Προς το περιεχόμενο

Απάτες με τραπεζικούς λογαριασμούς και ebanking. Tι να κάνετε αν σας συμβεί, πώς να προφυλαχτείτε


marinna

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, Ducatista είπε

τον πηρε ο λογιστης και του εβαλε 200 ευρω απο επιστροφη.. δεν εμπλεκετε σε καμια απατη.. εκτος και αν πιασουν τον σκαμερ και αποδειχτει οτι δουλευει ετσι οποτε τα χρηματα αποτελουν προιον απατης.... και παλι πρεπει να του αποδειξει οτι δεν τουτα χρωστουσε γιατι εγω ημουν μπροστα και του χρωστουσε...! την θεση της τραπεζας δεν καταλαβαινω.. βεβαια αν θελει μπορει να πραξει τα δεοντα ο τετραμπαιτ... δεν ηταν προσωπικη η απαντηση μου σε εσενα uk

Αφού δεν έχεις διαβασει τίποτα τι με ταλαιπωρείς;Αφού με κάνεις παράθεση δεν είναι απάντηση σε εμένα;

Αναφορά σε κείμενο

Του είπα ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ Ο ΛΟΓΙΣΤΗΣ, τα τηλέφωνα και η φωνή δεν ταίριαζαν και επέμεινε. Ωραία του λέω εφόσον είσαι ο λογιστής έχεις το ebank μου και στείλε τα λεφτά. 

Ε δωσε μου ξανά τον αριθμό λέει.

Του δίνω το GR δεκαεξαψηφιο και μου βάζει όντως 200€. Μένω παγωτό. Με ξανακαλει και λέει: "είδες που ήταν αλήθεια;"

Κάνε μου ένα λεπτά στο λεπτό (7ψηφιο) κωδικό τώρα να κατοχυρωθούν (και καλά ο πονηρός) του λέω αμέσως.

Δίνω ένα επταψηφιο από το μυαλό μου και κλείνω το τηλέφωνο.

Ήθελε λογικά να στείλει κάποιον να τα τραβήξει και να τα ξεπλύνει, δεν ξέρω τι ήθελε με διακόσια ευρώ να κάνει.

Παίρνω τον λογιστή του λέω ένας χαζός μου έβαλε λεφτά, προσποιούμενος εσένα.

Δεν κατάλαβα τι ήθελε να κάνει λέει, πήγαινε τραβά τα ο,τι έχεις μέσα καλού κακού.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Το ποσο ειναι μικρο για αυτό θεωρεις οτι δεν είναι απάτη.

Αν σου κατέθετε καποιος 1.000.000 και εσυ αμέσως μετα το απέσυρε απο τον λογαριασμο σου, θα ηταν ή όχι απάτη.

Η απατη έγκειται στο οτι μετα την κατάθεση μηδενίστηκε το υπολοιπο, ενω υπήρχε καταγγελία

 

 

που ειναι η καταγγελια? το ποσο το πηρε επειδη μπορουσε να το παρει αυτο δεν  αποδεικνύει κατι

3 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Αφού δεν έχεις διαβασει τίποτα τι με ταλαιπωρείς;Αφού με κάνεις παράθεση δεν είναι απάντηση σε εμένα;

 

τελικα ηταν ο λογιστης και κανε λαθος.... τι οχι..? δεν ηταν για σενα απλα επι της ευκαιριας απαντησα.... αφου το λεει ο ανθρωπος ειδες που ηταν αληθεια? (οτι ειμαι ο λογιστης)  αρα τι ψαχνει να βρει.... αν τον πιασουν το ξανασυζηταμε

Επεξ/σία από Ducatista
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο σκαμερ δεν κάλεσε την Πειραιώς να πει:

Παιδιά, συγγνώμη λάθος μου, δραστηριοποιυμαι σε τραπεζικές απάτες όλων των τραπεζών και καταλάθος έχασα 200€ από έναν που του είπα ψέματα ότι είμαι ο λογιστής του και του κατέθεσα μετρητά στον τραπεζικό του λογαριασμό. Πήγε και τα τράβηξε και έκανα (αμφισβήτηση συναλλαγής??? λογικά θα έπραξε κατευθείαν) αλλά τα είχε τραβήξει.

