Προς το περιεχόμενο

Απάτες με τραπεζικούς λογαριασμούς και ebanking. Tι να κάνετε αν σας συμβεί, πώς να προφυλαχτείτε


marinna

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Shinji ikari είπε

Δεν θα σε προσβάλω.

Κανονικά θέλει καταγγελία ότι ο τύπος μαζεύει αριθμούς από κάρτες αλλά δεν θα κάνεις τίποτα ε; 

Γι' αυτό βάλανε την επιβεβαίωση με sms, μερικοί έδιναν την κάρτα τους φώτο. Μπρος-πίσω στο ίντερνετ.

Τώρα θα στέλνει και η Πειραιώς μέσω Viber otp και αν δεν θέλετε, να το μπλοκάρετε και θα έρχεται sms.

 δν ξέρω πως λειτουργεί να νοικιάζεις όχημα πρώτη φορά το έκανα για μένα δυστηχως .

 

 

1 ώρα πριν, Doubt είπε

Ρώτησε την τράπεζα σου.

Είναι, ας πούμε, η εγγύηση του πως θα του επιστρέψεις αυτό που πήρες. Σε άλλες χώρες χωρίς πιστωτική δεν σου νοικιάζουν καθόλου.

Αυτό μου είπαν ότι είναι εγγύηση. Αλλά θα την αλλάξω μόλις γυρίσω να βγάλω άλλη καλού κακού

Ευχαριστώ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

18 ώρες πριν, Vigilante1319 είπε

Να ρωτήσω κάτι ;

Νοίκιασα για κάποιες μέρες ένα μηχανάκι και στο χαρτί που συμπληρώνει τα στοιχεία μου ζήτησε να γράψει και τον αριθμό της χρεωστικής καρτας ολόκληρο μαζί με ημερομηνία λήξης και το cvv. Μου είπε είναι για "ασφάλεια" . Δεν είναι ύποπτο;

Μου είπαν ότι πολλοί το κάνουν  δεν είναι κάτι.

Εγώ μετέφερα ένα μεγάλο ποσό καΛου κακού σε άλλο λογαριασμό δικό μου.

 

Πριν από μερικές ημέρες, επικοινώνησα με την Praktiker για μία αγορά που ήθελα να κάνω καθώς με είχαν ενημερώσει νωρίτερα ότι αυτό που ήθελα είναι out of stock από παντού για αποστολή, και υπήρχε μόνο στις αποθήκες τους. Με τα πολλά, μου είπε η υπάλληλος ότι πρέπει να γίνει τηλεφωνικά η παραγγελία. Της λέω οκ, πάμε να το προχωρήσουμε, θεωρώντας ότι στο τέλος θα μου στείλει email με το order, για να προχωρήσω εγώ το payment. Έλα που γυρνάει και μου λέει να της δώσω τα στοιχεία της κάρτας γιατί πρέπει να κάνει η ίδια την χρέωση από το δικό της σύστημα. Της λέω δεν παίζει να στα δώσω και επίσης πως είναι δυνατόν να μου ζητάτε κάτι τέτοιο. Άρχισε να μου λέει ότι αυτός είναι ο τρόπος και πρέπει να γίνει τηλεφωνικά, ότι είναι υπάλληλος των Praktiker και δεν υπάρχει φόβος κλπ κλπ. Της λέω σήμερα είστε, αύριο όχι. Εν τέλει το ακύρωσα και δεν το προχώρησα γιατί δεν υπήρχε περίπτωση να δώσω τα στοιχεία της κάρτας, αλλά και γιατί έκανα εξυπηρέτηση σε φίλο. 

Να σημειώσω ότι αφορούσε αγορά με πιστωτική κάρτα και δόσεις. Δεν μου έχει ξανατύχει ποτέ εμένα προσωπικά αυτό από αλυσίδα. Ήθελα να το ψάξω σαν case, γιατί το θεωρώ απαράδεκτο ειδικά από τόσο μεγάλο κατάστημα, αλλά δεν έκανα κάτι ακόμα λόγω χρόνου. 

Γνώμη; 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλιά και το eshop πηγαινες να πληρώσεις στο ταμείο με καρτα και σου ζητουσε τα στοιχεία της κάρτας για να τα βαλει λεει στο σύστημα, τωρα εμαθαν και αυτοι τα πος😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/5/2022 στις 4:53 ΠΜ, KrTikker είπε

Sorry αλλα έχει δίκιο...αν έχεις το email καποιου και καποιο αλλο αναγνωριστικο στοιχειο (ονομα, γεννεθλια, Πολη ή διευθυνση, τηλεφωνο κτλ) μπορεις ευκολα να κανεις identity theft και οτι αλλο συνεπαγεται.

