Προς το περιεχόμενο

Μεταπτυχιακό


Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 ώρες πριν, V.I.Smirnov είπε

Το ΕΑΠ είναι δύσκολο για όσους δεν μπορούν να ανταποκριθούν στα δύσκολα μαθήματα των συμβατικών σχολών - τουλάχιστον σε ότι αφορά τις θετικές επιστήμες.
Για τους άλλους που μπορούν, η στάθμη του είναι της πλάκας.

Αυτό φαίνεται αμέσως όταν κάποιος απόφοιτος ΕΑΠ επιχειρήσει να κάνει μεταπτυχιακό σε συμβατική θετική σχολή.
Π.χ., πάει κάποιος απόφοιτος από τις "Φυσικές Επιστήμες" να κάνει ΜΠΣ στο φυσικό της ΣΕΜΦΕ, ή στο μαθηματικό του ΕΚΠΑ
και τρίβει τα μάτια του με αυτά που βλέπει στην κβαντομηχανική και τον ηλεκτρομαγνητισμό, ή στην συναρτησιακή ανάλυση.
Εμ, έτσι είναι.  Άμα από την ύλη του νηπιαγωγείου πας ξαφνικά στην στάθμη του Sakurai και του Jackson, η διαφορά είναι χαοτική.
Οι απόφοιτοι του συμβατικού φυσικού ή μαθηματικού όμως δεν τρομάζουν εύκολα γιατί έχουν εξοικειωθεί με τη δυσκολία προπτυχιακά.
Και βλέπουν τη στάθμη στο ΕΑΠ και γελάνε....

-

Το ακριβως αντιθετο συμβαινει. Αποφοιτοι φυσικου και χημικου δε μπορουν να βγάλουν εργασιες προπτυχιακου των φυσικων επιστημων.

Καλά στη πληροφορικη η κατάσταση ξεφευγει. Κάθε 2 μηνες δινουν εργασιες μεταπτυχιακου επιπέδου.

Εν πάση περιπτώσει, ο καθένας έχει τη πληροφόρισή του.

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 60
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

18 λεπτά πριν, pontez2 είπε

Το ακριβως αντιθετο συμβαινει. Αποφοιτοι φυσικου και χημικου δε μπορουν να βγάλουν εργασιες προπτυχιακου των φυσικων επιστημων.

Καλά στη πληροφορικη η κατάσταση ξεφευγει. Κάθε 2 μηνες δινουν εργασιες μεταπτυχιακου επιπέδου.

Εν πάση περιπτώσει, ο καθένας έχει τη πληροφόρισή του.

- Και σπάνια μπορούν να τους ανταγωνιστούν σε Μεταπτυχιακά προγράμματα όπως αυτά του Ι.Φ.Ε (πρώην ΜΙΘΕ) http://www.phs.uoa.gr/spoydes/programmata-metaptyxiakon-spoydon.html , και όχι μόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, pontez2 είπε

Κι εγω "ξέρω", καμια 30αρια άτομα που κάνουν εργασίες για εκατοντάδες φοιτητές σε διάφορα πανεπιστήμια. Επισης γνωριζω δεκάδες φροντιστήρια που κάνουν αυτή τη δουλειά.

Αμφιβάλλω αν οσοι σου ζητησαν να τους φτιάξεις εργασίες, πήραν ποτέ πτυχίο.

Το ΕΑΠ ειναι δυσκολο και απαιτητικότατο. To γνωριζει ολη η αγορά αυτό.

εκτος της ΦΥΕ και της πληροφορικής τα υπόλοιπα πραγματικά ειναι ευκολάκια. οι δε εργασίες (εκτός από τα προγράμματα που ανέφερα) επίσης παιχνιδάκι σχετικά με αλλες σχολές. στις διπλωματικές η μόνη απαιτηση κι αυτο τα τελευταία χρόνια ειναι να εχει μπει σωστα η βιβλιογραφία και να μην εμφανιζει λογοκλοπή. περιττό να πω οτι οσοι αναλαμβάνουν τις εργασιες του ΕΑΠ και των εξ αποστασεως της Κύπρου μπορεί να έχουν εντελώς αλλο υπόβαθρο από το αντικείμενο που κάνουν. Απ όλα τα πιο ευκολα και με τη μεγαλύτερη ζητηση στην αγορά εργασιών ειναι τα μεταπτυχιακά στην εκπαίδευση - ειδική αγωγή 

13 ώρες πριν, V.I.Smirnov είπε

Το ΕΑΠ είναι δύσκολο για όσους δεν μπορούν να ανταποκριθούν στα δύσκολα μαθήματα των συμβατικών σχολών - τουλάχιστον σε ότι αφορά τις θετικές επιστήμες.
Για τους άλλους που μπορούν, η στάθμη του είναι της πλάκας.

