Προς το περιεχόμενο

Απάτες με τραπεζικούς λογαριασμούς και ebanking. Tι να κάνετε αν σας συμβεί, πώς να προφυλαχτείτε


marinna

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 ώρες πριν, valadsk είπε

sepa direct debit 

Επειδή στο εξωτερικό χρησιμοποιείται πολύ το direct debit (για λογαριασμούς, πληρωμές προς το κράτος κλπ), γνωρίζω πως δε μπορείς να τραβήξεις λεφτά απο όποιο ΙΒΑΝ θες. Χρειάζεται την εξουσιοδότηση του χρήστη για να τραβήξεις οποιοδήποτε ποσό. Το ΙΒΑΝ απο μόνο του δε λέει τίποτα

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 ώρες πριν, Doubt είπε

Τι εννοείς; Πως μπορείς να πάρεις λεφτά από αυτόν το λογαριασμό με κάποιο τρόπο;

Δημόσια ΙΒΑΝ υπάρχουν χιλιαδες, δεν μπορεις να τραβήξεις χρήματα χωρίς να το επιτρεψει ο κατοχος.

Τα υπολοιπα ολα ειναι παραμύθια

3 ώρες πριν, Doubt είπε

Τι εννοείς; Πως μπορείς να πάρεις λεφτά από αυτόν το λογαριασμό με κάποιο τρόπο;

Δημόσια ΙΒΑΝ υπάρχουν χιλιαδες, δεν μπορεις να τραβήξεις χρήματα χωρίς να το επιτρεψει ο κατοχος.

Τα υπολοιπα ολα ειναι παραμύθια

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

Δημόσια ΙΒΑΝ υπάρχουν χιλιαδες, δεν μπορεις να τραβήξεις χρήματα χωρίς να το επιτρεψει ο κατοχος.

Τα υπολοιπα ολα ειναι παραμύθια

Δημόσια ΙΒΑΝ υπάρχουν χιλιαδες, δεν μπορεις να τραβήξεις χρήματα χωρίς να το επιτρεψει ο κατοχος.

Τα υπολοιπα ολα ειναι παραμύθια

1 γρήγορος τρόπος που σκέφτομαι είναι βάζω το ΙΒΑΝ στη Hetzner και πληρώνω τους servers μου στο λεπτό αν θέλω. Η Hetzner αν και είναι στο όνομά μου,  έχω βάλει ΙΒΑΝ της αδερφής μου που δεν έχει ebanking, δεν της ήρθε καμια ειδοποίηση ότι θα χρεωθεί ο λογαριασμός της και η χρέωση πέρασε κανονικά οταν βγηκε το invoice.

εννοείται ότι κάποιοςσαν και εμένα δεν θα το κανει, θα μπλέξει άσχημα, και είναι εύκολος ο εντοπισμος του, αλλλά όχι ότι δεν γίνεται. οι εγκληματίες σιγουρα θα γνωρίζουν και άλλους τρόπους .

φδφδφδφ.jpg

Επεξ/σία από valadsk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι έβαλες τα στοιχεία της αδερφής σου, ως account holder και το ΙΒΑΝ της. Και απο κάτω λέει πως αυτη την εξουσιοδότηση μπορείς να την αναιρέσεις ανα πάσα στιγμή. Θεωρητικά, αν η αδερφή σου έστελνε εμαιλ στην εταιρία και στην τράπεζά της, αμφισβητώντας τη συναλλαγή, θα μπορούσε η εταιρία να σε κυνηγήσει πως χρησιμοποιείς λογαριασμό που δεν είναι δικός σου και την χρεώνεις και να της επιστρέψει τα χρήματα στο λογαριασμό της. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, ProponitisTouKanape είπε

Ναι έβαλες τα στοιχεία της αδερφής σου, ως account holder και το ΙΒΑΝ της. Και απο κάτω λέει πως αυτη την εξουσιοδότηση μπορείς να την αναιρέσεις ανα πάσα στιγμή. Θεωρητικά, αν η αδερφή σου έστελνε εμαιλ στην εταιρία και στην τράπεζά της, αμφισβητώντας τη συναλλαγή, θα μπορούσε η εταιρία να σε κυνηγήσει πως χρησιμοποιείς λογαριασμό που δεν είναι δικός σου και την χρεώνεις και να της επιστρέψει τα χρήματα στο λογαριασμό της. 

ακριβώς. δεν ειχα χρήματα εκείνη τη στιγμή, της είπα ότι θα μου κλείσουν τους servers που νοικιάζω και πλήρωσα το invoice με τον δικό της λογαριασμό. Και πίστευα ότι δεν θα το κάνουν γιατί είναι άλλο όνομα. Και όμως χρεώθηκε κανονικά, ούτε ήρθε ειδοποίηση από την τράπεζα. 

Το ίδιο γίνεται και στο dropbox (εκεί το είχα δοκιμάσει για να δω αν έχει λεφτά ένας λογαριασμός του πατέρα μου επειδή βαριόταν να πάει στο ατμ (περίμενε επίδομα)

γενικότερα, δεν πρέπει να δίνουμε ΙΒΑΝ τόσο εύκολα, ή τουλάχιστον να φροντίζουμε να έχει μηδενικό υπόλοιπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, valadsk είπε

ακριβώς. δεν ειχα χρήματα εκείνη τη στιγμή, της είπα ότι θα μου κλείσουν τους servers που νοικιάζω και πλήρωσα το invoice με τον δικό της λογαριασμό. Και πίστευα ότι δεν θα το κάνουν γιατί είναι άλλο όνομα. Και όμως χρεώθηκε κανονικά, ούτε ήρθε ειδοποίηση από την τράπεζα. 