Επίσης του είπα στα καπάκια ψέματα να κάνει λεφτά στο λεπτό ώστε να "κατοχυρωθούν" και ο άτιμος μου έδωσε ένα επταψηφιο του κεφαλιού του. Κόντεψαν να βάλω τα κλάματα από την προδοσία.

Πώς μπορώ να τα πάρω πίσω, με εξαπάτησε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Tetrabitos είπε

Ο σκαμερ δεν κάλεσε την Πειραιώς να πει:

Παιδιά, συγγνώμη λάθος μου, δραστηριοποιυμαι σε τραπεζικές απάτες όλων των τραπεζών και καταλάθος έχασα 200€ από έναν που του είπα ψέματα ότι είμαι ο λογιστής του και του κατέθεσα μετρητά στον τραπεζικό του λογαριασμό. Πήγε και τα τράβηξε και έκανα (αμφισβήτηση συναλλαγής??? λογικά θα έπραξε κατευθείαν) αλλά τα είχε τραβήξει.

Επίσης του είπα στα καπάκια ψέματα να κάνει λεφτά στο λεπτό ώστε να "κατοχυρωθούν" και ο άτιμος μου έδωσε ένα επταψηφιο του κεφαλιού του. Κόντεψαν να βάλω τα κλάματα από την προδοσία.

Πώς μπορώ να τα πάρω πίσω, με εξαπάτησε.

κακο παιδι ντα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Ducatista είπε

κακο παιδι ντα!

Εγώ πάντως τους πήρα και τους τα είπα έτσι και να επιστρέψω τα λεφτά αν είναι κλεμμένα από κάποιο θύμα.  Στον ίδιο όμως δεν τα επιστρέψω είπα.

Αυτό στην εξυπηρέτηση πελατών και στο υποκατάστημα της Πειραιώς. 

Κανενός δεν ίδρωσε το αυτί. Σε φάση "δύο παρά σχολαω, κρίμα που πάγωσε ο λογαριασμός, έπαιξες και έχασες, δεν είσαι και Μελισσανίδης" kind of look.

ΥΓ. Επισκεφθείτε το υπο κατάστημα στην Κρήτη, υπάρχει εντολή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσοχή. Μόλις τώρα ήρθε mail και καλά ότι ενεργοποιηθηκε η κάρτα μου από εθνική και κατω κάτω είχε links για να μπω στο ebanking. Το περίεργο ότι δεν πήγε στα spam συνήθως πάνε παντα εκεί τέτοιες απατεωνιές. Και στο mail είχε από no reply nbg.gr. Έφυγε άμεση διαγραφή προφανως. Βλέπω να την πατάνε πολύ με αυτό το mail. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Tetrabitos είπε

Ο σκαμερ δεν κάλεσε την Πειραιώς να πει:

Παιδιά, συγγνώμη λάθος μου, δραστηριοποιυμαι σε τραπεζικές απάτες όλων των τραπεζών και καταλάθος έχασα 200€ από έναν που του είπα ψέματα ότι είμαι ο λογιστής του και του κατέθεσα μετρητά στον τραπεζικό του λογαριασμό. Πήγε και τα τράβηξε και έκανα (αμφισβήτηση συναλλαγής??? λογικά θα έπραξε κατευθείαν) αλλά τα είχε τραβήξει.

Επίσης του είπα στα καπάκια ψέματα να κάνει λεφτά στο λεπτό ώστε να "κατοχυρωθούν" και ο άτιμος μου έδωσε ένα επταψηφιο του κεφαλιού του. Κόντεψαν να βάλω τα κλάματα από την προδοσία.

Πώς μπορώ να τα πάρω πίσω, με εξαπάτησε.