Αυτό φαίνεται αμέσως όταν κάποιος απόφοιτος ΕΑΠ επιχειρήσει να κάνει μεταπτυχιακό σε συμβατική θετική σχολή.
Π.χ., πάει κάποιος απόφοιτος από τις "Φυσικές Επιστήμες" να κάνει ΜΠΣ στο φυσικό της ΣΕΜΦΕ, ή στο μαθηματικό του ΕΚΠΑ
και τρίβει τα μάτια του με αυτά που βλέπει στην κβαντομηχανική και τον ηλεκτρομαγνητισμό, ή στην συναρτησιακή ανάλυση.
Εμ, έτσι είναι.  Άμα από την ύλη του νηπιαγωγείου πας ξαφνικά στην στάθμη του Sakurai και του Jackson, η διαφορά είναι χαοτική.
Οι απόφοιτοι του συμβατικού φυσικού ή μαθηματικού όμως δεν τρομάζουν εύκολα γιατί έχουν εξοικειωθεί με τη δυσκολία προπτυχιακά.
Και βλέπουν τη στάθμη στο ΕΑΠ και γελάνε....

-

οταν ειχα σκοπό να σπουδάσω πληροφορική αρχικά σκέφτηκα το ΕΑΠ επειδη ηταν εξ αποστασεως. πηρα λοιπον μια ενότητα για να δω πως ειναι η φάση εκεί. ε πήγα κι έδωσα κατατακτήριες σε συμβατικό πανεπιστημιο,  δεν θα μπορουσα να το βγαλω με τιποτα. Αντίθετα αν ηθελα οικονομικά ή κατι στην εκπαίδευση θα πήγαινα ΕΑΠ ανετα. για θετικές επιστημες όμως ο τροπος που διεξαγονται τα μαθηματα ειναι ζόρικος και παράλληα δεν εμβαθυνει σε γνώσεις

Στις 21/3/2022 στις 5:13 ΠΜ, artist1 είπε

Τσεκαρα 2 μεταπτυχιακά προγράμματα της σχολής μου και οι ώρες που απαιτούνται είναι στην κυριολεξία από το πρωί ως το βράδυ, χωρις ουσιαστικά διαλείμματα, το ένα πίσω από το άλλο ειναι τα μαθήματα! Και φυσικά παίρνεις απουσίες. 2 εξάμηνα ειναι αλλα μπορείς να ολοκληρώσεις μέσα σε 2 χρόνια.

Πληροφοριακά ειναι σχολή του ΕΜΠ. Έτσι δεν έχεις ζωή με αυτό το πρόγραμμα, συν ότι πότε θα διαβάσεις; Μόνο τα σκ μένουν και τα μαθήματα είναι τρομερά απαιτητικά.

Θέλω να ρωτήσω αν έτσι ειναι ΟΛΑ τα μεταπτυχιακά προγράμματα σε όλες τις σχολές. Πχ θα μπορούσα να έκανα και στα οικονομικά μεταπτυχικό (λέω ένα παράδειγμα)...στις άλλες σχολές του ΕΜΠ είναι βέβαιο πως θα επικρατεί η ίδια κατάσταση. Θέλω πολύ να κάνω μεταπτυχιακό αλλά επειδή είμαι και κουρασμένη αφού πρόσφατα τελείωσα συν ότι με απασχολούν  και άλλα θέματα, δεν νομίζω να έχω την αντοχή να μαι από το πρωι ως το βράδυ σε μια σχολή και μετά να επιστρέψω και σπίτι να διαβάσω.

Δεν μπορώ σε αυτούς τους ρυθμούς. Θα μου πεις άλλοι μπορούν, αλλα εγώ είμαι εσωστρεφής μόνο και μόνο η συναναστροφή με τόσο κόσμο με κουράζει. Δεν έχουμε και καραντίνα αν είχαμε θα έτρεχα να κάνω μεταπτυχιακό!!!! Τι να πω ίσως του χρόνου να έχουμε και να γίνονται εξ αποστάσεως τα μαθήματα στα μεταπτυχιακά.