Το ίδιο γίνεται και στο dropbox (εκεί το είχα δοκιμάσει για να δω αν έχει λεφτά ένας λογαριασμός του πατέρα μου επειδή βαριόταν να πάει στο ατμ (περίμενε επίδομα)

γενικότερα, δεν πρέπει να δίνουμε ΙΒΑΝ τόσο εύκολα, ή τουλάχιστον να φροντίζουμε να έχει μηδενικό υπόλοιπο.

Την επόμενη φορά βάλε του πλαίσιου το IBAN ή του Κοτσόβολου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/5/2022 στις 2:09 ΜΜ, Ducatista είπε

οσο για τις δωρεές εντάξει κανονικά πρέπει να δηλώνονται για να φορολογηθεί το ποσό (αμ πως)

Απ οτι ξερω οι δωρεες ειναι απο τα ελαχιστα πραγματα που σου μειωνουν το φορο. Αρα σε συμφερει να τη δηλωσεις.

Ωστε φορολογειται ο δωρεοληπτης? πόσα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, rus είπε

Απ οτι ξερω οι δωρεες ειναι απο τα ελαχιστα πραγματα που σου μειωνουν το φορο. Αρα σε συμφερει να τη δηλωσεις.

Ωστε φορολογειται ο δωρεοληπτης? πόσα?

Αναλογα.. από 10%-20 μέχρι 40%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Ducatista είπε

Αναλογα.. από 10%-20 μέχρι 40%

Αρα οταν ανακοινωνουν ενα λογ/σμο για να βαλει ο κοσμακης λεφτα ωστε πχ. ο μικρος Γιαννακης να παει στο εξωτερικο να εγχειριστει, το κρατος απο αυτα τα λεφτα θα κρατησει το 10-40% απο το Γιαννακη?

 

Στις 16/5/2022 στις 2:59 ΜΜ, Arkin είπε

Προσοχή. Μόλις τώρα ήρθε mail και καλά ότι ενεργοποιηθηκε η κάρτα μου από εθνική και κατω κάτω είχε links για να μπω στο ebanking. Το περίεργο ότι δεν πήγε στα spam συνήθως πάνε παντα εκεί τέτοιες απατεωνιές. Και στο mail είχε από no reply nbg.gr. Έφυγε άμεση διαγραφή προφανως. Βλέπω να την πατάνε πολύ με αυτό το mail. 

Εγω ελαβα προχτες, κι αφου ειχα μπει κανονικα στο ibank.nbg.gr, ειδοποιηση οτι ειναι ετοιμη η πιστωτικη μου, και οτι μολις τη λαβω μπορω να την ενεργοποιησω. Βεβαια δε ζητησα καμια πιστωτικη. Λετε οι χακερς να παρεισφρησαν? 😆

Το no reply ngr.gr ειναι κανονικο. Αλλα προφανως το ειχαν σαν ονομα, εκει που βαζεις οτι θες. Σε ποιο λινκ σε παρεπεμπαν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, rus είπε

Αρα οταν ανακοινωνουν ενα λογ/σμο για να βαλει ο κοσμακης λεφτα ωστε πχ. ο μικρος Γιαννακης να παει στο εξωτερικο να εγχειριστει, το κρατος απο αυτα τα λεφτα θα κρατησει το 10-40% απο το Γιαννακη?

 

Εγω ελαβα προχτες, κι αφου ειχα μπει κανονικα στο ibank.nbg.gr, ειδοποιηση οτι ειναι ετοιμη η πιστωτικη μου, και οτι μολις τη λαβω μπορω να την ενεργοποιησω. Βεβαια δε ζητησα καμια πιστωτικη. Λετε οι χακερς να παρεισφρησαν? 😆

Το no reply ngr.gr ειναι κανονικο. Αλλα προφανως το ειχαν σαν ονομα, εκει που βαζεις οτι θες. Σε ποιο λινκ σε παρεπεμπαν?

Το mail ηταν λιγο αχταρμας και τερμα κατω 2 link για εισοδο στο ebanking. Ουτε εγω ζητησα πιστωτικη καρτα. Δεν ειδα καποιο link απλα να μπω στο ebaking. Ηθελα να κλεψουν απο εκει το ονομα και κωδικο. Ισως ηταν σαν ονομα αν και θυμαμαι να τσεκαρα το mail και ηταν παρομοιο. Σιγουρα η εθνικη δεν στελνει μηνυματα για εκδοση πιστωτικης χωρις να το ζητησουμε. Εχουν αποθρασυνθει τελειως ηδη εχω ατομο στον κυκλο μου που του εφαγαν 800 ευρω μεσω phising sms τωρα θα γινει χαμος και με τα mail. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε έναν γνωστό μου τον έχουν τρελάνει με mails ότι αν δεν μπει σε ένα link που παραπέμπει ,υποτίθεται , στην nbg ,δηλ. εθνική , θα μπλοκαριστεί η κάρτα του , έλα όμως που δεν έχει ούτε......... οδοντογλυφίδα στην Εθνική . Τέτοιο θράσος ........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, evkar είπε

Σε έναν γνωστό μου τον έχουν τρελάνει με mails ότι αν δεν μπει σε ένα link που παραπέμπει ,υποτίθεται , στην nbg ,δηλ. εθνική , θα μπλοκαριστεί η κάρτα του , έλα όμως που δεν έχει ούτε......... οδοντογλυφίδα στην Εθνική . Τέτοιο θράσος ........

δεν είναι θέμα θράσους. Στέλνουν μαζικά όπου μπορούν. 1 χαζός να βρεθεί (που απ ότι φαίνεται θα βρεθεί), βγήκε το μηνιάτικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...