Μερικές φορές φτάνει απλά το email ειδικά αν είναι του τύπου [email protected] (το ονοματεπωνυμο δλδ φατσα φορα σαν username) ή αν ειναι "παλιο";  το εχει δηλαδη ο χρηστης πολλα χρονια και αρα πιθανως να το εχει χρησιμοποιησει για εγγραφη σε πολλα σαιτ..

Όποτε ναι αν δίνεις το email σου είναι σαν να δίνεις τα κλειδιά του σπιτιού σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, papapontikas είπε

Sorry αλλα έχει δίκιο...αν έχεις το email καποιου και καποιο αλλο αναγνωριστικο στοιχειο (ονομα, γεννεθλια, Πολη ή διευθυνση, τηλεφωνο κτλ) μπορεις ευκολα να κανεις identity theft και οτι αλλο συνεπαγεται.

Μερικές φορές φτάνει απλά το email ειδικά αν είναι του τύπου [email protected] (το ονοματεπωνυμο δλδ φατσα φορα σαν username) ή αν ειναι "παλιο";  το εχει δηλαδη ο χρηστης πολλα χρονια και αρα πιθανως να το εχει χρησιμοποιησει για εγγραφη σε πολλα σαιτ..

Όποτε ναι αν δίνεις το email σου είναι σαν να δίνεις τα κλειδιά του σπιτιού σου...

Μονο που θα πρέπει να έχει και τον   κωδικό για να μπει  ο άλλος στο email σου..Moνο το email δεν φτάνει,μην λέμε ότι θέλουμε.

Σε αντιστοιχία ο άλλος ξέρει την διευθυνση σου αλλά θέλει και τα κλειδιά για να μπει σπίτι σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Μονο που θα πρέπει να έχει και τον   κωδικό για να μπει  ο άλλος στο email σου..Moνο το email δεν φτάνει,μην λέμε ότι θέλουμε.

Σε αντιστοιχία ο άλλος ξέρει την διευθυνση σου αλλά θέλει και τα κλειδιά για να μπει σπίτι σου.

ποσό πίσω έχεις μείνει....

1. αν ήξερες πόσες χιλλιαδες σάιτ έχουν χακαριστει και τα στοιχεία κυκλοφορούν εκεί έξω με τους κωδικούς κτλ. για δοκίμασε εδώ καταρχήν:

https://haveibeenpwned.com

Έπειτα με έναν κωδικό βρίσκεις και άλλους. Και μετά και άλλους μεχρι να πέσεις σε κάποιο σάιτ που έχει τον ίδιο κωδικό με email (αν και δε είναι απαραίτητο πλέον γιατί μπορείς να κανείς spoof σαν καποιο απο τα σαιτ που εχει εγραφτει ο αλλος -και που τωρα ξερεις- και να τον πεισεις να πατησει το λινκ...phishing δλδ)

2. Επιπλέον σχεδόν ΟΛΟΙ οι λογαριασμοί του taxis εχουν διαρευσει. Υπαρχουν βασεις δεδομενων και αν εχεις βαλει εκει το ιδιο email τωρα ο αλλος εχει το ΑΦΜ σου διευθυνση κινητο κτλ (τα δεδομενα ειναι βεβαια σχετια παλια απο διαρροες του 2013 εως 2019, οποτε αν εχεις αλλαξει το email προσφατα εισαι οκ) 

3. Call centers. Ναι και ομως call centers καθε λογης απο efood μεχρι δημους και κοιμοτητες. Μπορει στις τραπεζες οι υπαλληλοι να εχουν μια στοιχειωδη εκπαιδευση και να μην δινουν προσωπικα δεδομενα ομως η μεγαλη πλειοψηφεια τηλεφωνικων τμηματων εξυπηρετησης πελατων απλα με ενα email θα σου δωσουν διευθυνσεις κινητα και ενα σωρο απο αλλα δεδομενα. (ενα εχω μονο να πω...ΕΥΔΑΠ απο τα μεγαλυτερα μπουρδελα...)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, papapontikas είπε

ποσό πίσω έχεις μείνει....