Τα βιβλία μας τα παρέχουν δωρεάν να υποθέσω; Επίσης ζητάνε συστατική επιστολή από καθηγητές για να μας επιλέξουν;

εκανα μεταπτυχιακό σε σχολή θετικών επιστημων περιφεριακού πανεπιστημίου. Δεν το εκανα για επαγγελματική αποκατάσταση -ισως καπου μου χρειαστει ισως και όχι μια ςκαι αλλαξα επαγγελματικό προσανατολισμό- αλλά ηθελα πολύ να το κάνω λόγω αγαπης προς το αντικείμενο. τα πρωτα 2 εξαμηνα ειχαμε μαθηματα 4 μερες την εβδομάδα  όχι παρα πολλές ωρες και εργασίες, όσοι ήμασταν από άλλα τμηματα είχαμε και μερικά προπτυχιακά μαθήματα. επίσης πολλές ωρες στα ερευνητικά εργαστήρια καθώς επρεπε να ξεκινησουμε την ερευνα για τη διπλωματική μας η οποία συνεχίστηκε στο δευτερο έτος και για καποιους περισσότερο. πάλι πάρα πολλές ώρες εργαστήριο. βιβλια δεν είχαμε, σημειώσεις από τους καθηγητες είχαμε, δανειζομασταν από τη βιβλιοθηκη και σε πολλά μαθηματατα επρεπε να ψαχνουμε μόνοι μας τη βιβλιογραφία να βρούμε τα σχετικά paper και να βγαλουμε από κει υλικο μελέτης. 

για συστατική επιστολή αναφέρεται στην προκύρηξη του μεταπτυχιακού αν ζητανε ή όχι. σε αλλα μεταπτυχιακά ζητανε, σε άλλα εχουν εξετασεις κλπ καθενα εχει τα δικά του κριτήρια

η συμβουλή μου ειναι να βρεις με τι ακριβως θελεις να ασχοληθείς μελλοντικά. σε ποιον τομέα θέλεις να εξειδικευτείς περισσότερο. Στο ΕΜΠ τα πτυχια ετσι κι αλλιως ειναι επιπέδου μαστερ (ακαδημαικά) οπότε αν θες να ασχοληθείς με την ερευνα μπορεις να προχωρήσεις σε διδακτορικό κατευθείαν. Αν θες να δουλεψεις ιδιωτικό τομέα ή αυτοαπασχόληση βρες κατι που ειναι σπανιο στην αγορά και εχει ζητηση και ειδικεύσου εκει, θα ζοριστείς μεν αλλά θα εχεις αποτελεσμα. Ας μην είναι στο ΕΜΠ μπορει να σου αρέσει κατι σε αλλο πανεπιστημιο πχ Ρομποτική. Αν θες δημόσιο βρες καποιο μεταπτυχιακό συναφές από καποιο περιφερειακό πρωην ΤΕΙ ή από το ΕΑΠ πχ η διαχείριση τεχνικών εργων, το συγκεκριμένο για απόφοιτους οποιουδηποτε τμηματος του ΕΜΠ ειναι παιχνιδακι. Θα βοηθούσε αν μας έλεγες ποιο τμήμα εχεις τελειώσει και σε ποιο αντικείμενο θες να συνεχίσεις σπουδες

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, artist1 είπε

https://www.mba.aueb.gr/index.php/applying-gr/fees-gr

αυτο εδω ειναι;

αχ δεν το πιστευω.........δες εδω τι λεει στα δικαιολογητικά:

    7α. άριστης γνώσης για τους υποψήφιους του τμήματος πλήρους φοίτησης, Proficiency Certificate in English (Cambridge ή Michigan),  TOEFL, IELTS ή άλλο αναγνωρισμένο πιστοποιητικό αντίστοιχου επιπέδου, GMAT (προαιρετικό με επιθυμητό βαθμό 550)

Εχω μονο lower !!!!!!!!!!

Τι λες αξιζει παντως; Μηπως να βρω δουλεια άμεσα να μαζεψω λεφτα και ταυτοχρονα να παρω το Proficiency ?

Συγνώμη αν σας ζαλίζω αλλά θέλω βοήθεια!

Επίσης συστατικές επιστολές εκτος απο τον καθηγητή που έκανα διπλωματική από που αλλού μπορώ να βρω; Αφού δεν με ξέρει κανένας άλλος!

Στα οικονομικά έγραψα 9 απλά μπορω να πάω να του πω να μου δώσει συστατική; Δεν με ξέρει πάντως.

Καλά, μην τρελαίνεσαι, τόσα πανεπιστήμια έχουμε, γιατί δεν κοιτάς και αλλού?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, pontez2 είπε

Το ακριβως αντιθετο συμβαινει. Αποφοιτοι φυσικου και χημικου δε μπορουν να βγάλουν εργασιες προπτυχιακου των φυσικων επιστημων.

Καλά στη πληροφορικη η κατάσταση ξεφευγει. Κάθε 2 μηνες δινουν εργασιες μεταπτυχιακου επιπέδου.