Υπάρχει τεράστια πιθανότητα ο λογαριασμός του σκάμερ να παρακολουθούνταν (μπορεί να ήταν και mule λογαριασμός), οπότε λογικό να σου παγώσουν τον λογαριασμό. Επίσης, κάποιες φορές οι σκάμερς στέλνουν χρήματα από φρέσκο θύμα για να πείσουν το επόμενο, οπότε μπορεί να παίζει και αυτό το σενάριο. Η αλήθεια είναι ότι ελάχιστοι άνθρωποι ενώ γνώριζαν ότι τα χρήματα που μπήκαν στον λογαριασμό τους προέρχονται από σκάμερ θα τα τραβούσαν αντί να πάνε στην αστυνομία ή στην τράπεζα για να ενημερώσουν για το περιστατικό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/5/2022 στις 3:53 ΜΜ, Clytoceyx είπε

Το "pop-up" που λετε για αλλαγη κωδικου ειναι legit, οπως και αλλα τετοια, λιγοτερο η εξισου σημαντικα, που κατα καιρους βγαζει το ibank οταν εχεις ηδη μπει στον λογαριασμο σου.

Μου έκανε εντύπωση πως το popup αυτό δεν είε το γενικότερο look της Εθνικής... φαινότανε σαν ύποπτο "ξένο σώμα", σχεδιασμένο πρόχειρα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θυμαμαι που το εχω ακουσει (μαλλον σε ταινια), αλλα λενε οτι απο την μαφια δεν παιρνουμε λεφτα, ακομα και αν τα δινει ο μαφιοζος απο την καλη του την καρδια. Για πολλους λογους, αναφερθηκαν 2-3 και εδω.

Ο φιλος @Tetrabitos αφου καταλαβε οτι ο μαστορας ειναι απατεωνας, αντι να του πει κανα "ωραιο", αφου το 'χει με το μπλαμπλα οπως φαινεται απ' τα κειμενα του, και να του κλεισει το τηλεφωνο στην μαπα, εδωσε το iban και μετα βουτηξε τα λεφτα.

Δλδ αφηνεις να γινει συναλλαγη με απατεωνα/εγκληματια, στην οποια σε καποιο σημειο (δεν θυμαμαι ακριβως ποιο) φαινεται ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΑ το ονοματεπωνυμο του ιδιοκτητη του λογαριασμου και ενω εκεινος σε εχει καλεσει σε νουμερο δουλειας/σπιτιου (δεν εχει σημασια) αρα ξερει και περιοχη. Και απ' οτι φαινεται τον εξοργισε το ολο γεγονος μιας και το κινησε με τραπεζες. Χ*σε ολα τ'αλλα, το γεγονος οτι εχεις μπει στο ματι ενος εγκληματια (και οποιον πιθανως κρυβεται απο πισω) ενω αυτοι εχουν καποια στοιχεια σου, δεν σε ανησυχει; Μηπως περα απο τις ενεργειες για το κλειδωμα του λογαριασμου, να ψαχτεις με κανα δικηγορο γενικοτερα;

Ενα συμπερασμα, για να ειμαστε και on-topic, λοιπον ειναι, αμα καταλαβουμε οτι παμε να πεσουμε θυμα απατης κλεινουμε tabs, τηλεφωνα κτλ και αν θελουμε να κανουμε την καλη πραξη κανουμε και ενα report σε σχετικες αρχες. Αν δεν ειμαστε τυχεροι να βγουμε αθικτοι, κανουμε πετρα την καρδια, μετραμε τις πληγες μας και συνεχιζουμε οσο δυσκολο και να ειναι. Δεν το παιζουμε σκοτεινοι βιτζιλαντε και μασκοφοροι εκδικητες, ουτε παμε να κλεψουμε τους κλεφτες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εγώ από όλο αυτό το story που διάβασα και τις απαντήσεις του Tetrabitos άλλο με ανησυχεί.

Γιατί η Πειραιώς δεν θέλει συνεργασία μαζί του. Αυτό θα με προβλημάτιζε περισσότερο, που έχω μπλέξει δηλαδή για να μην θέλει μια τράπεζα να συνεργαστεί μαζί μου.

Tetrabite το παίρνει ελαφρά βλέπω και δεν καταλαβαίνω το λόγο. Αν τα λεφτά αυτά είναι μια στις χίλιες από τρομοκρατική οργάνωση ας πούμε καταλαβαίνεις που έχεις μπλέξει; το scammer σαν όρος είναι πολύ γενική έννοια. 

επίσης, επειδή το ανέφερε κάποιος, δώσμου ΙΒΑΝ και σε πέντε λεπτά σου έφαγα 100 ευρώ.