1. αν ήξερες πόσες χιλλιαδες σάιτ έχουν χακαριστει και τα στοιχεία κυκλοφορούν εκεί έξω με τους κωδικούς κτλ. για δοκίμασε εδώ καταρχήν:

https://haveibeenpwned.com

Έπειτα με έναν κωδικό βρίσκεις και άλλους. Και μετά και άλλους μεχρι να πέσεις σε κάποιο σάιτ που έχει τον ίδιο κωδικό με email (αν και δε είναι απαραίτητο πλέον γιατί μπορείς να κανείς spoof σαν καποιο απο τα σαιτ που εχει εγραφτει ο αλλος -και που τωρα ξερεις- και να τον πεισεις να πατησει το λινκ...phishing δλδ)

2. Επιπλέον σχεδόν ΟΛΟΙ οι λογαριασμοί του taxis εχουν διαρευσει. Υπαρχουν βασεις δεδομενων και αν εχεις βαλει εκει το ιδιο email τωρα ο αλλος εχει το ΑΦΜ σου διευθυνση κινητο κτλ (τα δεδομενα ειναι βεβαια σχετια παλια απο διαρροες του 2013 εως 2019, οποτε αν εχεις αλλαξει το email προσφατα εισαι οκ) 

3. Call centers. Ναι και ομως call centers καθε λογης απο efood μεχρι δημους και κοιμοτητες. Μπορει στις τραπεζες οι υπαλληλοι να εχουν μια στοιχειωδη εκπαιδευση και να μην δινουν προσωπικα δεδομενα ομως η μεγαλη πλειοψηφεια τηλεφωνικων τμηματων εξυπηρετησης πελατων απλα με ενα email θα σου δωσουν διευθυνσεις κινητα και ενα σωρο απο αλλα δεδομενα. (ενα εχω μονο να πω...ΕΥΔΑΠ απο τα μεγαλυτερα μπουρδελα...)

 

Tον κωδικό σου που θα τον βρουν ;Αν βάζεις τον ίδιο παντού και είναι το 12345678 τότε τα "θέλει"ο πισινός σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

Tον κωδικό σου που θα τον βρουν ;

Mαλλον ο φιλος λεει οτι και αυτος εχει διαρρευσει 😃

3 ώρες πριν, papapontikas είπε

Όποτε ναι αν δίνεις το email σου είναι σαν να δίνεις τα κλειδιά του σπιτιού σου...

Γιατι οχι να μην ισχυει αυτο και για το τηλεφωνο σου?

Αρα ολοι οι επαγγελματιες που στους καταλογους και στους Χρυσους Οδηγους δινουν ονομα, email, διευθυνση, κινητο εχουν ηδη καταστραφει πληρως 😁

 

Επεξ/σία από rus
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, rus είπε

Mαλλον ο φιλος λεει οτι και αυτος εχει διαρρευσει 😃

Γιατι οχι να μην ισχυει αυτο και για το τηλεφωνο σου?

Αρα ολοι οι επαγγελματιες που στους καταλογους και στους Χρυσους Οδηγους δινουν ονομα, email, διευθυνση, κινητο εχουν ηδη καταστραφει πληρως 😁

 

Ο φίλος αν βάζει παντου τον ίδιο κωδικό καλά να πάθει.

Αν έχουν και ΙΒΑΝ τότε είναι ήδη κατεστραμένοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, papapontikas είπε

Sorry αλλα έχει δίκιο...αν έχεις το email καποιου και καποιο αλλο αναγνωριστικο στοιχειο (ονομα, γεννεθλια, Πολη ή διευθυνση, τηλεφωνο κτλ) μπορεις ευκολα να κανεις identity theft και οτι αλλο συνεπαγεται.

Μερικές φορές φτάνει απλά το email ειδικά αν είναι του τύπου [email protected] (το ονοματεπωνυμο δλδ φατσα φορα σαν username) ή αν ειναι "παλιο";  το εχει δηλαδη ο χρηστης πολλα χρονια και αρα πιθανως να το εχει χρησιμοποιησει για εγγραφη σε πολλα σαιτ..

Όποτε ναι αν δίνεις το email σου είναι σαν να δίνεις τα κλειδιά του σπιτιού σου...

image.png.5b42f4db1f05df9b3e35adf29b61b798.png!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

Αν έχουν και ΙΒΑΝ τότε είναι ήδη κατεστραμένοι.

Με τον ιβαν  μπορουν μονο να σου βαλουν, οχι να σου βγαλουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, rus είπε

Με τον ιβαν  μπορουν μονο να σου βαλουν, οχι να σου βγαλουν.

Το ξέρω,ειρωνικό είναι για αυτά που διαβάζουμε τελευταία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...