Εν πάση περιπτώσει, ο καθένας έχει τη πληροφόρισή του.

Λάθος κάνεις !

Έχω κάνει τρία μπσ, όλα σε τέτοιους τομείς και ξέρω.
Στο ένα είχα συμφοιτητές αποφοίτους από το "Φυσικές Επιστήμες" του ΕΑΠ και ομολόγησαν ότι σε hard core θέματα (ηλεκτρομαγνητισμό, κβαντομηχανική, μηχανική Lagrange/Hamilton) αυτά που είχαν διδαχτεί ήταν νηπιαγωγείο.
Για να μην πούμε για θεωρία πεδίου και στοιχειώδη σωματίδια...
Αντίθετα, οι άλλοι ήταν πολύ πιο εξοικειωμένοι με το επίπεδο που συναντούσαν.

Η δυσκολία στο ΕΑΠ έγκεται στη συνέπεια που απαιτεί στα χρονοδιαγράμματα και στην αναγκαστική επί το πλείστον παράδοση των εργασιών.
Το επίπεδό του είναι αρκετά πιο κάτω από των συμβατικών σχολών - τουλάχιστον στις φυσικές επιστήμες.

ΕΑΠ "Φυσικές Επιστήμες"...ούτε μαθηματικός βγαίνεις, ούτε φυσικός, ούτε χημικός, ούτε βιολόγος, ούτε μηχανικός....
Ίσως βγαίνεις φυσιογνώστης. Υπήρχε τέτοια σχολή παλιά, καταργήθηκε εδώ και πολλά χρόνια....Οι φυσιογνώστες παραδοσιακά θεωρούνταν κατώτεροι των παραπάνω (π.χ. έναντι του φυσικού ή του βιολόγου) - ακριβώς επειδή έκαναν λίγο απ' όλα, χωρίς υψηλή εμβάθυνση σε συγκεκριμένο κλάδο.

-

Επεξ/σία από V.I.Smirnov
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ ο,τι βλεπω, μερικοι εχετε πληρη μεσανυχτα σε ο,τι αφορα σπουδες στο ΕΑΠ..μονο ο,τι σας εχουν πει αλλοι γνωριζετε και φυσικα την οπτικη των "πληρωμενων" πτυχιων που παιρνουν καποιοι δ.υ. (που αυτο γινεται ετσι κι αλλιως παντού στην Ελλαδα). 

Ας μη σας το χαλασω λοιπον, μονο οι Ιατρικες, οι Νομικες και τα Πολυτεχνεια αξιζουν..! Αντε και καμια ΑΣΟΕΕ βαριά 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, V.I.Smirnov είπε

Λάθος κάνεις !

Έχω κάνει τρία μπσ, όλα σε τέτοιους τομείς και ξέρω.
Στο ένα είχα συμφοιτητές αποφοίτους από το "Φυσικές Επιστήμες" του ΕΑΠ και ομολόγησαν ότι σε hard core θέματα (ηλεκτρομαγνητισμό, κβαντομηχανική, μηχανική Lagrange/Hamilton) αυτά που είχαν διδαχτεί ήταν νηπιαγωγείο.
Για να μην πούμε για θεωρία πεδίου και στοιχειώδη σωματίδια...
Αντίθετα οι άλλοι ήταν πολύ πιο εξοικειωμένοι με το επίπεδο που συναντούσαν.

Η δυσκολία στο ΕΑΠ είναι η συνέπεια που απαιτεί στα χρονοδιαγράμματα και στην αναγκαστική επί το πλείστον παράδοση των εργασιών.
Το επίπεδό του είναι αρκετά πιο κάτω από των συμβατικών σχολών - τουλάχιστον στις θετικές επιστήμες.

ΕΑΠ "Φυσικές Επιστήμες"...ούτε μαθηματικός βγαίνεις, ούτε φυσικός, ούτε χημικός, ούτε βιολόγος, ούτε μηχανικός....
Ίσως βγαίνεις φυσιογνώστης. Υπήρχε τέτοια σχολη παλιά, καταργήθηκε εδώ και πολλά χρόνια....Και οι φυσιογνώστες παραδοσιακά θεωρούνταν κατώτεροι των παραπάνω (π.χ. έναντι του φυσικού ή του βιολόγου) - ακριβώς επειδή έκαναν λίγο απ' όλα, χωρίς υψηλή εμβάθυνση σε συγκεκριμένο κλάδο.

