γοργούς ρυθμούς.
Οι φοιτητές για να τα παρακολουθήσουν στο τυπικό χρονοδιάγραμμα έρχονται στα όριά τους.
Όμως οι καθηγητές γνωρίζουν τις δυσκολίες και βοηθάνε - τουλάχιστον σε αυτά που πήγα εγώ.

Και δεν είναι και ανάγκη να το τελειώσεις σώνει και καλά στον έναν χρόνο.
Πάρε τα μισά μαθήματα την πρώτη χρονιά και τα άλλα μισά την επόμενη.

Αν ένα μπσ σε ενδιαφέρει πραγματικά, μπορείς να αρχίσεις να παρακολουθείς κάποια από τα μαθήματα ΤΩΡΑ, χωρίς να έχεις γραφεί, 
ώστε να εξοικειωθείς με το αντικείμενο, να βρεις σημειώσεις, να δεις το κλίμα κλπ.

-

Σε ευχαριστώ για την συμβουλή έξυπνο αυτό!!! 

Δεν έχω καταλήξει ακόμα. Απλα αυτα που ειδα ειναι 3 εξάμηνα. 2 εξαμηνα μαθήμαυτα και στο 3ο η εργασία. Και εχεις περιθώριο να τελειώσεις ως τα 4 εξάμηνα. Και όπως το λες ειναι οι ρυθμοί ειναι γοργοί και τα μαθήματα πολλά.

Επεξ/σία από artist1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχεις βρει τι θες να κανεις; Γιατι αυτο που λες πιο πανω "σε ποια σχολη ειναι πιο χαλαρα;" με προβληματιζει λιγο. Μου φαινεται οτι ψαχνεις περισσοτερο το χαλαρα παρα τη γνωση. Βρες αρχικα τον τομεα που σε ενδιαφερει περισσοτερο, μιλα με καθηγηταδες που μπορουν να σε βοηθησουν, παρε τη γνωμη απο ανθρωπους που οντως ξερουν καποια πραγματα στον τομεα σου και οχι απο αερολογους. Δε ξερω τι οφελος θα εχεις να πας να κανεις ενα μαστερ απλα για να το κανεις επειδη "θες να κανεις μαστερ". Εχεις πολυ χρονο ακομα, δεν εχουν ανοιξει καν οι προκηρυξεις (αν το ΠΜΣ αρχιζει Σεπτεμβρη), ψαξε το καλα.

Επεξ/σία από yanis13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
57 λεπτά πριν, yanis13 είπε

Εχεις βρει τι θες να κανεις; Γιατι αυτο που λες πιο πανω "σε ποια σχολη ειναι πιο χαλαρα;" με προβληματιζει λιγο. Μου φαινεται οτι ψαχνεις περισσοτερο το χαλαρα παρα τη γνωση. Βρες αρχικα τον τομεα που σε ενδιαφερει περισσοτερο, μιλα με καθηγηταδες που μπορουν να σε βοηθησουν, παρε τη γνωμη απο ανθρωπους που οντως ξερουν καποια πραγματα στον τομεα σου και οχι απο αερολογους. Δε ξερω τι οφελος θα εχεις να πας να κανεις ενα μαστερ απλα για να το κανεις επειδη "θες να κανεις μαστερ". Εχεις πολυ χρονο ακομα, δεν εχουν ανοιξει καν οι προκηρυξεις (αν το ΠΜΣ αρχιζει Σεπτεμβρη), ψαξε το καλα.

Δεν σημαίνει κάτι το πιο χαλαρά. Εγώ είμαι της γνώμης πως όλα μαθαίνονται. Όπως τώρα σπουδάσα ΕΜΠ άνετα μπορεί αν χα πάρει και νομική η φιλολογία. Όλα ειναι θέμα εκπαίδευσης όχι του τι σε ενδιαφέρει. Και να μην με ενδιαφέρει αν μπορώ να ανταπεξέλθω στο ωραριο ΘΑ ΤΟ ΜΑΘΩ !