Για όσους λένε ότι δεν πειράζει αν δίνεις το ΙΒΑΝ σου αυτο. αυτα

Επεξ/σία από valadsk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα λάμψει η αλήθεια άμα γίνει κάτι τέτοιο. Ότι δεν έχω σχέση με τέτοιους τύπους. Συμφωνώ πάντως ότι και λεφτά να σου στέλνουν δεν πρέπει να αποδέχεσαι να δίνεις τίποτα. Θυμάμαι το όνομα που μου έκανε έμβασμα, καθώς έχω και τον αριθμό κινητού του (δεν ξέρω άμα λειτουργεί ακόμα).

Επίσης ψάχνουν στο Google  καταστήματα επιχειρήσεις και παίρνουν σε σταθερά.

Διότι θυμάμαι που του έλεγα:" Άμα είσαι ο λογιστής μας, πες το όνομα της επιχείρησης που πήρες" 

Σκαλωσε για 5 δευτερόλεπτα και είπε στο τάδε δεν πήρα; Μπορεί να το είχε σε καρτέλα. Σωστός που το βρήκες του είπα, με χαβαλε. 

Η άλλη πλάκα άκουσα το "Ντιν" των windows 7 όταν σου ζητάει επιβεβαίωση Pop up παραθυράκι ΟΚ Ή ΑΚΎΡΩΣΗ φάση, από το τηλέφωνο. Κάπου πατούσε κάτι όσο μιλούσαμε.

Έκανα βλακεία που του έφαγα 200€ γιατί έπαθα χειρότερα μετά.

Ενοχλούσε συνέχεια με τηλέφωνα τα οποία τα σήκωνα εγώ και αποφάσισα έτσι και έβαζε όντως λεφτά να του τα έτρωγα από τα νεύρα μου και μόνο.

Τουλάχιστον για ικανοποίηση η φωνή του έσπασε όταν του έδωσα λάθος επταψηφιο (λσλ) και αυτό ήταν αξία ανεκτίμητη.

Τέλος το semi offtopic, ας γράφουμε για πιο νορμάλ σκαμ. Που σου παίρνουν λεφτά όχι να σου δίνουν.

32 λεπτά πριν, valadsk είπε

 επίσης, επειδή το ανέφερε κάποιος, δώσμου ΙΒΑΝ και σε πέντε λεπτά σου έφαγα 100 ευρώ.

Για όσους λένε ότι δεν πειράζει αν δίνεις το ΙΒΑΝ σου αυτο. αυτα

Αυτός το έχει δημόσια το IBAN  του. Πώς μπορείς να του φας λεφτά, είμαι περίεργος να μάθω.

Screenshot_2022-05-16-20-07-04-94_1c337646f29875672b5a61192b9010f9.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Arkin είπε

Προσοχή. Μόλις τώρα ήρθε mail και καλά ότι ενεργοποιηθηκε η κάρτα μου από εθνική και κατω κάτω είχε links για να μπω στο ebanking. Το περίεργο ότι δεν πήγε στα spam συνήθως πάνε παντα εκεί τέτοιες απατεωνιές. Και στο mail είχε από no reply nbg.gr. Έφυγε άμεση διαγραφή προφανως. Βλέπω να την πατάνε πολύ με αυτό το mail. 

αληθινο ηταν μαλλον.δεν περιμενεις ενεργοποιηση καρτας απο εθνικη;οπως εχω προαναφερει εκτος απο τους χακερ στελνουν και οι τραπεζες τετοια email με λινκσ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, georgiouu είπε

αληθινο ηταν μαλλον.δεν περιμενεις ενεργοποιηση καρτας απο εθνικη;οπως εχω προαναφερει εκτος απο τους χακερ στελνουν και οι τραπεζες τετοια email με λινκσ

Οχι δεν περιμενω καμια καρτα για ενεργοποιηση και το τερμα κατω στο mail ειχε εισοδο για ebanking. Οποτε κατα 99.9% scam που περασε απο τα διχτυα της google.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Tetrabitos είπε

 

Αυτός το έχει δημόσια το IBAN  του. Πώς μπορείς να του φας λεφτά, είμαι περίεργος να μάθω.

Screenshot_2022-05-16-20-07-04-94_1c337646f29875672b5a61192b9010f9.jpg

sepa direct debit 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...