-

- Αυτά ίσως θα έπρεπε να τα πεις στους καθηγητές των ΑΕΙ, του «συμβατικού φυσικού ή μαθηματικού» όπως χαρακτηριστικά αναφέρεις, οι οποίοι στο ΕΑΠ έκοβαν ελάχιστους από την 1η εξεταστική ενώ, όπως οι ίδιοι ισχυρίζονταν, στο συμβατικό ΑΕΙ έκοβαν έως και το 90% των φοιτητών. Με τόσα ΜΠΣ «στην πλάτη» θα είναι εύκολο να τους προσεγγίσεις.

- Αλήθεια ποια είναι αυτά τα τρία ΜΠΣ που παρακολούθησες και σε ποιο ακριβώς από αυτά είχες συμφοιτητές από το «νηπιαγωγείο» του ΕΑΠ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν θα πω ποιά είναι για ευνόητους λόγους, αλλά επιμένω ότι έτσι είναι.

Είναι όμως εύκολο να το διαπιστώσει ο καθένας κοιτώντας την ύλη από προπτυχιακά και μπσ της ΣΕΜΦΕ (στον τομέα μαθηματικών και φυσικής) και του ΕΚΠΑ (μαθηματικό και φυσικό).

Δεν μιλώ για άλλες σχολές του ΕΑΠ αλλά για τη συγκεκριμένη, "Φυσικές Επιστήμες", όπου ίσως και λόγω χαρακτήρα, το επίπεδο δεν είναι υψηλό. Η δυσκολία είναι από την πίεση στα χρονοδιαγράμματα και στην παράδση των εργασιών, όχι από τη στάθμη.
Για τις άλλες δεν ξέρω και δεν έχω άποψη. 
Και ξαναρωτάω, από την συγκεκριμένη τι βγαίνεις από εκεί; 
μαθηματικός; φυσικός; χημικός; βιολόγος; μηχανικός; Τι;
Επειδή δεν έχει μια σαφή εξειδικευμένη κατεύθυνση, δεν παρέχει εκ φύσεως και το υπόβαθρο που παρέχουν (ή τουλάχιστον που μπορείς να αποκτήσεις αν ενδιαφερθείς) οι αντίστοιχες συμβατικές σχολές.

-

Επεξ/σία από V.I.Smirnov
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέσατε να την φάτε την κοπέλα. Ένα μεταπτυχιακό θέλει να κάνει και ζητάει πληροφορίες γιατί ζορίζεται με τα ωράρια που βλέπει ότι θα έχει. Δεν μπορείτε να γνωρίζετε τι έχει να κάνει ο καθένας στη ζωή του, αν έχει να δουλέψει, αν έχει να βοηθήσει τους δικούς του ή κάτι άλλο. Προφανώς και θέλει να αποκτήσει κάποια γνώση που θα της είναι χρήσιμη αλλά με το να της λέτε ότι δεν πρέπει να έχει χρόνο στο 24-ωρο, ούτε για να κ**σει(με το συμπάθειο), να αξιολογήσει τους διδάσκοντες (που διάβασα στην πρώτη σελίδα του νήματος) χωρίς να έχει καν παρακολουθήσει πλήρως όλα τα μαθήματα και το αν έχουν ΣΥΓΧΡΟΝΗ γνώση στο αντικείμενο που διδάσκουν στο μεταπτυχιακό και να της λέτε ότι μόνοι τους οι Έλληνες υποβαθμίζουν τους θεσμούς και πτυχία, φαίνεται πόσο εκτός θέματος, καταστάσεων και εποχής είστε.

Προφανώς και θα πρέπει ένα μεταπτυχιακό να μεταδίδει γνώση, προφανώς και δεν θα είναι εύκολο, προφανώς και θα ζοριστεί όποιος το τολμήσει. Εξ ου και η ερώτηση της κοπέλας για περισσότερες πληροφορίες από κάποιον που μπορεί να έχει κάποιες εμπειρίες πάνω στο θέμα.

Αν όμως δεν μπορεί να ανταπεξέλθει στις απαιτήσεις του προγράμματος, είτε σε θέμα χρόνου που πρέπει να βρίσκεται εκεί, είτε σε θέμα ελεύθερου χρόνου που θα υπάρχει για να ανταποκριθεί στη μελέτη στο σπίτι, είτε δεν παίρνει την γνώση που θα βοηθήσει στο μέλλον, πιο το νόημα να ασχοληθεί με το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό; Για να γεμίσει μόνο τις τσέπες του ιδρύματος με 7.500 ευρώ που δεν βρίσκονται και στον δρόμο; Αν εσάς σας τρέχουν από τα μπατζάκια κύριοι και κυρίες, μάθετε πώς δεν τρέχουν από όλους, πόσο μάλλον στους δύσκολους καιρούς που διανύουμε και υπάρχουν κάποιοι που πρέπει να κάνουν τρελό προγραμματισμό ώστε να είναι σίγουροι ότι δεν θα έχουν χάσει τζάμπα το χρόνο τους γιατι ίσως να μην έχουν πολλές ευκαιρίες για κάτι αντίστοιχο.