Το θέμα είναι να βρω κάποιο μεταπτυχιακό το οποίο να μπορέσει και να με βοηθήσει επαγγελματικά. Να μου φανεί χρήσιμο. Πχ οικονομικά ειναι μια καλή ιδεα (δεν ειανι ΕΜΠ βεβαια) και εχω ακουσει δεν ξερω αν ισχυει πως ειναι με πληρωμή μονο και οχι δωρεαν. Αν ξερει καποιος ας μου πει. 

Ολοι πια εδω μεσα θιχτήκατε με το "χαλαρά" ! Εσάς μάλλον δεν πρέπει να σας έχε δει το φως της μέρας από το διάβασμα και να μην έχετε πάει για ένα καφέ και να στε παρθένοι (όχι πως ειναι κάτι καλό απλά λέω)

Επεξ/σία από artist1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, artist1 είπε

Δεν σημαίνει κάτι το πιο χαλαρά. Εγώ είμαι της γνώμης πως όλα μαθαίνονται. Όπως τώρα σπουδάσα ΕΜΠ άνετα μπορεί αν χα πάρει και νομική η φιλολογία. Όλα ειναι θέμα εκπαίδευσης όχι του τι σε ενδιαφέρει. Και να μην με ενδιαφέρει αν μπορώ να ανταπεξέλθω στο ωραριο ΘΑ ΤΟ ΜΑΘΩ !

Το θέμα είναι να βρω κάποιο μεταπτυχιακό το οποίο να μπορέσει και να με βοηθήσει επαγγελματικά. Να μου φανεί χρήσιμο. Πχ οικονομικά ειναι μια καλή ιδεα (δεν ειανι ΕΜΠ βεβαια) και εχω ακουσει δεν ξερω αν ισχυει πως ειναι με πληρωμή μονο και οχι δωρεαν. Αν ξερει καποιος ας μου πει. 

Τα "καθαρά" MBA είναι με πληρωμή. Και το ΕΜΠ που έχει "καθαρόαιμο" ΜΒΑ, αν θυμάμαι καλά, είναι με πληρωμή όπως και σε κάθε άλλο πανεπιστήμιο. Μιλάω για αυτό που είναι σε συνεργασία με άλλο πανεπιστήμιο. Ψάξτο....

Επεξ/σία από pi314
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, pi314 είπε

Τα "καθαρά" MBA είναι με πληρωμή. Και το ΕΜΠ που έχει "καθαρόαιμο" ΜΒΑ, αν θυμάμαι καλά, είναι με πληρωμή όπως και σε κάθε άλλο πανεπιστήμιο. Ψάξτο....

https://www.mba.aueb.gr/index.php/applying-gr/fees-gr

αυτο εδω ειναι;

αχ δεν το πιστευω.........δες εδω τι λεει στα δικαιολογητικά:

    7α. άριστης γνώσης για τους υποψήφιους του τμήματος πλήρους φοίτησης, Proficiency Certificate in English (Cambridge ή Michigan),  TOEFL, IELTS ή άλλο αναγνωρισμένο πιστοποιητικό αντίστοιχου επιπέδου, GMAT (προαιρετικό με επιθυμητό βαθμό 550)

Εχω μονο lower !!!!!!!!!!

Τι λες αξιζει παντως; Μηπως να βρω δουλεια άμεσα να μαζεψω λεφτα και ταυτοχρονα να παρω το Proficiency ?

Συγνώμη αν σας ζαλίζω αλλά θέλω βοήθεια!

Επίσης συστατικές επιστολές εκτος απο τον καθηγητή που έκανα διπλωματική από που αλλού μπορώ να βρω; Αφού δεν με ξέρει κανένας άλλος!

Στα οικονομικά έγραψα 9 απλά μπορω να πάω να του πω να μου δώσει συστατική; Δεν με ξέρει πάντως.

