Προς το περιεχόμενο

Απάτες με τραπεζικούς λογαριασμούς και ebanking. Tι να κάνετε αν σας συμβεί, πώς να προφυλαχτείτε


marinna

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 24/12/2022 στις 5:29 ΜΜ, rus είπε

τι κινδυνος υπαρχει με το αντιγραφο της ταυτοτητας?

Καταρχάς έχουν όλα τα στοιχεία συγκεντρωμένα μέχρι και αντίγραφο - δείγμα της υπογραφής σου.

Μετά θα μπορούσαν να «κυκλοφορούν» το αντίγραφο όπου ήθελαν, να σε έγραφαν όπου ήθελαν κι εσύ όταν θα πήγαινες να αμφισβητήσεις την πράξη θα έβλεπες μπροστά σου την φωτοτυπία της ταυτότητας σου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

14 ώρες πριν, alejsalonica είπε

Καταρχάς έχουν όλα τα στοιχεία συγκεντρωμένα μέχρι και αντίγραφο - δείγμα της υπογραφής σου.

Μετά θα μπορούσαν να «κυκλοφορούν» το αντίγραφο όπου ήθελαν, να σε έγραφαν όπου ήθελαν κι εσύ όταν θα πήγαινες να αμφισβητήσεις την πράξη θα έβλεπες μπροστά σου την φωτοτυπία της ταυτότητας σου. 

Πραξεις με ταυτοτητα μπορουν να γινουν μόνο  με την υλικη της υποσταση, οχι με αντιγραφα.

Δειγμα υπογραφης μπορεις να εχεις κι απ τον πρωθυπουργο, δε σημαινει κατι αυτο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, rus είπε

Πραξεις με ταυτοτητα μπορουν να γινουν μόνο  με την υλικη της υποσταση, οχι με αντιγραφα.

Δειγμα υπογραφης μπορεις να εχεις κι απ τον πρωθυπουργο, δε σημαινει κατι αυτο.

Σωστος, συμφωνω απολυτα.Παρα πολλοι εχουν αντιγραφα ταυτοτητας μας και υπογραφες μας,αλοιμονο αν μπορουσαν να τα χρησιμοποιησουν για δικο τους σκοπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

- Κατανοώ ότι δεν είναι υποχρεωμένος κάποιος να διαβάζει σε καθημερινή βάση το αστυνομικό δελτίο, μόνο η άγνοια νόμου «απαγορεύεται».

- Όμως δεν έτυχε ποτέ, τις τελευταίες δεκαετίες, να μάθετε ότι έγινε σύλληψη ατόμου στην κατοχή του οποίου βρέθηκε δελτίο ταυτότητας «πιστό» αντίγραφο του αρχικά εκδοθέντος από ΑΤ και το μόνο που άλλαζε σε αυτό ήταν η φωτογραφία του νέου κατόχου;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, filipN είπε

- Όμως δεν έτυχε ποτέ, τις τελευταίες δεκαετίες, να μάθετε ότι έγινε σύλληψη ατόμου στην κατοχή του οποίου βρέθηκε δελτίο ταυτότητας «πιστό» αντίγραφο του αρχικά εκδοθέντος από ΑΤ και το μόνο που άλλαζε σε αυτό ήταν η φωτογραφία του νέου κατόχου;

Ποτέ δεν ακουσα κατι τετοιο, αλλα αμα κατσεις να δημιουργησεις μια πλαστη ταυτοτητα βαζεις οτι στοιχεια να 'ναι, γιατι θα πρεπει να 'ναι τα αληθινα στοιχεια καποιου? Και πλαστα διαβατηρια υπαρχουν, ακομα και πλαστες αστυνομικες ταυτοτητες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, REPLAY33 είπε

Εμένα μόλις μου ήρθε αυτό,εννοείται ότι διαγράφηκε κατευθείαν .

ABE425A0-FAB6-4BEF-8387-34DAA46B3EBF.jpeg

Το ίδιο και σε μένα. Πάει στα ανεπιθύμητα αμέσως από μόνο του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, JohnArap είπε

Καλησπέρα σας, λίγο άκυρο αλλά έχει κανείς σας εμπειρία από συναλλαγή με μεταφορά χρηματων οπαπ; 

μέσω του opap tora? Ποια είναι η απορία σου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, JohnArap είπε

Καλησπέρα σας, λίγο άκυρο αλλά έχει κανείς σας εμπειρία από συναλλαγή με μεταφορά χρηματων οπαπ; 

Δηλαδή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένας είναι να μου πουλήσει ένα προϊόν καιδε θέλει λέει αντικαταβολή λόγο του χρόνου που κάνει να τα παραλάβει, ούτε καταθεση επειδή έχει μισθοδοσία και δόσεις εφορία όπως λέει, οπότε θέλει να του τα στείλω μέσω οπαπ και να μου το στείλει μετά με dhl. Τι ασφάλεια έχω εγώ μέσω του οπαπ αν μου στείλει μια πέτρα γιατί μου βρωμάει η υπόθεση.😛😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, JohnArap είπε

Ένας είναι να μου πουλήσει ένα προϊόν καιδε θέλει λέει αντικαταβολή λόγο του χρόνου που κάνει να τα παραλάβει, ούτε καταθεση επειδή έχει μισθοδοσία και δόσεις εφορία όπως λέει, οπότε θέλει να του τα στείλω μέσω οπαπ και να μου το στείλει μετά με dhl. Τι ασφάλεια έχω εγώ μέσω του οπαπ αν μου στείλει μια πέτρα γιατί μου βρωμάει η υπόθεση.😛😅

Άμα σου λέει τέτοια, ξέχνα το, χρησιμοποίησε τη λογική σου. Και από ότι βλέπω, το ίδιο με τη Western union είναι ουσιαστικά, στέλνεις λεφτά σε κάποιον και αντίο. Η αντικαταβολή μια χαρά είναι. 

Επεξ/σία από Shinji ikari
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, JohnArap είπε

Ένας είναι να μου πουλήσει ένα προϊόν καιδε θέλει λέει αντικαταβολή λόγο του χρόνου που κάνει να τα παραλάβει, ούτε καταθεση επειδή έχει μισθοδοσία και δόσεις εφορία όπως λέει, οπότε θέλει να του τα στείλω μέσω οπαπ και να μου το στείλει μετά με dhl. Τι ασφάλεια έχω εγώ μέσω του οπαπ αν μου στείλει μια πέτρα γιατί μου βρωμάει η υπόθεση.😛😅

Ξέχνα το.Πάει να σε φάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ε ναι, ο τύπος έτρεξε να διαγράψει το προφίλ του στο insomnia μόλις έκανα εδώ reply😂. Εγινε ο αριθμός του αναφορά στην αστυνομία αν και έστελνε από pc στο viber, ο τύπος το χει κάνει business😛

Επεξ/σία από JohnArap
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.dikaiologitika.gr/eidhseis/koinonia/413328/volos-xakaran-to-kinito-tou-kai-tou-eklepsan-4-000-evro-meso-face-id

υπάρχει κάποιος που να κατάλαβε τι έγινε εδώ;

άλλη μια γαμάτη δημοσιογραφική περιγραφή

 

Τι είναι αυτό το opap tora?

Απλή λογική, όποιος ζητάει κάτι εκτός του συνηθισμένου με διάφορες δικαιολογίες, καλύτερα μείνετε μακριά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...