Γι'αυτό καλό θα ήταν σε θέματα που είναι σοβαρά, να απαντάει κάποιος που έχει κάτι να προσφέρει στη συζήτηση και όχι αυτοί που τους αρέσει να επιδίδωνται σε trolling πίσω από ένα πληκτρολόγιο.

That's my 2 cents!

  • Like 4
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/3/2022 στις 5:13 ΠΜ, artist1 είπε

Τσεκαρα 2 μεταπτυχιακά προγράμματα της σχολής μου και οι ώρες που απαιτούνται είναι στην κυριολεξία από το πρωί ως το βράδυ, χωρις ουσιαστικά διαλείμματα, το ένα πίσω από το άλλο ειναι τα μαθήματα! Και φυσικά παίρνεις απουσίες. 2 εξάμηνα ειναι αλλα μπορείς να ολοκληρώσεις μέσα σε 2 χρόνια.

Πληροφοριακά ειναι σχολή του ΕΜΠ. Έτσι δεν έχεις ζωή με αυτό το πρόγραμμα, συν ότι πότε θα διαβάσεις; Μόνο τα σκ μένουν και τα μαθήματα είναι τρομερά απαιτητικά.

Θέλω να ρωτήσω αν έτσι ειναι ΟΛΑ τα μεταπτυχιακά προγράμματα σε όλες τις σχολές. Πχ θα μπορούσα να έκανα και στα οικονομικά μεταπτυχικό (λέω ένα παράδειγμα)...στις άλλες σχολές του ΕΜΠ είναι βέβαιο πως θα επικρατεί η ίδια κατάσταση. Θέλω πολύ να κάνω μεταπτυχιακό αλλά επειδή είμαι και κουρασμένη αφού πρόσφατα τελείωσα συν ότι με απασχολούν  και άλλα θέματα, δεν νομίζω να έχω την αντοχή να μαι από το πρωι ως το βράδυ σε μια σχολή και μετά να επιστρέψω και σπίτι να διαβάσω.

Δεν μπορώ σε αυτούς τους ρυθμούς. Θα μου πεις άλλοι μπορούν, αλλα εγώ είμαι εσωστρεφής μόνο και μόνο η συναναστροφή με τόσο κόσμο με κουράζει. Δεν έχουμε και καραντίνα αν είχαμε θα έτρεχα να κάνω μεταπτυχιακό!!!! Τι να πω ίσως του χρόνου να έχουμε και να γίνονται εξ αποστάσεως τα μαθήματα στα μεταπτυχιακά.

Τα βιβλία μας τα παρέχουν δωρεάν να υποθέσω; Επίσης ζητάνε συστατική επιστολή από καθηγητές για να μας επιλέξουν;

Αρχικά μην τρελαίνεσαι!

Ηρέμησε και όλα θα γίνουν!

Μην παρεξηγείσαι μ΄ αυτό που γράφτηκε για την λάθος αντιμετώπιση των σπουδών από τους φοιτητές (εγώ δεν θα επικεντρωθώ μόνο στα μεταπτυχιακά αλλά και στα προπτυχιακά). Είναι όντως τραγική η κατάσταση. Είναι πολύ συχνό φαινόμενο να βλέπεις νέους ανθρώπους αντί να ενδιαφέρονται να κάνουν κτήμα τους την γνώση που τους προσφέρεται, αυτοί να κοιτάζουν πώς θα κοροϊδέψουν, πώς θα λουφάρουν, πώς θα αντιγράψουν πώς θα σκεφτούν να κάνουν την κάθε είδους "απατεωνιά" προκειμένου να πάρουν έναν τίτλο που τελικά θα είναι ένα σκέτο χαρτί που σε καμία περίπτωση δεν θ΄αντιπροσωπεύει τις γνώσεις που θα έπρεπε να έχοθν αποκομίσει.

Αυτό δεν σημαίνει ότι ισχύει για σένα.

Τελείωσες (απ΄ο,τι κατάλαβα) μια δύσκολη σχολή και λόγω του χαρακτήρα σου θέλεις μια πιο ήρεμη κατάσταση, όχι επειδή δεν θέλεις ν΄ασχοληθείς αλλά επειδή θέλεις κάτι με πιο ήπιους ρυθμούς ώστε να μπορείς παράλληλα να έχεις τον χρόνο να κάνεις και άλλα πράγματα και να μην πιέζεσαι ψυχολογικά.