Επεξ/σία από artist1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, artist1 είπε

Ολοι πια εδω μεσα θιχτήκατε με το "χαλαρά" ! Εσάς μάλλον δεν πρέπει να σας έχε δει το φως της μέρας από το διάβασμα και να μην έχετε πάει για ένα καφέ και να στε παρθένοι (όχι πως ειναι κάτι καλό απλά λέω)

To βρηκες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, artist1 είπε

Ολοι πια εδω μεσα θιχτήκατε με το "χαλαρά" ! Εσάς μάλλον δεν πρέπει να σας έχε δει το φως της μέρας από το διάβασμα και να μην έχετε πάει για ένα καφέ και να στε παρθένοι (όχι πως ειναι κάτι καλό απλά λέω)

Στον εξω κοσμο φεμινιστρια να φανταστω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, artist1 είπε

σε ποια σχολή είναι πιο χαλαρά; Πες μου γιατί κυρίως για ΕΜΠ με ενδιαφέρει.

ΔΠΜΣ αρχιτεκτόνων (Προστασία Μνημείων), Δομοστατικος σχεδιασμός στο ΠΜΣ των πολ. μηχ. Αυτά ξέρω σίγουρα. 

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω κάνει δυο μεταπτυχιακά σε εξωτερικό (UK) πολλά χρόνια πρίν, και στην Ελλάδα part time , αποφοίτησα πέρυσι. Το πρώτο που ηταν πιο εξειδικευμενο (το δευτερο ειναι ΜΒΑ) ήταν πολύ απαιτητικό με αρκετές ώρες διαλέξεων, tutorials και βεβαια δουλειάς. Γνώμη μου είναι οτι όσο πιο εξειδικευμένο είναι το μεταπτυχιακό τόσο περισσότερος χρόνος διδασκαλίας απαιτείται και τόσο πιο ζόρικο είναι σε επίπεδο ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΩΝ υποχρεώσεων. Αντίθετα αν κάνεις ενα ερευνητικό μεταπτυχιακό τοτε αλλάζει η ιστορία και απαιτείται περισσότερος ιδιωτικός χρόνος για να ολοκληρώσεις  την έρευνα σου. Απο εκει και πέρα όπως προείπε ένας φίλος είναι καθαρα θέμα του τι επιλέγεις και τι θέλεις να κάνεις , δηλαδή τι σου αρέσει και που θέλεις να εξειδικευτείς. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μεταπτυχιακό σας εάν θέλετε να πετύχετε στον ιδιωτικό τομέα πρέπει να είναι οικονομικά όσοι έχετε πτυχίο θετικών επιστημών 

εαν θέλετε για δημόσιο το πιο εύκολο πάρτε οπουδήποτε 

εχω πειστεί ότι το ΕΑΠ είναι ο τρόπος για να πάρουν οι δημόσιοι υπάλληλοι ένα χαρτί ακόμα για να αυξήσουν τον μισθό τους. Έχουν παρει όλοι ενα. Εδώ που τα λέμε από τα να αγοράζουν μαϊμού από γειτονικές χώρες καλύτερα ετσι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, DrLo είπε

Επειδή έχω

- πολλούς συναδέλφους που βλέπω πότε και πόσο διαβάζουν για το ΕΑΠ (ειδικά κάτι "ΜΒΑ")

- έχω κάνει ο ίδιος αρκετές εργασίες ή και ολόκληρο μέρος διπλωματικής του ΕΑΠ είτε για φίλους είτε προ πολλών ετών για αξιωματικούς του ΓΕΣ όπου διάφοροι ΔΕΑ τους κάναμε τις εργασίες

..

[...]

- Απόψεις που δεν δείχνουν γνώση των πραγματικών καταστάσεων στο χώρο της εκπαίδευσης γενικότερα και του ΕΑΠ ειδικότερα, ενώ συγχρόνως θυμίζουν τους «κλασικούς» διαχρονικούς μύθους του ράδιο-Αρβύλα…

Spoiler

(μύθους, που εδώ όμως αγγίζουν τα όρια της δυσφήμησης ανθρώπων και εκπαιδευτικών Ιδρυμάτων)

 

Επεξ/σία από filipN
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...