Εγώ αυτό το ακούω και το καταλαβαίνω.

Επειδή δεν ξέρω τι ακριβώς ψάχνεις, δεν μπορώ να σε βοηθήσω όμως εδώ νομίζω ότι θα βρεις αυτό που ψάχνεις:

https://masters.minedu.gov.gr/Masters/search/gr

Πάρε τον χρόνο σου να ξεχωρίσεις τα μεταπτυχιακά που σ΄ενδιαφέρουν (μπορεί να μην είναι ακριβώς πάνω στο αντικείμενο των προπτυχιακών σου σπουδών αλλά οπωσδήποτε θα πρέπει να είναι κάτι που θα μπορεί να συσχετιστεί μ΄αυτό) και να διαβάσεις ήρεμα και προσεκτικά το πρόγραμμα σπουδών τους. Εκεί αναφέρονται όλες οι πληροφορίες που σου χρειάζονται για ν΄αποφασίσεις ποιο σου ταιριάζει.

Καλή επιτυχία σου εύχομαι.

Και κάτι άλλο προς τους υπόλοιπους συνομιλητές και συγγνώμη εκ των προτέρων γι΄αυτό που θα πω.

Δεν είναι δυνατόν βρε παιδιά να μπαίνει ο/η άλλος/η να δηλώνει τον προβληματισμό του/της και εσείς να τσακώνεστε για το αν είναι καλύτερα τα μεταπτυχιακά του ΕΜΠ ή του ΕΑΠ.

Δεν είναι αυτό το θέμα μας και δεν νομίζω ότι βοηθάμε μ΄αυτόν τον τρόπο αυτόν που ζητάει την γνώμη μας.

 

 

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, Broli007 είπε

Αν όμως δεν μπορεί να ανταπεξέλθει στις απαιτήσεις του προγράμματος, είτε σε θέμα χρόνου που πρέπει να βρίσκεται εκεί, είτε σε θέμα ελεύθερου χρόνου που θα υπάρχει για να ανταποκριθεί στη μελέτη στο σπίτι, είτε δεν παίρνει την γνώση που θα βοηθήσει στο μέλλον, πιο το νόημα να ασχοληθεί με το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό; Για να γεμίσει μόνο τις τσέπες του ιδρύματος με 7.500 ευρώ που δεν βρίσκονται και στον δρόμο; Αν εσάς σας τρέχουν από τα μπατζάκια κύριοι και κυρίες, μάθετε πώς δεν τρέχουν από όλους, πόσο μάλλον στους δύσκολους καιρούς που διανύουμε και υπάρχουν κάποιοι που πρέπει να κάνουν τρελό προγραμματισμό ώστε να είναι σίγουροι ότι δεν θα έχουν χάσει τζάμπα το χρόνο τους γιατι ίσως να μην έχουν πολλές ευκαιρίες για κάτι αντίστοιχο.

 

Μα ολες αυτες οι συμβουλες που εδοθησαν αυτο το νοημα εχουν. Να ψαξει αρκετα το τι θα κανει, να μιλησει με καθηγητες και ολα οσα γραφτηκαν, ωστε να μη κανει ενα μεταπτυχιακο απλα για να το κανει (να πεταξει τοσα λεφτα και χρονο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H κοπέλα ρωτά σε λάθος μέρος. Πρέπει να ρωτήσει σε forums των σχολών, ή αποφοίτους, ή να δει το κλίμα η ίδια παρακολουθώντας. 
Και να έχει πιο σαφή επαγγελματικό ή γνωστικό στόχο. 

Εδώ τι να της πουν δηλαδή εκτός από γενικότητες; 
Προσωπικά δεν θεωρώ σκόπιμο να δώσει κάποιος τόσα χρήματα για μπσ εκτός αν έχει κάποιο σκοπό ή πλάνο να το αξιοποιήσει ανταποδοτικά και να τα πάρει πίσω σχετικά γρήγορα.
Αλλιώς, τόσα μπσ υπάρχουν που είναι μια χαρά και δωρεάν....

-

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Broli007 είπε

Πέσατε να την φάτε την κοπέλα. Ένα μεταπτυχιακό θέλει να κάνει και ζητάει πληροφορίες γιατί ζορίζεται με τα ωράρια που βλέπει ότι θα έχει. Δεν μπορείτε να γνωρίζετε τι έχει να κάνει ο καθένας στη ζωή του, αν έχει να δουλέψει, αν έχει να βοηθήσει τους δικούς του ή κάτι άλλο. Προφανώς και θέλει να αποκτήσει κάποια γνώση που θα της είναι χρήσιμη αλλά με το να της λέτε ότι δεν πρέπει να έχει χρόνο στο 24-ωρο, ούτε για να κ**σει(με το συμπάθειο), να αξιολογήσει τους διδάσκοντες (που διάβασα στην πρώτη σελίδα του νήματος) χωρίς να έχει καν παρακολουθήσει πλήρως όλα τα μαθήματα και το αν έχουν ΣΥΓΧΡΟΝΗ γνώση στο αντικείμενο που διδάσκουν στο μεταπτυχιακό και να της λέτε ότι μόνοι τους οι Έλληνες υποβαθμίζουν τους θεσμούς και πτυχία, φαίνεται πόσο εκτός θέματος, καταστάσεων και εποχής είστε.

Προφανώς και θα πρέπει ένα μεταπτυχιακό να μεταδίδει γνώση, προφανώς και δεν θα είναι εύκολο, προφανώς και θα ζοριστεί όποιος το τολμήσει. Εξ ου και η ερώτηση της κοπέλας για περισσότερες πληροφορίες από κάποιον που μπορεί να έχει κάποιες εμπειρίες πάνω στο θέμα.

Αν όμως δεν μπορεί να ανταπεξέλθει στις απαιτήσεις του προγράμματος, είτε σε θέμα χρόνου που πρέπει να βρίσκεται εκεί, είτε σε θέμα ελεύθερου χρόνου που θα υπάρχει για να ανταποκριθεί στη μελέτη στο σπίτι, είτε δεν παίρνει την γνώση που θα βοηθήσει στο μέλλον, πιο το νόημα να ασχοληθεί με το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό; Για να γεμίσει μόνο τις τσέπες του ιδρύματος με 7.500 ευρώ που δεν βρίσκονται και στον δρόμο; Αν εσάς σας τρέχουν από τα μπατζάκια κύριοι και κυρίες, μάθετε πώς δεν τρέχουν από όλους, πόσο μάλλον στους δύσκολους καιρούς που διανύουμε και υπάρχουν κάποιοι που πρέπει να κάνουν τρελό προγραμματισμό ώστε να είναι σίγουροι ότι δεν θα έχουν χάσει τζάμπα το χρόνο τους γιατι ίσως να μην έχουν πολλές ευκαιρίες για κάτι αντίστοιχο.

Γι'αυτό καλό θα ήταν σε θέματα που είναι σοβαρά, να απαντάει κάποιος που έχει κάτι να προσφέρει στη συζήτηση και όχι αυτοί που τους αρέσει να επιδίδωνται σε trolling πίσω από ένα πληκτρολόγιο.

That's my 2 cents!

καλως και τον white knight, εκλεισε το καρέ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/3/2022 στις 5:13 ΠΜ, artist1 είπε

Τσεκαρα 2 μεταπτυχιακά προγράμματα της σχολής μου και οι ώρες που απαιτούνται είναι στην κυριολεξία από το πρωί ως το βράδυ, χωρις ουσιαστικά διαλείμματα, το ένα πίσω από το άλλο ειναι τα μαθήματα!

Χωρίς να έχω διαβάσει όλο το thread, και με κίνδυνο να φανώ αγενής, αμφισβητώ ότι υπάρχει μεταπτυχιακό με τέτοιο πρόγραμμα.

Είτε δε θα είναι όλες τις μέρες της εβδομάδας αλλά μόνο μία-δύο.

Είτε όταν λες "από το πρωί ως το βράδυ" εννοείς 11 με 4.

Είτε έχεις δει ένα πρόγραμμα γεμάτο μαθήματα αλλά δε σημαίνει ότι τα παρακολουθείς όλα, μόνο αυτά που έχεις δηλώσει στο εξάμηνο.

Είτε μπορεί να γράφει το πρόγραμμα 9-1 το τάδε μάθημα και 1-5 το τάδε μάθημα αλλά στην πράξη κάνει 2,5 ώρες ο ένας καθηγητής και 2 ο άλλος, κατόπιν συνεννόησης με το τμήμα.

Κάτι παίζει τέλος πάντων, πες μας ποια είναι τα μεταπτυχιακά που κοιτάς να τα δούμε κι εμείς, θα χαρώ να με διαψεύσεις (αλλά θα με πειράξει και λίγο).

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να προσθέσω πως τα MBA γίνονται συνήθως απογευματινές ώρες 5/6-9, γιατί πολλοί από τους φοιτητές είναι εργαζόμενοι το πρωί....

Επεξ/σία από pi314
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...